5.9 C
City of London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Too good to be true! Iar 300 de ore pe luna inseamna 10 ore pe zi, in fiecare zi.

2. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.
    In cazul in care nu sunt foarte off topic am un anunt de job, in NHS, District Nursing.
    Lucrez Band 6 in domeniu, NW London, Barnet (Golders Green, Finchley, East Barnet) si la o discutie cu Locality Manager s-a ajuns la concluzia ca am mai avea nevoie de 2-3 nurse cel putin. Cum NHS-ul taie masiv din agency staff, cel putin la mine in trust (CLCH) va trebui sa angajam permanent staff.
    Partea "incomoda" este ca va trebuie masina/permis (se deconteaza benzina plus o suma de bani pe an pentru alte cheltuieli), partea "comoda" este ca NHS-ul ofera lease, nu e scump, de la Renaul Clio la BMW seria 7 insa tot va trebuie un permis de conducere.
    Jobul presupune vizitarea pacientilor la ei acasa/carehome pentru diferite probleme de la insuline la dressinguri si catheterizari.
    Acces la training (chiar obligatoriu), pentru toate tehnicile de nursing.
    Payscale Band 5 ( cam 23.000 - 24.000/an cu London allowance inclus).
    In principiu jobul este pentru zona Finchley deci ideal ar fi sa locuiti prin NW London.
    Experienta... se cere in mod oficial (niste experienta, nu neaparat in Community), practic multi n-o au, insa la cata nevoie au ma mir ca nu fac recruitment la London Zoo. Probabil pentru ca hipopotamul n-are PIN ca altfel l-ar fi luat. La capitolul asta tu zici ca ai, ei zic ca te cred si treaba-i buna.
    Jobul e bun pentru cei care nu suporta 12 ore inchisi in spital (just like me). Vrei sa tragi pe stanga sa bei o cafea, vrei sa fumezi o tigara, vrei sa te uiti dupa avioane pe cer... esti liber s-o faci atat timp cat iti faci treaba. Programul e de 7,5 ore/zi, 5 zile/sapt. Cam un weekend/luna se lucreaza, cu doua zile libere la schimb in timpul saptamanii.
    Nu fac eu angajarile, eu pot doar sa va indrum catre cei care se ocupa si sa va pun in legatura cu ei.
    PM in cazul in care sunteti iteresati.
    Thank you.

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Dromaderu, asta nu poate fi decat discriminare…

Vrei sa zici ca asistenta mea care nu are cetatenie romana (1.78, bruneta fara prejudecati, fara studii medicale dar cu studii legale, ultima vacanta facuta pe plaja in Bora Bora) nu intruneste conditiile….

5. Ammi

Ammi New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog ajutati-ma cu un sfat sau o lamurire...
    Am trimis dosarul la NMC in aprilie 2015 si dupa reluarea dosarului din 3 in 3 luni, cand mi se solicitau din nou documente (deja trimise), am primit in decembrie 2015 raspuns, printr-o scrisoare, ca sunt acceptata, ca pot face plata a doua si sa trimit semnat formularul atasat: "Declaration Form".
    Bineinteles ca l-am completat si l-am trimis la inceputul lui ianuarie 2016, facand si plata de 110 lire in contul lor.. Pe urma.......pauza, pana la sfarsitul lunii februarie, cand le-am trimis un e-mail, in care i-am intrebat stadiul aplicatiei si am primit acel e-mail care-l trimite automat, ca-mi vor raspunde in 10 zile lucratoare. Dupa o saptamana primesc din nou o scrisoare din partea lor prin posta, ca figurez in continuare restanta cu "Declaration Form". Am trimis din nou e-mail si scrisoare recomandata, scanand si copiind confirmarea Track & Trace de pe http://www.postoffice.co.uk/track-trace , in care scria clar ca ei au primit-o in luna ianuarie. Nu am mai primit nimic..... nici raspuns la e-mail, nici prin posta. Parca ar fi o mare teapa. Ce ma sfatuti sa fac? Unde sa ma adresez cu o eventuala plangere?

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cu plangerea nu rezolvi mai nimic, se vor eschiva, suna-i si zi-le eventual ca vei face o plangere , intra pe grup pe FB pt mai multe sfaturi pertinente

https://www.facebook.com/groups/AsistentiUK/

7. alex0289

alex0289 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari, Vin cu un anunt de angajare pentru cine e interesat, Compania este Gracewell Healthcare in parteneriat cu Sunrise Senior Living. Amandoua sunt foarte mari si luxoase. Se plateste bine angajeaza in multe locatii desi comunitatea pentru care caut eu este in Camberley. Casa se numeste Gracewell of Camberley, este foarte aproape de Frimley park hospital pentru cine ar dori sa lucreze si intr'un spital. Comunitatea de la Camberley este grozava cu niste oameni minunati. Au nevoie de 4 RGN, pentru cine e interesat va rog trimiteti un cv pe adresa https://gracewell-sunriseseniorliving.i ... -nurse/job si programati un interviu macar sa va lamuriti la fata locului. Pachetul salarial este bun, turele sunt flexibile, toata lumea este prietenoasa, managera este absolut grozava si intelegatoare,casa este fara agentie deci totul merge ca uns,angajeaza si fara experienta pentru ca fiecare RGN va primi training gratuit din partea companiei, mile decontate, over night stay daca este necesar si multe alte beneficii. Va multumesc pentru atentie si daca va hotarati sa aplicati va rog mentionati ca stiti de la Alex. Numai bine si sanatate la toata lumea.

8. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Salut,

Da este foarte adevarat.Dupa sase luni de cazare gratuita au mai urmat inca sase in care compania imi plateste 250 de lire pe luna.Dupa asta e gata,am semnat si un contract pe inca doi ani dar nu imi pare rau ca e bine aici.

Va multumesc.

9. Radu_Run

Radu_Run New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tocmai ce am absolvit Școala Postliceala Carol Davila si sunt in căutarea unui job ca asistent in Irlanda de preferat,acum urmează întrebări
    La care nu sunt lămurit:
    Stiu ca la început voi lucra ca infirmier pana imi iese PIN-ul
    Ce acte sunt necesare pana sa plec ? Si unde trebuie sa merg dupa ele?
    Engleză o stăpânesc destul de bine si fac meditații in continuare
    Pe 4 Octombrie am interviu la Bucuresti cu PCQ dar am înțeles ca nu sunt asa ok
    Dupa ce voi obține PIN-ul si voi fii registered nurse, va mai trebuii sa fac si munca de infirmier ? ( nu imi e jena decat de schimbat de pamperși atât ) restul nu am stres
    Ce locuri imi recomandați sa ma duc sa lucrez ?
    Si vreau sa dau si I.E.L.T.S sa il am ca nu se știe
    Imi cer scuze ca am topicul mare sper sa imi răspundă cineva,stima

10. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Salut,
    Parerea mea este ca mai bine pleci cu PIN-ul in mana.
    Exista riscul sa te amane mult dar exista si norocul sa il primesti.

Multumesc
    Ramona Morar

11. Nala

Nala New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Am primit si eu o oferta de Nursing Assistant la Morris Care, in Shrewsbury, Shropshire. Am primit deja contractul, dar vreau sa stiu daca lucreaza cineva aici si daca pot avea mai multe informatii despre ei inainte sa semnez. Din cate am inteles din emailul de la ei, trebuie sa le trimit copii dupa pasaport ( pe care inca nu-l am), card de identitate, carnet de conducere, o factura sau un extras de cont din care sa reiasa numele si adresa, cazier (certificate of good conduct) si 2 formulare de referinta de la ultimii doi angajatori ( in conditiile in care eu nu am mai lucrat pana acum si le-am explicat acest lucru la interviul de angajare, dar se pare ca acesta e un pas obligatoriu pentru a lucra in UK). Toate aceste acte fiind necesare pentru a face ei acel DBS check (criminal record check). De asemenea, in contract sunt clauze cum ca daca plec de pe aceasta pozitie sau ma concediaza in primele 18 luni, va trebui sa rambursez o parte din banii pe care i-au cheltuit pe traininguri, cazare si transport. Ce se intampla daca in aceasta perioada de un an si jumatate obtin PIN-ul de la NMC si vreau sa trec pe o pozitie de Registered Nurse, mai sunt eligibila in acest caz? Orice sfat este binevenit, in special in privinta birocratiei, inca nu cunosc foarte multe despre acest aspect al muncii in strainatate.

12. scotzianu13

scotzianu13 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua!
    Am absolvit un colegiu de asistenti medicali generalisti in 2004 in Romania. Precizez ca nu am lucrat niciodata ca asistent medical in Romania sau altundeva, deci experienta zero in acest domeniu. Locuiesc in UK de 4 ani de zile si activez in alt domeniu fara nici o legatura cu practica medicala. As dori sa stiu daca as putea cumva incepe aici sa lucrez ca asistent medical ( sa fac niste cursuri de echivalare sau ceva de genul ) si sa pot sa ma si intretin in acelasi timp, facand job-ul actual in continuare (sunt self employed si am programul foarte flexibil).
    Multumesc!

13. genesis

genesis New Member

Trophy Points:
    1
    Buna, cel mai corect este sa intrebi la NMC tot ce te intereseaza. Eu personal cred ca trebuie sa faci return to practice si bineinteles IELTS nivel 7. Daca nu iti recunosc actele din 2004 inceaca sa faci scoala de asistenti medicali in Anglia - 3 ani. Succes.

14. scotzianu13

scotzianu13 New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc!

15. NicoletaDrg

NicoletaDrg New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare! Încerc sa îmi obțin și eu PIN ul ,dar mi au cerut testul IELTS band 7 și momentan ma pregătesc sa trec testul cu brio (nu de alta dar costa 165£ :mad:) și nu mi ar plăcea sa esuez. Cei care ați trecut prin experiența asta cum este la proba de scris,sunt puțin nesigura pe mine și nu știu la ce sa ma aștept! Sunt grele subiectele?

16. Floras

Floras New Member

Trophy Points:
    1
    Buna Daniela, sunt in aceeasi situatie cu studiile, mi-ai putea spune, te rog, dacaa ai reusit sa obtii PIN-ul in final? Si daca ai gasit o universitate pentru adaptation programme, in ce oras? Multumesc!

17. sebastian1977

sebastian1977 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua
    Cunoasteti pe cineva care este Dental Nurse si care ar fi disponibil sa faca un bine si sa o ajute pe sotia me cu inregistrarea in GDC. Precizez ca sotia a facut scoala in Italia are nevoie de echivalarea diplomei.
    Imi puteti lasa un raspuns la adresa de mail ,,sebastian 18dock@yahoo.com,,
    Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.
    Multumesc

18. genesis

genesis New Member

Trophy Points:
    1
    Am aplicat singuri, fara intermediari, care nu fac altceva decat sa iti ia banii degeaba.

Share This Page