18.7 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai Cataline, eu am contractul ala cu 14£/h si 14.30£/h in weekend.. -limba- -limba-
    Daca fac socoteala....ies cam 27-28 K la 38.5 h/sapt lucrate.

Dar macar am contractul in fata...semnat. -dans- -dans-

Pentru altii -nas- -nas- nu bag mana in foc.
    Si Mirela avea o oferta ,tot de la IMS, cu 15£/h....dar, ma rog....aici intervine iar faza cu experienta in UK,scris, vorbit, stii tu.
    Daca se leaga ptr cineva...cu atat mai bine.
    M-as bucura daca ar fi de folos oferta. -da-da- -da-da-

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Felicitari daca tu ai prins asa oferta de contract, 14£/ora fara experienta de nursing in UK,
    este ceva extrem de greu realizabil,
    poate a contat desigur experienta ta de carer, cunoasterea limbii si , nu in ultimul rand, zona!

Eu pana acum nu am cunoscut nursa de NH cu 14 £/ora.
    Fostii mei colegi, aici de cca 4/5 ani in nursing, au sub 13£/ora.

Dupa cum am spus, depinde de zona ff mult.

Dar, zona Leicester...hmmm, 31K pe an???
    Nici managerii nu iau asa ceva omule!

3. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai parca ti-am zis de cand m-am intors de la interviu...
    Initial a fost vb de 13.75£/h...dar deh...le-au placut mult de mine ( si chiar nu ma laud)
    iar ca sa pun capac, i-am intrebat : nu s-ar putea 14 ? -nas-

Tu stii ca se dau note la interviu; ei bine -dans- am luat 5 la toate capitolele. Lucky me, deci.
    Intr-adevar...la mine au atarnat greu multe din cele enumerate de tine..
    La un moment dat ajunsesem head of care...iar cunoasterea limbii, cu termeni medicali,nu mai zic + scris. (oricum mai am de invatat)
    Zona ? Hampshire...dar asta o stiai deja.

4. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    A mai schimbat cineva recomandarea de la Min. Sanatatii astfel incat sa scrie ce trebuie pe ea.Mi s-a spus ca nu ma aflu sub directiva nr.33 .....de catre cei de la NMC.In ultima scrisoare imi spun ca ma vor verifica la OAMMR in Romania.A mai fost cineva in situatia aceasta? Multumesc.

5. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Am mai primit ceva aseara...ptr cine cauta job dar, mare atentie -nuuu- -nuuu-
    incercati sa nu aplicati daca engleza nu este buna, sau nu aveti experienta ( cititi mai sus ce scrie Dromaderu)

Sper sa fie de ajutor.
    Bafta!!!

Hi George

Hope you are well, following our telephone conversation.

We are currently looking for Registered Nurses in Camberley, Surrey which is close to Winchester.

The salary is £13.60 per hour and they do provide Workpermits.

Look forward hearing from you.

Kind Regards,

Natisia Sebonike

MMA Recruitment

Tel: 0844-499 6313 Fax: 0118-324 0007
    Email: enquiries@mmarecruitment.com

6. alin.paun

alin.paun New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Sunt nou pe forum si v-as ruga mult daca m-ati putea ajuta sa-mi gasesc un loc de munca in Londra sau pe aproape.Momentan sunt asistent medical la Spitalul de Urgenta Floreasca Bucuresti de aprox 5 ani in UPU.Am obtinut PIN-ul de cateva zile iar cu engleza stau relativ bine. Inteleg aproape tot dar nu am prea vorbit.Va rog, daca puteti, sa ma ajutati macar cu un sfat pentru ca habar nu am ce sa fac adica daca sa iau legatura cu o firma de recrutare din Romania sau din Anglia. Va multumesc!

7. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    buna si bine ai venit pe forum
    din cate reiese din ce spui tu vrei ineaparat sa lucrezi in londra sau prin apropiere?
    de preferabil este sa aplici la o agentie de recrutare din uk, de ce? ptr ca este mai de incredere dupa parerea mea ti-as recomanda sa iei legatura cu lisa, daca vrei mai multe detalii lasa-mi PM

8. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    sau deasemenea daca vei citi asisitenti in uk de la capat vei avea deasemenea multe raspunsuri la intrebari

9. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0
    Legat de raspunsuri la intrebari, am si eu o intrebare la care poate s-a mai raspuns, desi am citit acest topic in intregime si nu-mi amintesc daca este asa: ce trebuie sa fac daca au expirat cele 6 luni in care trebuia sa trimit actele la NMC pentru inregistrare? Le-am trimis un e-mail cu vreo saptamana inainte de expirare in care i-am intrebat ce trebuie sa fac pentru a putea merge mai departe cu procedura de inregistrare, dar nu mi-au raspuns. Am primit abia azi Recomandarea de la Ministerul Sanatatii si as vrea sa stiu ce pot face in continuare.

10. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Am patit si eu asa ,i-am sunat, le-am explicat si mi-au trimis alt formular.Apropo,cat a durat pana ai primit recomandarea de la minsiterul sanatatii?e vorba de fapt de certificatul de conformitate,nu?

11. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    buna!si la mine au trecut mai mult de 6 luni pana sa trimit actele inapoi la NMC dar le am trimis un email- in scurt timp am primit raspuns ca e ok si sa le trimit asa,nicidecum nu mi a trimis alt dosar de completat, cred ca am avut noroc...acum urmeaza partea cea mai grea: incotro? cu ce firma ma sfatuiti sa plec? ma gandesc sa astept nr pin si apoi sa iau legatura cu Lisa...ce ma sfatuiti? astept, multumesc.

12. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0
    Am patit si eu asa ,i-am sunat, le-am explicat si mi-au trimis alt formular.Apropo,cat a durat pana ai primit recomandarea de la minsiterul sanatatii?e vorba de fapt de certificatul de conformitate,nu?[/quote]

Eu am primit Recomandare ( poti primi ori Certificat de conformitate ori aceasta Recomandare, nu stiu care este criteriul de acordare a uneia sau alteia ) dupa 3 luni si jumatate, dar cu putin ajutor, altfel cred ca dura mai mult.

13. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0

Eu am primit Recomandare ( poti primi ori Certificat de conformitate ori aceasta Recomandare, nu stiu care este criteriul de acordare a uneia sau alteia ) dupa 3 luni si jumatate, dar cu putin ajutor, altfel cred ca dura mai mult.[/quote]

Ok ,multumesc,

14. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0
    Am trimis din nou acum un e-mail catre NMC sa-i intreb daca e vreo problema din cauza depasirii celor 6 luni. Nu-mi vine sa le trimit pur si simplu actele si banii pentru procesarea dosarului daca nu stiu sigur ca este in regula. Sper sa primesc un raspuns, poate o sa-i si sun desi mi-e teama ca nu voi putea face fata unei conversatii telefonice in engleza ( engleza mea nu e grozava si, in plus, din cauza emotiilor, "paralizez" ).

15. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    1. Banii pt taxa anuala pt PIN nu se trimit decat dupa aprobare, iti vor scrie ei in scrisoare.
    2. Nu din rautate ci experienta iti spun: daca nu stii engleza cel putin nivel B1 (Europass) nu ai sanse ka job de asistenta in UK. In plus, paralizia ta va fi permanenta, incat asistenta se ocupa ffffoooartee mult timp cu hartogarii, vorbit la telefon cu GP, familiile, coordonarea lucrului "care asistsntilor" din subordine ---- asta in NH.
    Asa ca, mai bine fa urgent niste ore de engleza intensiv, axat pe ceea ce ai slabiciuni, caci altfel pierzi bani, timp, nervi, jobul din RO daca il lasi, plus cate alte necazuri poti avea pe parcurs. Citeste acest topic mai atenta, vezi cate cele scrie Dromaderu si Mutu, veteranii meseriei si acestui topic.
    Risti PINul si cazierul fara o engleza macar UpperIntermidiate spre Advanced.
    Think about it.
    Take care.

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

16. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua din nou! vreau sa va rog sa ma lamuriti si pe mine privind cateva lucruri...in prezent astept nr pin de la NMC ,engleza o stiu mediu ,lucrez intr o sectie de Psihiatrie de 8 ani, deci sunt obisnuita cu de toate si as vrea sa muncesc intr un NH. intrebarea mea este daca credeti ca ma voi descurca cu limba si cu tot ce implica si as mai vrea sa stiu, daca imi puteti zice ,daca pot apela la firma Lisei despre care s a tot vorbit pe aici. unele persoane zic ca ar fi de incredere ,altele ca te duc cu vorba...nu prea mai am incredere in firme ca m am mai ars o data (cand am aplicat pt Belgia si tot astept de 1 an jumate si numai promisiuni ...asa ca am schimbat tara si am luat o iar de la zero cu actele)...va multumesc pt tot e faceti pt noi si pt informatii si astept cu nerabdare raspunsul vostru. o zi buna.

17. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Sa zicem ca Lisa ar avea capacitatea de a evalua sansele tale in functie de nivelul limbii. Daca nu esti contactata si nu iti raspunde la mail peste 1 luna, inseamna ca nu ai nivelul necesar. In fata nimeni nu o sa iti spuna ce anume nu le convine, ci doar observi in timp prin lipsa de contact, interes si oferte pt tine. ( in fata mea Lisa Inturissi si mincinosu ala de la FRonterra .....cum il cheama?.... a da....Petre Ionescu .....nu sunt de incredere....niste fatarnici cu zece fete, care iti zimbesc in fata si cand te intorci isi dau ochii pe spate. ...pt a realiza astfel ca nu contezi ca om, decat daca esti pe placul lor. Da, asa sa iti dai seama dupa ce astia te scuipa in ceafa, ca ar mai trebui sa dezvolti niste engleza -- cazul sotiei). Uite ca pe cont propriu se poate. Cu niste ore si cursuri de engleza plus inceperea de la nivel de Care Assistant duce la un final, la reusita visului englez. Inca nu zic Hop, pana nu am sarit gardul, dar realitatea noastra se apropie de ceea ce ne-am propus, implinind peste cateva saptamani anul si urmand.a cere Blue si pt mine.
    Pe de alta parte, Lisei i platesti prea multi bani pt ceva ce se poate obtine gratis si singur. ..adica actele. In plus, pt banii aia ajungi prin cine stie ce capat de UK, cu doua case, un magazin si o strada secundara (caz nasol).
    Eu am parerea mea.
    Cine nu stie sa isi aleaga, completeze si descurce singur in actele necesare pt el, Nu Stie Engleza. Caci apar intrebari, dar acolo ce ati scris, acolo ce act trebuie. Engleza: scrie acolo exact negru pe alb ce trebuie .
    In final, nu agentia este singura cale.spre acte si spre nurse job. Daca ai familie, exista populara varianta cu Yellow card pt student a sotului, BLue sotia care daca stie destula engleza, va gasi job in Uk, relativ usor, chiar daca ar fi sa incepi ca si CAre Assistant pana iti creezi o imagine a ta si o experienta locala.
    Noroc.

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Adi-PC sunt si nu sunt de acord cu tine.
    Lisa in primul rand isi urmeaza interesul, fiindca traim intr-o economie de piata. In al doilea rand cine nu se stie face inteles in limba engleza, nu are ce cauta la portile ei. Ceea ce numesti tu "scuipat in ceafa" este profesionalismul recrutorilor de forta de munca. Eu am vorbit personal cu ea si mi-a dat raspunsul direct, fara ocolisuri si alte cate cele.
    Traiesti de un an in UK si inca nu ai prins mare lucru. Foarte rar o sa ti se spuna direct. Iar daca nu stii ce vrei, amanarile sunt inerente. Daca noi romanii ne-am obisnuit sa ni se tranta verde in fata in tara din care am evadat, asta nu inseamna ca lucrurile sunt la fel peste tot in lume.
    Daca tu ai avea functia ei, crezi ca ai face altfel? Ai pierde vremea cu cei care abia stiu sa numere pana la cinci in engleza?

Pentru restul amatorilor de nursing in Uk:

Fratilor ori surorilor, nu va pierdeti timpul, banii si nervii visand la cai verzi pe pereti, fara sa stiti engleza! Ceea ce voi considerati nivel mediu, aici este sub-nivel conversational.
    Burta pe carte si cititi cele trei topice despre asistenti medicali, asta inainte de a trimite actele inspre Fata Morgana!

19. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nene Mutu.
    Exact asta scrisesem si eu. Ca da, aici in UK asa se face, nu ti se spune concret in fata. Chiar asta am invatat si ne-am adaptat. Dar, chiar asta ziceam, ca nu stiam atunci, si oricum nu imi place metoda, sa iti zambeasca in fata si sa nu iti spuna clar....vezi ca ai problema asta nu te pot ajuta ...si in plus totul se misca cu incetinitorul, trebuie rabdare pt absolut totul.

20. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    cand nu stii incotro s o apuci, cand nu ai pe nimeni care sa te astepte acolo,care sa ti spuna cu ce incepi si ce ai de facut incepand de la chirie, acte s.a.m.d. e normal sa intrebi pe altii care sunt acolo si care stiu deja cum stau lucrurile in Anglia. Legat de engleza ,pot sa port o conversatie si inteleg ce mi se spune numai ca imi fac griji ,normal...dar asta nu e problema acum; probleme e ca cu toate ca am citit despre o multime de firme pe forum nu stiu la care sa apelez si as fi dispusa sa apelez si la Lisa ...e vorba si de bani,normal dar din disperare as incerca orice. asa ca va rog sa mi spuneti ce firme ar fi de incredere , ce firma sa contactez pt a pleca?

Share This Page