14.4 C
London
Tuesday, July 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    In Uk nu exista scoala de asistenti pentru specialitatea ta, doar scoala (colegiu) pentru fizioterapeuti, care este un domeniu separat.
    Citeste topicele inspre cate te-a indrumat splash, acceseaza linkurile de acolo, citeste in amanunt ce scrie despre registration, eventual suna la numerele de contact.

2. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    Thanks 4 your feedback message!

3. simona-gabriela

simona-gabriela New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspunsuri

4. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Tavi7, omule vezi ca mi am pierdut Id ul cu "rei7ko@yahoo.com -> da add pe Prisacaru.andrei675@yahoo.com

App, am terminat sapt asta cu 9.42 :) am platit taxa de diploma la urgenta, 4 saptamani dureaza, +alte 4 -5 adeverinte si certificate :)

Cum sa spui asta bagate la voluntariat, eu incep de luni pe UPU si Psihiatrie (4 zile upu, 3 psihiatrie la fratii mei la spital) conteaza ..decat sa stai pe loc, inveti in continuare, pastrezi dinamica :) Man ti-as da o copie dupa blue cardul meu daca te ar ajuta ! :) -plans2-
    Hai ca o sa fie bine si ne auzim :D bafta tuturor si o zi buna la munca celor deja in campul muncii !

5. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Pentru cei interesati:

"Hello,

IMS recruitment is urgently looking to recruit a nurse at a nursing home in Exeter , Devon .
    The care home is described as an independent care hotel and is a Home offering care, including nursing care, to people over the age of 65 years who have mental health problems; particularly those experiencing confusion or dementia. The stated aim of the home is to provide skilled, sensitive and understanding care to enable residents to achieve the highest possible quality of life whilst receiving the utmost quality of care and accommodation. The home is situated on the outskirts of Exeter in a grand Georgian house, which benefits from several acres of attractive and long established gardens.

An ideal candidate
    - will be NMC registered
    - require no Work Permit to work in the UK
    - have passion & desire to help the elderly
    - be available to start work ASAP.

We offer:
    - a friendly working atmosphere
    - accommodation, (Charge for accommodation will be deducted of nurse’s salary: cost is £65 per week )
    - Salary: £12 per hour

If you feel you are a suitable candidate for this post, please apply ASAP.

Many thanks.

Kind regards,
    Aiste Popoviene
    0044 (0) 7710 147183
    aiste@imsrecruitment.com
    www.imsrecruitment.com

6. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze ca raspund asa de tarziu dar am fost in concediu. Primul meu concediu. A fost minunat, mai ales ca a inceput cu 5 zile la Paris! Iar acasa cu cateii si pisicutele mele... va imaginati!
    Inceputul aici? Greu. Din multe puncte de vedere: sistem total diferit, cultura diferita, hartzogaraia, singuratatea si multe altele. Primele 3 luni, in fiecare zi cand mergeam la servici ma rugam in gand la dumnezeu sa nu ma lase sa gresesc ceva si sa fac rau. A fost cumplit dar am avut noroc de oameni deosebiti care m-au ajutat enorm. Pana si perne, plapuma si imbracaminte de pat mi-au dat cand mi-am luat un apartament cu chirie pe care tot ei l-au gasit. Welsii sunt oameni de pus la rana, spre deosebire de englezi care sunt un pic mai reci. Prietenele mele cele mai bune sunt cararii din schimbul meu de noapte.
    Limba? Da, a fost o problema. Nu se prea bate engleza de acasa cu asta de aici, dar daca o stapanesti si nu ti-e frica sa turui cu ei despre orice iti dai drumul foarte repede. Mie mi-au trebuit 3-4 saptamani. Acum sotul meu ma intreaba de ce vorbesc engleza cu accent de wels? Dar subliniez, DE ACASA PLECATI STAPANI PE LIMBA ENGLEZA! La interviul cu Lisa, probabil ca asta i-a placut de m-a recrutat, am vorbit degajat, ba chiar la un moment dat radeam amandoua ca doua apucate ( ca eu eram ca...ata la c.. de frica si emotii, asta nu s-a vazut). La cele doua interviuri, cu Lisa si cu managera (o femeie deosebita), si matron (o adevarata prietena acum) a fost ca o discutie la o cafea intre niste prietene. Intrebari despre mine, familie, bla, bla, bla. Nimic despre medicina, doar despre casa de batrani unde am facut voluntariat, cati batrani, ce cazuistica, deastea.
    Foarte bine mi-a prins lista cu prescurtarile care tre sa fie pe aici pe undeva, mai pe la inceputul topicului. Cea mai tare faza e ca mi-au vazut-o colegele nurse englezoaice si welse si si-au xeroxat-o si ele :)
    Acum sunt omul de baza care lucreaza cele mai multe ore din casa. Am 4 nopti pe saptamana (miercuri, joi, vineri si sambata), sunt multumita, fac exact ce-mi place, am in grija 37 de batranei simpatici, in afara de 3, toti sunt la pat cu toate formele de dementa dar daca ii cunosti si stii cum sa-i iei nu ai probleme. Secretul este sa nu-i tratezi ca pe niste obiecte ci ca pe niste persoane, fiecare cu problemele lor si personalitatea lor indiferent de cat de absurda crezi ca e. Un mic chat cu fiecare face minuni. Abia astept sa-i revad miercuri cand incep serviciul. Mai dureros e cand moare unul, dupa ce ai apucat sa-l cunosti si sa stabilesti o relatie. Stiu, unii zic sa nu te implici emotional, eu nu pot asa, eu m-am legat sufleteste de toti. O fi bine, o fi rau.. nu stiu.
    Am invatat sa fiu mandra de uniforma de nurse si cum sa fiu sefa peste carerii cu care lucrez dar si sa fiu prietena cu ei. Sotul meu zice ca sunt machiavelica, oi fi! Am invatat sa iau hotarari singura constienta de responsabilitatea pe care o am. Am invatat NURSING! Am scris cu majuscule pentru ca in Romania nu exista si pregatiti-va in acest sens! Asta este 90% din ceea ce faci aici, 10% numai sunt tratamentele, pansamentele etc.
    Sunt multe de povestit dar in linii mari poate am raspuns la intrebarile voastre. Daca mai aveti, nu va jenati! Multa bafta la toti!

7. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    hello ..

Pot obtine Yc ca self employed fiind asistenta? iar dupa 1 an sa aplic pt BC? am inteles ca se ofera greu Yc ca self. si Bc dpar dupa 2 ani. Cine stie cum sta treaba ?

many thanks.

8. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Blue dupa Yellow de self, se poate cere doar dupa 4 ani ( sau 5)...sigur una din aceste 2 cifre. Deci sigur Nu dupa 1 an.

Tapatalk / Galaxy S2

9. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    SI ATUNCI CE sa mai fac? work permit nu mi se face.angajatorul nu doreste. Ce variante am sa obtin acte si ce acte ca si sotul sa ia ca dependent?!

10. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Daca tu iei Yellow de Self, automat sotul ia Blue dependent. Deci pe acelasi formular cand tu ceri Yellow treci pe el dependent ( sa fie prezent in tara daca mergeti la Croydon).Apoi anii si Blue tie. Nino ai tras deja?

Tapatalk / Galaxy S2

11. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inca. acum imi fqca dosaru pt Nino. dupa voi aplica cum ai zis tu pt yc. alta sansa nu am. doar daca print-o minune aflu un alt job unde angajatorul sa imi aplice pt wp. desi e mai bine cu Yc ca poti lucra in mai multe domenii.

mersi

12. ace21

ace21 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua

Sa va spun si eu povestea mea si poate ma puteti ajuta cu niste idei.
    Saptamana trecuta am avut norocul sa cunosc o persoana extraordinara, manager la un care home, care avea nevoie de personal ( care assistant) . Am fost la interviu si cand a auzit ca am PIN a pus mana pe telefon si a sunat la un nursing home, unde a fost manager si stia ca au nevoie de asistenti. Am fost acolo am vorbit, asistenta sefa m-a placut si i-a spus "patronului" ca ma vrea si sa nu ma sperie -limba- . Normal ca a urmat discutia cu patronul, prima intrebare : Permis de munca? sau ce trebe sa faca ca sa ma angajeze. Sotia ar trebui sa inceapa un curs de engleza in septembrie si ma gandeam sa mergem pe varianta: ea yellow de student si eu BC dependent, varianta care i-am explicato si lui si parea interesat. Dupa ce am forat dupa informatii prin forum, am ajuns la concluzia ca acesta varianta s-ar putea sa fie doar un vis, programarile la Croydon au ajuns sa fie ceva de domeniul Sci-Fi iar prin posta 6-8 luni .... Ma gandeam si la varianta de AWC ... tin sa mentionez ca experienta mea din tara nu este una extraordinara: - firma de asistenta la domiciliu( cazuri terminale, tot felul de plagi cauzate de diabet, ulcer varicos...) dar am lucrat la negru, 1 an si ceva; - cabinet doctor de familie 1 an, de aceasta data cu acte; - si voluntariat la spitalul de urgente, de unde am si o adeverinta care atesta lucrul acesta.
    Daca nu reusesc asa, probabil o sa revin la care home, unde managerul a spus ca ma asteapta cu drag.
    Astept niste sfaturi ... maine 28.08 trebuie sa am o intalnire cu patronul de la nursing home sa ii dau CRB-ul completat si sa vedem ce facem... cu actele.
    Va multumesc frumos

Daca e cineva prin Portsmouth poate ne intalnim ...

13. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Buna,
    Incearca sa iei legatura cu Augustin68,lucreaza in Portsmouth la un Nursing Home,din cadrul Care UK,angajator care aplica pentru WP.
    Sper sa aiba net ca are vreo 2 saptamani de cand a ajuns.
    Vezi ca tot pe acest topic am dat datele de contact ale agentului(James Murphy) de la Care UK,companie la care lucram amandoi.

Succes!

14. ace21

ace21 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns.
    Maine totusi ma duc sa vad ce rezolv cu nursing home-ul, asistenta sefa mi s-a parut o persoana deosebita iar patronul deschis sa ma ajute, acum sa vedem daca o sa fie dispus sa aplice pentru WP.
    Singurul nursing home care apare pe site-ul celor de la care uk ca fiind in Portsmouth este Harry Sotnick House.... nu stiti cumva daca acesta este cel la care lucreaza augustine68.... ma gandeam sa trag o fuga si pana acolo poate dau de el.
    O seara buna

15. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim.Frumoasa expunere.

16. ace21

ace21 New Member

Trophy Points:
    0
    O lamurire de ultim moment daca se poate, va rog: Pentru letter of approval ce formular trebuie sa completeze angajatorul: SR1 sau WP1

17. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    SI-a facut cineva Nino ..cu firme sau agentie in ultima perioasa si a obtinut? cu ce agentie? . am nevoie de una de incredere .an nevoie de nino pt self employed cat mai curand .
    10xx

18. ace21

ace21 New Member

Trophy Points:
    0
    Gata intalnirea cu owner-u :D, pana una alta se pare ca totul merge pe drumul cel bun. Cu WP m-am descurcat, am luat d p pagina UKBA formularul WP1 si se pare ca angajatorul e de acord sa aplice pentru letter of approval , i-am spus ca o sa dureze undeva la 6 sapt .... iar el a spus ca a luat deja legatura cu avocatul lui... sau asa ceva... si ca o sa incerce sa urgenteze tot.
    Va multumesc pentru toate informatiile si ajutorul acordat prin intermediul forumului.

19. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Tu chiar nu ai inteles nimic!
    Nu depinde de agentia cu care lucrezi pentru a putea obtine NiN ca si SE.
    In plus tine minte ca exista incompatibilitate intre nurse si SE.

Ca un sfat gratis. Incepe sa muncesti ca si carer la agentia cu care esti in acest moment. S-ar putea sa ai ceva sanse pentru interviul de la NiNo.

20. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Este adevarat exista agentii care se ocupa de programari pentru NINo,dar eu sincer ii consider niste tepari de prima mana.Asa de curiozitate am sunat la o astfel de agentie(detinuta de romani,avand consultanti tot romani),si pentru o taxa de 40 pounds/persona "intermediau" obtinerea NINo.
    Si i-am intrebat concret cu ce ma pot ajuta,si mi-ai zis ca suna ei la Jobcentre Plus si ma programeaza, eu doar sa ma prezint la interviu;si mi-au dat lista cu ce documente sa am la mine.
    Corect,eu stiu ca este o afacere si nu ma obliga nimeni sa apelez la ei,dar eu nu as putea da acel telefon singura?(lucru pe care l-am facut la vremea respectiva),si documentele necesare in momentul cand te prezinti la interviu le gasesti pe site-ul lor,plus ca iti zice si operatorul telefonic dupa ce iti face programarea si iti da reference number.
    In concluzie,nu te arunca la astfel de agentii,sa le dai banii,cand o poti face si singura,tot ce trebuie e sa dai un telefon si sa te programezi,dar asta nu inainte de a informa ce documente iti sunt necesare(daca aplici ca SE sunt ceva mai multe,si mai greu de obtinut).
    Mutu are dreptate,mai bine aplici pt NNo ca employed,ca si carer,dupa ce il obtii te hotaresti ce vrei sa faci pe mai departe.

Share This Page