22.2 C
London
Sunday, July 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    MID ESSEX NHS HOSPITAL http://www.meht.nhs.uk/
    ENTREVISTAS EN MADRID 25/26 DE OCTUBRE 
    60 Vacantes de Enfermería 
    A 25 min . Del centro de Londres 
    No es necesaria experiencia.
    Incorporación: Noviembr2014 para:
    Medicina Interna ,Gastro, Urgencias,Geriatria,Digestivo,Stroke (Ictus)
    Requisitos: Nivel B1 INGLES; Estar en proceso con el NMC
    UN MES DE ALOJAMIENTO GRATIS y VIAJE PAGADO
    SALARIO - DE 25000 - 35000 EUROS ANUALES BASICO + 33-66%

Alta oferta in NHS Londra -ras4-
    Scuze ca le pun in spaniola insa le "fur" de pe site-ul colegiului din Madrid. Daca sunteti interesati si ptr alte zone va rog sa-mi spuneti.
    Ultima noutate in ceea ce privește PIN-ul meu.... am primit scrisoare ( prima) de la NMC in care imi cer sa le trimit copii certificate ( nu fotocopii) de pe transcript of training si diploma de a.m ambele varianta romaneasca. Eu am trimis traducerile cu copii atasate si , credeam eu, legalizate ca deh...... atunci ptr ce fiecare traducator autorizat din Romania lucreaza cu un notar???
    Banuiesc ca , dupa ce au studiat dosarul, NMC a ajuns la concluzia ca sunt singurele acte ce-mi lipsesc ( sper). Precizez ca nu am trimis adeverinta de la OAMMR si nici certificatul de la minister ( pe care inca il astept). Vi s-a intamplat , sau cunoașteți cazuri, in care s-au cerut de nenumărate ori acte?
    Va doresc o seara placuta si astept raspunsurile voastre -nu-ma-uit-

2. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Flory!Eu am patit la fel!Stii ce am facut eu?Am facut fotocopii color de cea mai buna calitate si le-am legalizat la notar!Cei de la NMC daca nu inteleg anumite cuvinte fiindca uneori fotocopiile nu sunt de cea mai buna calitate iti mai cer anumite acte inca o data!Sa stii ca la mine notarul s-a uitat cam ciudat cand i-am cerut sa-mi legalizeze fotocopiile color dar i-am spus ca eu sunt clientul si eu platesc asa ca trebuie sa faca asa cum ii cer,daca nu voi apela la un alt notar asa ca a acceptat sa mi le legalizeze color!Multa bafta iti doresc!

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Desigur ca initial nu stii nimic,
    recitind ce spui imi aminteste de inceputurile mele cand ma spalam pe ochi cu apa rece din ora in ora pe ward-uri -ras2- -ras2- -ras2-
    Dar ce nu stii, nu stii locatiile si unde-s magaziile/alea/alea, dar nursing-ul in sine este acelasi.
    Am intalnit destule....sa nu zic lenese, ci cu viteza mica de lucru, care imping un blood pressure machine jumate de shift pe coridoare -asa-asa- -asa-asa-
    In general aia nu mai sunt chemati inapoi dect daca chiar nu au pe altcimeva.
    Si desigur ca am vazut si eu de nenumarate ori, felul cum esti tratat fiind agentie, dar, personal, cam dupa o ora /doua in tura, deja isi schimba parerea.
    Asta conteaza, sa arati ca vrei sa muncesti ori, sunt destui care o dau cotita si se ascund in spatele lipsei de cunoastre a procedurilor atentie, nu a lipsei de experienta caci, ca nursa prin agentie nu poti sa spui ca nu ai experienta!
    Cel putin nu o mai poti face acum.

Nu recomand nimanui insa, sa nu fiu inteles eronat, sa se apuce de agentie, daca nu are cunostinte solide ale sistemului de aici, si desigur de limba.
    Fiecare are temeri initial, caci te duci pe tot felul de ward-uri, si nu are nimeni experienta necesara, azi respiratory, maine rehab, si poimaine mai stiu eu ce,dar, finalmente, este acelasi job, ingrijirea pacientilor.
    Nimeni nu se va astepta sa fii o nursa excelenta in respiratory, adica sa cunosti toate terminologiile/masinariile dar, intrebi, problema vine cand intrebi de prea multe ori acelasi lucru!

Da IC3 ,responsabilitatea mare este a staff-ului permanent, noi prin agentie avem doar responsabilitatea shiftului respectiv , dar, cel putin eu, intotdeauna incerc sa ajut cat mai mult ,in acest fel, cam in 90% din locurile pe unde am ajuns ma cheama sa revin ,sa nu mai zic ca mai peste tot sunt ...imbiat sa iau job permanent.

Daca insa sunteti genmul caruia ii place stabilitatea, e OK permanent in NHS si eventual ceva extra prin agentie, pentru ceva extra cash.
    Retineti ca nu puteti sa lucrati prin agentie in cadrul trustului unde activati ca permanent sau bank.

4. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Adevar graiesti Dromaderule!!!Pentru mine a fost un mare soc cand am venit in UK nestiind cu ce se mananca agentia!Nu stii medicatie,nu stii sistemul,nu stii nimic!Dupa ce m-am obisnuit cu toate au inceput sa ma trimita la cei mai buni clienti si toti mi-au oferit posturi permanente dar erau prea departe de unde stau acum!Dar sincer imi place mai mult jobul meu permanent!O seara buna tuturor!

5. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, eu am terminat anul acesta facultatea dar fiind problema la nivel national cu diplomele avem doar adeverinta ,este cineva care a aplicat cu adeverinta primita pt.NMC??A primit cineva un raspuns fie el si negativ?Multumesc anticipat.

6. Berta

Berta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua

As avea nevoie de o informatie, daca stie cineva : urmeaza sa lucrez ca si care assistant la domiciliu pentru Longdene Homecare. Este in nordul Londrei. Aveti idee daca sunt seriosi si cum e sa lucrezi pentru ei? Va multumesc mult.

7. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @sarboiumaria multumesc pt sfat dar as avea o intrebare si anume cand inchei un contract cu agentia nu se cer referinte de la ultimul/actualul loc de munca? Mi se pare putin aiurea sa ma duc la managerul meu si sa cer referinte pt agentia X. Adica ce incerc eu sa spun e ca daca as incerca munca prin agentie as vrea s-o pot face fara a sti cei de la NHS.
    De la @dromaderu invat tot timpul cate ceva. Chiar nu stiam ca nu pot lucra prin agentie in cadrul trustului unde activez ca permanent staff si sincer sa fiu nici nu inteleg de ce pt ca as sti mai bine ca alte agentii cum sta treaba acolo deci cred ca ar fi si in avantajul lor sa ma aiba pe mine. Eu nu contest munca si etica profesionala a fiecaruia, ci doar am vrut sa scot in evidenta unele avantaje ale muncii prin agentie. Intr-adevar am vazut si eu agentii care isi fac treaba mai bine decat unele permanent sfaff-uri. Nu e bine sa dau din casa dar am un coleg (permanent staff) care mi-a recunoscut ca citez "I am not confident" sa faca un ECG. Recunosc si eu ca mi se pare greu pe anumite ward-uri. Am avut ocazia sa ma duc la A&E cu un pacient si recunosc ca nu as putea sa lucrez acolo nu neaparat ca nu as sti ce sa fac, dar e nebunie pe A&E inclusiv noaptea mai ales vinerea si sambata cand se consuma alcool si droguri intr-o veselie.
    Ca o concluzie am intalnit si permanent staff-uri lenese sau care nu stiu sa faca mare lucru, dar am intalnit si agentii groaznice.
    @dromaderu...apropo de cunostintele de limba daca lucrezi prin agentie. A venit pt un night shift un negru de la nu mai stiu ce agentie si dimineata in handover nimeni n-a putut sa inteleaga ce a zis ala pt avea o engleza groaznica si toti au zis ca e o agentie care plateste f bine. Deci asa ca in ceea ce priveste cunostintele de limba nu stiu ce sa zic.

8. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Nu-ti trebuie neaparat referinte de la manager!Poti sa ceri referinte de la colegi asistenti sau de la cineva cu care ai facut training-uri!Ai nevoie de 2 referinte!E imposibil sa nu gasesti 2 persoane care sa te recomande!Intr-adevar asistentii medicali de culoare pocesc engleza incat nu prea intelegi mare lucru!Mie mi s-a intamplat frecvent sa intalnesc astfel de persoane!Si la fel cum zici si tu intalnesti oameni muncitori pe agentii dar unii chiar sunt sub orice critica!Dar si anumite persoane din stafful permanent sunt puturosi!Dar cred ca oriunde in lumea asta e la fel!Nu sunt ele degetele la o mana la fel,asa ca nici oamenii nu pot fi la fel!Depinde de caracterul si conduita fiecarui om.Singura chestie e ca un om de pe agentie lenes iti ingreuneaza tie shiftul!Multa bafta iti doresc!

9. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva daca este corect Post graduate Nursing School pentru Scoala Postliceala?Sau care ar fii termenul corect?Traducerea imi trebuie pentru NMC.inscriere.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    'IC3

Engleza trebuie sa o stii si pentru respectul fata de tine insuti,in asa situatii,
    oricum, una e sa vorbesti cu accent si astfel sa fii neinteles, alta sa nu cunosti terminologia deloc.
    Am lucrat luni bune cu colege din India, te doare capul, mai permanent eram (toti ceilalti nu doar eu) "can you repeat that please?" -asa-asa- -asa-asa-

Vizavi de chestia cu agentie /bank la locul unde esti permanent, asa este, adica ,ca si bank poti desigur sa lucrezi acolo, ca agentie nu.
    Exista ,cred eu, o manarie mare cu agentiile, stiti ca eu mi-s foarte circumspect si sceptic,
    nu inteleg neam de ex cum, anumite trusturi (cazul Leicester de ex) odata ce am fost bank cu dansii (si am facut acum 4 ani o singura tura) , nu imi mai dau voie absolut deloc sa fac ture acolo prin agentie,
    am incercat prin 3 agentii diferite sa ma duc acolo, imediat primeam telefon ca mi-au anulat tura deoarece desigur,faceam "flag up" si nu ma voiau.
    Nici ca bank nu as mai fi putut deoarece pierdusem training-urile si alea/alea, BUT,
    aduc nurse prin alte agentii decat cea prin care incercasem eu, cu un 8-10£ extra/ora!

La Derby au un sistem excelent, toti bank sunt platiti cu 30£/ora, si toti din spital fac ture acolo ,extra ma refer, ca si bank.

Acum, as vrea sa aflu, de ce NHS-ul, nu ratifica peste tot asa ceva, prefera sa plateasca agentie cu 22/27, plus rata ce o ia agentia (care este cam 50-70%on top)

11. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    scoala postliceala = post-secondary school

12. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Eu am cerut sa-mi traduca scoala sanitara postliceala ca Nursing College -nas-
    Multumesc @sarboiumaria ptr raspuns insa unde ai legalizat copiile , in Romania sau la un notar de aici ?

13. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    In Romania le-am legalizat!

14. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Merci Maria, problema mea e ca sunt deja in UK si nu prea stiu unde as putea legaliza copii aici. Am gasit inactele mele niste copii ,chipurile legalizate,
    insa au doar o stampila patrata fara nici un timbru pe ele. Le-am trimis pe acelea iar cei de la spital mi-au legalizat si ei unele insa nu stiu daca sunt valabile. Sper sa nu am probleme. Azi am sunat la NMC si i-am intrebat daca acelea sunt singurele documente ce-mi lipsesc sau e posibil sa-mi ceara altele si mi-au raspuns ca nu au nevoie de alte documente.

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Copii legalizate se pot face la un post office mai mare,

16. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Cat despre engleza.... -nu-zic- . Cand am ajuns in Bolton am crezut ca nu am idee de engleza, am crezut ca sunt cea mai .... nestiutoare. Insa cand am vazut ca toți ceilalti aveau aceeasi problema , m-am mai liniștit. Nu e tot una engleza britanica ce învățăm noi in scoala cu "boltoniana" lor -nervos- . Vorbesc f repede, abreviaza cuvintele iar de accent nici nu mai vorbesc much e moch, but e bot, etc. Inca indianca ce tot ma freaca are tupeu sa zica sa mergem la cursuri de engleza. I-am spus ca nu am nimic impotriva cu conditia sa mearga si tit stafful ptr a invata engleza britanica, sigur nici unul din ei nu ar trece examenul Cambridge desi sunt cetățeni UK.

17. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Dromaderu crezi ca ar fi valabile copiile legalizate aici ( la un post office) ? Intreb si eu ca deh... pun atatea piedici ca nu mai stie unul cu atatea acte... -plasture- y

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eu asa am folosit, pentru compania pe care am deschis-o,si la posta iti explica ce fel de legalizari fac,
    unele pot fi facute doar de ceva POSTAL MASTER , depinde de ce ai nevoie, poti merge si explica necesitatile tale si iti vor raspunde, m-a costat cam 5 £/pagina.

Vizavi de accente..... -ras2- -ras2- -ras2- ,
    am fost prin Scotia acum doi ani, la hotel, dupa ce mi-a explicat ,IN ENGLEZA adica -asa-asa- -nu-ma-uit- o tanti cum si ce, am rugat-o sa scrie pe o bucata de hartie, a pufnit si dansa in ras

19. andreeakra

andreeakra New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, stie cineva cum ar trebui sa fie recomandarile pt in uk? ma refer la stampile ,parafe, trebuiesc si astea, sau ar merge recomadare de la o persoana , sa fie cu data, nume date de contact : telefon si email? recomandarile trebuie luate doar de la angajatori? sau pot fi luate de la profesori...?

20. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    -ras2- -ras2- -plans2- Merci Dromaderu ptr raspuns.... mi-ai dat o idee grozava -bravo- -da-da-
    Am sa le cer stimabililor, desigur dupa ce spun tot ceea ce au sasluicespuna, sa-mi scrie ceea ce vor sa transmită desi.... intre noi fie vorba, am vazut si muuulte greseli de ortografie. Pai astia scriu la fel precum vorbesc ( -sssst- unii ).
    Cat despre copiile legalizate... mi-au cerut de pe diploma de asistent medical si dupa transcript of training varianta romaneasca. Cred ca .... buba e ca in transcript of training pune ca am facut practica in comunity nursing -nas- si asta din 1996 pana in 1999 cand am terminat. Am vazut ca intr-un comentariu spuneai tu ceva cum ca comunity nursing s-a implementat ceva mai tarziu si probabil de aceea au dubii. Ma gandeam eu sa le spun , daca comenteaza ceva, ca am facut practica la dispensar ceea ce era cam ca si comunity nursing desi nu se numea tocmai -nu-ma-uit-
    Aparte de toate astea ... azi am avut o zi la spital ca le-am zis I am till the boles of this ward -nervos-
    M-am saturat de spalat paturi si intins cearsafuri, aparte de cateva observations charts si ECG. Nu a fost mare foiala insa health care lipseau cu desavarsire , reunite in sluice room si barfind cu secretary careia i se adunasera foile de trimitere pe ward si o durea in cot ca nu aveam paturi ptr noii veniti; doctorii ia-i de unde nu-s si un pacient cu tensiune 230/110 de la 14:50 asteptand un trat inca la 18:00 h cu familia deja super stresata; altul are o lipotimie si dr fuge dupa resus troley -nuuu- .....
    Cam asa stau lucrurile prin NHS Bolton si eu ma cam gandesc sa-mi iau frumos tălpășița spre casa

Share This Page