12.7 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    Ministerul Sanatatii din Romania emite documente pentru cetateni straini care au lucrat in Romania ca medici,asistenti (probabil)minim 3 ani consecutiv.Acet document se emite la recomandarea UE.In concluzie si celelalte state membre UE west trebuie sa aiba o lege asemantoare,sunt proceduri interne ale statelor respective si trebuie sa ajungi pe la ministerele tarilor respective unde probabil doar anumiti functionari cunosc aceste legi. -da-da-

2. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara,
    Ar fi prea frumos sa fie adevarat...lucrez ca asistent medical in Italia din 2006. Am citit un pic pe site-ul de la Ipasvi si nu am gasit nimic in legutura cu asta. Ma ingrozeste faptul ca treuie sa astept 4-5 luni certificatul din Romania . astazi am aflat ca MS cere printre altele si o copie a cartii de munca ...ceea ce eu nu am fiind de atat timp plecat.
    Noname , ce acte ai trimis celor de la MS ptr a avea recomandarea ?

3. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    Diesell,cheia este la Ministerul Sanatatii din Italia,acolo poti gasii intr-adevar ceva informatii,la MS Romania sunt alte conditii.Depinde foarte mult in ce an ai inceput scoala/colegiul/facultatea de asistenti medicali generalisti,daca ai inceput dupa anul 2007 se aplica alt articol de lege si se pare ca nu ai nevoie de Certificat de Conformitate sau Recomandare.

4. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am terminat in 1997 școala. ..Nestiind de unde sa încep cred ca fac mai repede depunand in România ptr certificat...

5. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    -asa-asa- -asa-asa- -asa-asa- -da-da- -da-da- Vorbeste la Colegiul general si local din Italia si mult mai important la Ministerul Sanataii din Italia ,spune-le ca lucrezi in Italia de citiva ani si vrei sa pleci in UK,exista se pare FORMULARUL G DE COMPLETAT LA MINISTERUL SANATATII DIN ITALIA.
    Daca doresti prin Romania cu MS este treaba ta.Mult succccccces cu Romania -nervos- -nervos- -nervos- -nuuu- -nuuu- -nuuu- !

6. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit ceva despre acest formular G ...chiar G2 dar vorbeau despre asistenții italieni care vor sa plece sa lucreze in străinătate.... nu mi s-a parut ca puneau problema asistenților straini din Italia. Am zis ca fac mai repede in Ro pentru ca cel putin stiu care e procedura si actele care trebuiesc depuse....Daca aș sti ce trebuie făcut in Italia as depune aici...aici nici nu stiu de unde sa încep. ..

7. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    Diesell
    eu am terminat in 2009,am scos pe atunci o recomandare fara copie dupa cartea de munca deoarece nu lucrasem deloc ca asistent.Am trimis la MS o declaratie ca nu am lucrat ca asistent in Ro si deci nu e mentionata in cartea de munca nici o angajare ca asistent plus ce se mai cerea(plan de invatamint,foaie matricola si altele).Imi trebuia pt Italia recomandarea. Acum am trimis recomandarea obtinuta la NMC dar cred ca nici nu au luat-o in seama fiind asa veche. M-a ajutat faptul ca am terminat scoala in 2009. Pt 1997 e mai dificil.As vrea sa fie asa cum sustine Dorin 18,ca sa nu pierzi timp asteptand raspuns de la MS italian,cel mai bine intrebi la NMC daca accepta un formular G asa cum mentioneaza Dorin. Pe la ITM ar trebui sa existe o copie,ceva,a cartii tale de munca dar e necesara doar daca ai muncit ca asistent in Ro.

8. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    ca tot veni vorba,am intrat pe site MS sa vad daca reinnoirea recomandarii mele a iesit(am trimis prin iunie-iulie cerere de reinnoire ,copie dupa diploma legalizata parca si vechea recomandare in original) si ...surpriza! recomandarea noua ma asteapta la DSP s-o ridic din septembrie,deci a durat cam 2 luni reinnoirea.Nu stiu,s-o mai iau? ca deja am PIN

Mai e cineva care asteapta sa plece cu CARE UK?

9. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    Diesell !!! ce vrei tu sa obti de la MS Romania ca daca nu ai 3ani in ultimi cinci ani lucrati in R.se pare ca nu prea primesti nimic.Fi precaut si scoate act/e cu perioada lucrata in Italia,vorbeste la resurse umane cu staful si explicale situatia cum ca vrei acte cu vechime pentru UK dar tu vrei ca actele sa fie valabile si in RO,aici MUST!!!!daca pui actul pe un birou si pui ceva pe el asa ca sa nu il i-a vintul atunci cine stie merge fara alte ........... etc.
    Noname a terminat in 2009 si s-a strecurat in UK fara Certificat de Conformitate cam la limita tu Diesell fii prudent!

10. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    Cautati si gasit pe google net tradus de o firma: completare Form Transcript of Training ,descrie totul in limba romana tradus bine din engleza .Pentru cei care vor sa aplice sau sa cunoasca primul pas pentru inscriere.

11. andreeakra

andreeakra New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Au trecut mai mult de 6 luni de cand am primit actele de la nmc, din varii motive nu le-am trimis inapoi.Ce pot face acum sa le primesc inca o data? Am completat la ei pe site din nou la inregistrare si imi spune ca : The information you have supplied may already be recorded with us, please call the International Registrations Team on 020 7681 5467 if you wish to continue with this application.Am sunat dar nu merge.Este numar de fix acesta?Multumesc!

12. Brooke

Brooke New Member

Trophy Points:
    0
    Ai uitat prefixul tarii , eu sun la numarul asta : 00442076377181

13. m.ene

m.ene New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost si eu in situatia asta si am sunat de am innebunit si nu mi-a raspuns nimeni.Apoi o colega din Anglia a zis sa incerce sa faca si ea aplicatie in numele meu si a mers.....deci mai incearca o data si daca nu merge roaga pe altcineva sa o faca ptr tine si poate ai noroc.Multa bafta,dar de data asta tine-te de proces,nu fa aplicatia daca nu esti ferm hotarata sa incepi demersurile

14. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Salutare tuturor si scuzati lipsa indelungata ..... intre munca, acte, acomodare si zboruri in Spain ..... in sfârșit sunt prezenta -dans- . Cineva spunea ca sunt singura de pe aici care lucreaza in NHS -ceeee?- de ce oare? Voi toti lucrati in privat ?
    Am sa va spun cate ceva din munca mea, acum ca nu am pin doar supervizată. Lucrez 37,5 h pe săptămână pe care pot sa le acopar in 3 long shift si restul liber. Am facut si nopti desi multora nu le permit pana nu au pinul; normal ar trebui sa fac doar munca de health care assistant desi ma platesc ca band 5 nurse cu 3 ani de experiență insa fac tot ce face o nurse si am stampila cu numele meu pe care o aplic si semnez desi apoi semnează lângă semnatura mea o sister. Fac blood test, pun branule si toate cele, trimit probele la laborator si registrez in calculator cu password-ul meu. Nu stiu ce sa va mai spun..... ca am 100 de ore de concediu pe care trebuie sa-l iau inainte de martie.
    Cel mai bine ar fi sa ma întrebați voi cam ce vreți sa știți si eu va raspund cu mare placere ceea ce stiu .
    Inca ceva.... mie imi ajung o multime de oferte de munca in nursing, daca sunteti interesati va trimit mesajele prin email si trimiteti c.v. Eu am aplicat prin ttm heathcare si sunt exceptionali.
    Va doresc o săptămână făină.

15. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    Flory ,ce salariu brut ai pe an pentru full time?cu cit ramii in mina pe fiecare luna?ai salariu de nurse?

16. AMBRA77

AMBRA77 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello...sunt nou inscrisa pe acest forum,proaspat absolventa a facultatii...vreau sa felicit pe cel care a avut ideea ....aici am gasit multe raspunsuri la intrebarile mele si in special vreau sa-i multumesc lui Dromaderu pt ca isi face timp sa raspunda .. -bravo- si ma distreaza felul in care raspunzi... -nu-ma-uit-

17. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Hi everybody... -ras4- Dorin 18 luna aceasta mi-au platit 1298£ dupa ce mi-au descontat nu stiu ce pensie ptr NHS de 125£ . Banuiesc ca 1400/luna imi ramane in mana dupa ce anulez respectiva pensie care se pare ca e privata. Si da, ma platesc ca band 5 nurse cu 3 ani de experiență undeva la 22903/ an. Ptr cei interesati am sa pun niste oferte pe care mi le-au trimis de la NHS si unde nu cer experiență, doar sa fi aplicat ptr NMC si engleza nivel mediu.... revin imediat ptr ca sunt in brake

18. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Super FloryElenis! Nu cred ca sunt multi care se asteptau sa gaseasca oferte NHS la care sa nu se ceara experienta!

19. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao,ma gasesc intr-o mare dificultate:am mers la sediul unitatii de invatamant unde am facut scoala postliceala . Tipa de acolo (ca nu o pot numi scretara)a inceput sa se simta rau cand am cerut toate actele care imi trebuiesc, dar mai ales cand i-am cerut sa imi completeze form-ul to accompany transcrip tof training . Mi-a zis ca ea nu poate sa-mi treaca toate orele pe care eu i le-am scris pe foaie ptr ca dupa parerea ei nu ar fi alea-ma refer la cele care sunt scrise cu o pagina sau 2 in urma. Intrebarea mea e: cate ore aveti voi trecute in form ? P.s.Mai este cineva care a terminat scoala la Targoviste la Petru Cercel si a avut dificultati la completarea actelor?

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mare greşeala sa renunti la pensia NHS,este una dintre cele mai sigure pensii (well,fond de pensii)din UK.
    Ai doi ani în care poţi plati si retrage suma daca chiar vrei sa renunti,functie de ce planuri de viitor ai.

Cât despre ofertele alea in NHS fara experienţa si engleza nivel mediu.....suntem ochi si urechi:-B

Salariul brut lunar ar trebui sa-ti apara pe payslip. Anual,pardon.
    Posibil sa fi primit level 2 in Band 5 datorita experientei, dar....normal, cam se pleacã de la level 1,care inseamna cam 21.000 si ceva.
    Bafta!

Share This Page