22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    @ Ionut27
    ce atata plans pe capu'tau?....o sa ne inunzi
    uite pt."area of practice and specific duties" (este doar un exemplu,nu stiu daca este scris corect,verifica,am inteles ca faci meditatie la engleza)
    - programming patients for consultation
    - preparing the observation sheet
    - preparing the patients for examination
    - measurements of biologic constants(temperature,blood presure,pulse,breathing)
    - execution of treatments(oral,injection,perfusions)-at the indication of the doctor
    - handing in the doctor with the materials needed for consultation
    - promotion of prevention measures performing the education for health of patients(diet,life regime,importance of complying with the control graph)

2. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Va multumesc mult...nu stiu ce m-as fi facut fara voi...gata ma apuc sa termin de completat formularul si maine trimit plicul la NMC...va multumesc mult inca o data -bravo-

3. MIMI2007

MIMI2007 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Imi pare rau de cele intamplate. Sper sa ridici fruntea sus si sa mergi mai departe.
    Si eu am avut o experienta rea in uk, dar nu mi-au taiat orele, am mers mai departe.
    Multa sanatate si mult noroc.

4. MIMI2007

MIMI2007 New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva cat dureaza approval letter?
    Am inteles ca intre 8-12 sapt.
    si dupa aceea work permit-ul, sper sa nu mai dureze prea mult.

5. myky_3000

myky_3000 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Am primit in sfirsit un semn de la NMC...legat de aplicarea pentru PIN.
    Imi spun ceva in genul acesta:
    we are writing to remind you that the following items are still outstanding on your application for EU Application Assessment
    EU Applicattion Assessment Fee
    Please be kind enough to arrange for the above-mentioned document to be returned to the NMC as soon as possible. if the above-required document is being issued direct to the NMC on your behalf by a referee or a training institution,please contact them now and arrange for the missing items to be sent.
    Please note that ,if your application relates to registering a qualification or re-admission to the register ,you are still unable to practice as a registered practitioner.once we have finalised our formalities we will contact you again and if you are successfully registered you will be able to practice at that time.
    If you require any further assistance,please contact the NMC call centre on 02073339333;one of our operators will be happy to help you. Please be kind enough to have your PIN or PRN number to hand.
    yours Sincerely

Intrebarea mea este: Cit trebue sa platesc si unde..modalitatatea?
    Multumesc celor care m-au ajutat pina acum cu sfaturi!

6. domitianus

domitianus New Member

Trophy Points:
    1
    Problema e ca managerul respectiv vrea sa se acopere in caz de ... orice.
    Daca se va intampla vreodata ceva si va fi din cauza cum vorbesti engleza ele este acoperit.
    Totusi, ce nationalitate era "colega"?

7. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0

Cand am platit eu acum cateva luni,taxa a fost 110 lire. Se poate plati online pe site la NMC sau la telefon .

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Totusi, ce nationalitate era "colega"?
    domitianus
    Cetitor

Good point... -ras4-

Mai ales, daca erai inca in perioada de proba, are tot dreptul sa-ti reduca orele de contract.
    Pe unde am mai lucrat eu, inconjurat de conationali, am avut caz asemanator... -nu-ma-uit-

iar acolo a fost un caz mult mai grav, serviciul de ambulanta a facut reclamatie caci, in momentul in care persoana in cauza a sunat la 999 pt o urgenta...a iesit dezastru, a trebuit ca persoana care efectua CPR-ul, sa vorbeasca in acelasi timp pe telefonul tinut la ureche de acea persoana.

Rezolvarea manageriala a venit in mutarea persoanei in ture de zi, spre a mai "prinde " ceva engleza, aducerea unui profesor odata pe saptamana in unitate (mai erau destui in pozitii mai junior care stateau prost tare cu ebgleza, de toate natiile... -ras4-

Ca sa inchei, persoana respectiva a dezvoltat o adevarata fobie vizavi de telefoane, ajungand ca uneori, while on shift,
    sa-l tina ocupat tot timpul... -ras4-

Concluzia, exprimata de mutu&Co de nenumarate ori pe aici...limba copii!

9. myky_3000

myky_3000 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de ajutor! Eu acum lucrez in anglia,sotul meu fiind in tara, va plati....deci suma ar fi 110 .... o banca...un cont!!?...adika..mai exact..please!!

10. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    https://www.onlinepayments.nmc-uk.org/ acesta e link-ul unde puteti plati online daca aveti cont bancar aici in UK ,sau daca nu,sunati la nr acela de mai sus si va raspunde cineva ,spuneti ca vreti sa platiti taxa de 110 lire pentru prima inregistrare la NMC.

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai nu conteaza unde are contul, aici in UK sau in Romania, important este sa aibe bani in cont.

12. myky_3000

myky_3000 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru ajutor!sper sa se rezolve si cu plata si sa otin PIN-ul!

13. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. am aj in UK asa cum am visat ... mi am dorit mult sa realizez lucrul asta dar acum sunt cam dezamagita..aici sunt raspunzatoare pt tot ce se intampla ...eu raspund dc li se intampla rezidentilor ceva, eu raspund cand vine nu stiu ce inspectie, social service, fire inspector, etc...nu mai zic ca nu raspunde altcineva la tel ca sa nu si asume responsabilitatea pt ceva..imi e teama sa ma mai duc la munca,stau in stres tot timpul...nu stiu dc e normal ca tu sa raspunzi pt ca carerii au lasat nu stiu cati saci cu rufe pt spalat in tura de noapte si aia care vin comenteaza si tu trebuia sa verifici si esti raspunzatoare.,..dc e normal ca angajatii ,careri ,landry sa nu vina la munca si tu sa incepi sa suni la rand care or binevoi sa vina in loc...tu sa iei tot felul de decizii ...nu mai zic ca nu m au invatat nimic, m au lasat in tratament room sa le dau singura tabletele din prima zi fara sa i cunosc, fara sa mi arate ceva, cum se scrie, cum se face...nu stiu ,e peste tot la fel sau cum sta treaba? eu vreau sa plec neaparat de aici, nu mai zic ca e mizeria de pe lume,ca pute peste tot , arata ca o ghena casa asta si nu sunt nici un fel de reguli,nici un fel de orar,nimic...dar eu raspund la o adica pt tot si pt orice...e normal asa,? asa e in toate casele sau am nimerit eu naspa din prima...am abia o luna de cand sunt aici si doresc cu disperare sa ma mut in alta parte...poate am mai mult noroc la urmatoarea casa. poate voi face traininguri,
    poate nu mai sunt eu raspunzatoate pt tot ce misca prin casa. va rog luminati ma ca sunt disperata, atata raspundere ma sperie...

14. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Mai exact unde e "aici in UK"?
    Nu e asa peste tot. Nici vorba. Ai nimerit tu asa.
    Daca esti pe AWC, esti cam legata 1 an de acea casa.
    Daca esti cu AWC, poti sa cauti altceva, dar nu poti incepe munca la locul nou, pana nu primesti alt Awc.
    Daca esti pe Blue card, poti sa pleci linistita oriunde, maine.(de fapt dupa preaviz).
    Succes.

D.P. 074

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @gabri25

Se pare ca ai nimerit intr-una din alea nasoale de tot.
    Din pacate, cam asa este, te fac raspunzator pentru tot.

Retine insa, una este sa fii raspunzatoare in fata staff-ului nemultumit, alta este sa fii raspunzatoare in fata pacientilor tai si a tratamentului aplicat, lor.

Tot ce trebuie sa ai in cap este PIN-ul tau, mai putin sacii de rufe murdare si turele neacoperite.
    Daca incepi pe calea oficiala (incident forms cand esti lasata short staff,plangeri impotriva carerilopr care nu-si fac treaba/etc) trebuie sa fii foarte bazata, ca sa zic asa, caci, pot incvepe sa-ti faca probleme reale.

Daca vrei insa sa clarifici situatia, de ce nu te adresezi mai intai persoanei imediat in charge (asta este procedura standard).

Mie mi se pare ca iti "pui" prea multe pe umeri, am mai scris pe aici, caring-ul este o 24 hrs job,
    daca altii trateaza nonsalant, nu vad de ce vtu ti-ai face mai multe probleme.

Ochii la ce semnezi!
    Multa bafta in continuare, vezi ce a scris Adi PC vizavi de posibilitatile de plecare, and , fii convinsa ca vei ajunge undeva mai bine (iti vor trebui si referinte daca vei mentiona ca esti deja in UK) , vei zambi privind in urma la zilele astea!

16. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Buna,
    Vezi ca incurci putin lucrurile.Ce ai scris tu,e unul si acelasi lucru.Angajatorul aplica pentru Work Permit,iar daca cererea este acceptata de catre UKBA,tu si angajatorul veti primi prin posta "Letter of Approval",dovada in scris ca cererea a fost acceptata.
    Dupa ce ai primit acest document,aplici pentru AWC.
    Timpul de asteptare poate varia foarte mult,de la cateva zile la cateva luni,aici depinde mult de cum se misca cei de la UKBA.
    Initial,da cam intre 6-12 saptamani pentru WP,si pentru AWC cam la fel,dar am citit aici pe forum ca unii au asteptat si 5-6 luni.La mine a durat o saptamana(pentru ca a urgentat angajatorul).Asa ca nu te baza prea mult pe timpii de asteptare care ii afiseaza ei pe site-ul lor,acolo e doar asa informativ.
    Succes.

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Depinde f mult ce firma te angajeaza la. Durata eliberarii awc

18. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Nu stiu ce sa zic,legat de acest aspect,crezi ca pe functionarii de prin birourile celor de UKBA care proceseaza dosarele, ii incalzeste cu ceva daca vad ca scrie la angajator firma "X" sau "Y"?
    Au fost cazuri cand angajatorul a trimis nu stiu cate mail-uri de urgentare,angajator destul de important in UK,iar cei de la UKBA ziceau ca sunt "under staff",si ca fac tot posibilul ca rezolve problema cat mai repede,si tot a durat cateva luni.Asa ca eu sunt sceptica legat de acest lucru.

19. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Vorbesc in cunostinta de caz nu din auzite.

20. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Am venit de o luna in UK ca SE printr o firma de intermediere , acum dupa primul invoice incep sa adun actele pt nino. Daca am venit printr o firma de intermediere si am semnat un contract cu ei pot sa i las balta si sa mi gaesesc singura ceva ? sau sa plec dupa ce mi iau nino ?cum ma sfatuiti sa fac? si spuneti mi daca asistenta la voi in azil face si pe secretara si pe sefa ,daca e raspunzatoare pt tot ,ma refer administrativ sau doar de ingrijirea rezidentilor...de tablete,ingrijire,hrana , cum ar fi normal...sunt dezamagita ca sunt trasa la raspundere pentru ceva ce nu cred ca tine de atributiile mele...multumesc

Share This Page