10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. pisco

pisco New Member

Trophy Points:
    0
    Ce crezi ca se v-a intampla?

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cum am zis, conteaza de ce s-a intamplat practic.
    Poti fi chemat doar in birou la manager spre a oferi o explicatie pana la a fi suspendat din job si investigat.

Sfta pentru toti, cititi domnilor si doamnelor policies -urile alea cand semnati contracte, cititi tot ce va este vag aratat cand intrati doar in birou.
    Veniti chiar din timpul liber ci cititi-le ,veti afla chestii .

Bafta oricum iti doresc!

3. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    -dans- cand ai aplicat?

4. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Au fost acceptati cei care au obtinul certificatul de membru oamgmamr. Dar sunt unele judete unde nu il elibereaza, pe baza adeverintei.

5. ilie11

ilie11 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare
    Sunt nou pe forum si as avea nevoie de cateva informatii concrete, sunt un caz mai special :)
    Am terminat Scoala Postliceala Carol Davila din Targoviste cu specializarea asistent medical generalist si as vrea sa lucrez in UK. Saptamana aceasta m am aplicat pe site-ul NMC pentru obtinerea PIN-ului si astept dosarul. Pana atunci, cateva info va rog:
    - am avut interrupere a scolii cca 1 an din motive personale, dupa care am reluat si terminat , am obtinut licenta prin 2006 parca( revin cu update) . - de atunci nu am lucrat si acum urmeaza sa obtin reatestarea, am terminat stagiul de practica de 3 luni si astept sa dau examenul.
    - credeti ca va fi mai greu sa obtin PIN-ul?
    - voi avea nevoie de alte acte pe langa ce se cere in dosarul de la NMC avand in vedere ca nu am profesat si nu am nici un fel de experienta?
    - daca am acest PIN imi va fi mult mai usor sa ma angajez?
    - plata celor 110 lire va trebui o fac dupa ce ma anunta daca ma accepta?

multumesc anticipat

6. ilie11

ilie11 New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze de dublu post dar am revenit cu update:
    Am terminat in aug 2007, mai am nevoie de hartia aia de la MS?

7. dya a.

dya a. New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua as avea si eu o intrebare , stie cineva daca este timp limitat din momentul in care cei de la NMC iti trimit plicul cu ce acte trebuie , si pina in momentul in care le depui?

8. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Ai 6 luni de cand primesti plicul cu actele, sa le depui. Altfel trebuie sa aplici din nou :)

9. dya a.

dya a. New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns , cred ca am mai mult de 6 luni , trebuie sa-mi intorc casa cu sus-ul in jos ca sa-mi gasesc plicul. Am incercat sa aplic din nou insa imi spune ca am aplicat deja si trebuie sa sun la ei pt informatii in plus. Nu ar fi chiar o problema sunatul insa mi teama ca vorbesc prea repede si nu o sa inteleg exact ce am de facut.
    M-am gindit si la varianta sa rog pe cineva sa vorbeasca in locul meu , cred ca nu ar fi o problema.....

10. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Ziua buna tuturor :)
    Am si eu o nedumerire pentru mama mea. In 2011 m-am luptat ca o leoaica sa ii fac PIN de asistenta medicala mamei mele.L-a obtinut dar nu a stat in Marea Britanie.Eu ,grijulie am platit cotizatia in fiecare an pentru ea - respectiv 2011 -2012 ,2012 -2013, 2013-2014.
    La randul ei, mama mea si-a platit cotizatia in Romania la O.A.M.M.R .Nu are restante. Buun..
    Alaltaieri , am rascolit prin emailurile proaspete si am gasit confirmarea de la NMC ca am platit (in numele mamei mele) pt 2013-2014 dar cu aceasta confirmare imi spuneau ca mama mea tb sa aduca dovezi cum ca a lucrat ca si asistent medical aici altfel nu mai poate lucra .Era si un link ce te ducea la un forumular ce tb completat de ea.
    Pin-ul (dreptul de exercitare a meseriei de asist medical) e valabil 3 ani in UK.
    In Romania - este de 5 ani .Nu poate da examene si nu are nevoie de cursuri de reintegrare pt ca licenta este inca valabila.
    Sincer , nu vad rostul unei re-aplicari pt PIN de vreme ce Romania e in UE, si e cu cotizatia la zi.
    In Romania ea a ingrijit de oameni batrani - ca si asistent medical la domiciliu dar acest venit nu a fost taxat ...
    Cum as putea sa ii mentin PIN-ul de aici valid ? (pt ca ea in sfarsit vrea sa vina )
    Mulumesc mult de tot pentru ajutor.
    Am sa sun luni si la NMC ...dar mi-ar prinde bine niste argumente bune.
    O zi frumoasa si inca o data multumesc pt tot.
    Succes la vot !

11. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut din nou dragilor!
    Am o curiozitate: vad foarte des in anunturi de angajare in NHS ca se prezinta ca un mare avantaj cardul de discount NHS. Intrebarea mea este: e chiar asa un mare avantaj? Am vazut ca de fapt oricine poate sa aiba un asemenea card, pe http://www.healthservicediscounts.com/ poti bifa ca esti "family or friend" sau "other" atunci cand aplici pentru acest card, deci nu e necesar sa fii angajat NHS. Sau este vorba despre alt card? Observ ca sunt si alte site-uri care se refera la NHS discount card...
    Cine stie si poate lamuri aceasta chestiune?
    Multumesc

12. Mara.

Mara. New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua, stie cineva cum as putea sa completez formularul de la NMC in situatia in care cei de la OAMGMAMR spun ca nu-mi pot da nr de inregistrare decat in februarie dupa ce ma prezint cu diploma original?? (am absolvit anul acesta si nu am inca diploma). mentionez faptul ca posed adeverinta de la OAMGMAMR, inclusiv cele doua stampile de la ei puse pe formularul pt inregistrare NMC, practic problema este ca numarul meu de inregistrare nu se poate divulga, e secret. poate cineva a mai trecut prin situatia respectiva.. multumesc

13. ilie11

ilie11 New Member

Trophy Points:
    0
    chiar nu ma poate ajuta nimeni?

14. catalina.neda

catalina.neda New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pentru informatiile utile in legatura cu inscrierea la NMC. Sunt noua pe forum si nu stiu exact daca postez asta unde trebuie .Daca gresesc,va rog sa ma indrumati cu instructiuni. Oricum as vrea mai multe informatii despre inscrierea la NMC a persoanelor care sunt inregistrate si lucreaza momentan in alta tara din UE.Eu chiar acum incerc sa completez formularele pt NMC fiind inregistrata si la asoc asist medicali din Cipru. Am inteles ca trebuie sa trimit si dovada inregistrarii mele de aici si din Romania . Dar formularul de la NMC contine doar o rubrica destinata confirmarii inregistrarii la una din asociatii.Intrebarea este: care din autoritati va semna pe formular si sub ce forma trebuie sa fie confirmarea de la cealalta? Sunt destul de confuza si as dori tare mult ca cineva care a fost sau este in tr-o situatie asemanatoare sa-mi raspunda.Va multumesc anticipat si urmaresc cu mare interes orice informatie cu privire la acest subiect. Carmen

15. pisco

pisco New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara , poate cineva sa ma ajute cu un sfat :am avut niste probleme la munca cu neraportare unui incident petrecut in azilul unde lucrez,iar managerul a zis ca o sa scrie asta in recomandare (PT CA URMEAZA SA PLEC) si ca o sa ma rapoteze la NMC...ce o se intampla mai departe ...a trecut cineva prin asta?

16. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Buna,

De bine nu e,eu stiu pe cineva care ia luat pur si simplu dreptul de a mai lucra in UK.
    Ai mare grija.

Multumesc!!!
    Ramona Morar

17. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna,
    Viata ca nursa in UK are parti bune,dar si parti mai putin bune,iar ceea ce relatezi tu, categoric face parte din a doua categorie,dar noi ca nurse trebuie sa fim pregatite/pregatiti sa facem fata oricarei provocari.
    Nu prea ai dat detalii despre ce exact s-a intamplat:in ce a constat incidentul,cine a fost implicat,exista martori,incidentul a fost documentat?....etc.
    In mod normal se v-a incepe o investigatie interna,condusa probabil de manager.se vor lua declaratii celor implicati...etc.Dupa ce investigatia se v-a termina si in functie de rezultatul la care se v-a ajunge,tinand cont cat de implicata ai fost si nivelul de culpabilitate,se vor aplica sanctiuni la nivelul companiei/NH(ex:avertisment,suspendare,concediere,etc.)
    Ai spus ca managerul vrea sa faca refferal catre NMC.Aici lucrurile se complica putin.O data ce managerul v-a face acest refferal catre NMC,pt "Fitness to Practise",NMC v-a incepe o ancheta proprie.O vor lua de la capat cu declaratii,dovezi,martori...etc,sa fii pregatita ca dureaza,spatamani,luni,au fost cazuri in care au durat si ani,bineinteles in functie de gravitatea problemei.Investigatia NMC cuprinde mai multe etape:prima etapa dureaza in jur de 3 luni,daca prima echipa de investigatie nu a ajuns la un raspuns,vor imana cazul catre o alta echipa,investigatie care v-a dura 6 luni.Dupa aceasta perioada trebuie sa primesti un raspuns:eek:ri ti se v-a aduce la cunostinta ca "is no case to answer" adica nu esti vinovata/vinovat la acuzatiile care au fost aduse,dar ramani in baza de date a NMC pt urmatorii 3 ani,si in caz ca NMC v-a primi un alt refferal in aceasta perioada,vor redeschide si acest caz.
    Daca NMC considera ca fapta e grava,ancheta v-a continua,si......Dumnezu sa iti dea rabdare...ca v-a dura.
    Pe durata investigatiei e posibil sa fii chemata la" hearings" de catre NMC,unde se v-a constitui un panel(comisie),format din 3-5 membri,unde iti vei sustine punctul de vedere.
    DE TINUT CONT:la toate infatisarile tale,si ori de cate ori ti se va cere sa faci vreo declaratie, si in cazul investigatiei facute de NH cat si de NMC,sa fii acompaniata de un reprezentat(RCN,UNISON,etc),cam pentru asta platesti cotizatia(in cazul fericit in care esti deja inscrisa,sa tii cont ca daca te inscrii dupa ce investigatia a inceput deja,nu vor putea sa te reprezinte).
    NMC te v-a instiinta periodic,prin scrisori,despre evolutia investigatii,daca le mai trebuie diferite date despre tine,etc.
    Din pacate,managerul poate scrie despre toate astea intro viitoare recomandare.
    Multa bafta si succes!

Pt mai multe detalii
    http://www.nmc-uk.org/Employers-and-managers/Fitness-to-practise/

18. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Trebuie sa suni la NMC si sa le explici situatia. Normal îți vor trimite un al doilea formular in care trebuie sa completeze cei de la OAMMGR . Parerea mea, eu una am trimis doar formularul completat de cei din Spania ptr ca numai acolo am lucrat iar cand mi-au raspuns cei de la NMC a fost doar sa-mi ceara din nou copii certificate dupa actele din Romania. Dromaderu știe mai multe, el ar putea sa te îndrume mai bine insa probabil lucrează si nu a intrat pe site.
    Mult noroc

19. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Salutari tuturor. Imi cer scuze ptr intârzierea postărilor insa, ca sa fiu sinceră, nu sunt deloc happy in vestita UK si am cam căzut in dezinteres total.
    Reluând despre ceea ce vorbeam in ultimele postări.... Nu am încă pin-ul, lucrez si sunt plătită ca si Qualified Nurse - Band 5, review Body Band 5, SAL/WAGE 22903 , INC. DATE 26 aug 2015 ( am copiat exact ce pune in pay slip -asa-asa- ).
    Recent am vazut in sindicatul asist medicali din Madrid o oferta ptr University Hospital North Midlands NHS Trust in Stroie unde oferă salariul de nurse chiar înainte de obținerea pin-ului, deci nu e unic cazul meu -nu-nu-
    Dromaderu scuze ca nu am zis nimic de oferta făcută, îți scrisesem un mesaj pe privat care se pare ca nu s-a trimis ( sunt cam dezastru in ale informaticii, nici sa urc poze nu reușesc -trist- ) . Mărturisesc ca am nevoie de ajutor in ceea ce privește limba engleză, pana nu vorbesc si inteleg perfect n-am sa ma mișc de aici.... Aia da, va veni si ziua aceea -da-da- . Nu credeam sa-mi fie asa greu si nici sa fiu asa dezastru insa ... mai trebuie sa "cresc".

20. userina

userina New Member

Trophy Points:
    0
    Flory deci e posibil nici mesajul meu catre tine sa nu se fi trimis. De ce zici ca nu esti deloc fericita ? -nu-stiu- Ti-am urmarit posarile si treaba parea chiar buna, ce s-a intamplat ?

Share This Page