18.7 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata

Please attach a compliments slip or sheet of your company’s headed paper (if appropriate)

La ce se refera asta? Compliment slip? Exista asa ceva tipizat? Cum sa le spunem celor din tara sa ataseze asa ceva???? Astia parca fac intentionat sa amane momentul angajarii. Ma refer la agentie

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Compliments slip - sunt ca niste carti de vizita mai mari, deobicei se pun in plic cand se trimite cate ceva
    Cealalta e hartie cu antet, pretiparita uneori pe o hartie mai groasa, lucioasa, color, etc. Se foloseste ca prima pagina pt coresp oficiala, de ex cand HRul da o referinta undeva.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    E un fel de Good Conduct reference. Cred ca am tradus ceva de gen.
    Se cheama CERTIFICAT DE ONORABILITATE, in cazul respectiv era de la Colegiul Medicilor Stomatologi, dar poate fi de la spital, policlinica, universitate sau colegiu. Trebuie insa sa aiba antetul institutiei respective.
    Sper sa nu gresesc, asa ca, va rog pe cei in domeniu, sa infirmati, daca e cazul.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Trebuie sa vada ca referinta vine chiar de acolo de unde spui tu ca vine, si nu este "facuta" pe undeva.
    Acum, in Romania, nu stiu daca aia au ceva de gen,
    mai tot NH pe aici au ceea ce se numeste "headed paper", adica hartie oficiala, cu antetul companiei si datele de contact.
    Pe langa aceasta, asa cum spune sapanta,
    mai exista niste chestii cam la jumatate de A4 (asa erau ale noastre cand eram in NH)
    pe care scria "with compliments" si urma adresa /datele de contact.

Unii mai sunt OK si cu o stampila oficiala dar, neaparat sa includa apoi datele de contact!

Au fost nenumarate cazuri de referinte facute de prieteni, din acest motiv sunt mai stricti acum.

Orice angajator in UK cere acum referinte, de fapt asta e de ceva ani buni,

bafta cafengiule!

5. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, eu nu lucrez in NHS, fiindca oferta financiara a fost mult mai buna in privat, dar, am avut si aceasta posibilitate.

6. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspunsuri!

Problema e ca nu exista asa ceva in tara.... cel putin nu la spitalul unde lucra sotia....
    Acum in ceasul 12...dupa ce asteapta de 3 luni sa inceapa munca...si cica luni ar fi trebuit sa inceapa...astea de la agentie au trimis 2 referinte (cica standard) pe care sa le completeze, cica dupa ce le are pe astea va incepe.

Dar le-a dat referinte peste referinte,,stampilate si megastampilate....cu antetul spitalului..cu date de contact etc...
    De 6 luni de cand a fost recrutata nu au stiut de referintele astea? Sotia e de 3 luni in Londra (agentia stie asta) si asteapta...si acum hodoronc tronc alta chichita (ultima a fost ca au gresit numele pe WP)
    -nervos- -nervos- -nervos-

Dupa ce termina cu toate astea am sa va povestesc despre incopetenta si minciunile celor de la agentia care a facut recrutarea.
    Astia ne cred niste prosti si cred ca tin minciunile si scuzele lor puerile. Poate tin la ai lor..... off vom trecem si peste asta

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    intreaba mai in detaliu ce anume trebuie / vor sa scrie.

din pacate cei care se ocupa de referinte si verificari de genul asta sunt pe afara rau de tot... o combinatie de lipsa de bunavointa posibil combinata cu incapacitate de intelegere gandire ii face sa lucreze intr-un mod de robotel. adica check list, are datele, suna/trimite email; daca ceva banal s-a schimbat intre timp (firma si-a schimbat coordonatele, prop nu mai rasp la nr respectiv, etc) nici nu-si bat capul sa caute pe google samd... pur si simplu revin ca nu le-ai dat date corecte/sufieciente!

8. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0

Exista si in tara asa ceva..depinde acum de clinica sau spitalul unde a lucrat..de obicei la cele private au asa ceva..de exemplu mie doctora ( e si patroana caminului) mi-a dat recomandare pe o foaie ce are antetul pe ea, datele de contact tot ce e nevoie...plus ca si-a insirat ea toate titlurile pe care le are -ras2- ....cand am plecat eu in concediul de crestere a copilului nu avea asa ceva, dar ea e osedata ca sa fie caminul la standardele europene in toate. Nu trecea sedinta lunara sa nu ne spuna de standardele ISO -ras2-

9. siuliana

siuliana New Member

Trophy Points:
    0
  10. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Am banuiala ca sotia a venit cu Four Season Healthcare,asa este?

11. MironaP

MironaP New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Mirela00,

Ce ai vrut sa spui cu "Am banuiala ca sotia a venit cu Four Season Healthcare,asa este?" -nu-stiu-
    Tu tot cu ei ai plecat?? ti-au creat probleme?? Te rog spune-mi mai multe despre experienta ta cu ei. Eu tot cu ei plec ( si cred ca nu sunt singura) si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc

12. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Nu,eu nu a plecat cu a care ei,am scris aici pe forum,eu am plecat cu "Care UK",dar stiu pe cineva care colaboreza cu ei,si pana acum a intampinat probleme in derularea procesului de recrutare:incurcarea actelor,a luat interviuil pentru un anumit NH,apoi i-a schimbat locatia in alta parte,procesul se deruleaza foarte lent.

13. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    MironaP si eu tot cu FSHC am interview sapt viitoare. Oare mergem la aceeias interviu? Si mai am un a2lea -trist-

14. MironaP

MironaP New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles....ma speriasei un pic :). Multumesc pentru informatii!

15. MironaP

MironaP New Member

Trophy Points:
    0

Eu am dat deja interviul in iulie cand au venit ei in tara. Mult succes!

16. gratzia

gratzia New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    nu as vrea sa gresesc dar cred ca Four Season Healthcare este angajatorul iar ptr ei se ocupa de recrutare MMA Recruitment si IMS Recruitment; eu prin ei am avut interviul cu FSH si tot lor le-am trimis actele ptr work permit; nici eu nu sunt prea incantata de cum isi tin promisiunile dar sper sa se termine cu bine in final; ceea ce vreau sa spun este ca nu cred ca FSH are prea mult amestec in treaba asta cu amanarile, de fapt asa sper;
    La Multi Ani! maine ptr Sf Andrei! si ptr poimaine de ziua Romaniei!
    O seara placuta!

17. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

Buna

Sa te astepti la ce este mai rau......Atat neprofesionalism si ignoranta nu am crezut ca-mi va fi dat sa vad
    Poate la tine o sa mearga "snur"

Mirela00

Te-ai "prins" despre cine este vorba -da-da-

18. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

Asa este

Printre altele...am o placere deosebita ca din 2014 aceste firme nu vor mai avea legatura cu recrutarea din Romania

Sa recruteze din Africa sau de pe Luna

Gratzia unde ai primit post?

19. MironaP

MironaP New Member

Trophy Points:
    0
    [/quote] Buna

Sa te astepti la ce este mai rau......Atat neprofesionalism si ignoranta nu am crezut ca-mi va fi dat sa vad
    Poate la tine o sa mearga "snur" [/quote]

Multumesc frumos,
    Offf...nu imi place ce aud....dar pana acum cu mine au fost ok...nu pot sa ii laud pt ca se poate si mai bine dar nici sa ma plang.
    Succes tuturor!

20. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Daca poate da cineva mai multe detalii despre cum merg lucrurile in "casele" din IRLANDA DE NORD.Am inteles ca sunt multi romani.
    Multumesc

Share This Page