17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0

Ciao Noname !
    Iti cam "rup" un pic : uitandu-ma pe documentele mele ,cele pe care le detin deja, am vazut ca toate sunt apostilate - ptr ca asa trebuiau odata in Italia. Va trebui sa le legalizez oricum ? Ma adresez in mod special lui Noname ptr ca eu ma gasesc in aceeasi situatie in care a fost si "el" - daca imi aduc aminte bine s-ar putea sa fie o "ea", dar e binevenita orice alta interventie care poate fi de ajutor din partea celorlalti !

2. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Aceeasi intrebare o adresez si eu: este cineva care a aplicat pt PIN doar cu adeverinra fara diploma?
    Sunt probleme cu diplomele anul acesta, nu se poate plati nici macar taxa de urgenra, se vor elibera mai greu si as vrea sa aplic cu adeverinta...se poate?

3. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Multumesc ptr informatii Dorin18, ceea ce dețin de la Ministerul Sanatatii din Spania esté un certificat/credencial care recunoastere diploma mea din Romania si o echivaleaza cu cea a diplomatilor din Spania a efectos de trabajo. Cu alte cuvinte imi recunoaste Dreptul de a profesa pe teritoriul Spaniei ca si asistentii medicali de aici dupa sustinerea unui examen conform directivei 36 din nu stiu ce an, faimoasa directiva.... Am trimis copie dupa acel document cu traducerea de rigoare. Sper doar ca englezii sa fie suficient de inteligenti incat sa-si dea seama ca acel examen l-am sustinut tocmai ptr ca nu aveam certificatul cu pricina de la faimosul minister din Romania.
    Dupa cum va spusesem posta Spaniola mi-a ratacit plicul cu documentele si dupa toate reclamatiile vine si raspunsul lor acum doua zile prin care ma informeaza ca nu au fost capabili sa localizeze plicul si ca au decís sa ma despagubeasca cu 91,80€ -nervos- desi in formularul lor eu specificasem ca in plic se afla documente oficiale cu valoare de peste 300€.... Partea buna este ca, vazand ca nu e chip sa localizez plicul si in toata disperarea, am sunat la NMC sa-i intreb daca l-au primit. Noroc ul meu ca am dat peste un tip super de treaba care mi-a cerut data cand am trimis plicul si timpul aprox in care trebuia sa ajunga si mi-a sugerat sa sun dupa 3 saptamani ( atat dureaza sa deschida un plic dupa ce ajunge la ei) . Zis si facut.... Pe 12 septembrie mi-a confirmat ca actele sunt acolo si ca pe 4 octombrie vor lua decizia -asa-asa-
    Sper sa fie un raspuns pozitiv si fara sa-mi ceara alte acte ......
    Va multumesc tuturor ptr raspunsuri si incurajari si promit ca in scurt timp sa revin cu informatii despre aplicatie dar si despre experienta le mele ( nu tocmai placute -plans- ) in Royal Bolton Hospital si in Anglia in general...
    Va doresc numai bine si ..... Poate poate va ganditi la o caféa intre romani -da-da-

4. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Spaniolii care au fost la acelasi interviu si au plecat cu mine din spania tocmai ce au terminat si nu au diploma decat intr-un an. Stiu ca au trimis in loc de diploma o adeverinta de la universitatea unde au terminat si n-au avut probleme . Cere la universitatea ta o dovada/inlocuitor al diplomei si trimite-o. Multi dintre ei au deja pin-ul. Mult succes

5. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Grija mare cu transcript of training .... Dupa cum vad tu ai in total 4470 de ore iar ceea ce a publicat Razvan este ptr 4600 de ore. Tu defalcheaza cum iti vine mai bine. Parerea mea este sa completezi pana la 2718 ore cum poti mai bine lasand deoparte (in afara) comunity nursing si sa mergi la un medic de familie care sa-ti dea o adeverinta ca ai facut practica cu el cel puțin 40 de zile ( 240 de ore adică 6h/zi) ca sa acoperi ceea ce-ti lipseste pana la 4600 h cat cere NMC. Parerea mea....
    Mult noroc

6. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Multumesc ptr toate răspunsurile date si încurajări :)
    In final cei de la NMC mi-au confirmat ca a ajuns plicul cu actele si-mi vor da un raspuns pe 4octombrie. Între timp ma gândeam sa trimit separat adeverinta de la OAMMR cum ca nu am abateri si nu am lucrat niciodată in România. Zic separat ptr ca am primit-o posterior trimiterii plicului cu celelalte acte si, zic eu, poate asa evit ca ei sa-mi trimită alt application form ptr a o completa in România . Nu de alta insa mi-e teama ca expira application form -trist-
    Cat despre individual assessment ..... -nu-nu- nu am idee -sssst-
    Planul de învățământ am 4600 de ore din care 2700 si ceva daca nu ma insel sunt practica. Plus ca am mai trimis si o adeverinta de la medicul de familie ca am facut practica in dispensar prin 2002. Apoi am tot facut cursuri prin Spania plus un fel de specializare/expert in emergencias extrahospitalarias care ma autorizează sa lucrez ca si asist medical in ambulante in Comunidad de Madrid.... Chestia cu "in Comunidad de Madrid" ma cam baga in ceata..... Adică in alta parte nu pot ???
    Bueno...... Sper sa se termine odată calvarul cu actele și PIN-ul respectiv ca sa putem lucra cum se cuvine... Deși nu sunt tocmai mulțumita -trist-
    Îți doresc numai bine și Ținem legătura pe forum :)

7. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de raspuns,
    Eu de la facultate pot lua in 2-3 saptamani adeverinta de absolvie si apoi sa ma inregistrez la OAMMR ... de la facultate daca trimit aceasta adeverinta + transcript of training fara diploma si plan de invatamant oare am sanse sa primesc PIN ?
    Persoanele din Spania de care vorbeai tu , au trimis doar aceasta adeverinta de la facultate sau si planul de invatamant?

8. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Trebuie sa trimite toate actele pe care ti le cer doar ca in local diplomei trimite adeverinta de absolvire in care sa puna clar ca ai absolvit si aprobat cursuri le universitatii/colegiului.... In specialitatea ..... In anul 2014 ... Drept ptr care ti se elibereze adeverinta respectiva ca si dovada.
    Succes :)

9. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    Flory elenis,ma bucur pt tine. M-ai bagat si tu in sperieti ca nu esti multumita acolo!! mai stiu si alte cazuri,ceeea ce ma cam dezamageste!poti sa spui pe forum despre ce e vb ?

Diessel,
    si eu aveam actele apostilate pentru Italia,fa abstractie de apostila ca nu se mai cere.La originale trebuie sa faci copii legalizate ceea ce inseamna ca notarul iti face copii xerox pe care isi pune stampila si incheierea.asta inseamna copii legalizate.astea le trimiti la NMC,doar cazierele in original
    si trimiti si traduceri la originale iar traducerea nu trebuie legalizata la notar.

10. agabi

agabi New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo de planul de invatamint:totalul orelor pe cel al sotiei mele e de 4585 ore...adica 4600 fara 15...credeti ca e un motiv de a nu fi acceptat de NMC?

11. agabi

agabi New Member

Trophy Points:
    0
    ...a terminat in '98..

12. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    S-ar putea sa accepte sau poate nu. Englezii ( cei de la NMC) au devenit destul de exigenți in ceea ce priveste documentele si asta datorita numarului mare de cereri. Nu cred ca ti-ar conveni sa-ti refuze pin-ul sau sa-ti dea return to practice ptr 15 ore. Paza buna... -da-da- . Cel mai bine sa vada unde-i lipsesc ore... la teorie sau practica. In cel mai bin caz la practica poti oricand sa aduci o adeverință de la medicul de familie ca ai facut practica niste zile si gata. Acum rămâne la aprecierea ta.
    Mult succes

13. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0

Ai incercat sa le calculezi tu personal? Te intreb ptr ca mie mi s-a intamplat ca sa am un total "scris" de secretara sau cine o fi facut socoteala de 4570. Dar cand eu am facut calculele personal mi-au iesit 4600 -ras2-

14. agabi

agabi New Member

Trophy Points:
    0
    ...e asistenta de 15 ani,la chirurgie cardiovasculara si apoi pe diabet....ce adeverinta ar putea sa-i dea medicul de familie?

15. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0

16. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0
    Pai eu am 8 ani de cand lucrez in Italia in mod continuu: cum ar trebui sa fac ?

17. Cata75

Cata75 New Member

Trophy Points:
    0
    FloryElenis mult succes si rabdare !
    Daca nu ma insel, cred ca esti prima persoana de pe forum care lucreaza in spital , pana acum mai toata lumea a scris despre NH .Ne poti da cateva detalii ?

18. dan1976

dan1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.
    Va scriu in legatura cu un formular ce l-am primit de la NMC, in speranta ca unii dintre voi v-ati lovit de aceasta problema.
    Concret, acum doua luni, sotia a aplicat la NMC pentru obtinerea PIN-ului si acum cateva zile a primit un formular ce trebuie completat si retrimis la ei.
    In formular se cere completarea a doua pozitii diferite:
    Form 1: Experienta in geriatrie si gerontologie
    Form 2: Experienta in Community Nursing.
    Problema este ca sotia a lucrat pe sectia Geriatrie si Gerontologie, putand aduce dovezi de aici, dar nu si in "Community Nursing"(asistenta medicala comunitara).
    Ce e de facut?
    A intampinat cineva problema asta?
    Va multumesc frumos!

19. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    @dan 1976
    incepand cu 2007 "geriatrie si gerontologie" si "nursing comunitar" sunt module din curricula asistentilor medicali deci acei absolventi primesc acte cu care demonstreaza ca au facut ore de practica in ariile respective...poate asta va trebuie si voua

20. dan1976

dan1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Merci Adda pentru raspuns, numai ca sotia a terminat mult inainte de 2007 cand orele de practica nu cuprindeau asa ceva.
    In schimb a lucrat pe sectia Geriatrie si Gerontologie din cadrul spitalului judetean.
    E de ajuns o semnatura si o parafa de pe acea sectie?
    Ce face cu partea a doua:"community nursing" in schimb?
    Merci anticipat pentru raspunsuri!!!

Share This Page