4.5 C
City of London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, exista pe aici vreunul din cei 10 care au inceput munca in Southport la Southport&Ormskirk NHS hospital prin februarie?
    As avea nevoie de cateva informatii.

2. tyros

tyros New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor membrilor.
    Am terminat scoala postliceeala cu specializarea Asistent medical. Am lucrat ca paramedic in serviciul S.M.U.R.D pe ambulanta. S-ar considera ca si experienta acest lucru? Ar cantari la un eventual interviu, as putea alege sa lucrez pe ceva cum e la noi si anume, intr-o unitate de primiri urgente, sau eventual pe o ambulanta la un servicu de ambulanta ?

3. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Orice experienta, chiar si fara sa fi fost angajat, care poate fi dovedita cu diverse inscrisuri (scrisori de recomandare, adeverinte, etc) este luata in considerare!

4. georgiana3112

georgiana3112 New Member

Trophy Points:
    0
    @dromaderu
    "Chiar zilele trecute am vorbit cu o romanca , a pus anunt la mica publicitate, imi garanta ca poate plasa in spitale (Leicester numai) cu experienta minima dar cunostinte OK de limba.8£/ora in timpul saptamanii.
    Parea ca stie ce spune ,eu sunt totusi sceptic, orice agentie cere ceva experienta totusi.
    Orice agentie trebuie sa ofere o zi de training ,alea obligatorii ,moving and handling, fire si BLS (basic life support).
    Agentii sunt...garla, vorba aia, unele lucreaza doar cu spitale, altele doar cu NH (acolo in general plata e mai mica) altele mixt.

Sotia mea este studenta in anul 3 la nursing si lucreaza doar ca carer prin agentie cand are timp,in spital, cu NVQ3 al danseia, ia cam 8£/ora in timpul saptamanii, 10 Sambata si 15 Duminica.
    Daca este cineva interesat dati un semn si va dau link cu agentii, dar nu Londra, acolo nu cunosc, vorbesc de Coventry/Birmingham/Leicester.
    Adica nu neaprat link, ca asta e usor cu goagal, va dau date de contact la consultanti."

Munca de carer in spital implica in mare aceeasi treaba, spalat/hranit, daca stii sa faci observatiile ti se poate cere sa o faci, dar nu e obligatoriu sa stii.

Buna Dromaderu si scuze de deranj, as dori sa stiu daca mai sunt valabile aceste date de contact,m-ar interesa si pe mine sa vin in Anglia chiar si prin agentie, doar sa fie ceva serios. Stiu ca post-ul tau este din martie dar poate mai ai acele date de contact. Jobul pentru care doresc sa aplic este de Care Assistant deoarece diploma de asist medicale este expirata (nu am profesat acei 5 ani) .Multumesc frumos si toate cele bune!

5. alexandra11

alexandra11 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Stie cineva daca in Iasi vine vreo agentie pt recrutare in aceasta perioada?
    Multumesc frumos!

6. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Da, VPL are un eveniment de recrutare in iasi in perioada urmatoare, pe 27-28 iulie mi se pare. Au si birou in iasi, pe strada Golia daca nu ma insel. Caute pe facebook si vezi acolo detalii. Eu am prin ei un interviu in Bucuresti pe 28, pt NHS

7. alexandra11

alexandra11 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, am verificat si este vorba de 27-78iulie, asa cum ai spus.
    Pcq Recruitment au in Bucuresti in 21-22 iulie, dar nu si in Iasi.
    Ajuti oamenii dezinteresat, in mod sigur vei avea succes; numai bine si sa fii si tu ajutata cand vei avea nevoie!

8. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Merci, eu am interviu pe 28 la Bucuresti. Examenele de absolvire le am in august, dar NHS e dispus sa astepte. Sper sa fie totul ok, ceea ce doresc tuturor, e loc pt toata lumea!

9. AlNimanui

AlNimanui New Member

Trophy Points:
    0
    Va scriu aici ca sa va spun de problemele pe care le-am intampinat cu FOURSEASONS . Daca prindeti vreun contract cu ei REFUZATI CATEGORIC OFERTA. M-am angajat la un carehome din Coventry pe 16 februarie 2015 care apartine firmei FourSeasons.Prima luna lucrand aproximativ 220 ore ei mi-au platit doar 176...vorbind cu ei au zis probabil le-au scapat orele alea.Eu neavand un FOB sa ma loghez pe motivul nu avem momentan m-am trecut pe acea hartie mereu ca sunt la munca.Problema a fost in lunile ce au urmat aprilie mai si iunie cand lucrand mereu 176 ore mi se plateau decat 88 ...Am vorbit cu ei CARE E PROBLEMA? Stii ca admin-ul este nou si poate ti-a uitat niste ore , o sa iti facem un chaps payment pe care in loc sa iti luan 20% taxe iti luam 33%....problema a venit in iulie cand SUPRIZE fluturasul meu a venit cu 0 £ :)) Probabil din cauza ca mi-am dat demisia cine stie.Sunand la HR pentru ca Managera nu ma ajuta in niciun fel ei au zis ca or sa rezolve problema.Nu numai ca nu au rezolvat nimic dar ai spun ca am lucrat 704 in toata perioada si eu am lucrat ca si in contract 4 zile pe saptamana timp de 22 saptamani care fac 968 ore.In fine ... Neavand unde sa mai stau pentru ca imi expira si contractul pentru chirie nu am mai prelungit si le-am spus daca se poate ultima saptamana de Notice sa nu o mai lucrez pentru ca efectiv nu am unde sa mai stau si au fost de acord ca DA.Mi-au dat si cutii ca sa imi impachetez lucrurile din apartament dar SURPRIZA inca o data ...azi in prima zi din saptamana pe care trebuia sa o lucrez primesc telefon ca daca nu ma duc la munca e breaching of contract si ma trimit la NMC.Am contactat azi Union RCN si maine ma duc si la Citizen Bureau ..... Aveti grija cu ce firma lucrati ca RCN mi-au spus ca nu sunt primul care are probleme cu banii si toate cele cu Four Seasons

10. clauzel

clauzel New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    am primit astazi de la NMC sa le trimit General Correspondence.In ce consta aceasta si ce trebuie sa fac?
    Multumesc

11. valentinamarcu84

valentinamarcu84 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara as avea si eu o intrebare pt acest grup daca se poate stie cineva sau a plecat printr o firma AMGJOBS ¿ multumesc anticipat

12. Brooke

Brooke New Member

Trophy Points:
    0
    Daca is tipii aia simpatici de la galati care trimit cadre medicale in germania si in alte tari sa nu cumva sa semnezi cu ei , taxa parca era undeva la 7000 lei si plus ca daca nu ii dai te dau in judecata , cauta pe judecatoria galati sau craiova nu mai stiu exact in ce oras aveau garsoniera pardon sediul si ai sa vezi cate procese au deschise .
    Edit : http://portal.just.ro/215/SitePages/Rez ... itutie=215 ca sa nu ziceti ca vorbesc prostii

13. mari07

mari07 New Member

Trophy Points:
    0
  14. M@rin@

M@rin@ New Member

Trophy Points:
    0

15. lexiealexa

lexiealexa New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua ,

Sunt noua pe aici dar as avea nevoie de cateva raspunsuri si sper din suflet sa ma puteti ajuta.

Am venit in UK sa lucrez la un NH , de cateva zile sunt aici .
    In [primul rand as dori sa stiu daca pot aplica pentru NMC de aici din UK sa mi le trimita direct la adresa de aici .Am vazut ca ar trebui sa semneze medicul de familie si OAMMR formularul dar m-am gandit eu ( poate m-am gandit prost) se poate aplica direct de aici fara sa fie nevoie de acele semnaturi fiind deja aici e mai usor.
    1.Deci intrebare mea este ..daca aplic de aici va mai fi nevoie de semnaturile din RO daca eu deja lucrez in NH ?

Mai am si o alta nelamurire legata de jobul meu ,
    Am venit prin Compania de recrutare Fronterra si cei de la NH mi-au scris intrunul dintre contracte ca in cazul in care in decurs de 12 luni vreau sa plec de la ei platesc despagubire .Adica 12 luni inseamna 12.000 lire ....daca eu dupa 10 luni plec platesc 2000lire la NH .
    Exista asa ceva este legal ??
    Am mai intrebat pe cineva aici si mi-a spus ca ei nu ma pot obliga sa raman daca nu vreau.

16. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Trebuie sa ai actele din Romania din pacate, dar vestea buna este ca poti imputernici notarial pe cineva sa faca rost de acele documente. Dupa ce le ai, poti aplica din UK sau de oriunde.

Atata timp cat ai semnat ca le vei plati o anumita suma de bani, va trebui sa o faci. Ei (si nimeni) nu te pot obliga sa stai, poti sa pleci oricand, cu conditia sa-ti respecti termenii contractuali. E perfect legal.

17. valentina80

valentina80 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, simi_radu!
    Am urmarit postarile tale si am vazut ca urma sa participi la un eveniment de recrutare cu firma VPL la Bucuresti, la sfarsit de iulie. Ai putea sa-mi dai detalii, cum a fost la interviul cu angajatorul/angajatorii, etc.? Ma intereseaza pt. ca vreau sa plec si eu in Uk, dar mai intai sa termin cu examenele...sa adun documentele pt. NMC...etc....Apropo, mult succes si tie la examene si astept sa-mi raspunzi. Multumesc frumos!

18. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Da, am fost la un interviu pt NHS si l-am trecut cu bine. A fost initial un test de 10 intrebari si un asa-zis plan de nursing, dar care cred ca de fapt urmarea sa vada cum scrii tu cu manutza ta in engleza. Intrebarile au fost de fapt mai mult probleme de calculat doze de medicamente, nr de pastile/saptamana, chestii destul de banale, dar spre surprinderea mea, 4 din cei 12 candidati din seria mea nu au trecut mai departe si deci nu au intrat la interviul propriu-zis. Interviul care a fost mai mult o formalitate (erau 2 tipe de la spital si 2 tipe de la NHS Professionals-recrutorul lor oficial si ne-au spus dupa test sa nu ne facem griji ca interviul este ca sa ne cunoastem mai bine. Au fost incantate de nivelul nostru se engleza.. zic ele, dar personal zic ca mai avem de munca. Apropos, sapt viitoare incepe cursul de engleza medicala oferit de VPL si Hypocratis...
    In rest ce sa zic, intre timp am primit offer letterul, care e un fel de mini-contract intre mine si NHS Professionals, urmeaza contractul intre mine si spital, cu toate detaliile posibile...
    Ma gasesti mai usor pe grupul de pe facebook, multi dintre cei de aici s-au mutat acolo.
    Multa bafta! Si eu mai am luni de prezentat proiectul si gata...

19. buicanalexandru

buicanalexandru New Member

Trophy Points:
    0
    am primit si e eu de la nmc un document ce imi cere general correspondence , ce dracu o mai fi si asta . -nervos-

Vre-o idee ceva ? Din pacate nu e nimeni sambata si duminica la ei si nu pot sa sun decat luni dimineata . -hipno-

20. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Am auzit de multe ori situatia asta. Nimeni.nu a stiut ce sa trimita si majoritatea nici nu au.sunat sa intrebe. Daca ai facut a doua plata o sa-ti vina pinul.

Share This Page