7.9 C
London
Sunday, November 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat cu adeverinta, fara diploma, acum cateva zile. O sa revin dupa ce primesc un raspuns. Normal ar trebui sa mearga, nu vad de ce nu.

2. Roxana Maria V

Roxana Maria V New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ramona ,
    Foarte bine ai facut ca i-ai sunat , eu i-am terorizat cu telefoanele chiar daca si agentia era imputernicita sa ma reprezinte. Ma simteam eu mai linistita daca vorbeam personal cu ei. -dans-
    Succes in continuare !!

P.S. Tocmai am aflat ca managera azilului unde voi lucra este romancaaaaaa !! -ras2- Daca ar fi la fel ca voi de pe forum, amabila si de treaba, tare fericita as fi -ma-iubesc- .

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Felicitari pentru post,
    however, nu mi-o lua în nume de rãu,doar sã-ţi mai temperez din entuziasmul cauzat de o managera româncã,sa nu ai ceva surprize!
    've been there, done that, sort of...românii ajunşi ceva şefuleţi,primii de-i vor lua la frecat,vor fi tot colegii lor...români.
    E în sângele nostru. -da-da-

4. Roxana Maria V

Roxana Maria V New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu' , exact asta mi-au zis si alti prieteni din uk legat de colegii romani . -nu-stiu-
    M-as bucura sa am de la cine invata cu toate ca poate o sa ma puna sa muncesc mai mult .. macar sa o fac bine... Sa vedem ce se intampla.. cred ca o sa prind si o perioada mai aglomerata pentru ca mi-au zis ca pe 10 decembrie incep munca.. si presupun ca multi au liber cu ocazia sarbatorilor. Fiind la inceput de drum nu am prententii, nici asteptari prea mari , mai ales dupa ce am citit despre unele din experientele voastre.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Bine,era doar o avertizare,nu pleca cu idei preconcepute,legat de volumul de munca,
    ar trebui poate sa stiti ca,atat NH cat si NHS au policies care specifica ca angajatii nu isi pot lua concediu in perioada sarbatorilor de iarna.

6. claububu

claububu New Member

Trophy Points:
    0
    Avand in vedere ca ultimul mesaj nu a fost publicat, revin:
    Va multumesc frumos pentru raspunsuri, au insemnat mult pentru mine, asadar, am completat astazi cererea pt registration pack la NMC! Si pentru mine, si pt sot, evident :)
    @dromaderu: multumesc ca ti-ai facut timp si pentru mine sa imi scrii un post atat de complex.
    Vroiam sa mai intreb ceva: stiu ca la angajare se cer scrisori de recomandare de la ultimul loc de munca, plus adeverinta care dovedeste vechimea in munca. Eu nu prea as vrea sa se stie de treaba asta la spitalul meu, stiu ca suna urat, dar vreau "sa ma vad cu sacii in caruta" mai intai. Cum sa procedez?
    Ce orasele sau zone in apropierea Londrei vi se par mai ok? In ideea de liniste, verdeata, etc. Noi am stat o saptamana in Londra, nu zic, mi-a placut, dar as vrea ceva cat de cat decent la pret. Stiu ca mai am mult si bine de asteptat pana sa imi stabilesc bugetul pt chirie, dar imi trebuie ceva timp sa strang banii necesari relocarii si incerc sa imi fac un calcul si deasemenea, sa studiez piata joburilor din zona respactiva.
    Va pup pe toti, sunteti o comunitate deosebita!

7. claububu

claububu New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare relativ urgenta: cand am completat cererea sotului pt registration pack, am scris la adresa de corespondenta adresa unde stam (aceeasi cu adresa mea din buletin), dar el are o alta adresa in cartea de identitate. Nu si-a schimbat buletinul dupa casatorie. Credeti ca e vreo problema? In ideea ca atunci cand va trimite actele, va fi alta adresa pe buletinul lui, nu cea pe care i s-a trimis plicul...

8. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    nu e nici o problema. adresa o poti schimba oricand pe parcusrul demersului de inregistrare, de ex. daca te muti in UK intre timp, ca sa nu-ti mai vina in RO corespondenta de la NMC.

9. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0

OK, tine-ne la curent cu evolutia aplicatiei! :)

10. claububu

claububu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos! M-am linistit...

11. sweetpayn

sweetpayn New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Nurse
    @ simi_radu
    Eu deabea am depus, nu stiu pe nimeni care sa fi primit PIN-nr cu adeverinta emisa de facultate. Dar stiu multa lume care a depus doar asa plus ca firma de recrutare mi-a zis (Unu din angajatori a lucrat multi ani la NMC la randul sau a confirmat ca se poate trimite adeverinta), daca nu detin inca diploma , sa pun adeverinta, are exact aceeasi valoare la urma urmei (pana ce se emite Diploma, care apropo la noi..cei care au terminat anu acesta se lovesc de frumoasa birocratie ro, s-a terminat contractu intre firma ce editeaza diplomele pe toata tara, indiferent de scolarizare, trebe asteptat pana o sa intre din nou la "tiparit" -ras2- )

Is incantat ca exista comunitatea asta, cu ocazia asta..pot sa ma integrez mai usor , psihic vorbind -limba-

L.E. Exista inafara de varianta telefonica si posibilitatea sa-mi verific on-line starea aplicatiei mele ? Am incercat sa ma inregistrez dar imi cere PIN number -nas-

12. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil ca la un moment dat o sa ceara sa trimiti si diploma, inainte de finalizarea dosarului de inregistrare. Spum asta fiindca sunt multi care fac postliceala iar la sfarsit li se da adeverinta, dar fara diploma de bac nu primesc diploma. Aici e un mic trick :) Ramane de vazut...

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Asa este, am pomenit de multe ori sa va luati scrisori de recomandare de la locul de munca insa, cel putin in cazul tau, nu este nevoie inca sa dai alarma,stiu personal de cazuri unde s-au cerut lanturi de aur cadou de catre asistente sefe pe sectie sa poata da referinta.
    Si nu, nu ai de ce sa te simti prost, nu faci nimic imoral, doar te protejezi de sicanele ce apar inevitabil (in cele mai multe cazuri, nu este neaparat regula) cand afla sefii/colegii ca vrei sa pleci.

Despre locatii, well, personal sunt la cca 100 Km de Londra, un "satuc" -ras2- -ras2- pentru unii, dar sunt multe locuri unde poti gasi usor de munca, in NH se cauta permanent staff,cel mai bine este sa contactezi o agentie britanica si sa intrebi exact unde ce si cum,
    am amici asistenti de la Norwich la Crewe ,Northampton,Coventry si desigur, unde locuiesc eu,Rugby.

Reiterez tuturor ca populatia imbatraneste, nu au destui careri pentru cei ce vor avea nevoie de ingrijire medicala, de asta este de munca in acest domeniu.

Daca imi dai un mesaj privat cu o adresa de email sau cont de FB te pot pune in contact cu persoane care au ajuns aici folosind agentii british si te pot sfatui mai la obiect.
    Revenind la locatie, in Londra te uiti la o chirie mare, de macar 800£/luna pentru voi toti 3,
    dute 100 Km mai la deal si ,pentru o casa decenta cu doua dormitoare scade la un 500/550.
    In rest cheltuielile sunt cam la fel,apa/gaz/curent.
    Cu un bebe mic e greu spre imposibil sa munciti amandoi ,chiar turel;e inverse sunt greu de facut caci va exista totusi timp cand trebuie sa lasati copilul singur cand va deplasati spre munca, chit ca am avut colegi romani care-si sculau baiatul la 5 si jumatate dimineata si mergea cu mama pana la NH si se intorcea cu tatal sau acasa.

Dar este de preferat asa decat asta:

http://www.youtube.com/watch?v=uZF8jCgUQFI

14. bogcar

bogcar New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari, dromaderu! Citesc de ceva timp acest topic si informatiile furnizate m-au ajutat foarte mult! Este admirabil ceea ce faci:). In urma cu doua saptamani am trimis dosarul la NMC dar fara certificatul de conformitate ( sunt din promotia 1993).Am inceput sa caut job in urma cu o luna si jumatate, am sustinut interviuri cu reprezentanti ai agentiilor din Romania si UK dar se pare ca e dificil sa gasesti un job in zona Coventry ( orasul in care sotul meu lucreaza de ceva timp). Lucrand la cativa km de Coventry poti sa-mi spui ceva despre angajatorii de acolo? Cam toate agentiile se feresc de aceasta zona:(((. Motivul pentru care ma grabesc este ca am un pusti de 16 ani pe care vreau sa-l inscriu acolo la liceu. Multumesc anticipat pentru raspuns.
    Spor in toate!

15. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Buna,

Apropo spunea "simi radu" la un moment dat,daca se poate verifica online statusul pt. obtinerea PIN-ului?
    Stie cineva?
    Eu cand i-am sunat ieri mi sa parut ca operatorul de la capatul firului era chiar pe langa (nu stiu de ce dar parca nu prea stia ce sa imi zica).
    La fel ca si la noi cand te duci intr-un magazin de electrocasnice si intrebi vanzatorul cati Wati consuma televizorul si el raspunde dar la ce va intereseaza?Parca nu pe toti ne intereseaza consumul energiei electrice.

Multumesc!!!
    Ramona

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ bogcar

Nu cred ca e vorba ca se feresc angajatorii sau agentiile de Coventry, posibil desigur ca intr-o anumit paret a UK-ului cererea sa fie mai mare sau mai mica.
    Ce agentii ai contactat mai exact?
    Incearca sa pui CV-ul pe mai multe site-uri, gen

http://www.staffnurse.com/?siteid=int_s ... tAodWAQAdw

sau ce mai gasesti pe Goagal, Coventry e mare,
    mai sunt variabile, conduci?/vorbesti engleza OK?,
    eu lucrez in Coventry de cateva luni , as putea sa arunc o intrebare in stanga/dreapta,sau sa-ti trimit exact adrese de NH din Coventry (nu ca ar fi greu de gasit) unde poti suna/aplica direct.

Multa bafta si multam de aprecieri.

17. bogcar

bogcar New Member

Trophy Points:
    0
    Am aplicat la:Reach Health Recruitment, Intermarin, EuropeanMedicalStaff, Eurolife, Buaria...Azi am vorbit cu un tip de la Ucruitment...Stii ce imi spun? Ca angajatorii din Coventry nu te angajeaza fara PIN number. Le-am mentionat ca pana primesc pin-ul vreau sa lucrez ca si carer. Conduc ocazional, in Romania. Nu am incercat cu volanul pe dreapta:)))Engleza o stiu la nivel de intermediar.Am inceput sa ma descurc mai bine dupa interviurile sustinute../Apreciez mult sprijinul pe care mi-l oferi si raman datoare cu o bere cand vin in UK. Multumesc mult si aprecierile le meriti:)

18. claububu

claububu New Member

Trophy Points:
    0
    Iti trimit datele pe privat, multumesc!
    Pai de asta ziceam ca as prefera un "satuc", in ideea ca e mai ieftina chiria, plus ca imi place ideea de o bucatica de curte cu verdeata.
    Eu ma gandeam sa muncim amandoi, iar pe fata sa o inscriem la o gradinita, chiar daca este foarte scumpa. Ma gandesc ca macar 2-300 lire tot raman dintr-un salariu, dupa ce platim gradinita. Dar motivul nu este financiar, cred ca ei ii va fi mult mai usor sa se acomodeze daca sta toata ziua cu copiii, daca se joaca, etc, decat daca ar sta ori cu mine ori cu taica-su non-stop. Plus ca este un copil cu adevarat deosebit, prietenos si este foarte inteligenta pentru varsta ei (si chiar nu zic asta pt ca e a mea). Ma gandesc ca e pacat sa nu invete repede limba si tot ce ar mai invata acolo.

19. BogdanAg

BogdanAg New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Dimineata,

Ma numesc Bogdan sunt din Curtea de Arges si am terminat anul acesta scoala postliceala sanitara. In urma cu 3 saptamani m-am dus la fortele de munca sa imi depun actele de somaj, cand am vazut cateva oferte de job ca asistent in anglia. Am intrat pe situl celor de la anofm,am luat datele la firmele care ofera jobul si am trimis un Cv in engleza la firma numita Jark. Dupa ce am trimis Cv`ul la nici 10 minute primesc un telefon de la o tanti care se ocupa cu recrutarea. Am vorbit cu dansa cam 30 de minute la telefon, i-am explicat ca am terminat anul acesta scoala postliceala, ca sunt voluntar la smurd si la un cabinet de recoltari. Dupa ce am terminat de vorba m-a pus sa mai dau un interviu telefonic cu o doamna care era specializata in healthcare, numele ei era Searlain. Dupa ce am terminat si cu dansa de vorbit mi-a spus ca vor sa ma cunoasca si ca o sa organizeze un interviu in Bucuresti. Pe data de 24 octombrie am fost chemat la Bucuresti la interviu cu cateva acte. Pana sa ma duc la interviu am fost la scoala mi-a dat foaia matricola, o adeverinta cu nr de ore,planul de invatamant,o adeverinta din care reiese stagiul practic si cel de studi si adeverinta ca am luat licenta ca la noi in Arges cica "este criza de carton". In fine la interviu mi-au cerut urmatoarele:
    Up to day CV in English
    Passport size photo
    Outcome (final score printed) from English test (preferably B2 or above) http://www.englishtag.com/tests/tests.asp
    Original passport or ID & copy
    Nurse Original Diploma & Translation +Copy.
    Any references you may have
    PRN or PIN number if you have applied or registered with NMC.

Cand mi-au trimis ce imi cere pentru a participa, le-am explicat ca eu nu am aplicat pentru pin number si ca nu am diploma dar am o adeverinta. Au spus ca este ok si ca vor sa ma cunoasca. Am plecat la drum si am ajuns la Hotel international in bucuresti. Am ajuns acolo mi-au prezentat firma pe videoproiector, apoi o doamna de la firma m-a luat si ma dus intr-o camera unde am stat de vorba,I-am aratat actele care le-am adus si a spus ca este foarte bine. I-am mai explicat inca o data ca am terminat anul acesta si ca nu am diploma eliberata si spre surprinderea mea stia de situatia din romania cu diplomele. Dupa ce am luat interviul aceastea m-au indrumat sa ma apuc de facut dosarul pentru NMC. Acum problema mea este urmatoarea, m-am apucat de acte pentru dosarul nmc. Am fost la traducator cu actele de la scoala, momentan nu le-am legalizat. Cei de la oammr Arges m-au pus sa fac un dosar pentru certificatul de membru dar dansi mi-au spus ca nu pot sa imi elibereze certificatul in original, doar ca pot sa imi elibereze o adeverinta. Dupa ce am terminat de facut dosarul pentru oammr, mi-a sosit si formularul pentru nmc. M-am intors la ei le-am dat formularul sa il stampileze si am mai platit ceva gen o adeverinta pentru anglia. Am luat adeverinta de la ei joi, formularul si cealalta adeverinta este gata joia viitoare.Am incercat sa sun la nmc dar nu am reusit fiindca de fiecare data cand am sunat mi-a intrat robotul.Am vrut sa intreb daca se poate ca sa fac dosarul cu acea adeverinta de la oammr, imi este tare frica sa nu mi-l respinga. Saptamana asta o sa ma duc sa imi fac si pasaport apoi sa imi legalizez si sa imi completez formularul. Problema este ca nu stiu cum sa il fac, o sa umblu prin pitesti la firmele acestea de traducere sa vad daca ma pot ajuta in privinta cu asta. Stiti cumva imi mai trebuie ceva de adaugat la acte si daca merge facut dosarul pentru nmc cu adeverinta de la oammr? Va multumesc din suflet ca ati avut rabdarea sa cititi un post urias.

Cu Stima
    Bogdan Dina

20. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate am inteles eu poti sa te inscrii la NMC cu adeverinta de la OANMR, doar ca trebuie sa iti scrie ei pe ea seria si numarul de membru (care e si pe certificat). Eventual poti sa intrebi pe cei de la OANMR de chestia asta. Mie asa mi-a zis domnisoara de la firma de recrutare, ca se poate.

Cat despre traduceri la acte, nu faceti greseala sa le traduceti si sa le si legalizati (traducerile). Pierdeti multi bani asa. Un traducator autorizat e destul.

Share This Page