7.1 C
London
Thursday, November 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    Am venit in UK prin agentie din Ro,lucrez ca asistenta in NH din Febr,am aplicat de 2 ori pt Nino ca SE si am fost refuzata.Intre timp mi s-a spus ca nu pot fi SE ca asistenta.E adevarat?
    Deci eu in acest moment lucrez dar nu am nimic in afara de cont bancar.Ce ma sfatuiti sa fac sa obtin NINo si acte ca sa muncesc legal si sa pot sa-mi aduc familia aici?
    Multumesc si sper sa nu fiu off topic.

2. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    de lucrat poti lucra ca nursa-SE dar mai greu , iar cu Nino nu esti singura care o stiu sa fie refuzata
    esti venita cumva cu cei de la workex...?
    da-mi un mes pe privat

3. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Inca odata, ma gandesc ca graba strica treaba.

Nu va mai grabiti sa plecati prin oricine sau prin orice mijloace, fara sa fiti siguri..

Au inceput sa faca figuri, ptr ca ,deja, piata britanica
    este suprasaturata de SE, avand in vedere ca este o cale simpla de a lucra.

Parerea mea este, ca daca tot esti acolo, cauta un contract ca employee,si o sa fie mai usor.

Bafta !

4. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Mai am o nelamurire:eek:data cu PINul am mai primit un plic cu niste brosuri si ceva de completat;eventuale schimbari de nume ,adresa,pozitia geografica precum si ceva care trebuie semnat.Nu stiu daca trebuiesc trimise acum sau atunci cand imi gasesc de lucru.
    Help-me!

5. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca citesti cu atentie ce scrie..o sa vezi ca trb sa trimiti
    in cazul in care schimbi adresa, si bineinteles cand gasesti de lucru.

Citeste cu atentie hartia...nu te uita doar in ansamblu !

6. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    ok.Multumesc

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    @ augustin

De unde ai auzit ca exista o suprasaturatie de SE pe piata GB-ului?
    Refuzurile nu au nimic de a face cu nush' ce piata sau ca unii sunt satuli ori nu, ci au de a face cu lipsa de dovezi palpabile pentru emiterea NiN-ului. Cei care au fost refuzati, in proportie de 98% nu au putut dovedi ca desfasoara activitati de SE. Cauzele sunt multiple si nu cred ca trebuie sa intru in alte amanunte. Exista deja 'nspe topice pe aceasta tema.
    SE ca si nurse? Doubt it...
    In primul rand cadrul legislativ(?!) nu ne permite acest lucru, decat daca am trecut peste cateva nenumarate cursuri si examinari, in urma unor ani buni de experienta si apoi daca gasesti contractori. Eventual... Da!
    Mai intrebati si voi in stanga si-n dreapta. Eu tot intreb de vreo cativa si inca nu am cunoscut pe nimeni - nurse - SE. Toata lumea a auzit, dar nimeni nu cunoaste pe nimeni. Aveti grija ca sfantu' gugāl va da rezultate din US, unde in afara faptului ca se vorbeste si scrie engleza, nu are nimic de a face cu UK-ul. Exceptie... asistentele romance si bulgaroaice aduse prin firme cu activitati de genul: umbrela.
    Mare atentie!

Chiar credeti ca eu si multi altii ca mine stateam pe PaYe, daca aveam posibilitatea legala de SE? Legal, legal, dar ce sindicat te apara, daca tu esti self employed? Aici intra asigurarile in joc. Sah-mat!

Hai sa zicem ca dpdv legal putem desfasura activitati de nursing ca SE. Cine ne angajeaza? Papa Pius si tata' lu' Mos Craciun ori niste manageri careri cu nvq 4. Statutul de angajat se bate cap in cap cu cel de self. Un manager cu capul pe umeri n-o sa accepte niciodata nurse cu SE, datorita faptului ca statutul de SE nu poate pe nimeni sa se prezinte obligatoriu la munca dupa cum dicteaza managerul. Activitatea de SE implica prestarea de servicii fara pre-avize ori alte chichite legislative. Tocmai in semantica celor doua cuvinte se afla toata definitia.

Este intr-adevar o portita de intrare in Uk, insa una foarte ingusta, pe care personal n-o recomand. Sunteti expusi(e) prea multor riscuri.
    Parerea mea...

Va intreb acum pe cei cu state vechi in Marea Britanie. Cate nurse britanice SE ati cunoscut personal pana acum?

Pentru cei care sunt interesati de SE in nursing le recomand link-ul de mai jos:
    http://www.rcn.org.uk/__data/assets/pdf_file/0005/65516/info-for-would-be-nurse-entrepreneurs.pdf

8. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    uite eu cunosc personal pe cineva de pe forum care a venit ca nurse-SE, a venit prin agentia care nu pot sai dau nume aici si bietul om dupa ce sa chinuit mai bine de 6 luni sa isi ia Nino de 2 ori am ajuns la concluzia sa vb cu matronul si sai faca WP.
    E usor de zis ca poti veni ca nurse-SE in uk dar asta nu inseamna ca e si f legal de aceea va rog fiti atenti la cine apelati si mai cititi ce scrie pe forum ca nu degeaba exista

9. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    tot ce pot sa spun e ca mai bine sa rabzi un pic decat sa te trezesti ca nu stii cum sa iti scoti camasa, degeaba te poti bucura de niste bani in plus la salar ca nu iti opreste Nino si Pay tax daca dupa aia poti sa ai o amenda de toata frumusetea si tu si matronul si dupa aia sa vdem cum mai esti tratat daca mai ramai la acelasi loc de munca

10. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0

Mda..m-am exprimat gresit..mea culpa -scuze-

De fapt am vrut sa spun ceea ce ai scris si tu...si ca piata este intr-adevar suprasaturata,

dar de cereri de SE care nu pot dovedi...etc

11. gratzia

gratzia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou! Scriu mai rar dar va citesc zi de zi!
    Am fost sambata la interviul din Bucuresti cu cei de la Four Seasons Healthcare; interviul a fost unul destul de relaxat sau cel putin asa mi s-a parut; au intervievat doua doamne , Antonia si Brenda, iar intrebarile au fost destul de simple; initial te intrebau legat de ce ai scris in cv ca iti place, adica se legau de asta ca sa inceapa interviul( ce filme iti plac, ce hobby ai, despre familie sa vb daca ai copii etc) si apoi incepeau intrebarile legate de medicina: ce este dementa, cate feluri de dementa cunosc, cate tipuri de diabet si ce fel de tratament ptr fiecare, escare-grade si tratament, mi-a descris simptomele unui pacient si mi-a cerut sa spun diagnosticul(era AVC), ce as face daca doi pacienti s-ar lua la bataie si cam atat imi amintesc; au intrebat o fata dinaintea mea si ceva legat de astm si ce ar face daca o ruda a unui pacient s-ar plange ca pacientul respectiv este victima unui abuz si ca nu este ingrijit corespunzator;doamnele erau destul de dragute si te ajutau daca nu te exprimai f clar; acum sa vedem si rezultatul ; am inteles ca la sfarsitul acestei sapt vor trimite pe mail primele rezultate;va urez o saptamana minunata!

12. gratzia

gratzia New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat sa specific ca recrutau si ptr Irlanda de Nord, de fapt mie mi-au zis ca mi-ar recomanda Irlanda

13. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara!

In momentul de fata, sunt, cumva in drum spre Uk, intrucat WP a fost aprobat si astept AWC.
    Deci, despre mine... sunt asistent generalist cu postliceala si, de 7 ani, lucrez in romania pe ati- pediatrie. Sunt inregistrata la nmc ca si adult nurse. Dupa sute de CV trimise si niciun raspuns, am fost, in final chemata la interviuri, in 2 spitale, unul de stat si celalalt privat, ambele joburi pe pediatrie, staff nurse. Cel de la privat era chiar pe ati pediatrie. acolo o sa si merg, de altfel. Deci se poate...Nu am lucrat niciodata in UK, dar asta nu a fost un impediment nici macar pentru spitalul de stat!!!
    Agentia care m-a ajutat a fost IMs recruitment, care ma avea pe mine si MMA recruitment, care avea joburile. ei m-au ajutat in final, pentru ca Nick de la ims a cam disparut in ceata dupa ce m-a pus in legatura cu MMA.

Asadar, asistentii generalisti care lucreaza pe pediatrie in tara si vor un job pe pediatrie in UK, se poate....
    Daca aveti intrebari, va rog!

PS Multumesc tuturor celor care au postat informatii utile, mie mi-au fost de ajutor

14. Daniella88

Daniella88 New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor...foarte bune informatiile...dar inca nu am vazut sa scrie cineva despre banii pe care ii dai in urma aplicarii pt PIN nr la NMC....sunt odata 110lire si apoi mai cer inca 70 parca..
    Voi care ati platit..cum ati facut? prin banca...sau...

15. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ Daniella88 - Daca nu ai vazut inseamna ca nu ai citit atent! Scrie in mai multe 'reprize' despre cum sa platesti, cred ca era chiar si un topic separat. Oricum, raspunsul este NMC website. INtra pe site si vezi ca scrie in dreapta 'How to pay your fees' apoi click pe 'online payment' apoi 'proceed'.
    Asta daca banuiesc ca ai un credit card. Daca nu ai folosesti 'cheque or bankers draft using the giro slip from your registration pack' .

pt processarea actelor platesti putin peste £100, iar cand iti vine confirmarea pt accept in NMC mai platesti £76 (daca nu urca intre timp la £140, parca atat vor sa o faca!!!)

Bafta!

ps: si mai citeste :) aproape toate info pentru inregistrare sunt pe forum, inclusiv despre drept de munca daca nu il ai deja.
    Orice intrebari sunt binevenite.

@ angi01 - mult noroc si continua sa postezi din experientele tale!

16. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Ptr cine este interesat....m-au si sunat si am primit si mail de la ei
    Lucreaza cu IMS Recruitment..

HI George

Following our telephone MMA Recruitment along with Twin Globe healthcare will be conducting interviews for Nurses in Bucharest in August 2012.

We will be in Bucharest on Sat, 18th August and Sun, 19th August 2012.

Please let me know if you any friends with NMC registration that would be interested in attending.

Look forward hearing from you.

Kind Regards,

Natisia Sebonike
    MMA Recruitment
    natisia@mmarecruitment.com

17. gabibardoc

gabibardoc New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari !

18. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. nu am mai scris demult si sper sa imi raspundeti. multumesc

Lucrez in prezent ca nurse dar fara Wp...fiind in perioada de primele 3 luni in care trebuie sa imi fac statul de SE, . vreau sa ma mut la alt job care sa imi faca de la inceput WP. deoarce ca SE nu stiu exact care va fi viitorul meu .

Cine a obtinut job in ultimele luni prin LISA? am auzit multe si nu stiu daca sa plec de aici in alt oras la alt job ....bagandu-ma pe increderea ca ea imi va gasi job cu Wp. platind 175 lire pt aceasta.
    eu am nevoie de WP ca sotul sa ia BC.

care aveti informatii si sfaturi va rog sa imi scrieti.
    thank you.

19. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    Augustin tot zicea de LISA LSA si iar Lisa... si tot prin ea s-a dus si el Acum dece zici ca si-a gasit job prin firma aia CARE Uk? care e adevarul /?

20. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    CAUT JOB . vreau sa muncesc si sa am acte work permit si sa imi aduc sotul sa ia BC . Ma ajuta cine cu job? deja am avut experienta rea cu 2 agentii din romania. am pierdut multi bani si nu mai vreau sa fiu bataia de joc . orice am intrebat ..nu mi s-a rapsuns concret si acum nu mai stiu incotro sa o apuc. as vrea sa plec de unde lucrez acum dar NU AM UNDE ..si in agentii nu mai am incredere in NIMENI. si nu am nici un act pana la ora actuala. doar statutul de SE dar fara acte doveditoare in acest sens.

MA AJUTA CINEVA? experienta: lucrez ca nurse de 3 saptamani ..si 2.5 luni carer inainte de nurse am fost.

Share This Page