20.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    noname:

pe diploma mea scrie certificat de competente profesioanale! practic aceea este diploma mea! nici nu cred ca poate elibera alta...eu am terminat in 2011 :)
    cat despre certificatul de conformitate stiu ca se elibereaza pentru cei care au inceput scoala inainte de 2007.
    fiecare vine cu idei si cu tot felul de pareri! stai linistit...nu-ti mai fa griji inutile... :)

2. daniela82

daniela82 New Member

Trophy Points:
    0
    si pe diploma mea scrie certificat de competente profesionale si am terminat in 2008.....in 2010 stiu ca am mers la dsp ptr certificat de conformitate ( am asteptat 6 luni ) si am primit o recomandare de la ei....oricum nimik nu ma mai surprinde de la nmc....piedici...cica 90 zile lucratoare ptr ultima etapa ptr obtinerea PIN, am prins si ID check am fost la ei pe 28 mai, saptam asta am 85 zile lucratoare de cand am platit si a ajus scrisoare la ei....oare cat sa mai dureze ca se pare ca le place sa o lungeasca

3. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    asta cu trasul de timp e deja ultraclar:la mine 15 zile le-a trebuit pt scanare apoi inca o luna si 2 sapt ca sa imi trimita o scrisoare cu ce trebuie sa mai trimit .deci sub nici o forma nu respecta timpii din brosura lor,bataie de joc,incep sa ma satur de mitul functionarului englez ce se misca incet dar sigur

daniela82 ,
    le-ai trimis si recomandarea aia de la Min Sanatatii?

4. daniela82

daniela82 New Member

Trophy Points:
    0
    da le-am trimis de la inceput....mi-au mai cerut si mie de 2 ori plan de invatam,diploma... apoi declaratie ca vreau sa fiu trecuta nu pe numele de fata ci pe numele de fam dupa casatorie....luna viitoare voi avea un 1 an de cand am trimis prima data actele......rabdare si tutun :)))),,,,cred ca o sa fac un complaint si eu daca in urmatoarea saptam nu primesc PIN

5. Razvan1977

Razvan1977 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Noi ne-am facut la Barclays destul de usor.
    Pasapoarte, CI si scrisoare de la Care Home (it dau cei de la banca un model ca sa-l duci la angajator sa-ti completeze si te intorci)
    Am avut noroc ca doamna de la birou a fost draguta si ne-a strecurat intre programari. (decat sa-ti faci programare si sa te programeze aia in 10 zile, o rogi pe stimabila de se ocupa de conturi sa te bage si pe tine intr-o fereastra intre programari.... mai bine stai 1 ora in banca pe un scaun decat sa astepti 10 zile)

In alta ordine de idei ... pt cei ce merg la FSHC pe oferta care include "300 as gift si up to 1000 loan": aveti grija ca lucrurile se misca greu la ei!. Nu veniti fara bani la voi pentru ca nu va asteapta FSHC-ul cu lirele in mana fluturand la aeroport. Eu le-am pus in vedere de cateva ori inainte sa plec chestia cu banii... am semnat formularele pt. £300 si pt £1000 loan pe 28 Mai, inca din ziua cand am ajuns, ... am presat ZILNIC dupa aia administrative officer-ul, si abia vineri (dupa 2 sapt) zicea tipa ca s-au pus la posta de la sediu cecurile. Sper sa le am luni ca deja m-au cam apucat dracii pe ei.
    Eu am reusit si m-am aranjat chiar superb ... dar doar pt ca am avut noroc de landlord finutz, care mi-a inchiriat casa doar platindu-i prima saptamana, fara sa-mi ceara depozit. Am gasit o casa frumoasa-calduroasa-curata (mara minune la ce imputiciuni am gasit aici) la £400/ 4 weeks (app vedeti ca aici sunteti platiti 4 weekly si tot asa platiti si chiria)

Mancarea ... alimentele de baza ieftine (lapte/oua) ... aici multe oferte gen "1 buc = 1,2£ / 2 buc = 2£ / 4 buc = 3£". Chestii similare cu cele de la noi ... la magazinele poloneze: salamuri / muschi file / cabanosi / mustar / etc.
    Paine facem in casa ca e sub orice critica ... numa toast mananca astia.
    M-am dus la KFC... mare dezamagire: pe langa ca era o mizerie ziceai ca esti la bistroul din gara din Poplaca, KFC e de fapt KBC (kentuky BOILED chicken) ... crispy strips sunt naspa... bleah.
    Hainele ieftine si de proasta calitate, se imbraca astia la kilogram (Primark). Cred ca le poarta de cateva ori si le arunca. Lumea ingalata ... inclusiv la munca... nici nu zici ca sunt cadre medicale. In sala de mese, se ridica de la masa ca vacile, lasa murdar in urma lor de parca nu le pasa de urmatorul care se aseaza dupa ele...
    Au si magazine f. ieftine gen B&M, Poundland, Iceland, Lidl pentru tot felul de nimicuri trebuincioase in casa, dar si Sainsbury sau Tesco

ps: dromadere, ce sindicate recomanzi? si in general ... ce chestii mai recomanzi?
    Insurance of practice merge mana in mana cu sindicatul?
    Chestia cu codul ala provizoriu de tax cum e? ti-l poate schimba dupa primul fluturas, sau dupa primul fluturas cu full 4 week payment, sau dureaza 3 luni? Ca am inteles ca pe codul ala de taxare provizoriu iti opresc cam multe taxe...

Si in general ... mai da o tura de sfaturi pt noii veniti si pentru astia care sunt "pe vine" :) ca vad ca se anunta un val serios -nu-ma-uit-

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    exista si paine "normala", chiar foarte gustoasa - (mai) exista si brutarii locale, unele distribuind paine si in magazinele gen sainsbury mai mici, painea de la polonezi este f apropiata de cea de la noi, au si multe versiuni - in special daca ai magazine care aduc proaspata, neambalata in punga - desi si cea in punga e destul de buna; iar painea "proaspata"de la hypermarketurile mari gen tesco, sainsbury dar mai ales waitrose este delicioasa.

Exista si KFC adevarat (atentie la powasonice -ras2- ), deobicei e coada - in special la statiile de servicii de pe autostrazi. http://www.kfc.co.uk/#

Marks and Spencer este o referinta pt calitate, dar si mai scumpe evident. Peste vin chestiile de "firma" la magazine gen JohnLewis samd, dar pretul sare corespunzator. Foarte mult se cumpara online asos.com etc
    Nu prea se arunca, se dau la reciclat sau la magazinele fundatiilor (charity)

Merita adaugat si IKEA

cobilita nostra, dar nu stiu daca se mai fac inscrieri

site-urile de cashback gen http://www.quidco.com, http://www.topcashback.co.uk, de oferte gen http://www.hotukdeals.com sau comparat preturi intre supermarketuri http://www.mysupermarket.co.uk si ebayul...

http://www.lycamobile.co.uk pt sunat 1p pe fix/mobil in ro, alonia.ro pt sunat nelimtat in ro fix/mobil cu 7eur pe luna (include un nr de fix de ro pt primit apeluri), spicetv.ro pt tv romanesti online - in caz ca nu poti pune o antena satelit http://www.romani-online.co.uk/ghid/servicii-tv-satelit

7. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    ppfff!!
    multumim sapanta pentru informatii! dumnezeu sa te binecuvanteze! aveam nevoie de raspunsurile astea! :)

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    ce naiba cauti bre la KFC? nu ai gasit si tu un loc unde sa mananci ceva bun?

9. modlivia

modlivia New Member

Trophy Points:
    0

Buna! Unde sunteti, in Anglia sau Scotia?

10. Iosif Daniel

Iosif Daniel New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,cine mai pleca pe data de 9 Iulie cu FSHC,spre Northern Ireland ?
    A mai plecat cineva in Irlanda,tot cu FSHC ?
    Multumesc

11. genesis

genesis New Member

Trophy Points:
    1
    Buna,
    Am depus actele pentru NMC si au ajuns in Anglia data de 19 mai. Actele le-am trimis traduse de un traducator autorizat (nu le-am legalizat) iar cele in romana le-am legalizat. Actele le-am trimis cu confirmare de primire prin posta romana (care nu s-a intors- de 1 luna). Actele le-am putut urmari dupa numarul de prezentare format din litere si cifre - in Anglia le-am urmarit pe royalmail.uk si spun ca au fost delivered.
    Intrebarea mea este cam in cat timp imi vor trimite raspunsul daca actele sunt bune sau nu?

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    moi? -nu-ma-uit-
    nu sunt pasionat de kfc, dar statiile de servicii cu kfc au starbucks si mai opresc pt o cafea, un burger king si alte necesitati...

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu de tine era vorba sapanta.

14. AlNimanui

AlNimanui New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,stie cineva ceva de firma Sante Employment ?Miercuri ma intalnesc cu un reprezentant al lor in Ploiesti ca are drum pentru alte intalniri.Eu lucrez deja de 6 ani la Serviciul Judetean de Ambulanta Prahova dar salariile din Romania ma fac sa-mi caut ceva de munca in Uk.Inca nu am depus actele pentru NMC dar Dnul Gosia de la firma respectiva mi-a spus ca pot lucra ca si care assistant pana imi ies actele ptr ca au nevoie de oameni.Cam cat castiga un care assistant acolo,ajung banii sa te intretii ? :)) O sa va tin la curent zilele astea sa vedem ce oferta imi fac

15. Razvan1977

Razvan1977 New Member

Trophy Points:
    0
    ... eeeee nu mananc junk-food regulat dar am o slabiciune pt crispy strips, sos Glenn ... ma mai scap asa ...o data pe luna la un Mc'D / KFC -da-da-
    Dar gata cu KFC, ca m-au potolit astia cu retetele lor adaptate. Am inteles ca Pizza Hut ar fi ok, o sa verific si acolo -da-da-

Northern Ireland, un pic mai la N de Belfast

16. Razvan1977

Razvan1977 New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mai bine ... suna la NMC si intreaba de statusul aplicatiei tale.
    In mod normal termenii pt. primirea si procesarea documentelor este 2+4 saptamani (daca nu ma insel)
    Ai grija ca nu se apuca de procesarea dosarului pana nu faci plata celor 110 lire!

Salut,
    Ti-am raspuns la PM.

S-a mai spus aici: FSHC este angajatorul ... care detine aprox 450 de nursing homes in tot UK. Nu confundati cu agentia de recrutare. FSHC sunt seriosi dar si din cauza ca-s asa mari ... si multe chestii trebuie sa vina sau sa ajunga "la centru", cateodata unele lucruri se misca mai greu.
    La mine de exemplu inca nu mi-au dat cei "free 300" si nici cei "1000 loan". Inca sunt ..."pe vine" :)
    Deja insa, azi, am luat primul salariu pentru ce am lucrat in perioada 31mai-8iunie :) -da-da-

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    numai in ro gasesti tipul ala de crispy si sosul ala de usturoi.

18. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    eu ar trebui sa plec pe 9 iulie, daca imi vine cazierul pana atunci
    in alta ordine de idei, dupa nici o luna de la a doua plata, de 100 lire, m-au pus pe site, am pin, uraaaaaaaaaaa
    multumesc din nou tuturor pt ajutor -ma-iubesc-

19. claudia73

claudia73 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua , sunt calificata ca si asistent igiena PL 2 ani,imi poate spune cineva este recunoscuta ? imi pot gasi de munca in sterilizare....o zi minunata

20. andreea.c

andreea.c New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse

Felicitari PisiAlice pt pin. Uff! eu am sunat la ei si nici macar nu au primit inca documentele! Si le-am trimis acum 2 sapt.'
    Dupa cat timp ai primit pinul de la momentul trimiterii actelor?
    Plata de 110 lire ai facut-o imediat ce ai trimis actele sau cand ai primit confirmarea de la ei ca ti-a acceptat actele?

Share This Page