13.8 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. daniela82

daniela82 New Member

Trophy Points:
    0
    happy am aparut pe site :D......plaata la 110 lire am facut odata cu trimiterea actelor.....prin posta plikul ajunge mai greu....eu am mai trimis prin skypack ( TNT in colaborare cu posta romana ) in functie de gramaj platesti ( in jur de 130 ron eu am platit ) si ajunge plikul in 24 ore e mai ieftin ca DHL

2. AdrianaSimona01

AdrianaSimona01 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou tuturor,

Ma mai puteti ajuta careva cu ceva informatii?Acuma am primit oferta de la Barchester si pentru Senior care asssitant(pana imi iese PIN-ul) mi-au oferit 7 lire/ora.Nu e cam putin?Cat se platesc taxele acolo,ca ei nu zic nimic si eu nu stiu!Nu stiu ce sa fac sa accept asa sau sa le zic ceva?E tare aiurea asa ca nu stiu cum e pe acolo si pana sa plec di RO nu stiu ce sa fac sa fie mai bine....

Multmesc!

3. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse

multumesc pt raspuns daniela!
    pfiu!! si cam cat tre sa astept? uuff! daca stiam trimiteam si eu asa! mi-au spus ca in zece zile lucratoare actele vor ajunge la NMC. dar eu inca nu am facut plata celor 110 lire si am inteles ca daca nu plateti nici nu te ia in considerare! -nu-stiu-
    oare asta sa fie motivul pt care ei inca nu mi-au verificat actele?

4. daniela82

daniela82 New Member

Trophy Points:
    0
    prima oara am trimis si eu prin posta romana cu confirmare si nici in ziua de azi nu am primit... am platit si pe site cu cardu in aceasi zi cand am trimis plikul aia 110 lire....mijloc lui iulie am trimis si in septem am primit scrisoare sa mai trimit din nou acte, apoi a 2 oara am trimis prin skypack sa ajunga mai repede la dhl imi ceruse 280 ron sau 250 nu mai stiu exact

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Dupa cum era de asteptat,
    aparitia pe aici a celor care luau 10£ /ora ca si carer, pana le vine PIN-ul/etc/etc/etc, a dus la crearea acestor confuzii.
    Din pacate, din toti cei ce promiteau ca vor reveni si vor zice ce si cum...a uitat toti -plasture- -plasture-

Posibilitatea ca un angajator sa plateasca un carer in asteptarea PIN-ului pe 10£ /ora este minuscula spre nula dpmdv,
    angajatorul, oricare ar fi el si cate sute de NH are in UK nu are NICI O INFLUENTA la NMC sa vina PINul acela mai rapid.

Asadar, sa revin la problema ta,
    7£ /ora este mai mult decat OK ca si carer, si poti trai OK din banii astia, multi am trait si cu 5.25£/ora,
    drept e ca inflatia a crescut mai galopant decat salariul dar, se poate, si pune in balanta ce experienta vei apata,pana la venirea PIN-ului.
    Iara Barchester sunt super OK, daca esti cu dansii, gasesti si job de nursa mult mai usor.
    Multa bafta!

6. mariusAMG

mariusAMG New Member

Trophy Points:
    0
    eu iau 7,49 pe ora ca si carer..- 20% taxele..raman cu 6 in mana...sunt ft multumit..dupa ce iau PINul o sa am 13,50 pe ora..aproape 11 in mana ;)

7. modlivia

modlivia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna@! e cineva care a mai fost la interviu cu PCQ pt angajatorul Meallmore din Scotia? sau cineva care a plecat prin PCQ?

8. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Buna ziua tuturor! Amaplicat pentru un job prin RHR la Barchester. Am luat primele 2 interview-uri si luni ma duc la cel "face to face".
    Imi poate da cineva ceva sfaturi referitor la ce ar trebui sa pregatesc, am mari emotii la interview-uri -nuuu-
    Multumesc in avans si raman datoare... -da-da-

9. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Eu plec pe 24 iunie, ca Senior Carer undeva in Norwich, Cromer mai exact, cu £8, 50 brut, am mai lucrat si in 2013 in Londra. Acum plec prin Bluerock Helthcare Ltd. Din Leed, sper sa fie ok, am vb cu managerul de la Residential Care Home, pare ok, cine stie. Inca nu am PIN, am doar PRN, astept sa vedem ce va fi cand vine vestitul PIN....oricum cred ca va fi mai bine si ca munca si ca bani, sper sa ma relocheze tot cei de la agentie, in 2 sapt am plecat cu ei. MULT SUCCES LA TOATA LUMEA! Aveti grija de voi.....ca de nu aveti voi nu are nimeni printre straini. Bafta!

10. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0

Interviu final o sa ai cu cei de la Care Home depinde pentru ce ai aplicat, o sa te intrebe de experienta profesionala, cand iti vine PIN-cu probabilitate dupa aplicatia de la NMC, daca stii sa lucrezi cu rezidentii, ce trebuie sa faci efectiv, de la : trezit, spalat, mancat, medicatie administrare, plimbat, activitati de relaxare indicate, comunicare cu rezidentii, metode de Health&Move an care, abilitati de ajutor, miscare, mutare cu aparatele speciale aflate in care home, metode de mutare cu echipamentul special,( cu hoisturi asa se numesc, au niste braie speciale late ca niste centuri cu agatatori de care apuci dupa ce le inchizi, celelalte aparate sunt manuale sau automate, cu o prelata speciala cu hamuri care se pune sub rezident prin anumite metode, si apoi se fixeaza rezidentul, se ridica si se transporta pana undectrebuie sa il reasezi.Oricum asta se invata la cursurile la care te trimite care home.Cursurile sunt importante pentru ca te invata metode de lucru si cum sa te comporti in cazuri speciale:parkinson, dementa....
    In general trebuie sa vada, sa constate ca ai habar ca sa poti si face ce iti cer ei la care home, plus ca acolo o sa completezi, fise,care planuri, vorbesc la general tot, e munca multa dar se poate cand stii ca iei si un ban muncit si ai un servici la vremurile acestea.
    Sfatul meu sa incerci sa descrii cat de cat ce face un carer sau un senior carer...citeste pe net :fisa postului la care assistent sau fisa postului la senior carer, o sa iti prinda binebinformatiile: "Principal duties and responsabilities", "Key duties and responsabilities of this role include:"......

Bafta la interviu si fii sigur pe tine sa se vada asta.::::)))))))

11. Razvan1977

Razvan1977 New Member

Trophy Points:
    0
    Dromadere esti de belea :D. Ti-am explicat de cateva ori dar nu vrei sa accepti ideea. E vorba de oferta si de la cine o face.
    Din pacate nu pot sa-ti confirm din experienta personala chestia cu 10,95/h pentru nursele fara pin dar cu un stadiu avansat la procedura de inregistrare la NMC (mai exact cu acceptul ca i s-a aprobat dosarul si plata a 2-a facuta - deci doar partea finala, care in mod normal, fara mizeria aia de identity check dureaza max 4 weeks).
    Am un prieten care a mers asa si a primit 10,95 pana a primit pin-ul, poate o sa confirme el personal aici. Eu am plecat cu PIN direct deci n-am trecut prin asta ... dar asa am avut oferta:
    7-8/h ca si carer (nu mai stiu exact) pt cei care abia au demarat procedura de inregistrare la NMC ... pana la "pragul" acceptului si platii #2
    10,95/h ca si pre-registered nurse (nu stiu ce scriu ei in documente ... carer, senior carer sau altceva) pt. cei care sunt in faza finala cu NMC ... adica au primit acceptul si au efectuat plata 2 de 100 lire.
    11,78 ca si nurse cu PIN

Dar, chestia intermediara cu "pre-reg nurse" si 10,95/h, chiar a fost reala, chiar a existat si functionat o perioada! Asta va e greu sa acceptati si nu pricep de ce.
    Probabil ca ei au estimat ca nah ... in 3 sapt respectivul are PIN, si in 3 sapt numai bine ... vine omu in UK, si i se face inductia deci oricum, PIN sau no-PIN tot era in inductie si nu prea conteaza; mai bine ii aducem mai devreme si le dam 10,95 pe timpul inductiei, decat sa ii asteptam pana vin cu PIN si le dam 11,78 pe timpul inductiei. Asta probabil a inceput sa scartaie cand au inceput sa intarzie NMC-ul ... apoi identity check, samd, si s-au trezit ca platesc nurse fara pin cu 10,95 de 2-3-4 luni. Si normal ca nursa fara pin e egal cu zero, nu poti administra medicamente, nu poti fi socotit nurse in raportul nr. staff/nr. rezidenti, etc. Drept urmare, unii angajatori renunta treptat treptat la oferta aia intermediara de 10,95, dar asta deja se refleta in oferta pe care o primesti de la ei.

ps: pe 17 am primit si imprumutul de 1000 ca si CEC (cheque file, depus la banca si banii intrati in cont pe 20) - apropo de confirmari

12. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc din inima pentru raspuns. Imi cer scuze dar ar fi trebuit sa ma prrezint mai intai. Numele meu real e Mihaela. Cu Barchester am dat deja interview-ul telefonic, maine merg la Grand Hotel sa ii intalnesc "fata in fata". Eu vreau sa plec in Anglia pentru ca am un copil cu dizabilitati mari si desi castig bine aici (aprox. 2800 ron) in Anglia cred ca fetita mea ar avea posibilitati mai mari de recuperare. Am o experienta de 14 in nursing cred ca voi face fata, sunt obisnuita sa lucrez mult (lucrez intr-un spital militar) dar partea cea mai grea este cu engleza pe care nu o stapanesc foarte bine (conversational - bine, scris- nu prea). PIN-ul il am deja de vreo 3 saptamani, mi-a venit acasa. Si inca un sfat daca mi-ai putea da: pot sa vin cu fata si sotul de la inceput sau trebuie sa astept cateva luni inainte sa ii aduc?
    (Mentionez ca sotul meu sta acasa cu copilul si se ocupa de terapie si tot ce e necesar. Nu avem pe nimeni sa ne ajute (rude , prieteni toti au disparut cand a aparut copilul cu probleme...))

Multumesc mult pentru orice informatie.

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @Razvan

Nu-s de belea mai, doar suspicios, si, discutia plecase de la premisa ca cineva poate fi ingrijorat daca se descurca cu 7£ /ora si daca nu cumva ia tzeapa cu banii aia ca si carer.cand nu e asa, .
    Nu zic ca nu or fi existat, numa unu nu a aparut pe aici sa confirme, da mai, am luat 10£ ca si carer.
    Eu zic ca, este foarte improbabil ca un NH sa ofere acea suma doar pe declaratia cuiva ca a trimis actele pentru PIN,si oricum,
    ideea e ca, dupa cum ai vazut, creeaza false impresii altor doritori.
    Deci salarizarea e cam asa: carer-7£ plus.../ora,
    nursa 11/12/13///ora
    nursa in asteptarea PIN-ului- cat ziceti voi acolo.

@killmester
    Cred ca ai luat o decizie inteleapta, nu numai din punct de vedere al resurselor materiale, cat al acceptarii in societate a copiilor cu dizabilitati, si aici ma refer in special la felul cum sunt tratati acestia in UK fata de Romania.
    Cat despre interviul de maine, multa bafta,
    daca tin bine minte, multe intrebari leagate de situatii de urgenta si in special cazatura, daca s-a lovit sau nu la cap, daca da, indiferent ca-ti alearaga mamaia prin gradina dupa doua ore, FACI neoro obs conform procedurilor,
    orice suspiciune de fractura call 999 sau 112,
    mai pun accent mare pe tratarea dar mai ales evitarea presiunilor de escara, repozitionare la doua/trei ore, cu chart semnat frumusel de catre careri,
    hidratarea,hranirea, mai poti fi intrebata cum intervii intr-un conflict eventual, intotdeauna incerci sa calmezi,
    nu devii confrontational, nu ridici vocea, si, intotdeauna raportezi persoanei in charge, ei pun mare accent pe aceste incident form.
    La ce experienta zici ca ai, nu cred ca vei avea probleme,engleza vine apoi.
    Cat despre venirea impreuna, e greu dar nu imposibil, dar presupune sa ai cazare asigurata din start, Barchester-ul, daca te accepta, te poate ajuta cu asta, eu am fost adus de o firma care avea sa fie preluata de Barchester si da, am fost adus direct cu cazare,ar fi bine sa-i intrebi la interviu,eventual dupa /daca primesti acceptul, ideea e ca, ei prefera sa aiba familisti caci sunt mai stabili sa zic asa, adica nu pleaca dupa doi ani.Multa bafta si sa ne tii la curent!

14. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Nici nu stiu cum sa va multumesc pentru raspunsuri. Cu siguranta am sa revin si am sa va tin la curent cu tot. Atunci cand voi avea posibilitatea sa fiti siguri ca am sa ajut si eu acest forum cu informatii. Inca o data multe si sincere multumiri.

15. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    buna
    pe mine la interviu m-a intrebat managera asa:
    1. Ce faci daca un pacient se loveste la cap?
    2. care sunt tipurile de fracturi la batrani?
    3.Ce faci daca o persoana mai tanara din personal vine la tine si se plange de un pacient?
    4.Din ce cauza se provoaca dementa?
    5.Cate tipuri de dementa cunosti?
    6Cum iti dai seama ca o persoana este dementa? (aici i-am spus ca-l vad pierdut in spatiu) este foarte improtant, desi stiu ca deja stii si tu asta
    7.Ce faci daca administrezi un medicament gresit?
    8.Ce faci daca un pacient devine agitat si recalcitrant?
    9.Ce faci dupa o zi stresanta de munca? ( aici i-am spus ca imi place sa ascult muzica clasica adica Mozart, Bethoven, Strauss, Vivaldi) :)))
    Inca o data mult succes draga mea si sa-ti ajute bunul dumnezeu!
    Cat despre scrisul la engleza asa cum ti-a spus si dromaderu nu ai de ce sa-ti faci griji! Am o asistenta la mine la casa unde lucrez care e din spania si nu prea stie gramatica la engleza!
    dar toata lumea o incurajeaza si o sprijina. Asa ca go on si mult succes! :)

16. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Va multumesc mult :D Revin maine dupa interview cu detalii ;) (ora 14. la Grand Hotel pe Calea Victoriei cu RHR-ul si Barchester)

17. mariusAMG

mariusAMG New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt in asteptarea PINului..la finalul lunii sper sa primesc confirmarea.Am 2 saptamani de cand sunt ajuns aici..o saptamana am facut training la sediul MHA la Derby,dupa care ne-au impartit care unde am semnat contractul.Eu am venit in Coventry,si am intrat in paine in felul urmator:am semnat contractul ca si care assistent,cu 7,49 pe ora..dupa taxe raman cu 6 in mana,contractul il am cu 33 de ore pe saptamana,dar pot sa fac cate ore suplimentare ma tine pe mine,ca nevoie am.Acuma,manajera,cand am ajuns aici,mi-a zis ca in prima instanta o sa stau shadow cu o nurse,3 saptamani,dar nu cred ca primesc eu PINul in 3 saptamani,asa ca dupa astea 3 saptamani bag carer.Nu-mi pasa oricum pt ca eu am inceput sa iubesc tara asta!!!nu mai vreau Romania si coruptii ei :D :))).Colectivul in care am nimerit e ft ok,asistentele nu fac munca de carer,decat daca e extraordinar de foarte mare nevoie :DImi place unde am nimerit..multumesc VPL Healthcare,cu ajutorul lor am ajuns aici!!

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multumim Marius de impartasirea primelor impresii,
    inteleg deci ca tie nu ti-a fost oferit ceva peste medie pana la venirea PIN-ului,asadar, sper sa-ti vina cat mai repede, sa intri la bani mai frumosi .
    Mai mult insa sunt bucuros ca realizezi de la ce ai plecat,de la ce ai lasat in urma acolo in Romania.
    Nu mai am niciun pic de nationalism in mine, am devenit adeptul convins al ideii ca, daca esti nacut acolo intr-o familie de clasa sociala sub/medie,singura sansa este "afara".

However, vad ca esti extrem de entuziasmat, imi permit un sfat,
    ai mare grija la cei care-ti zambesc de numa/numa, la inceput toti sunt OK, dar...vremea asterne ,
    ai grija la ce vorbesti, cui te destainui, ai grija mare la ce faci ,chiar ca si carer in prezenta celor care ti-au zambit ,
    adica, nu te lasa purtat de val.
    NH sunt o mica lume aparte, plina barfitori, puturosi,si profitori.
    Esti tanar si poti acum, dar,ai grija.
    Si zici ca esti in Coventry, numa la o aruncatura de bat de mine, te gasesc eu pe acolo deci -asa-asa- -asa-asa- -asa-asa-
    Multa bafta!

19. mariusAMG

mariusAMG New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt entuziast deorece imi place cum se desfasoara lucrurile aicea,imi place cum se functioneaza sistemul lor!In privinta destainuirilor,iti dai seama ca nu ma duc sa ma destinui la colegii mei:)))am eu cui,doar ca imi place cum merge treaba aicea!!!Stiu ca zambetul lor e mereu fals,cel putin adeseori,dar eu incerc sa ii combat cu acelasi zambet fals!! sper sa functioneze!!

20. adyiuly

adyiuly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.pe 20.06 am facut si eu o luna de la interviu.astept pinul..oare ma vor suna sau mi-l trimit acasa?am sunat acum o sapt circa si mi-a zs doamna de acolo cai in procesare totul.cu ajutorul DOMNULUI va veni cu siguranta..vroiam sa stiu alte pareri..locuiesc in Birmingham..am vazut sistemul aici sanitar.no comment...se plateste bine insa..succes la toti colegii!

Share This Page