15 C
London
Wednesday, October 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Gloria....daca ai citi mai atent ce am scris mai inainte, ai intelege -nuuu- -nuuu- -nuuu-

Care e adevarul ???

Am plecat prin Lisa, in 2009, ca si carer, si am fost fff multumit
    de serviciile ei, si de cum s-a comportat pe parcursul contractului.

Poti sa-i spui ca eu am ti-am recomandat sa vb cu ea (sa-i spui George..asa ma stie)
    Crede-ma ca acei 175£ nu ti-i ia degeaba, doar ca se cam aglomereaza cu cererile,
    si in +...lucreaza cu Barchester.

Cred ca cel mai usor ar fi sa te apuci sa incerci colo-colo,mai ales
    ca esti deja in UK.

Si ca sfat..aveti mare grija cand plecati ca SE . -sssst- -sssst- -sssst-

Meseria asta de nursa nu prea suporta asa ceva...adica este cam ilegal.

Mai bine mai asteptati un pic ptr WP, ca sa fiti in legalitate complet.

PS: In momentul de fata am contract cu CareUK...ca si nurse.

2. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    @gloria

Vezi ca am mai pus un anunt ..inainte de postul tau.

Au nevoie urgenta de nurse..si sunt in UK.

Si aici poti sa spui ca esti din partea lui George

Tin sa precizez (ca sa nu se interpreteze) ca nu am nimic de castigat,daca spuneti
    ca sunteti din partea mea; este ptr simplul fapt ca am vb frecvent la telefon,si
    am corespondat prin mail.

Natisia Sebonike natisia@mmarecruitment.com
    0844-499 6313

3. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    augustin multumesc de emiurile.am trimis si eu . sper sa primesc raspuns afrimatitiv. DAr ai platit ceva la acesti 2 james de la care.,uk si natisia?
    ms frumos

4. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
  5. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna,
    Imi pare rau sa citesc astfel de experiente neplacute,dar aici intervine lipsa de informatie.

Inainte de a semna orice fel contract cu orice fel de agentie/firma/etc de recrutare din Ro,UK sau de unde o fi ea,verificati-o mai intai,interesati-va de istoricul ei,cine a mai colaborat cu ea,ce se spune despre ea,etc.Pentru ca in ziua de azi s-au inmultit acesti "vanzatori" de vise(aici nu ma refer doar in domeniul sanitar),de salarii foarte avantoajoase,ajutor rapid sau consiliere in obtinerea actelor,etc.

Am vaga impresie,ca una din firmele cu care ai colaborat este Work Experience,care fac parte din categoria mentionata mai sus,care se bazeaza pe faptul ca multi din clientii lor nu cunosc in totalitate legislatia britanica privindind dreptul la lucru(aici ma refer la faptul ca ei intermediaza locuri de munca ca nursa in UK ca SE),si le vand fel si fel de gogosi,si dupa ce i-au plasat pe piata din UK,si-au luat banii,dupa care au disparut,nu mai poti sa dai de ei pentru un eventual ajutor.

Gloria sper ca stii ce implica sa prestezi servicii ca nursa,avand ca statutul de SE,nu stiu care sunt avantajele reale,in afara de faptul ca ti se spune ca poti incepe lucrul imediat,dar stiu ca sunt multe dezavantaje pe termen mediu si lung.

Incearca sa gasesti un job ca nursa unde angajatorul sa aplice pentru WP,si sa poti lucra pe baza de AWC.Aceasta e calea cea mai legala la acest moment pentru o nursa din RO,si care duce la dobandirea de BC dupa 1 an,si implicit dreptul la libera circulatie pe piata muncii din UK.

Cauta pe acest topic,ca am dat datele de contact al firmei cu care am venit eu in UK ca nursa,Care UK,si cu care urmeza sa vina si Augustin.E firma seriosa,se ocupa de acte,dar trebuie sa astepti,ca dureaza.

Succes!

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    N-o mai plangeti atat pe gloria. Si-a cam facut-o singurica si cu mana ei. Este pe acest forum de multa vreme si se pare ca n-a invatat nimic sau n-a vrut.

In fine... E alegerea fiecaruia.

7. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    MS MUTU. nu cer mila.
    Eu trebuia sa am acte deja dar primul anagajator mi-a scis gresit workplacement letteru si cei de la Home office m-au refuzat pt Yc atunci cand am fost. Nu a depins de mine . si a trebuit sa ma mut de la acel angajator pt ca nu a mai dorit sa aibe aface cu mine de teama celor de la HO. Faptul ca acum imi caut alt job ..imi caut sa fiu si eu bine odata pt ca singura nu pot sa fac nimc fara acte.. si incerc sa razbesc cumva.
    sper sa aflu un angajator care va dori sa aplice pt Wp pt mine ca sa scap de aici unde lucrez acum si Unde din nou...nu se doreste sa aplice nimeni. Ce pot sa fac eu? sper ca cineva sa ma intelega .
    am cunostinte despre acte dar nu a depinde de mine ca sa mi le fac .
    va multumesc pt sfaturi.

Numai bine si sanatate

8. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Breeeeee...suna acolo unde ti-am zis eu..
    Vrei sa vb eu ptr tine???

Daca ti-am zis ca au nevoie de nurse...si fac si WP...

Suna...sau da-mi un PM cu nr tau de tel, si vb eu cu ei sa te sune.

Hai sa dam un pic si din maini..nu doar din gura!! -nervos- -nervos- -nervos-

9. liam

liam New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna seara tuturor.As dori sa aflu daca are cineva asigurare pentru Malpraxis si cum functioneaza? am auzit ca cei de la RNC au ceva de genul acesta dar nu cunosc pe nimeni care sa aibe o astfel de asigurare cu ei . Le multumesc anticipat celor care vor sa ma ajute cu o informatie folositoare. numai bine tuturor.

10. mimina

mimina New Member

Trophy Points:
    0
    augustin, imi pare rau pt tine, dar la omenie ai o mare lipsa. stati atenti la povestea mea: sunt prin strainataturi din 2000, in fiecare an trebuia sa dai socoteala la ceea ce ai muncit si alte alea ca sa obtii un wp cu durata de 1 an. dupa 2007, lucrurile s-au schimbat pe partea cu wp in bine, pe alte parti in rau. in tot acesti ani mi-am facut oasele cu plosca in mana si nu mi-e rusine sa recunosc. am ingrijit sute de batrani sau tineri cu handicap mental. intre timp am facut si facultatea. a fost covarsitor sa fac si munca si facultatea in acelasi timp, fiind necesar sa fac 2 ture pe zi, una la spital si una la munca. la munca, conditiile erau alea care erau. mult mai proaste decat am citit pe aici pe forum. adica aveam pe mana 40 pacienti, cu cele mai diferite boli, cu medicul care nu raspundea la telefon si care a doua zi ta tragea la raspundere daca vreun pacient avea o oxigenazione scazuta intre timp. azi sunt doctor in nursing. si angajarile sunt blocate pana in 2016. sunt pe dinafara, dupa toata munca asta asidua de ani de zile. e normal sa am o parere buna despre mine. in acelasi timp, sunt disperata. in disperarea mea, am luat forumurile la rand, pt a cauta sa inteleg. recunosc ca desi am citit cu atentie si interes, mi-am luat si notite, am aflat aproape tot, mi-am descarcat si cartile de nursing in limba engleza, cu toate acestea, nu sunt inca suficient lamurita. e normal ca poti intelege gresit cu toate cautarile pe siturile guvernamentale. am cerut un sfat, poate nu a fost bine primit, asta am inteles, am ramas cu un gust amar. de fapt rostul unui forum ar trebui sa fie tocmai asta, sa clarifice neclaritatile. e usor sa vorbesti in doi peri cand te afli pe post cu wp in mana. ai uitat de unde ai plecat! e normal sa nu stiu limba engleza ca voi, care o traiti zi de zi. stiu ca exista programe de adaptation pt cine are o calificare si nu stie limba fluent. dar nu reusesc sa inteleg cum! de unde sa incep! nivelul meu de limba engleza este A2, nu sunt in stare sa trec la B1 fara sa conversez!
    In alta ordine de idei, voiam doar sa va povestesc, cu sfaturile am inghitit in sec si ma abtin sa le mai cer! imi pare rau ca am cerut un sfat, am avut cu adevarat impresia ca in acest forum esti ajutat cu un sfat. nu vreau sa generalizez, ca pe multi i-am vazut omenosi dintre cei care raspund, pacat ca mie mi-a raspuns doar augustin......................

Inca ceva: sa spulberam toate miturile astea obsedate cu plosca si cu spalarea pacientilor: in toate tarile se munceste la fel, chiar si in franta si germania, chiar si in elvetia si belgia, daca nu ai carer care sa o faca, o faci chiar tu, nu poti astepta insanatosirea unui bolnav in timp sa stea bine in propriile excremente. in reanimare, unde sunt pacientii complecsi nici macar carerul nu face asta, doar asistentul face de la A la Z. doar el este in gradul de a manipula toate accesoriile unui asemenea pacient (linii complexe de perfuzie, tuburile de oxigen samd, nutrizie, eventuale drenaje)

cu parere de rau, imi exprim dezamagirea constatand ca augustin dupa 3 ani de uk nu a reusit inca sa slefuiasca romanismele si luatul peste picior.

11. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Inca odata...ptr cine este interesat

Hello,

IMS recruitment & a UK employer Twinglobe are arranging an interview drive in Romania on 18th – 19th August. There is also a possibility to have an interview on the web camera on 19th of August. This will only be made possible for nurses who live far from Bucharest .

Twinglobe runs a couple of residential care homes in London . They are looking for general and rehabilitation nurses to work for them.

- Suitable candidates will be NMC registered (or have applied for NMC)

- Speak very good English

- Available to start work ASAP

The employer will offer:
    - Excellent working conditions
    - Attractive salary
    - Assistance arranging Work Permit
    - Friendly team to work in
    - Accommodation
    Should you be interested to attend the interviews, please, contact me at your earliest convenience.

Kind regards,

Aiste Popoviene

0044 (0) 7710 147183

aiste@imsrecruitment.com

www.imsrecruitment.com

12. gratzia

gratzia New Member

Trophy Points:
    0
    am primit confirmarea de la Nmc!!!! sapt viitoare voi plati taxa de 76 lire ptr emiterea Pin-ului. Am trimis actele pe 3 iulie si azi am primit plicul de la ei;eu am avut intrerupere 4 ani ptr ca am fost in concediu de maternitate si totusi nu mi-au cerut nici un act in plus;tin sa mentionez ca nu am legalizat nici un act, am trimis doar traduceri autorizate; nu va pierdeti speranta caci se poate!

13. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    salutare.
    merge careva la interviu cu cei de la IMS RECRUITMENT weekendul acesta?

14. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    eu am pus cv,.Nu m-a sunat nimeni. Augustin Letisia si James. am vorbity cu ei si nu m-au mai contactat. mi-au zis sa completez pe site ..am facut si aoclo si tot nimic.nu stiu ce sa mai cred. asta e. fiecare cu norocul lui;.

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am tot citit pe aici si...incerc sa vin cu ceva explicatii, posibile, ca sa zic asa.

Observ ca unii cred ca, daca au PIN, au habar de unde este Londra in opozitie cu Pascaniul (de ex... -ras4- )
    si stiu sa spuna "hello, how are you?" e musai gata,
    sa gaseasca job in nursing in UK.

Nu este asa fratilor.

Cei care, mai ales, apelati la agentiile din UK, pai aia te cauta daca stapanesti limba bine,
    el nu-si poate permite sa trimita unui posibil angajator pe cineva care "bajbaie" limba, caci pierde din credibilitatea lui de agent.
    Asta este un aspect, apoi, conteaza enorm CV-ul trimis.

Printr-un CV voi de fapt "va vindeti" unui eventual angajator, trebuie sa-l convingi pe ala ca tu esti ceea ce are el nevoie!

Este o vorba veche romaneasca,
    "norocul, si-l face omul, cu mana lui!"

Bafta tuturor!

16. `dalia

`dalia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Am vazut ca s-au mai pus intrebari in legatura cu o firma de recrutari: uniresources si nimeni n-a raspuns sau eu nu am citit. Daca stiti ceva util, impartasiti-mi si mie, va rog! Multumesc

17. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Gloria, spune mi si mie ce firme din Romania ti au dat teapa ca sa ma feresc de ele; de exemplu : Fronterra , Eurolife consulting, Work experience, Brains consulting iti spun ceva? te rog lasa mi un raspuns...nu stiu la care firma sa apelez pt a merge mai departe ;abia am obtinut pinul si incepe partea mai grea...cu ce firma sa plec?

18. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Cu limba engleza. Altfel cu nici una. Cu fiecare din firmele scrise, sunt care au prins job si sunt multumiti in felul lor, sunt si care au prins si nu sunt multumiti, si bineinteles destui care nu au prins nimic si sau nu au fost bagati in seama prea mult.

Tapatalk / Galaxy S2

19. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Cu Workexperience 3 prieteni de-ai mei au luat teapa! Sunt si ei membrii ai acestui forum, sa va spuna ei. Probabil si eu as fi fost printre ei dar eu am avut noroc cu Lisa. Numai ca eu nu am stat sa astept mail de la ea, eu am pus mana pe telefon si am vorbit cu ea. In 3 zile am avut interviul pe Skype cu ea si cu angajatorul si gata, asta a fost tot. Dar Mutu are dreptate, conteaza enorm cum vorbesti!

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Problema cu interviurile telefonice este in primul rand LIMBA ENGLEZA!
    Cum spunea si Cata aka dromaderu ceva mai sus:
    "Norocul si-l face omu' cu mana lui."
    Daca nu intelegeti, vorbiti sau nu stiti sa va exprimati in limba engleza, sansele de o obtine un job scad direct proportional. Nu exista "țepe" romanesti date de angajatorii sau intermediarii britanici, doar "not fit for the job", iar de aici apar unii ca ciupercile dupa ploaie, tipand in gura mare ca au luat "țeapa".
    Sa incepem cu intrebarea: voi ce aveti de oferit?
    Sa vedem...
    Raspunsuri demne de luat in considerare:
    - nivel mediu(cel putin) al limbii engleze.
    - PIN.
    - experienta reala care sa fie in acord cu postul pentru care se face aplicatia.
    - cel putin doua persoane REALE - de preferat asistente medicale - care pot sa depuna referinte.
    - disponibilitate si flexibilitate.
    - engleza, engleza si iar engleza...
    Punctele de mai sus sunt generale, dar esentiale. Daca nu le intruniti, sfatul meu este sa cautati in alta parte.

Share This Page