32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este nici o diferenta! Stai linistita, indatoririle si responsabilitatile sunt aceleasi in ambele. De fapt: NH = CH, cu mici exceptii... insignifiante.

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ andrei- angajatorul te asteapta daca-i spui ca esti in curs de obtinere a PIN - nului, chiar si cateva luni; alege unul si da-i verde -ras4- Bafta!

@ Wanda- care/ nursing home eu stiu ca sunt cele in care rezidentii au nevoie de ingrijiri medicale (inafara de medicatie includem nursing care, schimbat pansamente, eventual sondaj uretral, recoltari sange ...etc); residential home sunt mai relaxate, nu au nevoie de asistente medicale, au de obicei doar careri, deoarece asistatii se pot 'descurca' si singuri insa au nevoie (de cele mai multe ori) de asistenta pentru efectuarea majoritatii tascurilor zilnice: spalat, mancat, deplasat, luat medicamente, etc

3. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Ahhh, pai SPlash merge chestia asta dar nu in londra, in 2 -3 locatii au zis ca ma asteapta dar nu era london.
    Astazi m au sunat 3 recruiteri si au zis ca vor sa ma recruteze si le am zis de pin si au ZIS sai sun urgent cand il am ca imi gasesc in london. :) acum stau si privesc Shard ul si cladirea elephant n castle . in loc sa experimentez niste nursing :( -trist- -trist- -trist-

Imi testeaza rabdarea astia de la NMC :)) -nervos-

Era 1 job in Chelsea( RGN )..imi obtinea interviu astazi daca il aveam :( -nervos-pc-

4. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Poate asa-i, insa stiu cateva persoane care au lucrat ca si HCA pina au primit PIN. Experienta ca si carer este benefica pt tine personal.
    Ce nu pricep- daca tu ai Blue si astepti PIN de ce nu cauti singur, n-ai nevoie de intermediar. Ai aplicat pe NHS jobs? acolo poti sa-ti depui CV-ul si daca esti in curs de obtinere PIN

5. byanka

byanka New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, as dori sa va intreb de ce acte am nevoie pt obtinerea pinului pt UK( pt asistent medical). Am inceput scoala postliceala dupa intrarea in UE (am terminat in 2010) daca asta schimba ceva..as vrea raspuns de la cineva care a aplicat de curand. va multumesc!:)

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ Andrei_p

Deci vad ca te suna astia la greu, asa ca, stai fara grija, va veni si munca,din pacate, chiar de suni la NMC , nu-i misti pe aia mai repede nici cu mitraliera... -ras2-

CH-NH, hmm, nu stiu Florine, posibil, desigur, nu cunosc titulatura nationwide,
    dar, pe unde m-am foit eu, Care Home este total diferit de NH, fiind mai degraba un RH.

Pentru cei mai noi, NH= Nursing Home; RH=Residential Home.

Sunt multe acum RH cu NH sau unele Care Home cu Nursing floor sau pe acolo.

Este un sistem ciudat si, nu vreau sa dau astora proaspeti pe aici alte lucruri de meditat dar,
    eu ma duc de multe ori in CH sau RH cu nursing, unde jumatate de pacienti sunt inregistrati cu nursing needs iar jumatate fara, fiind pacientii RH.
    Asadar, in aceeasi cladire, in acelasi lounge, este chemata DN (district nurse) adica eu sometimes, sa fac un dresing insignifiant de usor,
    inconjurat de...nurse, dar ele nu se vor atinge de acel pacient deoarece este pe partea de residential.

Adica, pe scurt, casa nu primeste ceva extra de la NHS pt acel pacient.

Chiar intr-un mic satuc in zona Market Harborough, numit Saddington, nenumarati romani acolo, careri si nurse, multi filiera indiana cred (be aware!).

@ byanka

Daca , eventual, vei fi avut rabdarea sa citesti aceste chestii inutile si sa ajungi pana aici jos, intr-o postare ce urmeaza imediat cererii tale de a fi informata ce si cum cu PINu asta, desi nu am aplicat chiar recent asa, ti-as sugera sa incerci sa citesti acest topic de la pagina 1, si, sa nu iesi de acolo, caci acolo scrie tot ce vrei tu sa stii!

7. byanka

byanka New Member

Trophy Points:
    0
    ma gandeam in ideea de a nu se fi schimbat ceva:) ms!

8. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Neata

Splash - > am blue si da imi caut si singur, ieri am sunat direct angajatorul..si i am zis ca i ll relocate..acuma astept sa se uite pe CV

Pe NHS nurse jobs, ca sa am formularul completat trebuie sa bag acolo si PIN ul ...m am inregistrat dar scrie ca profilul nu e complet

DAca sapt nu misc nimic cu pIN, o sa iau un job de HCA si gata :)

Dromaderu -> Sa te auda dumnezeu :D ii sun azi pe astia de la NMC daca nu joi ma duc cu rusinea in obraz iar la office ul din Oxford circus :))

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Interventia mea facea referire strict la indatoririle nursei. Nici o lege nu ne spune ca avem mai putine indatoriri, intr-o locatie sau alta.

Sursa: http://www.firststopcareadvice.org.uk/j ... -home.aspx

Rabdare! "Man", rabdare! Invata engleza in primul rand.

Ai grija! Tu nu ai nici un nursing "skill" ca RN1. Nu ai dreptul sa faci sondaje, recoltezi sange, nici medicatie nu ai voie sa faci fara cursurile de rigoare. Ai mare grija! Nu te apuca la impartit medicamente in stanga si-n dreapta fara acreditarile necesare!

10. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    #'man' sa inteleg ca ai vrut sa ma atentionezi cu ceva?

Doar asa ca sa ti rasp just : am dat generic de cambridge medical pt 1 bursa in danemarca -stagiu clinic si am luat 6.5 deci usor acolo :)

Mersi de sfat in legatura cu ...nursing skill :D este adevarat nu am dar informatia cu certificatele/acreditarile pt orice manevra o stiu de 3 ani in coace ( de la Dromaderu ).
    Overall mersi ^^ -felicitari-

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Placerea a fost de partea mea!
    Eu nu pot s-o las mai usor cu engleza. Crezi ca un 6.5 la un Cambridge medical te face sa stapanesti engleza? Mi-as dori eu, dar o sa vezi la fata locului, cand vei realiza ca nu e atat de usor(precum crezi) in primele trei luni.
    Succes!

12. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea si sa aveti un an nou plin de realizari.
    Astazi mi-a sosit si mie declaratia ce trebuie semnata si retrimisa si mi-au zis sa platesc taxa de PIN. Atata am asteptat PIN-ul , dar dupa ce a trecut euforia mi-am amintit niste cuvinte citite aici, cum ca asta a fost partea usoara. Mare dreptate a avut. Eu aveam de gand sa plec pe drumul asta cu ajutorul celor de la Work Experience, dar dupa cele citite m-am razgandit .Am aplicat la doua firme de recrutare d inUK si sa vedem ce iese. Credeti ca mi-ar fi mai usor daca merg in Anglia si sa caut de acolo ? Am mai multe sanse asa? Sau mai bine stau pe craca mea aici -nu-ma-uit- si pana nu am ceva concret sa nu plec? Daca are cineva vreo relatie la vreo firma de recrutare safe si este doritor sa dea o mana i se va multumi -hipno-

13. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Incearca Paul Smith (SYK recruitment) ii gasesti mail ul pe net. Pui CV ul si zici ca e de la Andrei. -( isi va da seama )-

14. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Andrei , chiar acum osa fac asta :)

15. Didi Doo

Didi Doo New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu niste nelamuriri,poate Dromaderu ma poate ajuta .Eu sunt nurse intr-un CH din luna august,bineinteles self employed.Azi mi-am facut cont pe site-ul de la Pulse,incerc sa-mi fac curaj sa incerc si altceva,sa nu raman blocata aici.Dar acum stau si ma gandesc daca oi fi eficienta dat find faptul ca nu am carnet de conducere,cred ca astia te trimit azi intr-o parte,maine in alta...daca plec de aici si nu primesc referinte sau vreun certificat ca am facut vreun training nu e problema? cu engleza nu am probleme prea mari,normal ca mai am mult de invatat,dar mi se spune ca vorbesc de parca as avea cel putin un an de UK...
    Cred ca sunt eu mai nonconformista,dar nu ma multumesc sa raman aici la cheremul astora...nu am nevoie nici de work permit,in curand voi avea blue card ca dependent de cetatean european.
    Help!...chiar am nevoie de niste sfaturi pertinente...

16. costi88ionut

costi88ionut New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva o firma romaneasca serioasa care recruteaza nurse pentru Irlanda de nord?sau macar o firma straina...mai multe detalii despre inregistrarea la IRISH NURSING BOARD?

Din toate cautarile mele o singura firma romaneasca am gasit care are plaseaza in Irlanda---EURONURSING -plasture-

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Buna didi doo, abia acum am vazut pe aici,
    well, buna initiativa ta insa....

Pulse nu prea mai ia nurse doar cu experienta de NH, deoarece nu prea este de munca in acel domeniu, dar, poti incerca anyway.
    Partea cea mai dificila insa va fi legata de lipsa posibilitatii de transport rapid, recte masina personala, dar, daca esti in Londra, s-ar putea sa fii OK cu transportul in comun.
    Tot pe aici s-a discutat acum ceva timp despre o agentie care lua DOAR pt nursing homes, dar, habar nu am pe unde e discutia respectiva, stiu insa sigur ca am sunat la dansii si au confirmat, dar, cred ca vb de zona Leicester.

Daca te-ai putea lipi de cateva zile de voluntariat printr-un spital undeva, ar fi excelent, chiar ca shadow cu cineva, nu stiu, conteaza limba dar, daca zici ca esti OK, e pacat sa te pierzi ca SE intr-o NH, se poate mai mult!

Multa bafta!

18. MironaP

MironaP New Member

Trophy Points:
    0

IMS Recruitment sau MMA Recuitment plaseaza sigur si in Northen Ireland.

19. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0
    "Stie cineva o firma romaneasca serioasa care recruteaza nurse pentru Irlanda de nord?sau macar o firma straina...mai multe detalii despre inregistrarea la IRISH NURSING BOARD?"

Eu am incercat sa ma inregistrez la Irish Nursing Board si nu am reusit, nu am primit acreditarea desi am trimis toate actele pe care le cereau. Nu am primit nici macar un raspuns oficial, ca sa pot face recurs!
    Concomitent cu aplicatia pentru ei, am facut-o si pe cea cu NMC-UK. La NMC am primit acreditare in 3 luni, fara niciun fel de probleme! Chiar nu inteleg care a fost problema cu Irish Nursing Board.

20. Didi Doo

Didi Doo New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc dromaderu pentru raspuns. Buna ideea ta cu voluntariatul...eu sunt in zona Devon,deci mult prea departe de Londra.Oricum am sa tin un ochi pe site-ul celor de la Pulse,am vazut joburi interesante pe acolo.Plus ca am mai multe specializari,dou dintre ele la foarte mare cautare peste tot in lume...de asta zic si eu ca ar fi pacat sa ma plafonez intr-un NH.Recunosc,pentru moment e mai bun decat nimic .
    O zi buna tuturor!
    -ras4-

Share This Page