15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    pai e bine dak esti in ultimul stagiu de procesare.dar puteau sa-ti ceara toate actele odata sa le retrimiti,nu pe rand.Bine ca nu ti-au cerut sa retrimiti cazierul pt ca probabi ti-a expirat.De asemenea mi se pare aiurea ca lui Marius AMG i-au cerut sa trimita atributiile lui ca voluntar deci alta intarziere.
    si la mine dureaza mult analiza dosarului (2 sapt scanarea si apoi de o luna juma sunt in analiza dosar)in plus presimt ca eu voi face si drumul la Londra multumita "competentei" deosebite a secretarei de la scoala mea
    eu ii sun saptaminal la nmc

2. streetsoul

streetsoul New Member

Trophy Points:
    0
    o puteau face, dar au preferat sa ma intinda cu retrimitere de acte timp de 6 luni ... acum voi vedea, ultima data cand am sunat mi`au zis sa astept 4-6 saptamani ... am incercat sa ma gasesc pe site la nmc dupa nume ... nu`mi apare nimic ... nu stiu mai astept 1 saptamana

3. AdrianaSimona01

AdrianaSimona01 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Am si eu o intrebare referitoare la agentiile astea de recrutare din UK.Care credeti ca este mai ok:MMA sau Reach Health?Am mai citit pe forum pareri pro si contra si acuma sunt in si mai mare dilema... :) !
    Am oferta de lucru de la FHSC si Barchester si nu stiu ce sa fac.Mie imi par ok amandoua,dar sigur e cineva pe aici care " a avut de-aface" cu ei si poate sa imi dea si mie mai multe detalii.Sunt si in asteptarea PIN-ului si cei de la MMA au vorbit ptr mine la NMC si mi-au trimis mail cum ca inregistrarea mea ptr PIN "it's under decision queue" si ca ar trebuii sa primesc un raspuns in aprox.30 zile.Sa ii cred sau sa sun eu la NMC sa vad daca e asa(deoarece NMC-ul mi-a trimis un first reminder)?

Multumesc!

4. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    nu te mint cei de la MMA dar e mai bine sa suni tu, sa fii sigura...
    alea 30 zile pana la primirea pinului sunt de fapt 30-90 zile, asa stiu eu

5. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    Un first reminder pt ce? ce vor? cat despre MMA eu zic ca sunt seriosi. Cand esti in decision qeue inseamna ca in 30 zile vei primi scrisoarea de acceptare cu indicatia de plata a 100 lire,abia dupa aia intri in asteptare ca sa iti trimita PIN-ul .
    Eu as alege oferta cea mai banoasa si in zona cea mai buna.
    Intradevar am vazut ca pt Barchester se dau interviuri de multe luni,si eu as vrea sa stiu daca cineva a plecat deja cu ei

6. raul_d1

raul_d1 New Member

Trophy Points:
    0
    HCA si RGN's wanted for Hospitals si Care Homes

Winborne Nursing Agency recruteaza asistente , asistenti si sore medicale femei si barbati pentru a lucra in spitale si case de batrani in Anglia zona SW, Se ofera salar competitiv : asistenti asistente de la 7,40£/h la 20£/h sora medicala (femei si barbati de la 17£/h la 50£/h Se ofera training pentru echivalare cu spitaleledin Anglia uniforma si ecuson, kilometraj platit pentru deplasare la spital ( plata kilometrajului difera de la un stabiliment la altul) Locuinta se poate inchiria si se ofera assistenta , chiria pentru o camera sau un suite variaza de la 100-150£/saptamana se ofera assistenta pentru gasire locuinta . Interviurile se desfasoara pe skype si vi se va raspunde la orice intrebare. telefon 0044 07837439882

7. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    Re: HCA si RGN's wanted for Hospitals si Care Homes

-nu-ma-uit- -nu-ma-uit- -nu-ma-uit- -nu-ma-uit- -nu-ma-uit-

8. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0

cea mai smechera oferta -ras2- -ras2- -ras2- 50£/h =)) asistent medical si sora medicala e aceeasi treaba ... :)) scapa repede de aia.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

L-am sunat azi pe Raul, caci nu doream aparitia unui nou caz "Leicester",
    este un baiat OK, recruter pentru nurse din Romania,
    desi cred ca este el insusi putin incurcat in terminologie, -nu-ma-uit- ,
    tot incerca sa-mi explice ca fara PIN am sa iau 7.40 /ora) ,
    si vad ca face confuzie intre asistent medical=nurse, el percepe diferit cumva
    oricum, este genuine, deci fara bani jos inainte si da, recruteaza pentru agentie care, pentru toata lumea,
    plateste 50£/ora in Bank Holiday.
    Thornbury platesc 56 daca nu ma insel pentru general nurse,
    eu am luat cel mai bine 34£/ora de la agentia mea, in BH.

Ce nu a ultraspecificat acolo poate este ca...engleza trebuie sa fie SUPER daca vrei aia 50£/ora,

Revenind la munca prin agentie,
    eu asta fac cam de 4 ani acusi,
    trebuie sa conduci, sa ai PIN desigur, si...engleza.
    Cele mai multe agentii cer acum experienta de spital, dar, daca gasiti care plaseaza si in NH (foarte putine) puteti incepe si de acolo, apoi, ceva ture in spitale de comunitate , se poate.
    Sunt bombardat acum cu oferte pentru nurse cu experienta de community deci, daca va stiti careva, dati un semn,
    25£/ora ca LTD, intre 10/12 pacienti/zi, parfum!

10. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Asta da oferta....mama de ce nu m-ai facut "sora medicala"si mi-ai gresit cariera de Nursaaaaaaa, da au niste tarife de plata ca mai ca m-as face sora medicala:)))))))))))............
    EU abia am prins de nas un 7, 50 lire dupa 1 an vechime de Care Assistant si sper sa trec pe o pozitie mai buna, dar sora medicala nu stiu sa fi auzit prin UK, astia liciteaza nu gluma la munca romanilor, sunt ok si muncitori in general...ca si carer si profesionisti ca nurse.

Mare e gradina ta Doamne!!!...

11. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Dromaderu esti online!

12. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Dromaderu esti online!......eu trebuie sa plec la Leeds stii ceva de Bluerockcare Ltd., sunt ok, am oferta de la ei.......

13. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Dromaderu esti online....stii ceva de Bluerock helthcare ltd., am oferta de la ei, am PRN astept PIN-ul, si merg ca si Carer sau Junior Nurse stii sa se poata asa ceva....fara PIN, si Sylviancare aceeasi oferta are........ mersi.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

-ras2- -ras2- -ras2- -bravo- -bravo-

Hai sa mai clarificam odata, ca ne pierdem in termeni.
    In UK, spre a munci ca si carer nu este nevoie de nici o calificare ,doar ceva experienta dar, cele mai multe NH te vor angaja si fara, oferind training-ul de rigoare.Engleza poti sa...balbai, caci nu-ti trebuie un vocabular imens, de scris nu ai treaba deci...se poate.
    Munca de carer in sine se cunoaste,
    daca vrei sa avansezi ierarhic, te inscrii la un NVQ 2, apoi 3, poti face chiar si un curse de medicatie care-ti va permite sa dai medicatia intr-o RH.
    Un carer cu NVQ va deveni ...senior carer.
    Eventual, poate aparea ceva pozitie de "team leader" ,ca sa nu-mi iau palme -nu-ma-uit- ,
    senior carer poate deveni si un carer cu experienta, nu neaparat si cu NVQ.
    In spital (NHS) , titulatura se schimba in HCA (Health care assistant) , care trece cam prin aceleasi grade,
    mai nou, NHS-ul a decis sa scolarizeze doi ani si sa ofere un Band 4 la HCA, care sa faca cateva din atributiile pe care in mod normal le facea nursa.
    Anul acesta cred ca iese prima generatie de acest gen.

Asistenta medicala de Romania este desigur nursa de UK,Band 5 in NHS, staff nurse in NH.
    In NH cresti fctie de abilitati dar, mai mult de un head of unit/ deputy manager/manager nu este, nexam! -asa-asa-

In NHS, intri ca B5 si poti creste, la fel ,fctie de abilitati, dar mai ales DE POZITIILE de B6, daca apar sau nu.
    Deci, un B5 va sta acolo 5 ani, in care salariul ii va creste incremential an de an dar, NU VA DEVENI B6 la terminarea celor 5 ani,
    pentru acea pozitie se aplica, DACA apare undeva.

Sister este o pozitie accesibila doar celor cu macar B6 sau 7, si presupune multa responsabilitate deci, de acolo si plata.
    Oricum, extrem de putine "sister" aleg sa faca munca prin agentie caci nu merita, ele avand munca lor si fiind platite corespunzator.

Personal, nu am habar despre seriozitatea unor firme , caci nu am folosit deci, scuze, pot da doar un goagal si gasesc ceea ce gasiti si voi.

Pot garanta despre companii ca Barchester, Four seasons,Bupa, ca sunt serioase, au un HR care se ocupa de tot ce inseamna proces de recrutare, ofera trainingurile de rigoare, si actioneaza intotdeauna ca un mare angajator, ajutand personalul cand este nevoie, however, va trebui sa va incadrati in policy-urile lor,
    una deranjanta (pt mine) fiind obligativitatea de a nu avea mai mult de 2 saptamani de concediu consecutive(well alta discutie).
    Wowww, ce m-am intins:))))

15. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Superb....am citit fara sa respir..... -da-da- -bravo- Dromaderu tot respectul pentru informatii.....belea:))))))), ceata pentru un incepator ca mine care abia asteapta PIN-ul.....ai vorbit cursiv si explicit.....te-ai intins, dar cu folos....oricum Thanks.....esti bun la casa omului!
    Eu astept sa plec cat mai repede, am mai muncit si in 2013 ca si Care Assistant, vedem ce v-a fi anul asta ....incerc poate vine PIN si e ok dupa...merg la Leeds si dupa de acolo undeva in sudul Angliei, prin Bluerock Healthcare Ltd.din Leeds, par ok din vorbe, incearca sa dea informatii , au oferit pozitii bune, incerc.Mersi de informatii si numai bine! -dans- -nu-ma-uit- -da-da-

16. iuli76

iuli76 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, iata ca postez din nou pe forum dar sunt super fericita......lume,lume.....am pinullllllllllllllll -limba- -limba-
    L-am asteptat atat de mult timp sa vina! De azi am 2 de induction again si de vineri pe flour alone. Oricum parerea mea dupa ce am facut 2 luni munca de carer este ca ar fi tare bine ca toti asistentii romani care decid sa vina sa munceasca in UK sa isi astepte pinul acasa. Oricum eu sunt tare fericita ptr ca in sfarsit am pin number. SUCCES tuturor pe mai departe. -ma-iubesc-

17. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0

buna seara
    despre ce este vorba? care e vechiul caz "Leicester" ...daca imi este permis?

18. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    bravo Yuli,felicitari !
    Marius AMG,scuza-mi curiozitatea,ce ai mai facut? ai plecat pe 7 iunie? succes
    mi=ar placea mult un topic de genul"life after PIN" -hipno- unde sa postam cu ce firme am plecat,cat de greu - usor am gasit job,training,adaptare,experiente

19. mariusAMG

mariusAMG New Member

Trophy Points:
    0
    am ajuns in UK in cele din urma..care mi-ati mai citit postarile..de sambata sunt ajuns..sunt la MHA ajuns aici..plecat prin VPL din Ro..sapt asta fac training..ne-a bagat intr-un hotel de 4 stele..si pt cei care nu stii sa faceti mancare..printre care si eu..cu mancarea lor..yacks..eu mananc numai desertul aci la hotel:)))))))))))))))la training ne aduce cate una si alta..toate cu functii de conducere ca nhe..:)))si vorbesc ele acolo..interesant devine cand ne mai intreaba si pe noi cate ceva..suntem 8 app de asta..si na..PINul nu-l am..ca si care assistant primesc 7,49..cica taxele is 20 % deci raman cu vreo 6 in mana..m-o incantat preturile de aici!!Romania e scumpa fratilor!!!sper sa ma acomodez si cu munca..ca va spun sincer..n-as mai pleca de aici!!am 22 de ani :D

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Acum ceva timp , a existat o cerere de careri/nurse ,in acea zona, mai ales nurse, care erau "sfatuite" sa accepte ca SE ceva la 8.50£/ora,
    un matraplazic pus la cale de o coalitie indieni/romani

Share This Page