18.2 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor.Vreau sa va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema,am rasfoit forumul de la cap la coada citind experientele voastre.Am primit pin-ul de la nmc,dar nu ma consider destul de stapana pe mine si in plus nu am drept de munca aici,asa ca,am hotarat sa fac un curs de healthcare si sa merg la munca ca si carer.Poate cineva dintre voi sa imi spuna va rog,cat de greu este sa imparti timpul intre colegiu,cursuri,servici-fulltime din cate am inteles,copil?Si cat de greu este sa promovezi acest curs?Consider ca imi va prinde foarte bine aceasta experienta ca si carer,mai ales ca multi dintre voi a-ti trecut prin asta.Va multumesc anticipat !

2. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna seara si bine v-am regasit..Am si eu o nelamurire si va rog daca poate cineva sa-mi raspunda...am citit aici pe forum ca este un formular care se descarca de la NMC si care trebuie descarcat,complectat si semnat pt a aplica pt Pin in prima instanta iar eu am gasit pe site-ul NMC acest formular care se completeaza si se aplica online https://forms.nmc-uk.org/Forms/eurequest asa ca va rog mult sa ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc pe care trebuie sa-l trimit completat......Va multumesc anticipat si va felicit pt ceea ce faceti pt noi cei care suntem la inceput de drum!!!

3. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Ionut27,
    Copletezi acel formular online,nu se descarca niciun formular online.
    Dupa care NMC iti v-a trimite prin posta un formular tip,cu datele tale personale trecute in el si cu un numar provizoriu de indentificare personal numit PRN,pe care il vei folosi atunci cand vei suna la NMC pt anumite probleme legate de aplicatia ta;acesta il vei putea folosi pana in momentul in care vei primi PIN-ul.

Succes!

4. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Din cate se vede criza a lovit si NMC-ul,pana si ei au inceput sa stranga cureaua,de nu mai au bani de carduri.

Din anuntul dat pe site-ul lor,Incepand cu luna septembrie,nu se vor mai emite PIN Carduri,ci doar PIN Numberul in sine,viitorul angajator putand

verica online daca respactiva nursa sau midwives este inscrisa la NMC.

http://www.nmc-uk.org/Registration/Changes-to-NMC-Pins-cards/

Plus ca NMC au in proiect marirea cotizatiei anuale de la 76 pounds la 120.Poate nu o vor mari totusi,sa se mai gandesca si la buzunarele noastre,nu

doar la ale lor.

5. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Iti multumesc mult Mirela si promit ca voi revenii cu informatii despre obtinerea Pin-ului meu si despre drumul meu spre Uk.............

6. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    BUna ziua si bine v-am regasit . :) -dans-

Am si eu o intrebare sau doua :

1:La OAMMR , pe formularul NMC, v-a semnat si stampilat chenarul respectiv, SAU vau inmanat si un adeverinta de buna comportare ???? si daca va dat acea adeverinta Ati Platit si Cat ati dat? (am inteles pe forum ca o persoana a platit 100 lei si alta 150 lei) este adevarat?!

2:Credeti ca este sigur sau necesar sa aplic pt Certificatul de comformitate de indata ce am terminat anul asta si intru in cadrul recunoasterii titlului direct? (din nou un individ dp forum care a terminat in 2011 i sa cerut acest act, si colegului lui care a terminat tot in 2011 nu i s-a cerut) -trist-

3: Voi cum ati platit cei 110 lire ? si pana la urma is 110 sau 76 pt procesarea actelor?
    4: Oare este necesar fac o copie (legalizata??) dupa blue card in aplicatia pt PIN? -nervos- ....pfuai, this isn't easy at all.

HELP? :)
    P.S. Bafta la completarea actelor pt PIN lui Tavi7 si Ionut.

7. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    -nervos- @Andrei ai pus atatea intrebari -hipno- -plans2-

8. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    deci.. ...s-o luam asa ...incetisor....eu sunt moldoveanca.. 1.pe formularul OAMMR semnat/stapmilat 2. se plateste adeverinta 3. se platesc 11o lire pt. procesarea actelor
    eu de exemplu fiind din Iasi am platit la banca Transilvania ,sunt singurii care stiu ce au de facut
    n-am inteles ce-ai vrut sa spui cu blue card ?

9. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0

:) you funny. Multumesc de promptiutine ...vai ce nume ai :D mi se incurca degetele glumesc :D Acuma iti dau PM. tot din iasi sunt si eu :D super ce ai mo' :d tot moldovean sunt si eu :p hehe -hipno- -hipno- -ma-iubesc-

10. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Andrei!

1. La OAMMR ei trebuie sa completeze (Supporting Declaration of Good Character) si sa iti/ne ofere SI adeverinta!
    2. NU avem nevoie de certif de conformitate!
    3. CARD VISA
    110 pt procesarea documentelor si DUPA ce totul e ok, se plateste 76(suma propriu-zisa de "acces" in NMC)
    4. la intrebarea asta NU stiu sa iti raspund, dar eu nu m-as complica in locul tau.... adica nu as completa dupa blue... de ce ai face-o? tu pana la urma ai nevoie sa fii acceptat de NMC. Faptul ca ai blue e un super mare (daca pot "spune" asa... ) dar ce ii intereseaza pe ei...?

Mersi pentru urare, Andrei!
    Dai de baut un suc daca iti vine PIN-ul inainte ;)

11. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Da octav, dau :) vii tu la iasi? sau dau in UK? ! :)) Tu ai aflat ceva?cat costa adeverinta de buna "purtare" la ordinul asistentilor din orasul tau?! Maine ma duc cu formularul sa -l completez. te tin la curent :)

12. mirela380

mirela380 New Member

Trophy Points:
    1
  13. daniela79i

daniela79i New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA
    AS DORI SA LAMURITI SI PE MINE CUM SA PLATESC CEI 110 LIRE
    AM CITIT CA LA BANCA TRANSILVANIA ESTE OK
    OK MA DUC LA BANCA TRANSILVANIA DAR NU TREBE SA STIU VREUN CONT UNDE VIREZ ACESTI 110 LIRE ???
    MULTUMESC

14. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    I'm all eyes -nas- . cuz i need 2 pay it likewise :) -plans- (Nu am cont din UK, dar am cont la Transilvania) -wow-

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    V-as ruga sa nu transformati acest topic intr-o...incercare de a descifra criptologie,
    asta incluzand desigur majusculele.

Nu toti am folosit mirc-ul sau ce o mai fi, apreciez ca unii acum asa vorbesc, numai din prescurtari/alea/alea, dar, nu e cazul aici, multumim de intelegere!

16. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    dromaderu...nu pot sa nu iti scriu:))).. esti f haios tu asa in felul tau cum dai raspunsuri la orice aproape si cum stii tu sa scrii. dar nu uita. ca ....altii daca nu scriu sau nu intreaba sau nu explica cum faci tu..... asta nu inseama ca fac rau sau sunt mai putin 'pregatiti ; ! ok?..

nopate buna ! :)

17. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Ai un card in lei? ....Poti plati de acasa, online pe siteul NMC, introducand datele ca si cand faci cumparaturi online. Nu conteaza ca e in lei....transferul se face la cursul lirei al bancii. Got it?

Pe 074

18. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    gloria...nu pot sa nu iti scriu )))!!!daca taceai filozof ramaneai ...Ai inceput deja sa uiti cand apelai disperata la ajutor pe aici,mai ales ca dromaderu este printre cei care scriu, raspund si explica ,cum chiar tu spuneai.Si te rog verifica inainte sa dai "submit",gramatica ta...KO!

19. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna,
    Personal nu am avut aceasta experienta,eu am venit direct ca si nursa in UK,dar daca iti este de folos,ca informatie,iti pot spune cate ceva.
    Banuiesc, atunci cand spui de curs in Heathcare,te referi la cursuri NVQ,level 2(pentru inceput),iti pot spune,cel putin la angajatorul care lucrez eu(Care UK),persoanele care ocupa jobul de care assistant,urmeaza astfel de cursuri,platite de companie,si care se se efectuiaza la locul de munca.

Problema la tine se pune ca nu ai drept de munca,si tu doresti sa urmezi acest curs in ideea dobandirii unui YC,care sa iti dea dreptul la munca,aici se complica putin situatia.

Daca tot ai PIN-ul,de ce nu trimiti totusi cateva aplicatii,pentru un job ca nursa,ce ai de pierdut,ca oricum pana obtii WP,AWC....dureaza ceva,asa ca in acest timp te mai pui la punct,acolo unde consideri ca ai mai multe minusuri.Nu e rea ideea ta,dar fii mai increzatoare in tine,nu se stie niciodata.

Succes!

20. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    da. ceream ajutor si altii imi raspundeau aiurea..doar sa ma supere si mai tare ,chiar se si amuzau . in loc sa ma ajute cum af fi fost frumos . de asta e forumu asta nu de analizat propozitii si gramatica..asa ca mai lasati-ma cu atata gramatica ...deja chiar exagerati. lipsa de ocupatie .

bye

Share This Page