15.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Andra91

Andra91 New Member

Trophy Points:
    0
    Bună tuturor!
    Am o ofertă de muncă din partea Blue Rock Healthcare pt luna august și mă interesează următoarele lucruri. Eu am absolvit în țară la Facultatea de Moașe și Asistență Medicală specializarea Balneo-Fiziokinetoterapie și recuperare și avizul de liberă practică îmi este eliberat de Ordinul Asistenților și Moașelor, ca: asistent medical licențiat în balneo-fiziokinetoterapie. Și mi-au oferit post de Junior Nurse și după ce-mi iau PIN-ul să lucrez ca Registered Nurse(RGN). Știți cumva dacă pot lucra ca RGN(sau dacă pot lua PIN-ul) având în vedere că am absolvit Balneo-Fiziokineto dar în cadrul Facult. de Moașe și Asistență Medicală? Mă gândesc că dacă aceștia mi-au oferit job-ul și știau ce am absolvit ar fi în regulă dar sper să nu fie vreo problemă la NMC. Mulțumesc anticipat!

2. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Dupa cum am promis revin cu amanunte despre interview-ul cu Barchester. So... Ajungem (eu si sotul- ajutorul meu la engleza:)) la Grand Hotel si intrebam la receptie. Ni se spune sa mergem la etajul 4, sala cutare... Doi insi reparu la lift... purcedem pe scari. La camera indicata era pus un semn cu "Nu deranjati" si prin usa am vazut un tip care vorbea la telefon in portugheza. Aveam sa aflam mai tarziu ca e Nelson de la firma de recrutare (RHR). A fost foarte amabil, am completat niste formulare pe care ni le trimisese el pe e-mail dar nu reusisem sa completam tot, am mai discutat... Aveam niste emotii ca de-abia vorbeam. Noroc cu sotul meu care la un moment dat ajunsese sa discute cu Nelson si despre armata... :D Apoi... Surpriza. Interview-ul a fost pe Skype cu tipa de la Barchester (video). Cand am ramas singura am depasit emotiile si a mers foarte bine. Multumesc andreei c. pentru idei , multe din cele scrise de ea au fost si intrebari pentru mine. De exemplu m-a intrebat ce fac daca un rezident se loveste la cap, care sunt tipurile comune de fracturi la batrani, cauzele dementei... De cateva ori mi-a spus chiar "bravo". Cand nu am inteles a fost foarte amabila si m-a intrebat sub alta forma asa incat am reusit sa-i raspund la toate intrebarile. la sfarsit Nelson ne-a spus ca maine vom primi rezultatul pe e-mail. Sper sa fie de bine... De asemeni el ne-a indicat sa luam in calcul si daca primi o oferta pentru Scotia, zice ca ar fi foarte bine in aberdeen. Voi stiti ceva de Scotia? O fii bine? ma rog nu mai conteaza, pana maine mi se va parea o eternitate, si mai sunt si in "night shift" acum :D Toate bune si multumiri tuturor pentru sfaturi si ajutor. Revin maine cu alte amanunte. Have a good night all ;)

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Poti aprofunda putin chestia aia cu "am vazut sistemul sanitar, no comment".
    Apoi, nici nu te suna nimeni, nici nu-ti trimite PIN-ul acasa, vei primi doar o scrisoare,pe care ai face bine sa o pastrezi cu sfintenie DUMNEZEIASCA, ca alta nu mai vezi, adica originalul asta trebuie pastrat, apoi vei primi an de an instiintare, dar nu mai exista card cu PIN number.
    In timpul liber (daca) mai insista pe gramatica, romaneasca zic, ajuta sa dezvolti apoi si cea englezeasca, no offence.

@killmester (ce nick ti-ai mai ales si tu... -nu-ma-uit- )

Eu zic ca esti 100% OK, daca ti-au "scapat" de Scotia o fi si din cauza ca acolo inveti practic engleza lor de la ZERO,dar, in conditiile descrise de tine, chit ca acolo poti nimeri la un NH mai...izolat,ai si avantaje, de la preturi mai mici la chirii la multe altele.
    Am primit si eu azi asa ceva pe email, si ti se face parul....de indignare, asa ceva, in UK, NU EXISTA!

http://stirileprotv.ro/stiri/social/o-z ... imeni.html

4. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    @dromaderu: Nick-ul e pus de sotul meu, de fapt el a facut cont initial pe acest site, sa mai citeasca sa se mai informeze... :D
    M-as duce si in Scotia, de ce nu, dar mi-e frica sa nu fie prea frig pentru copil...

5. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    buna
    ma bucur foarte mult mihaela ca ti-am putut fi de ajutor! asta ma face foarte fericita! :)
    cu siguranta ai trecut interviul daca te-a si laudat! FELICITARI!! ma bucur foarte mult pentru tine!

Dromaderu
    ai dreptate aici in anglia nu exista asa ceva..mentalitatea noastra in comparatie cu a lor este la polul opus...ma refer in special la soferi de autobuz

6. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    @andreea c. : Sa te auda D-zeu. Oricum pentru mine e primul inteview ever :D Asa ca daca nu il iau nu disper. Abia astept sa vad ce e-mail primesc maine :D

7. adyiuly

adyiuly New Member

Trophy Points:
    0
    buna.sincer nu am auzit de cand sunt de Junior nurse...o fi vreo noua calificare..in foamea lor de a face bani agentiile inventeaza uneori fel si fel de strategii ca sa intri acolo sa manance banuti pe tine..aici suntem doar numere..ai grija sa risti Pinul..sa poate si pierde..Domnul sa iti ajute sa previi mai bine decat sa vindeci.

8. adyiuly

adyiuly New Member

Trophy Points:
    0
    "Apoi, nici nu te suna nimeni, nici nu-ti trimite PIN-ul acasa, vei primi doar o scrisoare.." deci sa inteleg ca in aceasta scrisoare fermecata se afla Pinul nu?cu gramatica si alte chestii ce ai scris nu am inteles nimic din fraza aia..o zi buna la toti participantii la forum!

9. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Da primesti o scrisoare cu felicitari bla bla, confirmarea ca ai platit si pana la ce data esti inregistrat - si pe o pagina separata e trecut PIN-ul.
    Pastreaza bine scrisoarea aia ca nu se mai emit carduri de plastic (economie).

10. AlNimanui

AlNimanui New Member

Trophy Points:
    0
    Marius trebuie sa stam de vorba neaparat :) Daca ajung si eu in UK tot prin Coventry o sa fiu....acum se intereseaza de post liber si se contruieste un care home nou...sper sa prind acolo, lasa-mi un PM cum putem vorbi mai multe. Un ID de fb...ceva

11. ayvlys

ayvlys New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! In sfarsit am primit si eu vestitul PIN ! De curand am primit o oferta pt un job in apropierea Londrei ca si Trainee Registered General Nurse cu o perioada de proba de 6 luni de zile si cu o salarizare de 11 lire pe ora. As dori si eu sa imi spuneti daca stiti in ce consta acest Trainee RGN si ce parere aveti de oferta in sine (as fi recunascatoare oricui cu experienta in UK care mi-ar putea da si mie mai multe detalii).

12. mariusAMG

mariusAMG New Member

Trophy Points:
    0

07467495310..nr tel de UK
    maryus_dinamo92@yahoo.com

13. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Din pacate nu am luat interview-ul. Chestia foarte ciudata este ca nu am mai vazut pe nimeni la interview, nici inainte nici dupa ce am plecat, si am stat ceva (cam vreo ora si jumatate cu totul :).Era pentru o casa din Tandridge. Managera a spus ca i-a placut totul in afara de nivelul de engleza :D Asta e invat in continuare. Cei de la RHR mi-au spus ca ramanem in legatura fiindca le-a placut CV-ul si personalitatea mea.
    Dupa numai 2 ore de la acest e-mail mi-au trimis altul in care ma invita pentru joi la un interview telefonic cu o alta casa a celor de la Barchester.
    Asta e, sa vedem ce pot sa imbunatatesc pana joi. Revin cu amanunte. O seara frumoasa si tineti-i pumnii Simonei Halep la Wimbledon :D

14. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    pff! imi pare rau sa aud asta mihaela! mult succes in continuare! iti tinem pumnii! :)

15. mony6

mony6 New Member

Trophy Points:
    0
    ptr. ALNimanui , as vrea sa stam de vb.. sunt cam in aceeasi situatie iti las email. meu
    casiana_ficiu@yahoo.com

16. adyiuly

adyiuly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. la cat timp de la interviu iti trimite pinul? la mine a trecut deja o luna..pe 20.05 am fost la interviu..multumesc ca mi-ai raspuns!Domnul sa iti rasplateasca.

17. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    @adyiuly: cam la o luna dupa plata finala mi-a venit mie PIN-ul.

Btw, stie cineva sa-mi explice si mie ce inseamna "bank worker". Am cautat pe net dar nu m-am lamurit...
    Recruiter-ul de la RHR mi-a spus ca "bank worker" e un alt termen pentru nurse in Anglia, dar incep sa ma indoiesc de chestia asta.
    Termenul apare pe formularele pentru Barchester...

18. adyiuly

adyiuly New Member

Trophy Points:
    0
    cine vrea si are placerea sa schimbam informatii cu privire la lungul drum al actelor ca sa lucrezi ca asistent medical in uk ma poate contacta la nr 07551853848 (lebara).Doamne ajuta!

19. Clau74

Clau74 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ,am si eu o rugăminte,vreau sa fac niste cursuri de nursing in uk,chiar dc muncesc sa le platesc,am nevoie de ceva informații sau daca v-ati mai confruntat cu asa ceva

Multumesc

20. Clau74

Clau74 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ,sunt noua pe aici ,am si eu o rugăminte ,vreau sa fac scoala nursing aici,ma puteți ajuta ,cam ce prețuri si condiții? Va multumesc

Share This Page