12.2 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    -nervos- pt.nurse ,engleza treb. sa fie la nivel avansat,nivel mediu merge pt. care assistant -nervos- -asa-asa-

2. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie , trebuie, pentru cine nu crede va afla cand va aplica pt job. Eu am primit Royal Marsden manual de proceduri clinice , cartea asta cu 1030 de pagini, in care jargonul medical nu e challenging ,dar e peste nivelul mediu de engleza! Tocmai am absolvit ,si merg sa depun cere de eiberare a diplomei in regim de urgenta si apoi PIN. si UK apoi.

Va doresc spor la munca, si felicitari celor care au reusit cu actele si au prins un job bun fara nabadai' :)!

3. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc mult pt raspunsurile voastre...experienta in Psihiatrie am 8 ani, engleza o stiu mediu si pinul e pe drum ( am platit 76 lire si astept cardul) ...dar mai departe nu stiu incotro s o iau...

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Esti RMN ori RN? Daca te-ai inregistrat ca si RN, iar din experienta te reiese ca ai muncit psihiatrie e cam greu, dar nu imposibil. O sa gasesti cel mai probabil un job intr-un NH cu "dementia".

5. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0

Marinela,daca esti dispusa acum la ceva timp de la instalarea ta in uk ce ne poti spune despre inceputuri?
    Cum a fost prima zi de lucru?Mai sunt alti romani?Cum te-au primit ceilalti?
    As vrea sa aflu mai multe de la voi cei care ati ajuns de curand in uk.Eentual chiar PM.
    Multumesc

6. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    @marinela, rugaminte,daca se poate bineinteles,poti sa spui ce intrebari ai avut la interviu ? Multumesc

7. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    daca rasfoiesti putin paginile acestui topic vei vedea ca marinela ne-a spus deja acest lucru -hipno-

8. lluana

lluana New Member

Trophy Points:
    0
    @Wanda,multumesc pt. informatie :)

9. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.Scriu in numele sotiei sa va cer un sfat.A fost acceptata la NMC,asta dupa ce a avut o intrerupere de 3 ani pe cartea de munca,din cauza unui bebe,deci...se poate,si fara certificat de conformitate,cu scoala postliceala terminata in 2003.Se pare ca a fost inregistrata RN 1,field of practice adult.Stie cineva ce inseamna asta?e de bine sau de rau?Adica de rau nu poate fi,pana la urma are dreptul sa se angajeze ca asistent,dar ne gandim ca sunt doar anumite sectoare unde i se da dreptul.Stie cineva?Multumesc

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    She can work in adult nursing,so,is like most of us here,
    wish her good luck and welcome to our community .

English because of my phone -ras4-

11. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

O simpla dar importanta intrebare... CUM obtin PIN-ul mai RAPID:
    1. inscriere la NMC din Romania (si astept aici in tara)
    2. inscriere la NMC din UK (merg in Uk si ma inscriu la un curs tip QCF BTEC NVQ? evident trebuind intr-un fel sau altul sa ma sustin si financiar...)

Multumesc anticipat!

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Asta musai sa fie cea mai amuzanta intrebare a serii.
    Denota ca nu ai prea citit pe aici,
    inscrierea la NMC nu are nimic de a face cu locatia in care te afli,

cat despre acele cursuri????what are you talking about????

13. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    Cu toate ca nu lucrez in parteneriat cu Mr Bean...poate cu vre-un arab de nu am fost prea explicit...DAR ceea ce doream sa exprim era: Exista vreo diferenta daca aplic din RO sau UK in obtinerea PIN-ului? (ca TIMP!) Majoritatea obtin diploma (eu o astept ...abia am terminat), apoi obtin PIN-ul(stand in ROMANIA) dupa care isi cauta job in uk cu diverse firme de recrutare. Din experientele scrise anterior de ceilalti utilizatori ai acestui forum, perioada de asteptare pt PIN este cuprinsa intre 5-6 saptamani si ... mai multe luni. Cum am o varsta, si NU sunt angajat in romania (ca sa ma bucur de vechime) atunci pasul principal al meu este acela de a obtine PIN-ul CAT MAI REPEDE cu putinta. Deci il obtin mai repede completand actele ce mi le trimit ei aici in RO, sau e mai bine sa vin in UK si sa aplic? Cat priveste NVQ, recunosc nu am fost prea explicit, era ideia de a ma inscrie la un curs pentru a putea lucra PART-TIME (deci a putea supravietui...pana la angajare..). Am citit acest topic cap-coada...dar asta nu inseamna ca mi-a raspuns la toate intrebarile ce le am. Multumesc oricum pentru raspuns...

14. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa aplici pentru pin o poti face din romania........pentru ca se face corespondenta cu nmc si iti cer diferite acte iar daca esti plecat din tara exista posibilitatea sa nu le m ai poti trimite (tocmai din motivul ca nu esti in tara............foii matricole , diverse adeverinte etc.+ca traducerile care sunt mult m ai accesibile la pret ca aici).........plus ca aici daca nu muncesti iti trebuie f. multi bani pentru subsistenta.
    nu are nici o importanta de unde aplici...........depinde doar de tine

15. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    " pana la angajare" .....Dar cu dreptul (permisul de munca) pt.angajare, cum faci? ......Crezi ca te angajeaza cineva fara Blue card?

Tapatalk / Galaxy S2

16. simona-gabriela

simona-gabriela New Member

Trophy Points:
    0
    Nou pe forum am o intrebare de unde sa incep pt recunoastere diploma de Asistent Fizioterapie si Recuperare Medicala, Postliceala 3 ani? Se echivaleaza aceasta diploma in UK? Am gasit anunturi pt job in UK, Phyisiotherapist assistant. Acesta e echivalentul titulaturii din RO? Am diploma echivalata in Austria unde si lucrez de 2 ani. Vreau sa ma mut in UK. Sanse?
    Multumesc anticipat pt raspunsuri.

17. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ simona-g cauta topicurile despre fizioterapeuti in UK; sunt ceva info imprastiate pe mai multe pagini. Succes!

@ tavi7 - aplica linistit din Ro -valabile info date de predecesorii care ti-au raspuns deja- intre timp cauta un job de as. med acolo, sa-ti faci rodajul in meserie, caci va conta mult experienta dobandita inainte sa incepi in UK. Bafta!

ps: marea majoritate a celor care lucreaza aici ca si RN au aplicat din UK insa din ce reiese din povestile auzite se pare ca mai repede primesc inregistrarea cei care aplica din tara :D/ parere personala.

18. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc TUTUROR celor ce au avut bunavointa sa imi raspunda... m-ati incurajat sa iau decizia corecta!

@ Adi PC - orice munte se urca mai intai in minte, apoi cu primul pas ce il faci! Blue cardul este un munte, dar nu este imposibil....altfel cum ati fi voi sau altii acolo?

@ splash - Multumesc pentru sfat, dar odata ce am PIN-ul in buzunar nu am de gand sa mai stau prin RO, deci "rodajul" probabil ar insemna sa fac voluntariat... dar ce rost are sa fac voluntariat pentru 2 luni de zile ? (Stim aman2 bine ca "se pune ca experienta" daca as avea peste 6 luni de voluntariat, iar asa prefer alta tara... In plus de asta... sa merg unde sa fac voluntariat "la sala" sau la un serviciu de ambulanta si in uk sa imi caut la NH... nu stiu daca ar fi interesati de "stradania" mea. Oricum, mai bine care assistant in uk decat asist med in RO...) Btw, m-am intors in RO sa fac aceasta scoala si apoi sa imi iau "zborul"... .Pana acum am fost "in orar" :)

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Good attitude tavi,
    un an ca si carer nu a omorat pe nimeni,
    din contra!
    Pe langa banii mai buni,adauga si ceva ce nu cumperi nicaieri cu bani,
    Experienta!
    Multa bafta!

20. simona-gabriela

simona-gabriela New Member

Trophy Points:
    0
    @splash, am cautat info pe site dar din pacate nu am gasit info pe specialitatea Asistent Fizioterapie si Recuperare Medicala, Postliceala 3 ani. Doar pt fizioterapeuti am gasit info.
    Ma poate ajuta cineva cu info despre recunoastere diploma Asistent Fizioterapie si Recuperare Medicala? Mai este cineva in aceasta situatie?
    Multumesc

Share This Page