11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari idaly si mult succes in continuare!!

se pare ca incep sa se miste lucrurile pe la nmc...

2. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    din ce am citit, prin agentii nu merge sa lucrezi daca nu ai inca pin-ul ?

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai ce ai citit tu?
    Unde citesti?
    In urma caror randuri citite corelezi intrebarile?
    De curiozitate asa...

4. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Pe intreg teritoriul UK nu poti profesa ca si nursa daca nu detii PIN No,nu conteaza ca este NH,NHS,agentie,etc.

Pana intri in posesia PIN-ului posi profesa ca si CA,SCA,HCA,bineinteles daca indeplinesti anumite conditii.Citeste mai sus ca s-a mai scris pe

acest subiect.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

As completa spunand doar ca, nu conteaza nici daca ai trimis actele la NMC si

"am vorbit cu tanti Maricica la telefon si a zis ca vine PINu".

No PIN=no job in nursing.

6. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    Dar vin si eu cu o intrebare, chestia cu no pin=no job in nursing am inteles-o, insa risc sa nu ma incadreze angajatorul ca nurse in momentul in care am pinul daca incep ca si carer? Poate veni angajatorul cu fel si fel de "motive" la mine ca nu ma poate incadra, inca , ca si nurse din "n" motive? Contractul l-am semnat ca si Registered General Nurse, insa fiindca plecarea mea va fi inainte de a primi pinul, inca imi este foarte neclar ca ce si pe baza carui contract voi lucra. Cea de la agentie mi-a zis de "training nurse" cu un salariu mult mai mic pana imi va veni pinul.
    Exista asa ceva?

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu,
    in momentul in care primiti PIN-ul, imediat trebuie sa va treaca in categoria de salarizare si sa va schimbe contractul.
    However, posibil ca unii sa "traga matza de coada" sa zic asa si sa incerce sa va abureasca...ca nu e experienta/ca e limba, mai stiu eu ce,
    daca aveti PIN-ul, puneti-l pe masa si cereti-va drepturile!

8. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    :D Asa o sa facem! Si mai deranjez cu o intrebare: cate luni te poate tine un angajator in training? Caci nici lucrul acesta (sau nu a vrut) sa mi-l spuna dna de la agentie. Sau este in functie de fiecare angajat, in functie de cat de repede prinde el totul ?!

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Aici difera cumva,
    desigur ca e functie de fiecare in parte si de gradul de adaptabilitate,
    dar, daca angajatorul e nevoit sa te plateasca salariu de nursa, nu are dorinta de a te tine in training la nesfarsit.

Dar, nici nu poate risca sa te lase "pe mana ta" daca simte ca nu esti gata.
    Oricum, din majoritatea experientelor de pe aici, nu te tin shadow prea mult, dar, o limita de timp nu este/poate fi fixata prin contract.

10. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0

Pfff... Multumesc mult pt raspunsuri!
    Sa dea Domnul sa ma adaptez repede sistemului pt a-mi putea aduce si familia cu mine :D.
    Seara buna!

11. idaly

idaly New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru felicitari. Pasul urmator va fi sa ma decid unde voi accepta un job pentru ca eu am preferat sa astept PIN ul inainte de a semna un contract. Am depus CV ul la doua agentii din Anglia si m-au sunat ei sa intrebe cand putem incepe interviurile. Acum urmeaza sa dau interviuri. Daca reusesc sa obtin un contract bun voi revenii cu informatii. Multa bafta tuturor. Noapte buna.

12. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    de ce nu trimiti cv uri direct la angajatori? fara agentie?

13. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    acum am vb cu firma DHL pt expedierea plicului la Londra. Costa ff mult, 280 lei. Oare sa trimit cu ei sau sunt si altii mai ieftini?

ma bucur ca au dat drumul la pinuri,deci a fost ca si anultrecut o suspendare pana la inceputul lui aprilie. si inca mai sper ca nu ne cheama pe toti la Londra :)

14. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    pisi,felicitari pt luarea interviului. spune-ne cum a decurs,ce te-au intrebat?

15. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0

pfff.... eu tot ce am avut de trimis am trimis prin posta romana (8ron) cu confirmare de primire. Nu am avut probleme.

16. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    de ce nu folosesti serviciul EMS posta romana? eu anul trecul prin noiembrie am platit cam 150 lei, si poti urmari online cand ajunge la destinatie...si plicul meu a ajuns in 4 zile.

17. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    La asta ma refeream, poti lucra ca si CA pe baza unui contract pe perioada determinata pana obtii pin-ul, cel putin asa spun unele firme de recrutare. Dar daca l-ai semnat (pe 1 an) si obtii pin-ul mai poti sa renunti la acel contract si sa treci la statutul de nurse ?

18. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara! de obicei ei te accepta ca si carer cand stiu ca esti nurse si ai aplicat la nmc..ei isi vad interesul,asta daca au intradevar nevoie de nurse.cel putin asa cred eu ca stau lucrurile.in cazul meu este asa! am inceput ieri ca si carer,din cate am inteles o sa ma lase cateva zile ca si care asistant si apoi o sa fiu senior carer asa cum este scris in contractul pe care l.am semnat! nu mai are nimeni noutati de la nmc?

19. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    eu le-am dat celor de la mma dreptul sa vorbeasca la nmc in numele meu, au zis ca suna sapt viitoare. dar oricum... eu abia acum 2 sapt am trimis actele, deci mai am de asteptat.
    pana atunci, pre-registered nurse. nu stiu deocamdata cand voi pleca.

20. mariusAMG

mariusAMG New Member

Trophy Points:
    0
    hei!!a fost cineva la interviul celor de la VPL Healthcare de la BUcuresti de saptamana asta??9-10-11 aprilie!!

vad multe contre in legatura cu cei care nu inteleg indatoririle care le vom primi in UK..adica,multi sunt foarte mirati ca vor spala si schimba la greu..fratilor..acolo nu-i ca la noi in Ro,ca mergi cu seringa prin saloane si dai 2 injectii..cum au zis si ceilanti useri..NH sunt private..si daca o sa te plateasca cu 12,13,14..cum zice fiecare..sigur nu iti dau banii aia degeaba..

concluzia ar cam fi..la banii ce ii primesti acolo..mai conteaza asa mult cat si ce faci??principalul e sa nu te ia de prost..adica dupa un shift sa nu mai poti sa stai nici macar in picioare..abuz..conteaza sa ai un trai decent,parerea mea..ca in Romania noastra draga..nu o sa il ai in veci..poate numai daca au mama si cu tata din diverse "afaceri"..FITI REALISTI!!bucurati-va ca o sa primiti un loc de munca,ca in Ro ii vai si jale!!eu unul..asa fac..

Share This Page