17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Suna-i si explica-le, daca nu stii PRN-ul nu mai poti comunica cu dansii in viitor.

2. maria_maria

maria_maria New Member

Trophy Points:
    0
    a sunat azi nursing homul si nu vor,am dat un mail,chiar nu stiu ce sa fac :(

3. dudu87

dudu87 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Salutare. Cineva pe aici care a sustinut interviul cu MHA pe 14, 15 august in Bucuresti ?
    Si tot odata, cineva prin zona Aylesbury, Buckinghamshire ? -ras4-

4. violetag

violetag New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Stie cineva daca cei de la N. M. C. sunt in vacanta? Am sunat azi dimineata si raspunde robotul cum ca institutia este inchisa. Am o mare nelamurire, mi- au trimis pentru completare de catre scoala postliceala Form to Accompany Transcript of Trayning. E un formular unde trebuie sa completeze directorul scolii nr. de ore pentru theoretical instrucion si clínical instrucion si apoi incepe circul cu sectiunea 5a pe care nu stiu cum sa o completez pentru ca se imparte in 4 sectiuni: adult (general) nursing applications only, mental health nursing applications only, learning disabilitis nursing applications only , Children's nursing appliction only.Trebuie sa completez tot sau doar adult applications eu aplicind pentru general nurse 1 (RN1).Apoi ca ca sa ma bage in ceata de tot, imi trimite si sectiunea 5b cu clinical instruction breakdown midwifery unde trebuie sa completez pina si nr. de femei insarcinate si copii pe care i-am supravegheat in práctica. Daca poate cineva sa ma lamureasca! Multumesc anticipat!

5. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    azi e zi libera in UK. Maine iti vor raspunde la telefon.
    La form to accompany transcript of training trebuie sa iti completeze theoretical si apoi clinical hours si totalul ,apoi cobori la primul tabel care retin ca era primul din stanga pentru adult general nurse application si completezi nr de ore de medicina generala,chirurgie,pediatrie ,elderly si ce mai era. Nu trebuie sa completezi in nici un alt tabel pt ca alea sunt pt moase,mental nurse si alte specializari cu care noi nu avem treaba.

6. violetag

violetag New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult noname! Parca se intrezareste o raza de speranta.

7. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    salut!
    am primit scrisoare de la NMC in care mi-au spus ca mi-au acceptat si ca mi-au luat in considerare toate documentele. M-au rugat sa fac plata celor 100 de lire si sa le trimit o data cu formularul pe care mi l-au trimis in plic! uuff!! sunt asa de fericita! imi faceam o mie si una de griji precum ca actele nu sunt bune si ca imi vor trimite scrisoare in care sa-mi spuna ca imi vor trebui alte acte pe langa cele pe care le-am trimis deja!! Multumesc bunului dumnezeu si acestui forum care m-ati ajutat cu toate demersurile!
    intrebarea mea este: cam cat timp dureaza sa-mi vina pinul de la depunerea in cont a celor 100 lire?
    mult succes tuturor si dumnezeu sa va aiba in paza! :)

8. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    salut!
    suna-i tu personal si vorbeste cu ei si explica-le ce s-a intamplat. PRN-ul e confidential si de aceea nu au vrut sa i-l comunice lor.
    Am o prietena care si-a depus actele la NMC si din greseala a trimis si foaia cu PRN-ul. I-a sunat si le-a spus ce s-a intamplat iar intr-o saptamana i-au trimis PRN-ul acasa in romania. deci, tu daca esti deja in anglia probabil o sa dureze mai putin.
    Mult succes! -dans-

9. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Salutari tuturor .... Dupa multe probleme cu actele si alte cerinte, sunt in U.K de o saptamana. Sunt la Royal Bolton Hospital in Bolton y m-au acceptat in ambulante -da-da- .Partea naspa este ca , desi am trimis plicul la NMC inca din 18 august, posta spaniola ( din Spania l-am trimis) nu are idee unde se gaseste momentan plicul cu application form si toate celelalte documente -plans- . Cei de la spital ne-au primit genial ( am venit cu un grup de 20 de asistenti medicali din Spania) si avem deja o saptamana de training induction. Urmeaza a doua saptamana si apoi pe treaba ca si practicanti pana ne iese pin-ul. Am trimis actele fara faimosul certificat de la minister care , dupa cum informeaza, dureaza 6 luni pana ti-l elibereaza. Acum ma intreb eu ( si pe cei cu experienta deja) daca ministerul intarzie atat iar application form e valabila 6 luni de zile, inseamna ca trebuie sa o iau de la capat ? Stiti ca s-au schimbat normele de inscriere la NMC ? Recent au introdus cerinta de detinere a certificatului IELTS cu o nota minima de 7 -plans- .....
    Stiti cum as putea face ca sa obtin mai repede certificatul de la minister? Credeti ca , in cazul in care mi s-au pierdut actele, Nmc-ul mi-ar trimite din nou acelasi formular cu acelasi PRN ptr a-l reface sau imi vor trimite noua aplicatie unde ar trebui sa sustin examenul IELTS ???
    Multumesc anticipat ptr raspuns si mi-ar face mare placere si bucurie daca am putea sa ne organizam cumva si sa ne intalnim la o cafea intre romani.

10. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    Flory Elenis,de unde stii ca s-a introdus examenul IELTS? pe site NMC nu scrie nimic despre asta
    felicitari pt locul de munca
    pana acum NMC a acceptat aplicatii si fara certificatul MS

11. dan1976

dan1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.Din ce am citit cu atentie pe site la NMC, schimbarile survenite din toamna anului 2014(de astazi) printre care si sustinerea testului IELTS 7.0, sunt valabile doar pentru aplicantii NON UE sau NON EEA, deci nu se face referire la noi...(inca).Succes in continuare!

12. agabi

agabi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Ma numesc Gabriel si,in principiu,la finele lunii ar trebui sa ajung cu sotia in UK.Am fost angajati in urma unui interviu la Bucuresti sa muncim pentru un angajator englez intr-un home care,probabil in Scotia:sotia mea ca (viitoare) asistenta (in asteptare de PIN) iar eu ca si infirmier.Avem multe intrebari ,,pe teava'',asa ca o sa va batem un pic la cap.
    Prima intrebare pe care v-o adresez e chiar interesanta:este careva din voi care a absolvit o scoala de asistente inainte de 2007 si a primit de curind (in ultimii 2-3 ani)PIN-ul fara certificatul de conformitate?Multumesc

13. agabi

agabi New Member

Trophy Points:
    0
    ...si pentru ca inca nu stim exact unde vom lucra (ca si locatie--vom afla in timpul training-ului) unde ar fii mai ok:in sudul Scotiei sau nordul Angliei?

14. FloryElenis

FloryElenis Member

Trophy Points:
    6
    Occupation:
    Registered Nurse A&E
    Multumesc ptr raspunsuri si ...aveți dreptate.In groaza si graba mea nu am dat atenție ca se referea la cei care au absolvit in afara UE sau EEA. Cat despre faptul ca NMC a dat PIN-ul si fara certificatul de la minister... e o veste încurajatoare, insa nu am experiența de 5 ani in ultimii 7 pe care o cer celor ce au terminat înaintea intrării României in UE -trist- Credeți ca am vreo șansa ?
    Si daca tot v-am găsit virtual prin Anglia, e cineva prin Manchester , Bolton sau împrejurimi ? Ar fi super sa ne reunim cumva cândva si sa ne cunoastem, sa împărțit opinii, experiente... Ce e drept voi mai multe ca sunteti deja veterani in ale Angliei -ras4-
    Va multumesc ptr felicitări și Răspunsuri si va doresc multe împliniri .

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multa bafta cu inregistrarea,
    am dat quote caci ai redeschis o "rana mai veche"... -asa-asa- -asa-asa-

de mult am propus sa organizam o intalnire a asistentilor medicali, dar am tot fost ignorat sau minimalizat (ca idee),
    nu ar fi rau sa facem asa ceva,suntem din ce in ce mai multi, ar fi super sa ne cunoastem si in real ,vorbim/discutam/etc/etc.

Poate face Dan o pagina ceva, aici sau FB sa vedem daca gasim amatori, ceva de genul o seara/noapte/dimineata intr-o locatie accesibila cator mai multi?In UK ma refer desigur -ras4-

16. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    @Flory Elenis
    ai sanse prin individual assessment,de fapt acesta e cazul celor mai multi dintre noi.
    Important e sa ai un plan de invatamint care sa corespunda cerintelor lor(nr.ore clinice si teorie,materii).problema e ca,daca ti s-a pierdut plicul,iti trebuie iar acte din Spania dar sa speram ca nu s-a ratacit... :)

17. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    daca citesti paginile de pe la inceputul topicului,parca imi amintesc ca sunt cazuri din categoria mentionata de tine

18. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    @Dromaderu
    la cate sfaturi valoroase ai dat pe forum,chiar am fi onorati sa te cunoastem.problema ar fi distanta :))

19. agabi

agabi New Member

Trophy Points:
    0
    daca citesti paginile de pe la inceputul topicului,parca imi amintesc ca sunt cazuri din categoria mentionata de tine[/quote]
    Am gasit in paginile forumului citiva baftosi care au luat PIN-ul fara conformitate dar erau absolventi de dupa 2007..

20. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    pt urgentarea certificatului ar fi metoda "contactarii"= -hipno- functionarului de la DSP ce trimite dosarele la MS si care ii cunoaste pe cei de la MS,

Share This Page