18.7 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. MironaP

MironaP New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei interesati de un job:

Romanian Nurses in the UK (MMA)
    We have a number of vacancies and will be booking webcam or personal interviews for employers across the UK, please e-mail me if you or anyone your know are still looking for employment in the UK.

E-mail: melinda@mmarecruitment.com
    Tel: 0044 118 9879240

2. gratzia

gratzia New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este

Printre altele...am o placere deosebita ca din 2014 aceste firme nu vor mai avea legatura cu recrutarea din Romania

Sa recruteze din Africa sau de pe Luna

Gratzia unde ai primit post?[/quote]

In Sedbury, Wales

3. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ti-as recomanda sa le faci reclama dupa ce incepi munca si totul a fost OK. Astfel risti sa sughiti mult timp...posibil sa se si cronicizeze -ras2-

4. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    In Sedbury, Wales[/quote]

Daca esti in stadiul de "asteptare".....kaffea@yahoo.com....pot sa-ti dau niste sfaturi.... cum sa verifici daca iti dau un track number real (al tau) si nu al altora (ca sa scape de gura ta)....cum sa iei legatura cu UKBA sa vezi daca aplicatia ta CHIAR este la ei...etc

NU VENI IN UK decat cand ai AWC in mana si iei legatura cu angajatorul sa-ti confirme ca incepi munca pe data xyz !!!
    Cere copii, track number, reference number pentru orice zic ei ca au facut. Insista

5. andreeacarausu_20

andreeacarausu_20 New Member

Trophy Points:
    0
    nou venit

-nu-ma-uit- Buna! sunt in UK de trei luni, am terminat Posliceala anul acesta si sunt hotarata sa imi gasesc de lucru in domeniul sanitar. Nu am idee cu ce se 'mananca' aici aceasta meserie si nici nu stiu care sunt pasii de urmat pentru a lucra in UK ca asistent medical.Am citit cate ceva pe acest topic dar nu inteleg mare lucru. Ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa fac pentru inceput? sunt inregistrata la Home Office ca Self Employed,atat. Actele din Romania sunt urmatoarele: Diploma de absolvire, Plan de invatamant, Certificat de membru...care presupun ca trebuie sa fie traduse si legalizate. Am citit ca trebuie sa ai un PIN...de la Ministerul Sanatatii...multumesc anticipat...si astept un semn...

6. lavinia31lazarescu

lavinia31lazarescu New Member

Trophy Points:
    0
    lucrez in tara de 12 ani intr-o sectie de recuperare medicala...am obtinut PIN-ul in urma cu 2 luni...cum ma sfatuiti sa iau legatura cu firme de recrutare din Anglia sau din tara si care ar fi acestea....va multumesc!!!!!!!!

7. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Re: nou venit

Da, trebuie sa ai PIN ca sa poti practica in UK. Nu are nici o legatura cu HO si cu SE....dar tare cred eu ca trebuie sa te intorci in Romania sa aplici pentru PIN pentru ca cer foarte multe acte de la scoala, de la locul de munca, de la minister etc. Intreg procesul dureaza cateva luni bune

8. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Pentru andreeacarausu_20 si lavinia31lazarescu

Pe acest topic gasiti toate informtiile de care aveti nevoie.Ce acte va trebuie si cum sa aplicati la NMC pentru PIN no.
    Firme de recrutare romanesti si din UK,serioase si mai putin serioase.
    Succes!

9. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Am cautat un topic despre firme de recrutare de care trebuie sa ne ferim...sau experiente cu firme de recrutare...ceva de genul...stiu ca am vazut un topic cu subiectul asta.

Pana una alta scriu aici. Am vorbit cu mai multe persoane care au apelat la MMA recruitments si se pare ca au o strategie.
    Iti dau un contract cam pe unde vad ei ca-ti convine (daca ai prieten/a sot intr-o zona..spun ca au aproape vai ce bine)....ca apoi in ultimul moment CANCEL!!!! Nu mai este valabil. Daca ai apucat sa inchiriezi in zona sau sa faci alte aranjamente in baza contractului.....treaba ta! Apoi iti da alta oferta in alta parte si de cele mai multe ori pe bani mai putini. Daca faci 4 ore dus - intors pana la munca...nu-i intereseaza. Intarzie cu procesarea actelor....nu le trimit....mint cu nerusinare, nu-ti dau track number (nu ca ai avea ce sa vezi cu el) sau mai rau iti dau un track number aiurea .... nu-ti dau reference number pentru ca nu au dar zic ca actele sunt la UKBA...te duc cu zaharelul....aplica greu, se misca greu, te tin incurcat cu actele si mint deliberat ca sa nu poti renunta si sa-si incaseze comisionul.

Au o bulina marreee si neagra. Nu vreau sa descurajez pe nimeni de asta am vrut si confirmare de la alte persoane care deja muncesc in UK si au fost recrutati de ei ca sa fiu sigur ca nu a fost vorba doar de un ghinion.

10. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Nu e nimeni in Irlanda de Nord dispus sa impartaseasca cateva impresii?

11. claudiar

claudiar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Ce spui tu, Cafea, ma sperii.....
    Eu am luat interviul cu ei (MMA) in iulie, s-au miscat binisor avand in vedere ca PIN-ul meu nu iesise.....Au trimis un antecontrac, formularul BR3 si un exemplu pentru ajutor la completat...Am primit pe mail acum 3 saptamani scrisoarea de aprobare pentru a putea aplica pt AWC. Ieri am primit Enhanced Disclosure Certificate (copie pe o hartie speciala intr-un plic bine sigilat confidential)...si sper sa apara cat mai curand si AWC.

Ce este adevarat, mi-au schimbat locatia au spus la inceput SEDBURY iar cand am trimis mail-ul de confirmare ca sunt de acord cu locatia, au sunat rapid sa-mi spuna ca s-a facut o incurcatura si ca defapt locatia mea este CROAGH PATRICK....
    Tare as vrea sa pot sa verific daca au depus pasaportul si BR3 la UKBA....dar nu stiu cum....

Va multumesc tuturor celor care participati, sunteti un real ajutor
    Cu drag, Claudia.

12. georgeana75

georgeana75 New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea tare mult sa iau legatura cu Mirona ....mi=ar fi de ajutor o adresa de mail sau facebook .

13. georgeana75

georgeana75 New Member

Trophy Points:
    0
  14. amira_edu

amira_edu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata

numele meu este Ana, Am avut un interviu in iunie cu firma MMa pt un post in uk de asistent medical, la interviu au fost prezenti cei de la fsch o companie uriasa de case de ingrijire. In acest moment am primit o oferta de lucru in Bangor home o casa de batrani din bangor. cu in tarif de 10.98 pe ora . ce parere aveti? lucreaza cineva in acest sistem? ma puteti ajuta cu vrun sfat?Acum eu in Romania lucrez in serviciul de urgente mai precis pe ambulanta . va multumesc anticipat

si pentru ca am vazut o multime de nelamuriri cu actele pentru pin tin sa precizez ca trebuie actele enumerate pe site nmc dar in urmatoarea formula copii dupa diploma plan invatamant certif nastere cazier etc in romana legalizate si traduse doar in engleza nu si legalizate dar traduse de traducator autorizat. eu asa le-am trimis si am primit pinul in 2 luni si jumatate. petru cei care au terminat asistent medical dupa 2007 nu mai este nevoie de certificat de conformitate.

15. andreeacarausu_20

andreeacarausu_20 New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc pentru mesaje....imi voi face timp sa citesc tot ce scrie pe forum....si cu siguranta ma voi lamuri....e cam aiurea cand esti intr-un loc unde nu stii ce se intampla....e super ca sunteti voi....ca informati oamenii....va multumesc! -bravo-

16. MironaP

MironaP New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Ti-am dat un e-mail cu adresa mea si cu cea de facebook. :)

17. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am venit in UK prin MMA Recruitment. La targurile de joburi, l-am intalnit pe Nick de la IMS Recruitment. El m-a pus in legatura cu MMA Recruitment, dar a disparut din peisaj, intr-un mod destul de ciudat. In fine, am continuat sa tin legatura cu MMA, ei mi-au aranjat doua interviuri in Londra, unul in NHS si unul in spital privat. Am spus ca mi se pare normal sa fiu asteptata la aeroport si nu a fost nicio problema, m-au asteptat! M-au dus cu masina lor la spital, m-au anuntat ca am luat interviurile, apoi au avut nevoie de pasaport pentru Accession Worker Card si l-am trimis. L-am primit inapoi, odata cu AWC. Tinem in continuare legatura, adica ma suna sa ma intrebe daca sunt multumita la spital, daca totul e in regula. Eu am primit AWC dupa 3 luni, dar asta cred ca a depins de spital, nu de MMA Recruitment! Ah, si tot agentia a facut aplicatia pentru cazier.
    Nu le fac reclama, dar eu am fost foarte multumita de ei! Nu mi-au cerut nici macar o lira, s-au purtat ca niste profesionisti!

18. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare.....daca NMC a afisat pe site ca trebuie platita suma de 76 lire pentru pin (dupa ce I-am platit) m-ai trebuie sunat la ei s-au asteptam cardul acasa?

19. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0
    asteapta, ca poate dureaza cateva zile pana le ajung banii

20. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa adaug......banii i-am virat din card online.

Share This Page