32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    Neata!! Eu una sunt foarte dezamagita de nmc pentru ca pe 18 mai am 3 luni de cand am platit ultima taxa si nici un raspuns concret de la ei...cica sa astept!! Nu mai am rabdare.m.am cam saturat...poate veti spune ca sunt fitoasa sau nu dar nu mai pot ..nu.mi place munca de carer deloc..am invatat 3 ani ca sa fiu asistent medical si am muncit 5 ani ca asistent medical si pt mine acum este enorm de greu! Visez cu ochii deschisi la pin..iar daca trebuie sa mai astept mult..prefer sa astept in romania ..mai tarziu sun iarasi la nmc ! Bafta la toti

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu cred ca crede nimeni ca "esti fitoasa", asteptarea e cea care te omoara, incertitudinea dar...strange din dinti, vine sigur.
    Ca sa te imbarbatez, foarte scurt, ca plec la traforaj... -ras2- ,
    noi asteptam la fel, unii dormind noaptea in fata consulatului britanic din Bucuresti,
    apoi, asteptarea vizei...ne da sau nu ne da?
    Soarta de Roman!
    Fii tare, vine, bafta!

3. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos de incurajare!! Stiu ca n.ar trebui sa ma plang ca poate sunt norocoasa ca am un servici aici..o casa si un salar dar nu.mi place ce fac... stiu ca trebuie sa strang din dinti si asta fac...strang din dinti de o sa am nevoie de un dentist in scurt timp!

4. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    Uitasem : JOS PALARIA CELOR CARE MUNCEAC CA SI CARER..in uk italia sau oriunde in lume...de cand sunt carer am invatat sa apreciez mult mai mult pe cei care fac meseria asta!! Si tananan am sunat la nmc acuma si mi.au zis ca mi.au trimis invitatia pe 7 deci trebuie sa mi ajunga azi maine...vestea asta mi.a luminat ziua ...va pup si doresc la toata lumea sa primeasca vesti bune !!!

5. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    JOS PALARIA IN FATA CELOR CARE KUNCESC CA SI CARER....scuze

6. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e, sunt schimbari la NMC, toti vom fi invitati la Londra. In legatura cu testul de engleza, mi se pare normal... felicitari mota -ma-iubesc-

7. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    am auzit ca sunt seriosi, sa vedem acum...

8. mariusAMG

mariusAMG New Member

Trophy Points:
    0
    Sa va spun cate cea si despre aplicatia mea cu NMC-ul..pe 25 feb le-am trimis plicul cu toate actele..si i-am sunat pt prima data in ceea ce priveste stagiul dosarului meu,pe 30 martie.Atunci mi-au spus ca de pe 28 martie a intrat in verificari la comisia lor..bla bla..deci timp de o luna hartiutele mele au stat uitate pe undeva..in fine..luni..saptamana asta am primit primul lor plic cu ce le lipseste lor din actele mele,si anume,nu am completat nimic la sectiunea cu ultimul loc de munca ca si nurser..eu nu-l completasem deoarece am facut doar voluntariat,si le-am trimis si dovezi in sensul asta..in fine..am completat si aia ,iar la functie am pus VOLUNTEER..acu sa vad ce-o mai fi..aha..si pe 7 iunie decolez spre Londra -ma-iubesc-,ajutat de catre firma VPL Healthcare..pana acu au fost ok..comision nu cer,dosarul pt NMC l-am pregatit dupa indicatiile lor si daca nu mi-au cerut transcript of training m-am bucurat,pt ca am citit ca multora dintre voi numai ala vi l-a cerut..acu sa vad si eu ce-o sa fie..la inceput lucrez ca si CARER pe 7,49 lire pe ora..urmand ca dupa acceptul NMC sa trec pe 13,50..sper sa fie asa..am semnat deja contractu!

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multa bafta!
    Te rog sa mai revii si sa ne tii la curent daca chiar se materializeaza aceasta chestie,,
    7.49£/ora ca si carer este foarte mult, 13.50£/ora ca nujrsa, fara experienta de UK, este si aia mult dar, sa zicem ca e fctie de locatie,dar mai revino te rugam pe aici si zi daca asa este cand ajungi la UK,
    au mai scris unii dar...dusi nene! -ras4-

10. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo,Motanik !! mai ai putin si ai reusit ! fara dentist :)

11. mariusAMG

mariusAMG New Member

Trophy Points:
    0

pai normal ca o sa va scriu si de acolo..ca nu ma doare tastatura:)))

12. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit scrisoarea de accept, multumesc tuturor pt sfaturi si ajutor -ma-iubesc-

13. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo,Pisi,f repede in cazul tau

14. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!Eu nu stiu de ce sunteti asa ''acizi'' in ceea ce priveste o informatie noua.Cand am postat in legatura cu testul de limba engleza care va fi la NMC, am facut-o doar in scop informativ,si doar pentru cine intereseaza.Cand eram in curs de procesare pt PIN acum 2 ani si citeam acest forum zilnic , orice informatie mi s-a parut utila . Eu personal am intalnit foarte multe asistente romance care abia leaga doua vorbe in engleza si totusi s-au aventurat sa plece si sa-si faca un rost in UK( asta e strict problema lor,e extrem de dificil sa te descurci in nursing fara sa ai o baza foarte buna de limba engleza , cand ajungi ar trebui doar sa-ti perfectionezi termenii medicali si abrevierile).Majoritatea care au plecat si au sperat ca''se descurca ei'' sunt ''stuck'' in ture de noapte si fara sanse de avansare sau s-au intors acasa.Deci, DA, eu sustin acest TEST de limba,pt ca e util, dar, motivul pt care eu am considerat acest mesaj ca fiind unul ''nefericit" ,este pt simplul motiv ca se prelungeste timpul de procesare al documentelor,iar ei inca nu au nici macar o legislatie in urma caruia se va da acest test+identity check+ce le mai trec prin cap ca sa-ti ceara..ma gandesc ca saracul asistent de acasa caruia i-a ajuns cutitul la os mai tarziu decat la altii si abia s-a hatarat sa aplice si spera intr-un accept si verifica posta zilnic..NU e happy!!Succes!

15. arandina

arandina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Eu am scris intr-o postare mai veche ca pe forumurile asistentilor spanioli se vorbeste despre reintroducerea vreunui test de limba pentru obtinerea PIN . Nu stia nimeni , inca, in ce va consta acel test. Nu cred ca va fi doar un "interviu " la NMC, ci vreun examen la o scoala acreditata de catre British Council. Daca nu ma insel, acum ceva vreme, nu cereau IELTS? Si eu cred ca asta ne va ingreuna situatia, dar asta e.

16. userina

userina New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni care e diferenta intre career si nursa ? Exista vreo sansa sa ma angajez direct ca nursa daca am termiant facultate de 4 ani ?

17. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    carrer-infirmier nurse-asistent medical in comparatie cu ce e in ro.
    Sanse exista, daca le ai bine cu engleza.

18. Myry29

Myry29 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Am si eu o nelamurire daca ma poate ajuta cineva!Am trimis dosarul la NMC in octombrie 2013(specific ca am terminat facultatea de 4 ani si am luat licenta in septembrie 2013),apoi am venit sa lucrez ca si career!Am primit doua scrisori prin care mi se confirma ca dosarul e complet si am platit ambele sume de bani!Acum 2 saptamani am fost invitata la Londra pt verificarea actelor originale(interviul) dar Nu mi s-a spus decat ca actele sunt in regula si ca trebuie sa astept telefon de la ei,insa in doua saptamani nu m-a sunat nimeni si luna asta Se fac 7 luni de cand am trimis dosarul!Stie cineva cat dureaza sa primesc pin-ul dupa interviu pt ca am un loc de munca asigurat insa nu stiu cat ma mai pot astepta!Va multumesc!

19. userina

userina New Member

Trophy Points:
    0
    poti sa detaliezi ce face in plus nursa fata de asistenta din Romania ?

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Fara suparare,
    ce ai invatat tu mai exact in astia 4 ani de scoala?
    Ce scoala ai facut adica?
    Ai aici ditamai topicul de citit, si, in anul de gratie 2014 vii cu asa intrebare?
    Faci misto de noi?
    Astia 4 ani de scoala, i-ai facut dupa absolvirea unui liceu?

Share This Page