22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    C u l8r luv. :p :x

2. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. as vrea sa ma ajutati ...am primit o oferta de a pleca in uk ca SE pt 3- 4 luni dupa care imi face WP. cu 10 lire /ora intr un azil. se pleaca imediat ,dc iau interviul (telefonic). se poate pleca asa, ca SE si apoi se face wp ? firma e din RO si se numeste Sinzi s Oasis Euroconsult din Iasi. ma puteti ajuta cu niste pareri?

3. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles ca firmele din uk vor experienta in uk, de asta as pleca cu o firma din ro...spune ti ce parere aveti...va multumesc

4. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit acum catva timp pe-aici pe undeva ceva despre munca de asistent social in Anglia. M-ar interesa sa aflu mai multe informatii despre asta: daca sunt locuri de munca pentru cei pregatiti in Romania, cat de bine este platita aceasta munca si alte amanunte de genul asta. Multumesc anticipat!

5. MIMI2007

MIMI2007 New Member

Trophy Points:
    0
    buna gabri25,
    dar ca ce vrei sa pleci ?
    care assist. sau nurse, ca nurse nu cred ca asa de bine ca SE.
    eu am gasit un contract cu 10 lire, dar aplica angajatorul pt wp .

6. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara din nou! Multumesc Mirela,parca am mai prins ceva curaj.Cred ca am sa incerc sa vorbesc cu cei acel dn James de la Care Uk ,macar sa stiu o alta parere.Poate ai dreptate si gasesc ceva,poate am noroc,nu stiu.Inca o intrebare ,eu locuiesc in Wiltshire,poate fi asta o problema?-nu stiu exact ce arie acopera Care Uk,desi in principiu am vazut ca au in tot uk-ul.Intreb ca sa stiu daca il mai deranjez pe om cu intrebarile mele sau nu.Multumesc foarte mult .

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Daca esti in UK de ce nu te duci inclusiv la job centres, lasa acolo un CV.
    Mai sunt deasemena site-uri garla, unde doar faci cont si upload un CV,
    e mai usor sa fii chemat la un interviu cand esti deja aici in UK.

Intrati si direct pe site-urile companiilor mari, gen Barchester si gasiti acolo unde au nevoie de nurse.

10£/ora este cam putin, minim chiar, din cate inteleg insa, de asta sunt unii angajatori care prefera SE, sau cum era filiera indiana de hoti, care te faceau LTD si-ti dadeau si 8£/ora!

Ca SE efectiv NU AI ORELE DE CONTRACT ASIGURATE!

Incercati sa gasiti angajatori care sa aplice pt WP.

Este greu dar, nu imposibil, however, atitudinea unora ca

"eh, altii au alt noroc/bla/bla" este chiar depresiva,
    uitati la exemple ca Mirela00, a venit tocmai din Ro, DOAR pt interviu, cu angajator care i-a oferit WP, si, a reusit!

Ce vreau sa subliniez esta ca, conteaza si CUM te prezinti la interviu, cum stii "sa te vinzi"

Bafta tuturor!

8. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Buna,
    Nu ai cu ce sa il deranjezi,el ia bani de pe urma noastra(nurselor care le gaseste job,si sunt acceptate),e serios,si chiar isi face treaba pana la capat,asta bineinteles daca este multumit de CV-ul tau,si nivelul de engleza;de aceea e bine dupa ce ii trimiti mail,sa il si suni,sa insisti ca raspunde greu(ori pe fixul de la munca ori pe mobil).
    Care UK are o arie de acoperire foarte vasta,intra pe site-ul lor http://www.careuk.com/ si baga numele orasului in care locuiesti,trebuie sa fie ceva in apropiere,daca nu chiar in oras.De exemplu Augustin68,a solicitat job intr-un oras anume,si i-a gasit.
    Eu am fost si sunt multumita de serveciile lor,chiar s-au tinut de cuvant,ce au promis asa au facut.
    Am postat datele lui de contact pe acest topic.

Succes.

9. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara.Multumesc Mirela si Catalin pt sfaturile voastre.Totusi simt nevoia sa va mai spun ceva,am 7 ani de experienta in ro,din care 5 pe o sectie de medicala intr-un spital judetean;cand am spus ca sper sa am noroc ,nu am spus-o nici pt ca imi lipseste experienta,nici pt ca mi-e frica de munca ci doar pt ca am 3 ani de cand nu mi-am facut meseria.Nu stiu cat va intelege un angajator ca eu nu am avut cu cine sa imi las copilul sau de ce este pauza asta atat de mare de cand nu am mai accesat un post.Asta era norocul pt mine,sa gasesc unul sa accepte ca sunt dispusa sa o iau de la zero,sa imi faca WP si sa dovedesc ce sunt capabila.Stiu ca sunt asistente care asteapta sa treaca tura ca sa mearga acasa,fara sa fi facut mare lucru o zi intreaga,de genul celor care efectiv "dorm in papuci"cum se zice,eu din pacate nu sunt din categoria asta.Mie draga meseria si imi sunt dragi oamenii,astept cu nerabdare sa merg din nou la servici,indiferent unde va fi asta.Va multumesc inca o data,datorita voua sunt hotarata sa fiu mai sigura pe mine si sa merg mai departe.De maine trimit CV-uri.O seara faina !!!

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ai spus multe despre tine cu aceasta remarca...trafalet,
    faptul ca "nu dormi in papuci" este oricand un bonus care te va ajute oricand in viata.

Vizavi de angajare, un angajator, va citi eventuel printre randuri, daca tu scrii acolo ca ultimii 3 ani nu ai practicat din motivele descrise.
    Sincer iti spun, nu vad aceasta sa constituie un impediment major.

Ma refer in special daca tintesti spre NH aici in UK.

Multi angajatori au nevoie de o persoana activa si...doritoare de a face ture la greu -asa-asa-

Conteaza mai mult cum te prezinti in CV si cum stai cu engleza.

Motivul este dat de faptul ca, prea putin din ceea ce inseamna nursing in spitalele din Ro, vei face aici, intr-o NH.

Multa bafta iti doresc!

11. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
  12. myky_3000

myky_3000 New Member

Trophy Points:
    0
    buna! scuze de deranj! ai mai platit vreo taxa ptr PIN? sau ramine doar suma de 76 delire?eu am trimis actele in august shi deocamdata nu am primit nici o instiintare daca ar mai trebui ceva.

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai, conform afisajului meu de aici de pe computer, azi e 12 Septembrie.
    Tu zici ca le-ai trimis in August, adica, acum o luna.

Apreciez ca nu cunosti indeajuns de bine realitatea din UK, daca trec 3/4 luni si nu te-au contactat, inseamna ca esti OK (eventual).
    Tine minte un sfat gratis

"no news is good news!"

Daca nu poti scrie si cu diacritica, de ce strici limba romana cu "shi"?
    Acesta este doar un off al meu, si nu trebuie sa o iei ca o ofensa te rog!

Suma de 76 £ pt PIN este inca valabila dar, e vorba sa sara la 120... -plans2-

14. myky_3000

myky_3000 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc ptr raspuns. Nu stiam sigur daca banii trebuiau trimisi inainte,ptr procesare.Cit despre modul de a scrie nu am dat tastatura pe Ro. ,nu prea am dat importanta la modul de scriere...pe viitor o sa fiu atenta .

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai pentru procesare se trimit 110£,
    ti s-au cerut/ai trimis acesti bani?

16. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0

Eu le-am trimis actele in mai ,apoi dupa o luna mi-au zis ca trebuie sa platesc taxa de procesare a dosarului si am platit. A mai trecut o luna si mi-au trimis un plic in care imi mai cereau niste documente : copii legalizate dupa actul de identitate, programa scolara si diploma.Deja le trimisesem aceste acte impreuna cu toate celelalte.Le-am trimis inca o data pe 2 august ,si inca astept decizia lor. . .

17. myky_3000

myky_3000 New Member

Trophy Points:
    0
    nu am trimis taxa de procesare!asta intrebam!
    eu am trimis tot plicul...sa trimit banii? sau sa astept sa ma contacteze ei?

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Iuliana, daca vei arunca un ochi pe aici, vei vedea ca au mai fost perosane in aceeasi situatie, adica li s-au mai cerut acte care deja fusesera trimise.
    Motivul? Don't ask! Al tau dosar este deci in procesare.

myky, tu deci ai trimis doar actele dar, nu ai platit nimic,
    sfatul meu este sa suni la NMC sa intrebi daca au primit plicul tau,
    ei nu se mai apuca de procesarea actelor daca nu au primit cei 110£, asa ca, ori sta pe undeva , ori nu a ajuns!

Suna si intreaba, daca ai probleme cu limba, roaga pe cineva sa te ajute!

19. myky_3000

myky_3000 New Member

Trophy Points:
    0
    am trimis un e-mail in seara asta,o sa astept sa vad daca primesc raspuns.Si asa sambata ajung in uk.Multumesc pentru sfat!

20. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0

Daca nu aruncam un ochi pe aici nu prea aveam de unde sa stiu ce pasi trebuie urmati.Cu ocazia asta iti multumesc dromaderu ,si de asemenea le multumesc tuturor celor care dau sfaturi si ne impartasesc din experientele lor.Deci am urmarit ce s-a postat de la inceput ,dar poate din neatentie nu am observat ca au mai fost persoane carora li s-au cerut acte care deja fusesera trimise.

Share This Page