17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. agabi

agabi New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebarea zilei,pentru cei care au terminat scoala inainte de 2007:certificatul de conformitate trebuie apostilat inainte de a-l trimite la NMC pentru PIN?

2. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    -bravo- Nu ,NU trebuie apostilat certificatul de conformitate .Daca insisti si crezi contrariul telefoneaza la NMC.
    Pentru cei care isi fac actele pentru inscriere la NMC,actele cerute trebuiesc autentificate la notar doar cele in limba romana,iar ulterior se traduc la un traducator autorizat care isi va pune stampila ,semnatura si eventual firma care face traducerea.Confuzia care s-a creat in mintea multor asistenti medicali este ca din punctul lor de vedere trebuie sa mearga la notar si cu traducerile ca sa le autentifice notarul.NU, Nu trebuie sa mearga sa autentifice notarul traducerile! Anglosaxonii au permisivitate la legi si nu sunt atit de rigizi la legi.Si uite asa mai economisiti multi bani pentru ca o autentificare a unei traduceri la un notar costa 40-50 lei in Romania.O COMUNICARE EFICIENTA SI FOARTE CLARA -bravo- duce la Spargerea intermediarilor si traim si noi, ca muncim destul de greu pentru banutii astia. -ras2-

3. Cata75

Cata75 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai si cum ramane cu tot ceea ce s-a scris pana acum pe forum intre paginle 123-130 ? am vazut o gramada de aplicanti care au fost chemati ptr ID check -ras2- , sa inteleg ca tu esti unul dintre bascaliosii forumului .

4. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao,Diessel
    eu mi-am scos cazierul cu cateva zile inaintea plecarii in Ro ,ca sa fie cat mai "proaspat"...daca platesti vreo 3,6 euro taxa de urgenta ti-l elibereaza in aceeasi zi(cam in 2 ore),in regim normal cam in 4 zile. si e valabil 6 luni dar NMC il vrea mai proaspat,max 3 luni parca(citeste instructiunile din plicul NMC)

5. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0

aceste cuvinte ma doare

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eronat!

http://www.youtube.com/watch?v=oKJFn6FGr88

7. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
  8. venom21

venom21 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! intrbare: pot sa imi iau actele cu mine in anglia inclusiv formularul de la nmc si sa continui acolo? plec miercuri in anglia si nu am cum sa completez formularul si sa traduc si legalizez actele. Va multumesc, ast un rasp urgentttt!"!!!

9. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    O intrebare : se poate trage o concluzie cam cat dureaza obtinerea pinului? De la data de cand se trimit toate actele impreuna cu ap-ul de la Nmc

10. agabi

agabi New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Dorin.Sint in Romania o gramada de persoane, sa le zicem oficiale (inclusiv din cei care iti elibereaza hirtii de care ai nevoie la NMC), care vorbesc tot felul de chestii,ca nu mai sti ce sa crezi...chestia cu apostilatul...sau ca-ti trebuie traducere la pasaport,la sectiunea ,,culoarea ochilor''...

11. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    agabi!!!!! Daca nu ai incredere in ceea ce ti-am/v-am comunicat i-a o consultatie de specialitate la un avocat care cunoaste foarte bine limba engleza si iti va spune/reitera el ceea ce ti-am/v-am spus tuturor.
    Evitati intermediarii care va stor de bani cind doriti ceva.Mai simplu cautati in dictionare de specialitate cuvintele englezesti si legile anglosaxone pentru NMC.V-ati intrebat de ce NU este necesara APOSTILAREA tuturor documentelor pentru UK???????

12. agabi

agabi New Member

Trophy Points:
    0
    ...e vorba de oameni care lucreazala DSP...cica competenti -nervos- -nervos- ...deja disperam de cind asteptam conformitatea-din cauza ei asteapta actele pt NMC...

13. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    -da-da- -da-da- -da-da- -da-da- -da-da- -da-da- Vezi ca v-am spus cam in primele mele mesaje cum se obtine Certificatul de Conformitate urgent dela Ministerul Sanatatii.Fati rost de un contract de munca din UK ,fa cerere direct catre Domunl Ministru al Sanatatii si depune cererea la registratura Ministerului Sanatatii. -da-da- -asa-asa-

14. Diesell

Diesell New Member

Trophy Points:
    0
    Deci trebuie neaparat acest ceetificat de c9nformitate ? E scris in ap-ul de la Nmc ?

15. Cata75

Cata75 New Member

Trophy Points:
    0
    Cei care au inceput scoala dupa 2007 (adica dupa intrarea in UE) nu au nevoie de Certificatul de conformitate de la Ministerul Sanatatii.

16. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    1.Nu am apostilat nimic si am luat PIN-ul: NU E NECESARA APOSTILAREA si nici legalizarea traducerii la notar,se fac doar copii legalizate dupa originale(adica la notar) iar actele originale se traduc la un traducator care sa-si puna adresa si stampila pe traducere.
    2.de la trimiterea actelor la NMC pana la sossirea PIN acasa la mine au trecut 4 luni deoarece a trebuit sa mai trimit un act(de la OAMMR).cine trimite totul de la inceput ,primeste pinul mai repede cu o luna jumate.
    3.depinde mult daca ai terminat dupa 2007 in ceea ce priveste certificatul de conformitate.multi au luat PIN fara el.Oficial.conform legislatiei europene si actelor NMC se cere certificatul de conformitate(certificate of current professional status)

17. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    noname!!!!ai un mesaj in privat.

18. Dorin18

Dorin18 New Member

Trophy Points:
    0
    Cineva din Spania intreba parca de Certificat de Conformitate FlorElis parca eu din cite am mai citit si inteles pentru cei care au lucrat incepind de la trei ani in sus in alte tari EU ar putea scoate de la Ministerul Sanatatii din acea tara Certificatul de Conformitate mai ales in cazul tau ca nu ai mai lucrat legal ca asistenta medicala in alta tara.De retinut este faptul ca tu ai lucrat 3 ani consecutiv in ultimii 5 ani dar in Spania ,iar Spania are/avea regim separat fata de Romania si Polonia(5 in ultimii 7).Pentru a reusii la NMC uk trebuie sa fii foarte bine si foarte corect informata,vorbeste la Ministerul Sanatatii si din Spania si Romnaia descrie problema ta cu lux de amanunte ca sa inteleaga si i-ati un avocat spaniol sau roman specializat pe probleme de genul aceata.
    Corect este pentru cei care au INCEPUT facultatea sau postliceala dupa 2007 sa nu mai aiba nevoie de Certificatul de Conformitate si Nu cei care au terminat dupa 2007.

19. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, eu am facut deja cererea pe site, si mia ajuns plicul acasa, dar inca nu am primit diplomele de la scoala sa incep legalizarile etc, si probabil o sa ajunga luna viitoare, pana le fac mai dureaza ... Daca le trimit, mai e valabila perioada aia de 6 luni ? daca e trimis tot ?

20. TSD

TSD New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!!
    Este cineva care a trimis actele pentru recunoastere la NMC cu adeverinta de absolvire(valabila 12 luni) in loc de diploma?

Share This Page