15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    Un an nou fericit ! Ma bucur din suflet ca am dat de voi, faceti o munca extraordinara aici cu ajutorul vostru am aplicat si eu pt. PIN acum sunt la stadiul de legalizari si toate alea.. am terminat postliceala in 2005 si am lucrat 4 ani( pana in noiembrie anul trecut) credeti ca vor fi sanse sa imi de-a pin-ul daca nu am cei 5 ani? -trist- Mai e cineva care se pregateste pt. obtinerea pin-lui ? MULTUMESC !

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Bine ai venit pe forum,
    nu inteleg , la ce te referi cu "cei 5 ani"?
    Acordarea PIN-ului nu are nici o treaba cu durata de munca (daca la asta te refereai) in domeniu.
    Multa bafta!

3. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Hop

Buna ziua, Azi am fost si eu la NMc si am completat un formular si platit cei 76 lire , now waiting again ( and) again. :) so ... i m registered :)

Happy day -da-da- -dans- -nu-ma-uit-

4. guns_wover

guns_wover New Member

Trophy Points:
    0
    Bună alynalup83 și bun venit pe forum -salut- . Eu am primit marți plicul de la NMC și o să încep să umblu pe la notari și școală. După cum a zis și Dromaderul, durata de muncă nu are nici o relevanță pentru obținerea PIN-ului. În ce stadiu ești cu actele?
    Baftă și să auzim de bine -cu-bine-
    P.S. Felicitări Andrei, să fie într-un ceas bun. -ura- -felicitari- baftă în continuare, așteptăm să ne povestești după cum merg ”negocierile”.
    O zi bună tuturor!

5. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi Wover :) iti zic pe privat -hipno-

6. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Felicitari Andrei si bafta in continuare -bravo- Sincer chiar ma bucur pentru tine......sa ne tii si pe noi la 220V -ras2- despre jobul tau pe care l-ai gasit si la care o sa incepi sa lucrezi........

7. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    Bună alynalup83 și bun venit pe forum . Eu am primit marți plicul de la NMC și o să încep să umblu pe la notari și școală. După cum a zis și Dromaderul, durata de muncă nu are nici o relevanță pentru obținerea PIN-ului. În ce stadiu ești cu actele?
    Baftă și să auzim de bine
    P.S. Felicitări Andrei, să fie într-un ceas bun. baftă în continuare, așteptăm să ne povestești după cum merg ”negocierile”.
    O zi bună tuturor!
    I haven't had that exciting of a life.There are a lot of things I wish I'd have done,instead of just sitting around and complaining about having a boring life.So I pretty much like to make it up.I'd rather tell a story about somebody else.Kurt Cobain

guns_wover
    Discipol

Multumesc , dromaderu , spun asta pentru ca am citit pe aici undeva ca trebuie sa ai 5 ani lucrati din ultimi 7 pentru a obtine pin-ul sau ceva de genul... (sper sa ma insel)
    Guns- wover

8. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    -nuuu- am trimis mesajul fara a-l termina din greseala -limba-
    guns eu am actele la legalizat saptamana viitoare mi le termina
    ma bucur ca suntem 2 -dans-

9. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    -nas- Multumesc ionut. :) Te asteptam pe aici pe meleaguri englezesti :!

O sa ti povestesc. :) acuma ma lupt in recruteri care for sa dispenseze de mine cat mai rapid in locatii dubioase de lume uitate :)
    Spor si succes celor noi care pregatesc actele.

10. unasistent

unasistent New Member

Trophy Points:
    0
    sal....deci..un sfat..uita de work experience...eu am avut o experienta foarteee neplacuta cu ei..momentan sunt in uk...si am reust sa-mi otin purple card..dar nu cu ei...daca vrei jhonybinly este id meu..si stam la un pahar de vorba..pacat ca pe site-ul asta nu este un chat ceva...

11. unasistent

unasistent New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea.Cica aici e mana cereasca daca esti asistent..asa imi spunea cineva....si am zis hai frate sa incerc....varianta scurta a povestii ar fi ca acum sunt ok..am reusit sa intru in posesia mult visatului purple card...iar in curand va urma mult speratul blue card...Un mic sfat,ca am citit pe aici de workexperience...NU va recomand sa va legati la cap cu ei...eu am avut o experienta total neplacuta...si sincer nici nu vreau sa mai aud de ei..tocmai de aceea nu vreau ca altii sa treaca prin abureala de care am avut eu parte....Daca sau cine are ceva nelamuriri...astept msg..si ...ce sa zic....sa auzim numai de bine..

12. ANDREA6

ANDREA6 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toti de pe acest Forum ,sunt nou si as vrea sa ma lamuriti si pe mine daca se poate:

- Locuiesc in Spania si am 5 ani munciti ca asistent medical,carte de munca tot in regula ,nu detin cetatenia Spaniola .
    -Am cerut la NMC actele aplicari pentru Pin ,tinand cont ca eu locuiesc aici de 11 ani mi sa cerut anumite acte, in prima faza :

1 -Aplicatia completata .
    2 Pasaport Romanesc
    3 Diploma asistent medical
    4 Certificat nastere

In a doua faza :
    1 Cazierul din Spania
    2 Foaie Matricola (am depus cea eliberata din 2007)
    3 Plan invatamant (acelasi din 2007)
    4 Aplicatia semnata de autoritatile Spaniole (colegiul asistentilor ,medicul de familie)
    5 Cazierul Romanesc

In a treia faza:
    1 Aplicatia transcrisa cu fecha actuala de catre Scoala Postliceala 2012
    2 Copie orele de practica care sau transcris

Intrebarea mea este s-ar putea sa ma intoarca pentru ceva ? Eu nu pot obtine certificatul de la ministerul sanatati din Romania deoarece am terminat in anul 2000,am luat atestatul de libera practica din 2001 pe 5 ani de zile avizat ,insa nu am lucrat ,in ianuarie 2002 am plecat din Romania. Multumesc si astept parerile voastre.

13. sedmat719

sedmat719 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    citesc destul de des ceea ce voi scrieti si apreciez munca voastra.Am citit aproape toate topicurile si totusi nu am gasit ceva ce ma intereseaza.In prezent angajatorul meu a aplicat pt WP dar pana imi vor fi gata actele as vrea sa stiu-desigur daca vreti sa ma luminati si pe mine un pic-care este programul zilnic al unei nurse in NH.Aici in tara,lucrez in cadrul unui spital de psihiatrie ,si cu exceptia urgentelor care vin ,avem o rutina zilnica.De exemplu,cand preiau tura,imi vad pacientii,notez problemele.daca este nevoie recoltez,apoi supraveghez masa-exista pericolul ca ei sa se inece cu bolul alimentar,urmeaza vizita cu medicul,tratamentul,pansarea escarelor -daca sunt-scriu condica si alte documente,ma asigur ca pacientii sa se hidrateze etc.Acestea sunt principalele mele sarcini.
    As vrea sa stiu ,in UK la ce sa ma astept?Ce face o asistenta-in mod practic,nu teoretic- intr-un nursing home
    Este ceva asemanator sau nu?care sunt diferentele?
    Care este reletia nurse-carer?
    Cat de sever trebuie sa fii cu carer-ii?(aici eu sunt cam slaba-recunosc-prefer sa ii ajut decat sa ma cert cu ei)
    Sper ca nu am pus prea multe intrebari.Astept cu interes raspunsul vostru !

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Las-o pe asta cu "ai citit tot"!...ca e plin de astfel de info -asa-asa-
    However, sunt f disipate informatiile respective.

Garantat, rutina dintr-o NH va fi muuult mai de rutina decat cea de pe o sectie de psihiatrie .
    Vii dimineata la tura (uita cafele/barfa mica cu colegii) , iei raportul de la tura de noapte, care cum a dormit, care a murit, care a facut kaka mai mult decat normal, si tot asa, apoi, fctie de marimea stabilimentului respectiv, ori dai o mana de ajutor carerilor si asisti cu i8giena personala unul/doi asistai ori, te apuci de medicatie.
    Acolo, casti ochii cat CEPELE!

Daca lasi unul in pat peste timpul lui normal de trezire, te scoti cumva dar, daca semnezi ceva aiurea pe MAR shhet, ai pus-o! -da-da-

Termini medicatia, deja vei fi consultat jurnalul zilnic cu eventualele job-uri, te apuci de alea deci.
    Iei desigur o mica pauza si bei un ceai/cafea, papi un castronel de lapte cu cereale sau...suni neamurile in Ro. -asa-asa-

Job-urile respective constau in pansamente/care planuri de revizuit/doctori de sunat /familii de sunat ca ai gasit combinezonul mamei/discutii cu carerii/etc/etc.

Medicatia de lunch time, ajuti apoi cu masa daca e cazul, apoi, daca esti long day, ...aceleasi chestii.
    Nimic iesit din comun, practic, ai in grija un numar de asistati (rezidenti) pt sanateata carora esti responsabil pe tura ta.

Pe careri ii inveti in timp, care-s puturosi si care nu, din pacate, uita de Romania, aici , cu cat e putoarea mai mare, cu atat va avea gura mai mare si "drepturi" mai multe, practic, puturosului nu-i poti spune asa, caci devine abuz -ras2- asadar, incerci sa ti-l faci "amic" .
    Niciodata sa nu te certi cu carerii!
    Iti pot face viata foarte nasoala!

Aaaa, am uitat, uita de relatia asistent-infirmier din Romania, aici nu dai ordine in stanga si'n dreapta ca acolo, si aici, GARANTAT pui mana la treaba!
    Pe scurt adica, daca ai un rezident ud/murdar si carerii sunt ocupati (si vor fi) bagi mana si-l schimbi, nu se exista "asteapta" pan' vine tanti Marcica! -ras4-

15. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Andrei felicitari pt PIN !!! Unasistent , ieri m-au sunat cei de la Work Experience si programasem interviul in engleza pt luni , acum iar sunt in ceata.... Am trimis mail la cel pe care mi l-a recomandat Andrei dar pana acum nici un semn.... nici nu mai stiu ce sa fac ...poate ma mai ajuta cineva cu vre-o adresa de mail ceva sa trimit CV-ul sau cu un nr de tel.

16. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna Theodora,
    Daca citesti topicul ai sa vezi ca am postat datele de contact al companiei la care lucrez eu.Daca te incadrezi la conditiile prezentate acolo,poti trimite mail cu CV-ul si datele tale.
    Succes!

17. v cristina

v cristina New Member

Trophy Points:
    0
    salutare eu si sotul meu am facut dosarul pt asistenti in uk prin firma work experience asteptam interviul stiti ceva despre ei sunt seriosi eu lucrez din 2001 ca asistente iar la urgente de 5 ani -nu-stiu-

18. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna Cristina,
    Cateva postari mai sus sunt relatate cateva experienta cu aceasta firma.

19. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Mirela00 , multumesc de raspuns. Ma apuc acum sa caut informatia , ca nici somn nu mai am de o saptamana incoace -obosit-

20. v cristina

v cristina New Member

Trophy Points:
    0
    nu stim cu ce firma sa incheiem contract ca de toate auzi numai ,,DE BINE'' IDEEA E CA NOI TREBUIE SA PLECAM DIN TARA ca nu se mai poate trai aici iar banca nu te asteapta cu banii....

Share This Page