17.3 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -ras2- -ras2- -ras2-

Asta e ca aia cu Nastratin Hogea...de-si cauta cheile pierdute, pe sub un felinar aprins,
    si vine un vecin si-l intreaba...
    ce cauti Nastratine?
    -cheile de la casa
    -dar, unde le-ai pierdut?

-Pai, in fata usii,le-am scapat din mana, raspunse Nastratin

- si, de ce nu le cauti acolo????

-Pai daca aici e lumina!!!

Scuze de off topic!

2. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    off topic???

Pai se poarta...-dans- -dans- -dans- -dans-

3. danadoru

danadoru New Member

Trophy Points:
    0
    Sant asistenta medicala pediatra cu Liceu Sanitar si echivalare si am primit de la NMC Adaptation Programme, 6 luni. E cineva in aceeasi situatie? Trebuie permis de munca la inceperea cursului? Va multumesc.

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca citesti pe site-ul Ukba o sa vezi ca nu ai nevoie de permis de munca.

Link:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... iveworkuk/

Dificultatea majora consta in a gasi unitatile spitalicesti care sunt dispuse sa te accepte pentru Adaptation Programme.

5. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0
    Am aceleasi studii ca si tine si de asemenea doresc sa imi gasesc un loc de munca in Anglia. Spune-mi, te rog, ai obtinut PIN-ul sau obtinerea acestuia este conditionata de efectuarea acestui " Adaptation Programme"?

6. mirela380

mirela380 New Member

Trophy Points:
    1
    The Priory Residential Home

http://www.thepriorypembury.co.uk

Romford Road, Pembury,Tunbridge Wells, Kent TN2 4AY Tel: 01892 823018
    Suna-i, au nevoie de 4 asistenti

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Da! Obtinerea PIN-ului este conditionata de efectuarea programului de adaptare pentru cei care nu intrunesc toate conditiile cerute de NMC pentru recunoasterea studiilor de asistent medical.

@gloria
    Am impresia ca tu vrei sa sari peste cateva etape din obtinerea unui eventual statut in Uk. Daca incepi de la coada, la cap, vei sfarsi prin a te invarti ca un catel in jurul cozii. Te grabesti prea tare si pierzi esenta lucrurilor.

8. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0

Buna
    Este acelasi lucru cu return to practice?Poti si lucra in acest timp sau te sustii singura? Daca ai mai multe informatii te rog posteaza sunt interesata sa aflu mai multe. Multumesc

9. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    In principiu ar trebui sa fii platita, dar nu am nici o idee cu cat pe ora. In general romanii pe care-i cunosc si au avut nevoie de adaptare, au preferat sa faca un an de colegiu. Este putin mai greu, dar diploma este emisa in Uk. Exista avantaje si dezavantaje. Nu pot sa ti le enumar pe toate, dar in general pot sa-ti spun ca partea financiara este cea care da bataile de cap.
    Pentru a munci ca si infirmiera in timpul adaptarii nu cred c-o sa ai suficient timp. Nu pot sa ma pronunt categoric, fiindca de cand cu intrarea in comunitate s-au schimbat cam multe.
    Eu spre exemplu cand am facut ONP-ul, am muncit ca si carer si abia dupa ce am primit PIN-ul, am putut sa ma angajez ca si asistent medical. Doar ca asta se intampla prin 2006-2007.

Mai asteapta si alte opinii.

11. iulianap20

iulianap20 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru informatii!

12. danadoru

danadoru New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate am aflat din "search" - Google si puse cap la cap cu scrisoarea primita de la o universitate care ma accepta sa fac acest program, "De Adaptare", trebuie sa platesc universitatii o suma de 1300pounds, dar trebuie sa-mi gasesc un spital care sa ma primeasca dupa luna de teorie de la universitate sa fac practica - platita la ei. La acest spital, voi fi platita cat o asistenta incepatoare, adica in jur de 1100-1300pounds. Dupa terminarea celor 6 luni, primesc PInul. Problema e ca imi cer IELTS, nivel Academic, minimum nota 7. Luna viitoare dau si Ielts-ul la Bucuresti si daca iau nota ceruta, trimit actele la universitate pt aprobare.

13. danadoru

danadoru New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat sa adaug ca la terminarea cursului, primesti 40 credite, LEVEL three.

14. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Ai mare grija la IELTS...Eu l-am dat in 2007 si abia am luat 6.
    Sa nu-ti mai spun ca in afara de faptul ca vb chiar bine engleza, inclusiv scris si citit, am avut si casetele cu cartile ptr IELTS,
    de la British Council.
    7 este o nota foarte mare...si crede-ma chiar greu de obtinut.
    Nu vreau sa te descurajez,dar pregateste-te bine inainte..altfel risti sa platesti mai multe examene.
    Daca mai vrei amanunte despre cum se da examenul, poti sa ma intrebi.

Bafta!

15. Florentyna

Florentyna New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Registered Nurse
    Asa este, eu de exemplu am incercat 1 an si jumatate sa ajung de la band 6 la band 7 academic cu 7,7,7,7 minim si nu am reusit inca pe deplin. Ba speking-ul e sub 7, ba writing-ul, amandoua fiind probe de OUT" celelte doua, listening si reading fiind probe de "IN".
    Asta pentru emigrare in Australia. -hipno-
    Nu am reusit si acum m-am scufundat de 4 luni in UK ca nursa, sperand sa impusc 3 iepuri deodata: Limba, bani de relocation si brit work experience. -dans- Va sosi si familia, asa ca......scapam de romanica si nu ne mai grabim prea tare! -hipno-
    Multa bafta.

16. danadoru

danadoru New Member

Trophy Points:
    0
    Da, stiu ca e dificil IELTS-ul, dar ma bazez ca am lucrat 10 ani in Dubai si am vorbit continuu engleza...Am si casete, carti, etc, problema e sa nu ma intimidez...Totusi, mai am o optiune pt inregistrare la NMC, un complex examen de pediatrie, tot la o Universitate din UK, dar sincer, am zis sa nu incep experienta mea in UK cu un examen, dar sa vad...daca nu iau nota buna la IELTS, poate iau la pediatrie...Vazand si facand... A mai dat cineva acest examen de pediatrie la Uiversitatea Northampton?

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ danadoru

ce treaba are NMC-ul cu IELTS?
    Doar daca vrei/trebuie sa faci un curs ceva, dar aia nu este treaba NMC-ului.

Cel putin asa stiu eu, se vorbea ca vor sa bage obligativitatea de a avea IELTS dar nu cred ca este in vigoare .

@ Florentyna

M-am speriat/bucurat cand am citit ceva de Band6/7 dar se pare ca tu vb de nota la IELTS, nu de B6/7 in spitale

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    @danadoru
    Acum inteleg de ce trebuie sa treci tu prin toate astea. Datorita faptului ca tu ai aplicat pentru pediatrie. Dupa cum vezi mai jos, NMC-ul recunoaste studiile si nu calificarile.
    Link-ul este asta:
    http://www.nmc-uk.org/Registration/Joining-the-register/Trained-in-the-EU-or-EEA/Trained-in-Romania/

De ce nu aplici pentru adult nursing? E mult mai simplu si nu trebuie sa treci peste adaptation ori alte examene. Odata inregistrata ca si RGN vei putea face alte cursuri si echivalari, iar in acelasi timp vei putea munci. Ca o mica adaugare pot sa-ti spun ca pediatria in UK este cel mai greu domeniu al nursingului, datorita legislatiei pentru protectia copilului si a numeroaselor protocoale medicale... plus hartogaria adiacenta.
    Alegerea iti apartine, dar in opinia mea te cam invarti in jurul cozii mergand inainte pe pediatrie.

19. danadoru

danadoru New Member

Trophy Points:
    0
    Am aplicat si pt Adulti. Pt Adulti, NMC-ul a recomandat "APEL", pt ca nu am lucrat in EU "at least 5 years from the last 7". Am lucrat in Dubai. Dar NMC-ul nu stie ca spitalul la care am lucrat 10 ani are british management si tot ce am facut acolo, e exact ca la un spital din UK. Asta e!

20. miki_sas

miki_sas New Member

Trophy Points:
    0
    Hello! Poate sa-mi spuna cineva, perioada de 'Shadowing' se plateste?

Share This Page