22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor!

Q: Ce serviciu de posta folositi, cat costa si cat dureaza pt un plic cu documente sa ajunga in UK (NMC) ?

Multumesc tuturor celor ce au bunavointa sa raspunda!

2. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    La data cand am trimis eu prima data acte la NMC,in jur de un an si ceva in urma,de teama pierderii actelor,sau a ratacirii lor am folosit serviciile celor de la DHL.Dar sunt destui care au trimis si prin posta Ro.Daca rasfoiesti forumul o sa gasesti pareri diferite.Pe mine m-a costat in jur de 130 lei parca.Plus ca poti verifica exact unde sunt actele tale cu acel nr de referinta care ti-l dau.Mult succes!

3. myky_3000

myky_3000 New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles.ms la fel

4. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Eu am folosit si Posta Romana si UPS.
    UPS-ul are costuri mai ridicate,dar ajunge si mai repede.
    Dar si cu Posta Romana am fost multumita,mai tarziu dar a ajuns.

5. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Changes to NMC Pins cards
    From the end of September the NMC will no longer be issuing Pin cards. Your Pin number will remain the same. You will still receive a statement of entry letter when you first register, change your name or add qualifications. You will also receive a payment receipt each time you pay your fees. This receipt will confirm your Pin number, expiry date and can also be used for tax purposes. You can ask your employer or potential employer to check your registration online.

Pin cards have been removed because they only show registration status on the day they are issued and they should not be relied on as proof of current registration with the NMC. Employers and the public can find out about a nurse or midwife’s registration by using our online register.

The online register offers access to the most up to date information about a nurse or midwife’s registration and will help us to better protect the public. No longer producing Pin cards will allow us to divert £105,000 per year to spend on our core regulatory functions including Fitness to Practise.

Employers can use our free employers confirmation service to access an enhanced online register. This shows a nurse or midwife’s recorded qualifications and any current cautions, conditions, striking off orders and any lapsed registrations. The service also shows if a nurse or midwife has been removed and then restored in the last five years. The service will not show if an investigation is currently underway. Employers can register to use the service.

It is your responsibility to ensure that we have your correct name and address. To change your name or address visit
    Updating your details.

6. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit acceptul de la NMC -dans-
    Mai ramane sa platesc taxa de 76 lire si iar sa astept urmatorul plic de la ei.Bine ca am mai scapat de un stres .
    Multumesc tuturor inca o data pentru sfaturi .

7. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Lavinia! Cat timp ai asteptat pana ai primit raspunsul? Tu cu ce serviciu ai trimis documentele?

@ Many thanks to Mirela & Trafalet!

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Felicitari pt PIN Iuliana, vezi ca acum astia nu mai trimit card din cate am inteles, deci, in mod normal , dupa ce ei primesc plata, ar trebui sa fii inregistrata,
    spor la....job de acuma!

9. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Felicitari!
    De acum urmeaza greul sa stii,obtinerea PIN-ului ca nu este un lucru chiar asa de greu,sa cauti jobul care ti se potriveste cel mai bine.
    Cauta aici pe topic ca vei gasi informatii folositoare legat de firme de recrutari,etc.
    Succes!

10. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0

Pai am zis si mai sus ca am trimis toate actele in mai ,dupa o luna mi-au zis sa platesc taxa de 110 lire pentru procesarea dosarului,dupa inca o luna mi-au mai cerut niste acte care deja le trimiseseram (deci in iulie),le-am trimis actele cerute pe 2 august .Si azi am primit confirmarea .
    Sunt in UK si de aici am trimis actele.
    Mult succes !!

11. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari!

12. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Postez aici pentru ca vreau un raspuns de la nursele din UK. La sfarsitul lui octombrie se fac 12 luni de cand lucrez ca nurse in UK cu AWC. Trebuie sau nu trebuie sa aplic pentru Blue Card? Intreb asta deoarece am gasit pe site-ul UKBA asta:
    When you have been working legally as an employee in the UK for 12 months without a break, you will have full rights of free movement and will no longer need our permission to take work. You can then get a registration certificate confirming your right to live and work in the UK, although you do not need to do so.
    Am gasit aici:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... a-romania/
    Ce ma sfatuiti?
    Multumesc!

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Daca ramai cu acelasi employer,nu ar trebui sa ai nevoie,chit c a al meu,back in 2007 ne-a
    pus sa ni le facem,dar,oricum,daca vei aplica oriundealtundeva,iti vor cere dovada
    dreptului la munca in UK

14. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Deocamdata nu intentionez sa plec de aici dar si daca as vrea sa plec, textul UKBA zice: "you will have full rights of free movement and will no longer need our permission to take work". Noul angajator, dupe ce vede asta, mai poate zice ceva?

15. claudiar

claudiar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

O rugaminte, stie cineva ceva de Four Seasons Health Care?
    Aceasta comanie ar trebui sa fie noul meu angajator si as dori sa stiu daca aplica pentru permise de munca.

Multumesc mult

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai cum ii demonstrezi aluia?
    Umbli cu 12 payslip -uri dupa tine?
    Mie,fiecare agentie la care am aplicat,mi-a cerut dovada dreptului la munca.
    Pana la urma,ce te costa?
    Nici nu esti presata de timp...

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @claudia

Four Seasons e destul de mare dar,doar dansii iti pot spune 100%
    daca aplica sau nu,daca vrei sa afli daca au puterea sa o faca,da,o pot face,dar,
    pt candidatul ales in urma unui interviu.

18. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Ai si tu dreptate. O sa aplic, ce-o sa fac! Dar mi-e groaza de toata treaba asta cu obtinerea unei programari la UKBA!

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai eu de ce zic ca nu esti sub presiunea timpului,
    trimiti prin posta,si astepti...

20. claudiar

claudiar New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru raspunsul prompt.
    Vreau sa multumesc tuturor celor de aici, care impartasesc experientele lor. M-ati ajutat enorm, cu foarte multe informatii.
    Povestea mea:
    In mai m-am hotarat sa plec din tara, sa muncesc in UK. Am pus un CV pe net si la 2 zile am primit in tel (din uk). Mi s-a spus ca trebuie sa fiu Registered Nurse si imi vor trimite indicatii pe mail. Zis si facut.
    M-am apucat de inregistrare in NMC prin mai si nu am nici acum PIN-ul pentru ca dupa ce am primit Decision Letter (in august) am trimis si documentele din scrisoare nu am mai primit nici o veste.
    In iulie am fost la interviu in Romania cu Four Seasons si desi stiau ca nu am PIN m-au acceptat. Acum am oferta si nu am PIN-ul.
    Daca pana acum am urmat un curs firesc din ce spuneti voi: inregistrare - PIN - interviu - Job - WP, acum mi se pare putin complicat desi nu se mai intampla nimic de vreo 2 sapt....Voi ce ziceti?

Scuzati, nu m-am prezentat: Sunt Claudia, nursa de vreo 7 ani in sistemul se sanatate privat. -dans- -dans- -dans- -dans-

Share This Page