7.1 C
London
Thursday, November 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Andrus

Andrus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Gloria

Din cate stiu eu ca sa lucrezi ca si carer va trebui sa faci NVQ ca sa obtii Yellow Card,altfel nu vei putea sa te angajzi.(In cazul in care nu ai deja Blue Card)

Vezi ca este topic despre Yellow Card

PS: oare mie de de nu imi functioneaza Quick Reply?

2. PetronelaVeverita

PetronelaVeverita New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare si mii demultumiri pentru tot ce faceti voi aici, dand sfaturi din experienta oastra celor care sunt pe picior de plecare :)

Am si eu doar o intrebare: zilele trecute am auzit de la o cunostinta ca atunci cand aplici la NMC pentru PIN card, pe langa celelalte documente, iti cer ei o dovada ca stii limba engleza gen testul TEOFL, Cambrige sau ielts. Din cate stiam eu, cei de la NMC nu cereau sa ai aceste teste...bineinteles, ca trebuie ca engleza sa fie buna, ca sa poti munci acolo, dar nu stiam nimic de aceste teste. S-a mai schimbat acum si este adevarat ca cer aceasta dovada? Va multumesc mult de tot !

3. gemma

gemma New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate i_mi amintesc eu nu am avut nevoie de asa ceva,avan in vedere ca am trimis actele din luna iunie 2011, si am primit raspunsul pe 16 noiembrie 2011.
    Va multumesc dragi colegi.

4. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Sunt noua pe forum dar am citit tot ce s-a scris. Va multumesc celor care au furnizat informatii foarte utile in obtinerea PIN-ului si nu numai.Datorita voua azi am PIN si o oferta de munca cu care as vrea sa ma ajutati,va rog.Am apelat la o firma de intermediere comision 0(in tara),am sustinut interviu cu managera NH-ului si ambele mi-au spus asa:3 luni pe post de care assistant si apoi nurse.Am primit contractul si nu vad specificat asta in el,nici durata lui. Ma poate ajuta cineva?Angajare ca SE cu 6.8-9 lire/ora.

5. Andrus

Andrus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Marry . Nu e rau ce ti-au propus : 3 luni care assistant apoi nurse, dar eu personal as cere sa fie trecut totul in contract.

Cat despre SE mie personal mi se pare periculos sa lucrezi ore regulate pt un singur NH. Daca esti SE ar trebui sa ai 2 clienti diferiti cel putin ( 2 NH in cazul tau) si sa nu faci ore regulate saptamanal, pt ca atunci esti considerat angajat. Exista o exceptie: atunci cand esti SE subcontractat unei agentii si ei te trimit la clienti diferiti.

Eu am fost SE , am facut admin la mai multe NH si ei au avut inspectie de la Inland Revenue si s-au legat de tot ce nu era pe Payroll, inclusiv eu, bucatarul si grdinarul. Am avut noroc ca eu am fost in regula cu toate, dar inca ii mai cauta pe bucatar si gradinar. Crede-ma ca oamenii astia verifica tot si se leaga de tot.

Parerea mea e ca ar fi mai bine daca ar aplica pt work permit, apoi tu pt work accession card.( sper ca nu ma insel)

6. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns Andrus. Ei nu aplica pt WP.Dar in contractul cu firma de intermediere scrie ca ei pot schimba locatia(NH-ul). Eu am fost dezamagita gandindu-ma ca ei de fapt nu au nimic sigur si ca o sa ma plimbe de colo-colo.Dar daca tu zici ca e bine asa m-am mai linistit.

7. Andrus

Andrus New Member

Trophy Points:
    0
    Marry , cu ce agentie e contractul asta???

Ai grija ce semnezi si in ce te bagi. eu cred ca e riscant ca si SE. Si mie mi-a propus o agentie sa ma subcontractez ca si SE , dar dupa intrebari insistenete de-ale mele au recunoscut ca s-ar putea sa nu am ore saptamanal.

8. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    Firma din Romania -work experience si cea partenera din Anglia-International permits 2 work(IP2W).

9. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Asta-i salar de carer nu de asistenta medicala. Atentie! Mai bine apeleaza la Lisa Inturrisi de la St Thomas recruiting. Ei iti fac si WP. Te costa doar 175 lire. Eu cu ei am venit aici dar cu 11.25 lire pe ora. Bafta!

10. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu marinelasonei, dar asta e pt primele 3 luni de care assistant(6.8-9), apoi voi fi nurse.

11. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Atentie ca workexperience nu ofera mai mult de 9 lire/ora pentru asistenti medicali. In contract musai sa scrie negru pe alb cu cat te vor plati ca si asistenta. Inreaba-i si vezi. Si eu am fost clienta lor la un moment dat si stiu ce spun. Bafta!

12. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    A MERS CAREVA CU EUROLIFE?..eu am interivu cu ei sapt asta.pt postul de carer..SFATURI?..

13. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost plecat prin ei. In afara de faptul ca cer niste bani inainte ..sunt ok.

Oricum ,ei lucreaza cu Lisa,asa ca poti avea incredere.

14. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    pt Gloria:firma e work experience, comision in tara zero,cer engleza nivel mediu dar mai intreaba si tu ca cica nu ofera decat 9 lire/ora pt asistenti.O sa ma mai gandesc si eu.
    Si multumesc andrus si marinelasonei.Ma interesez si va mai scriu.

15. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    o sa am interviu cu ei si te anunt ce si cum..dar..ei te duc ca si self-emp....din cate am citit pe site lor. e ok asa?..sau mai bine e cu Yc..si cu cursul de NVQ?... am citi topicul de self..dar tot nu-s lamurita..parerile sunt impartite.cum e mai bine pt inceput?

16. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
    @Gloria

Mai ia si tu topicul de la inceput si ai sa gasesti mai multe amanunte despre SE.

Daca citesti o sa vezi care sunt diferentele...mai ales ca si carer.

Nu-i rau sa o iei cu inceputul pana inveti sistemul,experienta,etc...dar fii atenta ce semnezi. Sincer, ca si carer, as opta sa plec cu YC

17. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Asta ce e? Comision? Taxa pentru WP?

18. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu e taxa, e comisionul firmei de recrutare.

19. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Numele meu este Andrei si sunt din dulcili targ al Iesilor :) Sunt " a male nurse " in devenire, fiind in anul 2 de studii. Multumesc tuturor de pe acest sote care vin cu informatii, si cu toate detaliile pentru cei care doresc sa lucreze ca si nurse in UK.
    Daca nu sunt prea indiscret, imiputeti recomanda o carte de nursing din UK, sau un manual de unde as putea sa invat termenii medicali mai uzuali, sau eventual niste prescurtari ceva? Pe ce credeti ca ar trebui sa pun accent mai mult va rog? Va multumesc inca odata !
    Cu ajutorul Domnului dupa ce termin doresc sa vin si eu sa lucrez in UK, poate ca si carer in primele 3-6 luni, ca sa intru in ritm, si apoi sper la un post de nurse intr-un NH.

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Salutare ieseanule,

uite,
    fiindca esti de la Iasi,
    si te cheama si Andrei, ca pe baiatul meu,
    da-mi o adresa pe PM si-ti trimit eu ceva de aici legat de nursing.
    Tin sa-ti precizez insa ca,
    poti citi tu cate carti vrei, daca nu cunosti engleza bine, cam greu, asa ca,

acolo lucreaza mai mult!

Cartea de care vorbesc este aceasta,
    eu am deschis-o de v'o 6 ori... -nu-ma-uit-

si nu fiindca le-as sti pe toate dar,
    stiu atat cat am nevoie,

cand nu stiu, intreb!

Bafta la scoala cu examenele!

Share This Page