18.7 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. mimina

mimina New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu ce te face sa mergi dintr-o presupunere in alta si sa comentezi aiurea:
    "Daca nu esti devotat meseriei ai toate sansele ca dupa 2-3 luni sa cauti in alta parte (sau cum spui tu, pe alte forumuri ..belgia,suedia, samd)" - care-i problema ta cu devotiunea? iti spun eu mai multe: sunt multi care incearca meseria asta, eu am si format personal (si acum ma refer la careri). cine rezista, isi schimba modul de a gandi in cca un an-doi, devenind devotat. cine nu rezista fuge. de ce presupui despre mine ceea ce nu stii?
    - cu plosca, ce sa mai zic, e ceva primordial, dar vad ca tot exista nevoia de a o sublinia chiar si cand nu e nevoie. ma gandesc ca inca nu ai depasit socul.
    - cu paracetamolul, desigur a fost un exemplu pe cat de usor pe atat de inutil.
    - eu nu am cerut sa fiu pusa in garda circa anumite greseli (vezi paracetamolul si plosca)
    - eu am pus o intrebare. si da, din moment ce nu am ideile clare, pot pune si o intrebare aiurea. un prof de-al meu a spus odata: "nu exista intrebari stupide, exista doar raspunsuri stupide." adica,cine intreaba o face din cauza ca nu a inteles bine.
    - in general, se incepe ca si carer, deoarece trebuie facuta perioada de tranzitie, sa zicem acomodare la munca in uk, care nu e obligatorie pt toti, cum au mai spus-o si altii si care au fost aspru criticati in forum. dar chiar si asa, nu mi-ar cadea rangul daca as face carer 3-4 luni pt a exersa engleza
    - si nu in ultimul rand, daca zici ca ti s-au rupt capilarele, ai grija sa nu faci hipotensiune.
    - si faza cu scobitul in nas......bleah.....

2. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor:) si felicitari celor ca muncesc ca asistenti medicali in UK (nurse power :X ) si mai multe felicitari celor care au ajuns cam pe acolo pe unde se asteptau si si-au propus.

Ca si Tav7, mai am 1 luna si termin si eu cursurile ,trec prin procesul lung de obtinere a actelor etc. AM citit eu mai multe pagini pe aici , dar tot nu sunt convins de un lucru : trebuie sa aplic si eu pt acel certificat de comformitate??care am inteles ca vine de la bucuresit?? Si ma gnadeam sa aplic prin august pt packetul de la NMC ..oare ma grabesc?
    Tin sa mentionez ca detin blue card (am fost aupair acum 3 -4 ani), si nivel peste mediu -avansat engleza (b1-c2), slangs, etc.
    Ce sfaturi Extra imi puteti oferi? cine are timp sa -si bata capul cu niste sfaturi cerute...? as avea la cine merge initial ca munca, doar ca nivelul de incredere e cam precipitat. Tavi7 iti dau PM

Multumesc tuturor si o zi usoara la munca

3. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    @Andrei_p

Daca ai BC..norocul tau. Reduci mult din alergaturi,acte,etc.
    1.Da examenul...si ia-ti diploma...ma refer sa o iei repede de la scoala ptr ca de obicei o sa primesti prin Noiembrie
    (fara ea nu poti aplica la NMC)

2. Nu-ti trb certificat de la minister.

In rest..bafta la examen !

@mimina

Cred ca esti obsedata cu plosca aia..ca prea insisti.. -da-da-

Si am ajuns la o concluzie,in ceea ce te priveste:

Tot ce faci tu e bine -bravo- -bravo- -bravo-

Continua !!

4. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Aici promptitudinea este la secunde. SUPER :)) mersi Augustin88 :)
    Pai am blue card dupa 1 an de aupair doar ca m am intors sa fac studii (nu aveam bani de ele)
    Ahh in schimb nu am NiN, si ma duc astazi sa ma interesez care e taxa de urgenta sa scot diploma ca nu am chef sa mi -o dea pe 15 noiembrie .Sper sa nu fie o suma prea mare.
    Multumesc de raspuns. si sunt cu ochii in patru pe forum! o zi buna tuturor " If you can't cure it NurSe it " :

5. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0

Imi pare rau sa-ti spun..dar nu exista taxa de urgenta -nu-nu-

Si asta din cauza faptului ca diplomele, trebuiesc scrise si inregistrate conform foii matricole
    (secretarele intra in vacanta dupa examen -plans2- -plans2- -plans2- ),dupa care pleaca la inspectorat ptr stampila si securizare.
    Nu prea ai cui sa dai bani ...
    Nu inteleg cum ai BC dar nu ai NIN..

PS: Daca iti trebuie o grila cu intrebari si raspunsuri ptr examen, da-mi un pm cu mail-ul tau si iti trimit

Este valabil si ptr altii care dau examen acum -da-da- -da-da-

6. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    My day just turned sad:) freaking hell, si mai este si un zvon ca ar fi desfiintat temporar comisia care fabrica diplomele noastre ,din cauza lui Ponta, stiu caz real al amicului meu care nu si-a putut ridica dreptul de libera practica de la DSP.pt ca era o divergenta intre UMF si DSP si apoi DSP cu Plagiatul lui Ponta , In fine asta e mai offtopic, deci e groaznic ca nu se poate scoate diploma la urgenta) :( what am i suppose to do till then?:) )

Am Blue card din 2010, pentru ca am fost aupair un an de zile,sa aplic pentru NIN ? pt ce? lucram ca aupair la britanici la 19 ani, si niste babysitting uri si cleaning. ma descurc eu aplic si pt el. Tocmai am fost in Danemarca si am si un certificat la CV Certificat de Junior/trainnee' in delivering nursing care at home" .
    Ahh la examen ma descurc,mersi, dar totusi da grilele alea sa arunc o privire ...you'd never know! Am voie sa mi scriu adresa de mail public? (SPEr sa nu iau warn ) -> Rei7ko@yahoo.com augustin. cheers.!

7. Anonymous

Anonymous Guest

Salut,
    Cu PIN , drept de munca, NIN , cont bancar ,dovada de adresa dar fara cunostinte prea multe de limba engleza ce sanse sunt de a gasi de munca in domeniu ?

8. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca te referi la domeniul de nursing, cam slabe sanse -nu-nu- -nu-nu-

Dar poti sa incepi ca si carer, si dupa ce te experimentezi nitel in ceea
    ce priveste limba,poti sa cauti linistit un job in nursing.

Desigur, nu te opreste nimeni, nici acum, sa cauti.

Bafta!

9. Anonymous

Anonymous Guest

Salut, augustin , multam de raspuns . Nu e pt mine , vreau sa ajut pe cineva aflat in situatia de mai sus . Nici cu timpul nu stau f bine sa iau de la prima pagina topicul acesta iar . Daca ai idei de niste agentii care ar accepta careri cu acest handicap al limbii ti-as ramane dator.

10. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Singura care ar accepta asa ceva (dar nu bag mana in foc), este Lisa,
    iar asta este valabil ptr carer.
    Ii poti spune ca a fost recomandata de George (asa ma stie),
    si restul..mai vedeti voi

Lisa Inturrisi 07891 768212 01792 476668

lisa@stthomasrecruitment.com

11. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

@ augustin68
    Asa cum mi-ai recomandat am citit toate paginile...si ma bucur pt aceasta. Imi dau seama ca a fost un "sfat intelept" si ma bucur ca l-am urmat. -bravo- Tot tu mi-ai recomandat sa postez "neclaritati"... . (Btw, folosesc pers. a2a sg....daca e o probl. anunta-ma si modific cu dvs. sau alta preferinta....)
    1. pe pagina anterioara mi-ai scris asta: " In alta parte decat in NH,ca incepator, nici nu ai unde.
    La NHS gandeste-te tu dupa ce o sa ai ceva ani de experienta in UK." Logic luand, ai dreptate. Totusi tu ai incheiat nu demult un contract cu 14£ sau ceva de genul.../pe ora, si din cate am citit acesta NU este "tarif" de care assistant... . Am citit relatarea ta cu drumul si contractul si martisorul pentru sotie, dar fara a sti CUM ai reusit asta?(ma refer la contract!) Am inteles ca "stapaniti" engleza, dar ... totusi sa fim realisti. Daca aveti timp si bunavointa relatati-ne si noua (banuiesc ca suntem mai multi interesati de reusita ta.... ) experienta ca sa nu tot intrebam fiecare "in legea lui" (fiind diferiti...cu experienta diferite...):Ati mai lucrat ca nurse aici in tara? dar in uk? ...etc. cu/fara agentie... recomandare de la “verisoara” sau de la vre-un dr(consultant) din uk are vre-o importanta? Pana pe 16 iun. cand ti-a iesit WP, ai lucrat in uk? ...etc. (Nu iti cer sa raspunzi la intrebarile toate dat fiind timpul tau, dar si multimea lor...).

2. Mai sus o recomandati pe Lisa. Si eu am notat numele si nr tel + e-mail-ul (ca multi altii dar care probabil nu au "curaj" sa iti multumeasca..."public"). Dar nu aceasta este nedumerirea mea... si faptul ca in 25May ai scris asta: “Terminati cu Lisa...a inceput sa ia mai multi candidati decat "poate sa duca".” ACUM ce sa inteleg? NU am scris aceasta ultima intrebare ca sa va pun intr-o situatie “de om neserios”, ci pur si simplu doresc sa stiu daca merita sa am numele ei in carnetelul meu sau nu.
    Mersi din inima, si sper sa nu ei “nedumeririle” mele altfel decat sunt . . . . -hipno-

@ Andrei_p
    Multumesc pt PM. Succes la teza! Abia astept sa tin "bucata aia de hartie" in mana :p

-asa-asa- WEEK-END PLACUT TUTUROR NURSELOR!!! -dans-

12. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0

Deci..sa le luam pe rand...ca citesti dar nu profund -sssst-

1. Am lucrat in UK ca si carer, in 2009.

-Contractul cu 14£/h exista si este in NH, ca si nurse ( de unde ai scos faza cu carer?)
    -Salariul tine de : experienta,limba,zona si nu in ultimul rand, de noroc.

-Daca citeai atent, ai sa vezi ca si eu si Mirela00 (care mi-a dat datele de contact), am plecat prin aceiasi agentie,si anume una britanica si nicidecum romaneasca !!! (ai si date de contact,acolo)

-Am lucrat,o perioada scurta, si aici, la Fundeni.

2. In ceea ce o priveste pe Lisa, eu prin ea am plecat,in 2009.

-Am facut recomandarea,data fiind situatia la care se referea John_Nutt !!!

-Nu o recomand,in schimb, ptr nurse, ptr ca se aglomereaza prea mult,si rezolva greu (nu e cazul ptr carer)

Cel mai important lucru..pe care trebuie sa-l retina toata lumea,este acela ca

s-a inventat internetul -da-da- -da-da- -da-da-
    doar ca unii nu prea se obosesc sa-l foloseasca, desi este vorba de interesul lor !!!

Intrii..cauti..sapi..si gasesti sigur ceva care sa-ti fie in avantaj, nu te arunci cu capul inainte
    ca sa ai de ce sa plangi,dupa.

Cred ca-ti sunt de folos raspunsurile.

ps: Nu am nevoie de multumiri publice...Am trecut si eu prin astea.

13. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspunsuri!

Acuma, deh...sunt 44 pagini si sunt destui "useri" care scriu... sa tii minte TOT e un pic prea mult, zic eu... apoi nu lucrez si nici nu am lucrat in securitate sa am cate "un dosar" cu toti userii si "cv-ul" (povestea) lor. Da, pot recunoaste ca nu am tinut minte faptul ca ai fost care assistant, si nici experienta fundeni... (ma intreb cati ar reusi sa citeasca o singura data si sa memoreze perfect ideia scrisa cu persoana... dar de fundeni chiar nu imi amintesc ca ai fi scris). Oricum, multumesc inca 1 data pt clarificari. -cu-bine-

Recomanda cineva carti ce ar fi utile de studiat pentru o posibila "cariera" in NH (ca nurse)??? Macar "capitole" mari ... tip: dementa, catheterisation... Ca banuiesc ca nu e mare lucru ce se poate spune despre "care assistant"... adica orice nurse ar trebui sa fie capabila sa stie ce face o infirmiera, right? -nas-

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu ai nevoie de carti, ai nevoie de experienta!
    Asta, o aduni in timp desigur.
    Orice nurse trebuie, asa cum bine presupui,sa stie sa faca tot ce face infirmiera si, extra .
    Ai dreptate ca este uneori prea multa vorbarie dar, de asta se cheama forum,
    fiecare vine si intreaba ce si cum.

Daca intr-adevar, tu, sau altcineva , ESTE INTERESAT de subiect,
    dar vine cu intrebari puerile (cum sunt din pacate destule),
    nimeni nu prea mai are chef sa raspunda concret!

Eu, Splash, Mutu, si care or mai fi,
    cand am venit aici, nu am avut acest ajutor imens care este forumul.
    Am invatat totul pe turta noastra, cum s-ar spune!
    Ca noi, mai sunt destui, destui care chiar cunosc/stiu despre forum dar, nu vor intra sa dea un sfat/ajutor, dintr-un motiv simplu

"nu se leaga la cap daca nu-l doare!" -ras4-

Citind si ultimile mici impunsaturi de pe aici,
    v-as mai da un sfat, celor care veniti nou noutzi aici.

Uitati de statutul de asistent medical roman,
    care are inmfirmiera la indemana spre a face totul ...munca "de jos" ma refer.
    Aici, indiferent de NH sau NHS,

o infirmiera te poate pune la treaba, cand este nevoie,
    poti fi tu absolventul lui peste...si expert in nush ce in Romania!

Mai grav, daca vii cu o atitudine de "eu am studii " si te tii cu nasul pe sus (cum sunt din pacate multi)

vei avea probleme din start si...permanent!

Atunci cand esti "nurse in charge" carerii trebuie sa-ti fie cei mai apropiati, nu vei obtine asta trimitandu-i sa faca lucruri doar spre a arata ca tu esti seful, nici strigand/vociferand!

Nursing-ul de UK este diferit!
    Nici doctorii la randul lor, aici, nu te vor trata asa cum se mai intampla din pacate in Romania,
    sa fii apostrofat ca l-ai trezit din somn pt o urgenta pe care dansul nu o considera asa de urgenta... -ras4-

Totul se bazeaza pe respect reciproc!

15. Anonymous

Anonymous Guest

Cum s-ar traduce/echivala examenul( titlul) de GRAD PRINCIPAL din Romania? (pt un CV)

16. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    As zice Senior RN sau poate e echivalentul lui Sister RN aici ?! not sure :) depinde si ce fuctie ai detinut in Ro daca ai fost Sef Sectie sau doar as. med. pr.

Bafta!

17. tavi7

tavi7 New Member

Trophy Points:
    0
    [/quote]

Multumesc pentru raspuns,

Eu sincer ma gandeam la anumite subiecte la care sa-mi fi facut “temele” foarte bine... si ma gandeam ca daca e cineva care stie cu ce s-a confruntat la inceput in uk sunteti voi, tocmai de aceea ziceam de carti, materiale..etc pe care sa imi “mai arunc” ochii...de ex. la interviu ce intrebari cu caracter medical ati avut? Tipul asta de intrebare desigur ca poate parea prostesc, dar asa ceva nu se gaseste pe google.co... si ii ajuta pe cei ce au de gand sa “aterizeze” prin uk.
    Legat de intrebarile puerile.. cred ca oricine stie deja raspunsul i se pare simpla intrebarea(puerila) si pe de alta parte sunt desigur si intrebari prostesti...(motivul? Poate fi de la oboseala-in timpul postarii, pana la prostia omeneasca...) .
    Sa stii ca apreciez ceea ce faceti pentru “necunoscuti” (fie ei si viitori colegi)... si de cand citesc forumul mi-am pus intrebarea daca as avea aceeasi disponibilitate ca si voi sa raspund, si meritati a fi apreciati pentru timpul vostru , indrumarile si raspunsurile voastre. Si asta am zis FARA sa vreau a “va peria”, ci a “va incuraja” (daca se poate spune asa) sa continuati!!!
    Multumesc pentru sfaturi. Sunt primite. Cred ca nu tine de o “hartie”(diplome) omenia si buna crestere. Am vazut doctori, asistenti...etc care urlau, tipau si se comportau in toate felurile -mai putin civilizat, dar am vazut si oameni ce atunci cand erau “scuipati” in fata de vre-un “cetatean”, zambeau si aveau tonuri joase ale vocii. De aceea cred ca a fi OM, nu tine nici de studii,(cu toate ca ar trebui..adica cu cat o persona e mai educata ar trebui sa fie mai ingaduitoare, sa acorde circumstante “atenuante”..etc) nici de bogatie sau rang.

Numai bine! -cu-bine-

18. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit in sfarsit cardul cu PIN ul!
    Ce ma sfatuiti sa fac cu ce firme sa iau legatura avand in vedere ca engleza mea nu e foarte buna?Desigur incerc sa ma pun la punct...dar timpul trece.
    O zi buna tuturor.

19. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo Wanda..Felicitari !

Mai niste hopuri de trecut (de asteptat)...job, WP, AWC..etc.

Daca nu stai prea bine cu engleza..incearca cu Lisa.

Bafta !

20. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    un sfat pentru cei care urmeaza sa vina in uk ca nurse sau sunt noi veniti, cititi si intelegeti codul de la nmc si prin asta vreau sa spun: Record keeping: Guidance for nurses and midwives; The code in full; The code: Standards of conduct, performance and ethics for nurses and midwives;
    Standards for medicines management

Share This Page