12.2 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Asa dureaza la ei... ca si la noi.. e vorba de birocratie si de volumul mare de munca pe care il au.

2. morarr

morarr Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc,pentru ca m-ai mai linistit.

3. Roxana Maria V

Roxana Maria V New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ramona,
    Si eu tot cu agentia am colaborat pt obtinerea pinului (in sensul ca mi-au platit ei taxe), dar poti sa suni si tu la mnc din cand in cand sa ii mai intrebi in ce stadiu esti, asta e nr la care sunam eu 020 7333 9333, nu iti trebuie decat PRN-ul la indemana cand suni. Cu cat platesti taxele mai repede cu atat mai bine. Pe mine m-au sfatuit ca prima taxa de 110 GBP trebuie platita in momentul trimiterii actelor la nmc - formularul plus gramada de acte traduse si legalizate. Eu am obtinut relativ repede pinul ( 23 iunie- 25 septembrie ).
    Succes !!! -asa-asa-
    P.S. Daca suni la NMC dimineata dupa 10:00 ora din Romania , intrii repede in legatura cu ei.

4. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao,
    @Roxana :pot sa te intreb despre ce taxe e vorba ca ti-a platit agentia?

5. Roxana Maria V

Roxana Maria V New Member

Trophy Points:
    0
    110 lire prima taxa pentru analiza actelor si 100 lire taxa anuala pt pin ..

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu inteleg exact ce spui aici, agentia ti-a spus ca vei avea PIN-ul pe 22?
    Pai de unde sa aiba dansii habar ce face NMC-ul?
    Poate postul tau este din data de 22, acolo da, agentia poate avea o data fixa.
    Nicidecum la ce data vei primi tu PIN-ul,nimeni nu-ti poate spune asta cu exactitate.

Sper sa nu te superi dar, vad ca faci o greseala facuta de foarte multi useri, cuvinte ca "iti/imi/ii" nu se despart cu cratima.

Taxa pentru prelucrarea actelor este de 110£,taxa pentru PIN este de 120 iar din Martie devine 150£ -trist- -trist- -trist-

In 2006 am dat exact 46£.
    Una din profesoarele care ne preda la scoala daduse 3£ si initial, s-a promis ca taxa este platita doar o singura data,la primirea PIN-ului,mai tarziu au introdus-o anual si...OMG,tine pasul cu inflatia sau nu?

Este un rip off nejustificat, vedeti timpii de asteptare ale multora pentru primirea PIN-ului si prelucrarea actelor.

7. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderule, dar nu exista sindicate sau organizatii gen RCN care ar putea sa faca ceva pentru micsorarea acestor taxe anuale? Sau poate nu doar una ci mai multe sa faca lobby pentru scaderea taxelor, ca vorba ta - inflatia ca inflatia dar de la 46 de lire la 120 in 8 ani e cam mult.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Din pacate sindicatele nu pot face nimic, mai mult chiar, si ele isi cresc cotizatiile ,dar nu asa de mult ca NMC-ul.
    Practic, NMC-ul este un stat in stat, fara inregistrare acolo nu poti munci ca nursa dar, in afara de faptul ca-ti prelucrreaza aplicatia ODATA in viata, cum justifica plata anuala a acestei sume ce creste exponential aproape an de an?

Au desigur sute sau mii de birocrati acolo care trebuie platiti ,dar noi, nursele, suntem legati de maini aici, vrei nu vrei trebuie sa platesti,150£ este enorm pentru,daca mai tii cont de faptul ca salariile asistentilor sunt inghetate de cca 4 ani.

9. iulianacataina

iulianacataina New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua stiti ceva despre firma a plus recruit????

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Tizule eu astept cu interes sa va bage si voua la nurses revalidation anual. Sa vezi atunci ce frumos e. LOL.

11. claububu

claububu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, ma numesc Claudia si as avea nevoie de un sfat, daca aveti timp si pentru mine.
    Sunt asistent medical si lucrez de 9 luni intr-un spital de stat, dar eu si sotul ne dorim sa emigram in UK. Efectiv nu stiu ce sa fac, de aceea va intreb pe voi, cei care aveti familii acolo si lucrati in domeniu.
    Abia acum 2 luni am fost trecuta pe un post definitiv, ceea ce pt mine a insemnat mare lucru la doar 24 de ani si experienta 0 inainte de angajare. Este un spital bun, unde daca iti vezi de treaba, ajungi linistit la pensie avand acelasi loc de munca.
    Sunt casatorita, avem o fetita de 2 ani si jumatate. Chiar daca sunt destul de multumita de salariu si as trai decent aici, chiar vreau sa imi cresc copilul in afara Romaniei.
    Daca nu as avea copilul, as pleca si maine, as lasa totul in urma. Dar imi este frica de ce va fi acolo, nu vreau sa chinuiesc copilul pt ca am avut eu te-miri-ce vise.
    Iar, daca as pleca si sa presupunem ca nu m-as acomoda, nu m-as descurca, etc, va dati seama ca nu as mai avea sanse sa ma intorc la vechiul loc de munca din Romania. Si sa ajung la lucrez pe 8-10 mil, cred ca m-ar apuca plansul...
    Ce sa fac? Sotul lucreaza in tara la o companie multinationala de telefonie, este agent vanzari. A terminat si el postliceala de asistenti medicali, dar nu a lucrat niciodata in domeniu. Iar sa lucreze tot in domeniul vanzarilor, nu stiu cat de usor ii va fi cu angajarea, vorbeste engleza, dar asa, cat sa se descurce. Intelege tot, dar daca nu a fost nevoit sa vorbeasca prea mult, ii e greu sa isi gaseasca cuvintele. Nici eu nu excelez, dar ma descurc decent si ma gandesc ca pana am rezolva cu actele si as primi o oferta sigura, am avea timp sa ne punem engleza la punct (mai ales eu, legat de termenii medicali).
    Copilul este micut, am inteles ca gradinitele sunt destul de scumpe. Practic, ar insemna tot salariul sotului sa il dam pe gradinita sau sa lucrez doar eu si el sa stea cu fata. In ambele cazuri, nu stiu daca ne-am descurca doar din salariul meu.
    Credeti ca am vreo sansa sa imi gasesc de munca tot pe un post de asistenta? Nu ca as face fite si ar fi sub demnitatea mea sa spal batranii si sa dau cu mopul, dar chiar as vrea sa ne descurcam in primul rand financiar, salariul fiind mai mare pt asistenti.
    Varianta de a pleca doar noi si de a lasa copilul in tara o perioada este exclusa, nu ca nu ar avea cine sa o ingrijeasca, dar nu as putea sta departe de ea. In cel mai rau caz, as pleca eu (daca as avea contractul semnat din Romania), as sta 2-3 luni si apoi ar veni si sotul cu fetita.
    Va rog, sfatuiti-ma, persoanele din tara cu care am tot vorbit, ma sfatuiesc ori sa imi vad de treaba mea si sa zic "mersi" ca am un loc ok de munca, ori sa imi iau maine copilul si sa vad la fata locului, ca mi-oi gasi macar la un fast-food de munca. Ambele variante mi se par nepotrivite...
    Va multumesc daca ati avut rabdarea sa cititi acest post kilometric si multumesc anticipat celor care au bunavoina sa isi dea cu parerea.

12. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Clau cred ca nimeni nu poate sa iti dea un sfat este o decizie care trebuie sa-ti apartina,,,,...reflecteaza si fa ceea ce simti este parerea mea....pune in balanta avantaje si dezavantaje............ -da-da-

13. gratzia

gratzia New Member

Trophy Points:
    0
    Claububu, stiu ca probabil nu ar trebui sa imi dau cu parerea si tu ar trebui sa decizi;prin ce treci tu acum am trecut si eu acum doi ani si nu a fost usor sa iau o decizie;acum sunt in Uk cu familia si nu regret;nu a fost usor dar nici f greu-solutii exista;daca vrei detalii da-mi mesaj pe privat - nu vreau sa fiu off topic;

salutare tuturor!
    Catalin mi-as dori foarte mult sa reusim sa organizam o intalnire a asistentilor-mi-as dori foarte mult sa ajung sa te cunosc personal -iti multumesc inca odata ptr sfaturile date si ptr impartasirea experientelor tale.

Va imbratisez virtual pe toti!
    Gratzia

14. valentin.mace

valentin.mace New Member

Trophy Points:
    0
    Bun ziua! De Kingsley Healthcare a auzit cineva! Chestii gen seriozitate, volum de munca, etc! Tare as vrea sa aflu :)! Multumesc!

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Este o hotarare foarte greu de luat.
    Zici ca sunteti OK cu salariul acum in Romania.
    Romania are nevoie de oameni tineri acolo.
    Gandeste-te insa si ce reprezinta Romania si,mai ales, ce vrei tu pentru viitorul copilului tau.
    Daca crezi ca sansele la scoala ,la o educatie corecta, sunt reale ,daca crezi ca,copilul tau va putea studia ,fara sa fii nevoita sa platesti fondul clasei si cadouri la ziua invatatoarei, daca crezi ca aceste metehne vor disparea din Romania( eu am plecat de 11 ani si nu doar ca nu au disparut ba s-au acutizat chiar) atunci merita sa ramai acolo.

Daca vrei insa ca,copilul sa-ti creasca intr-un mediu unde religia nu ii este bagata fortat pe gat la scoala,unde copilul este apreciat pentru rezultatele reale si nu pentru ce bani sau functie are mama/tata,daca/daca/daca (ai prins ideea), atunci e UK.

Scuze tuturor de off topic.

Este o decizie grea, este de munca, de umblat, de luptat cu birocratia britanica dar, cu doua salarii de asistent medical (in viitorul nu indepartat) va descurcati lejer aici in UK.
    Orice inceput e greu,
    eu am venit in UK la 37 de ani, ca si carer ,neavand macar in plan sa devin asistent,sau sa stau prea mult pe aici, am mancat prima oara cand ne-am adus si copiii de 3 si 5 ani pe ziare ,pe jos.
    Am facut ture inverse cu sotia cam 9 ani, si asta am facut nu doar noi ci o multime din cei ce au fost/mai sunt activi pe forum.

Multa bafta in orice decizie veti lua dar....cu doua diplome de asistent, cu un copil de doar cativa anisori....eu as fi 100% sigur ce as incerca sa fac.

Exista mari premise ca peste Romania sa se traga iarasi cortina rosie, care va insemna NOAPTE!

16. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna...Dromaderu eu am citit tot ce se poate citi ...din tot ce ai scris...eu TE ADMIR.. -nu-ma-uit- .si sper ca intr-o zi sa putem vb la o cafea,suc...merci pt toate sfaturile pe care le dai....si tot ce faci....Apropos unde a disparut Mutu...?? -nu-stiu- L-ai cunoscut personal??

17. catalina.neda

catalina.neda New Member

Trophy Points:
    0
    asistent medical Yorkshire

Buna, sunt Carmen,sunt noua aici pe forum. Am primit o oferta de munca in UK in Yorkshire . Sunt asistenta medicala.Oferta este intr-un spital din Hull. Poate cineva sa-mi dea niste informatii despre zona aceea. Nu am idee despre cum e viata acolo. Este cineva dispus sa-mi raspunda?

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    am locuit 1 an in Hull. ce te intereseaza anume despre zona? scrie-mi pe PM.

19. claububu

claububu New Member

Trophy Points:
    0
    Am scris un mesaj aici, dar vad ca nu apare, are cineva idee care este motivul?

20. mark80

mark80 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! am si eu o intrebare. daca ma puteti ajuta. Am aplicat online pentru registration pack pe 10 octombrie si nu mi-a venit plicul de la NMC pana astazi. E ok sa dureze asa mult?

Share This Page