11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Hei, nu am spus eu ca se poate verifica online statusul aplicatiei la NMC. Ba chiar dupa parerea mea nu e posibil asa crva, nu am auzit sa se poata.

2. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc Bogdan,pentru povestea ta,tine-ma la curent.

Multumesc!!!
    Ramona

3. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Ceva ce am vrut sa intreb de mult.. Voi care sunteti plecati deja cum va descurcati cu chiriile? A reusit cineva sa isi cumpere o casa/apartament dincolo?
    Nu planuiesc sa ma mai intorc sa locuiesc in Romania, si am vazut ca preturile pentru apartamente/case sunt extrem de piperate.

4. anna_je

anna_je New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor!

Sunt noua pe forum,asa k va rog sa ma scuzati daca nu scriu unde trebuie!
    Am absolvit Scoala Postliceala Sanitara in urma cu 5ani,dar am lucrat ca si asistenta medicala doar 2ani(din2011-pana in 2013)+6luni voluntariat pe sectia Medicina Interna+3luni voluntariat intr-un azil de batrani.In luna septembrie am trimis plicul cu actele necesare inscrierii in NMC.Knd am completat formularul trimis de NMC,nu am adaugat la experienta profesionala si perioada de voluntariat.
    Este asta o problema???Fara perioada de voluntariat ar insemna k am facut o pauza de aproape 1an.Cei de la NMC imi vor da return to practice?
    Puteti sa ma indrumati va rog cam ce ar trebui sa fac in acest caz?sa-i sun si sa le spun k nu am stiut k se ia in considerare si perioada de voluntariat?

5. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna scrie-mi pe privat te rog o adresa de mail iti trimit un model -asa-asa- care sa insoteasca adeverinta...in engleza

6. BogdanAg

BogdanAg New Member

Trophy Points:
    0
    Ti-am trimis multumesc din suflet pentru ajutor :)

7. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Buna Claudia,
    Citind aceste randuri parca ma vad pe mine in urma cu ceva timp,cam in aceeasi situatie eram si eu.
    De munca ca si nursa,este in UK,nu trebuie sa iti faci probleme in aceasta privinta,dar inainte de toate rezolva cu PIN-ul si limba engleza vorbita cel putin la nivel mediu catre f bine.
    Noi(eu si sotul) cand ne-am hotarat sa facem acest pas,mutarea in UK,am pus bine in balanta,bsolut tot,am intors problema pe toate partile,avand in vedere ca baietelul nostru avea 3 ani la acea vreme,si nu vroiam sa facem vreo miscare gresita care sa afecteze copilul,sau pe noi,si eu am zis ca nu as putea sta departe de copilul meu,dar in viata mai trebuiesc facute si sacrificii.Eu munceam deja de mai bine de 5 ani la Spitalul Judetean din Braila,deci un job destul de ok,sotul avea si el la randul lui un job bun,dar cateodata in viata simti ca vrei mai mult,si poti mai mult pt, tine si familia ta,si daca nu o facem cat suntem tineri,atunci cand?
    Nu a spus nimeni ca este usor,as putea spune ca a fost o perioada destul de grea dpdv emotional,ca a trebuit sa stam fara copil trei luni,concentrare maxima la noul job,ca totul era nou,sistemul din UK nu are nimic de a face cu cel din Romania,de asta sa fiti toti constienti.
    Eu am colaborat cu companie direct din UK,am evitat firmele romanesti,fara comisioane sau mai stiu ce bani dati in stanga si-n dreapta,tot ce m-a costat a fost biletul de avion,pentru ca trebuit sa ma prezint aici pt interviu,dupa care au urmat lunile de asteptare pt Work Permit/AWC/Blue card...etc.cum era pe vremea aceea,acum este mult mai usor.
    Din experienta proprie iti spun ca nu se mai cer referinte scrise pe hartie,iti cer doar adresa de email(work email address) al line managerul-ui/manager-lor tai,la care viitorul angajator trimite anumite formulare care trebuiesc completate/semnate/stampilate de catre cei care sunt in masura.
    Dupa care completezi aplicatia pt DBS(cazier),daca o faci online poate dura mai putin,daca nu de la sapte zile in sus,depinde la caz la caz.
    In privinta copilului nu iti face probleme,ei se adapteaza cel mai usor,aceasta a fost cea mai mare grija si a mea.Cu gradinita se rezolva relativ usor,cel mai mult conteaza cum iti imparti timpul cu sotul,asta in cazul in care lucreaza si dansul full time.Eu si sotul am lucrat ture inverse,ca sa putem face fata.Daca aveti pe cineva sa va ajute,asta e si mai bine.
    Ai spus ca si sotul ar fi interesat sa profeseze in acelasi domeniu,cu doua salarii de nurse in casa, va descurcati linistiti.
    Ai pomenit ceva de Londra,da este ok ca metropola,de vizitat,parerea mea,dar sa traiesc acolo nu as vrea,prefer locurile mai linistite putin.Eu de fapt am refuzat prima oferta care a fost pt Londra,am zis ca vreau ceva mai departe de Londra,si uite ca am ajuns undeva pe langa Manchester,si ne simtitm chiar f bine.Banii cam aceeasi dar cheltuielile cu mult mai mici,ca in nord e viata un pic mai ieftina.
    Cu diploma de asistenta in mana nu trebuie sa iti faci probleme,spuneai ceva sa iti gasesti job la fast-food,nu e nevoie,e cerinta mare de nurse aici,ma repet,invata bine engleza si ai spus ca ai si ceva experienta in domeniu,si iti garantez eu ca ai sa gasesti job repede.
    Mult Succes!

8. claububu

claububu New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc din suflet Mirela pentru mesaj! L-am citit de ceva timp, dar acum apuc sa iti raspund.
    Din pacate, e posibil sa fiu bagata intr-o chestie la munca, o "chestie" care va dura 1 an si care va incepe in ianuarie 2015. Mai-mai ca imi vine sa plang. Nu am cum sa o dau cotita, decat daca ii anunt planurile mele vis-a-vis de plecare. Ceea ce nu imi surade. Nici nu stiu ce sa fac, m-am demoralizat de tot -plans-
    Chiar nu vreau sa aman plecare cu 1 an, mi-e ca imi va fugi tot entuziasmul si voi ajunge sa ma complac in situatie...

9. TSD

TSD New Member

Trophy Points:
    0
    In atentia celor care au aplicat sau intentioneaza sa aplice la NMC cu adeverinta de absolvire:
    AU FOST ACCEPTATE APLICATIILE!!!!! -da-da- -bravo-

10. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    TSD are dreptate, asta voiam sa spun si eu, completez insa ca se cere certif de membru oamgmmr in original si nu adev de membru oamgmmr. Bafta tuturor!

11. claububu

claububu New Member

Trophy Points:
    0
    Pai si atunci cu ce ii ajuta? Ca certificatul de membru OAMMR se elibereaza doar dupa ce duci diploma in original.

12. TSD

TSD New Member

Trophy Points:
    0
    Ii ajuta pe cei din judetele in care se elibereaza certificatul de membru pe baza adeverintei de absolvire...Nu stiu care este motivul pentru care in unele judete se poate iar in altele nu.

13. Brooke

Brooke New Member

Trophy Points:
    0
    La mine nu nu mi-au acceptat adeverinta , au spus ca sunt nemultumiti cumva de ea si am insistant un pic stiind de pe net s-au mai dat PIN cu adeverinta , si au spus ca imi reevalueaza dosarul si sa sun vineri.

14. BogdanAg

BogdanAg New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara astazi am fost la oammr vad ce act imi v-a elibera si mi-a dat alta adeverinta pana acum am o adeverinta care atesta ca "indeplinestc conditiile pentru exercitarea profesiei de asisitent medical generalist, specialitatea amg,pentru aprobarea OUG ", iar cealalta adeverinta atesta ca sunt membru al oammr "mentionam ca sus-numitul nu a profesat pe teritoriul romaniei , s-a prezentat pentru a-i servi la completarea dosarului de angajare in Marea Britanie.Doar astea le-am primit de la oammr. Vreau sa intreb si cei de anul acesta care au terminat daca si ei tot adeverintele astea le au si daca este ok sa imi fac dosarul cu adeverintele. Va multumesc

Cu stima,
    Dina Bogdan

15. TSD

TSD New Member

Trophy Points:
    0
    Ai putea incerca sa aplici cu adeverinta de la OAMGMAMR.
    Desi nu se stia nici despre adeverinta de absolvire daca este luata in considerare de catre NMC, am riscat si am aplicat. Si intr-adevar, a fost ok.

16. BogdanAg

BogdanAg New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc :) -dans-

17. claububu

claububu New Member

Trophy Points:
    0
    Gata, mi-a venit inima la loc, pot pleca cand vreau, nu sunt obligata la nimic!
    O intrebare am: Pe certificatul OAMMR eu am numele dinaintea casatoriei, nu l-am schimbat. Inainte sa trimit plicul catre NMC, trebuie sa il schimb? Sau e suficient ca e insotit si de certificatul de casatorie?
    Apropo, azi mi-a sosit plicul de la NMC, si al meu, si al sotului ! Ma asteptam sa dureze mai mult :)

18. TSD

TSD New Member

Trophy Points:
    0

Buna!
    Este suficient sa trimiti certificatul de casatorie, bineinteles si cel de nastere. Bafta multa!

19. pisco

pisco New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi: lucrez intr-un nursing home si acum cateva saptamani am aflat de un abuz facut catre un resident, dar nu am spus nimic , intre timp managerul a aflat dar nu de la mine, persoana care a raportat a declarar ca eu stiu despre astaa dar nu am spus nimic, au inceput investigatiile dar nu stiu ce se v-a intampla...a auzit cineva de un caz asemanator?

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai esti cam in ceva problema.
    Functie de gravitatea abuzului comis, si de credibilitatea celui care afirma ca ti-a raportat tie mai intai (asta considerand ca erai la vremea respectiva intr-o functie de conducere).

Variante multe nu ai, poti nega ca ai fi primit informatia dar asta este periculos,
    poti sa spui ca ai uitat sa raportezi mai departe, iarasi periculos caci un abuz raportat este o treaba imediata, nu e ca "lasa ca vorbim noi mai tarziu"

Sa te intreb de ce nu ai raportat/actionat imediat este irelevant acum desigur.
    Esti in ceva sindicat?
    Daca nu, inscie-te repede, pana ti se aduc eventuale plangeri oficiale.
    Si tine minte data viitoare

Share This Page