19.8 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Sunt multe de spus cafengiule,
    am lucrat in weekendul asta cu o nursa de treaba tocmai din Guyana britanica,
    mi-a zis cat de extenuata e saraca, caci este uzata moral, desi...stia ca lucreaza prea mult dar, avea familie mare back home si, bucuria ei sa le poata trimite cate ceva sa-i ajute.
    Romanii..well, unii fac case/vile pe la mama dracu' prin tara, in care poate nu vor sta niciodata, si nu ma refer acum la cei din UK neaparat ci asa, la general!

Amuzant a fost ca, in doua zile,
    le-am gasit cam 10 greseli (mai mici/mai mari) doar in MAR sheet-uri , este o vorba cum ca "fresh eyes" descopera imediat ceva gresit.... -asa-asa-

2. stefancora

stefancora New Member

Trophy Points:
    0
    cu multa munca se poate :) pacat ca sunt o gramada de firme de recrutare care ofera 6 lire la ora .. si interesant ca doar alea le gasesti cand cauti pe celebrul "google"

3. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    E foaaarte binevenit cate un sneak peek asa din cand in cand, privind viata/munca din uk, asa ca multumim dromaderu&cafea pt postarile recente..
    Spuneam mai sus ca nu mi se pare ok ca nursa de la agentie nu lucreaza daca e short staff pt ca, ei bine, am lucrat in romania intr-un mediu unde toata lumea punea mana la munca, daca terminai treaba te duceai sa vezi care are nevoie de ajutor…si deci ar fi foarte ciudat ca eu sa "nu-mi mai vad capul de treaba" iar colega de la agentie sa nu ajute...
    Si totusi, pentru siguranta noastra, cu totii ar trebui sa aplicam aceste principii, pt ca asistent medical in nici un caz nu inseamna sclav... poate doar in DEX -limba-

4. Divka

Divka New Member

Trophy Points:
    0
    Neata.Subscriu celor zise de Dromaderu mai sus si regula se aplica si la carers,cel putin eu asa fac.Eu lucrez HCA(Health Care Assistant) prin agentie si daca la double partenerul mi-a disparut,fac toaletarea scurta la pat,fara sa-mi rup spatele invartindu-l pe rezident dupa care ies pe holuri si ma uit lung in sus si-n jos daca imi apare colegul alocat sau gasesc unul sa ma ajute,atentie unul din staff nu unul de la agentie ca mine(de obicei nu e permis sa lucreze in team doi de la agentie).
    Am avut case in care am fost doar o data ,pentru ca i-am spus managerului agentiei ,daca ma mai duc acolo trebuie sa fac raport pentru neglijenta si managerul a inteles...M-am invatat sa lucrez englezeste,caci si eu venisem cu avant sa le fac treaba la toti,dar m-am potolit,e suficient sa le respect regulile,sa ma misc repede si bine si sunt apreciata.Intre timp ma mai imprietenesc cu nursele,mai invat una alta.Pot sa spun ca experienta de carer imi prinde foarte bine. -da-da-
    Si intorcandu-ne la PIN, ne intoarcem la asteptarea normala UK,incet si sigur... -obosit-

5. oana1988

oana1988 New Member

Trophy Points:
    0
    si in sfarsit o veste buna...am sunat la nmc si apar ca registered nurse...pinul e pe drum...deci totul e ok pana la urma doar ca asteparea e cam grea..bafta tuturor care sunteti in asteptarea pin-ului...o zi frumoasa

6. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    Bravoooo oana, felicitari -bravo- -dans-

7. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    Oana nu ai idee ce veste buna mi.ai dat!!! Felicitari si ma bucur enorm pentru tine!!!

8. oana1988

oana1988 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc frumos!!va doresc la toti sa primiti aceeasi veste buna cat mai repede posibil

9. citony2004

citony2004 New Member

Trophy Points:
    0
    OK..Am primit o alta notificare ca imi lipsesc documentele cu pricina. Am fost plecat din tara si nu am avut timp.
    Inteleg ca acum trebuie sa trimit copii legalizate la notariat de pe Certificatul de Competente Profesionale si de pe Adeverinta aia cu modulele, specificata de ei (ambele doar in limba romana). Eu, cel putin asta am pregatit sa pun maine la Posta.

10. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    @oana1988
    Wow felicitari!! Asta da veste buna!! Bvo! Sa mai auzim si de altii cat mai curand!

@Divka
    Interesant ce spui, very clever ;)
    Presupun ca ai ajuns sa ai acel job ocolind agentiile romanesti…

@citony
    Din postarea ta nu reiese daca ai mai trimis copii in lb romana, legalizate, ale actelor pe care ei ti le cer acum… si din pacate greseala asta o facem multi, inclusiv eu…cand mergem la notar sa legalizeze traducerea, aceasta se ataseaza de un exemplar in lb romana…si de aici pleaca totul… cel putin eu asa am inteles, ca daca la traducerea diplomei este atasata acea copie in lb romana, se considera ca aceea reprezinta “certified copy of nursing diploma-romanian version”, dar de fapt sunt 2 doc. diferite...

11. Teo83

Teo83 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai devreme am sunat la NMC sa-i intreb de Pin si mi-au zis ca in cateva saptamani o sa primesc o scrisoare in care ma invita la Londra. Deci se pare ca e official: vor sa ne vada in carne si oase.....

12. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ar fi oficial...ar publica undeva treaba asta...dar e cumva...altfel decat oficial...
    Si oare chiar pe toti ii cheama? Mai erau persoane care afirmau ca nu au fost chemate...
    Oricum, si eu sunt printre "norocosi", si eu ma voi plimba pana la NMC...

13. Divka

Divka New Member

Trophy Points:
    0
    Oana1988-felicitari!stam si noi la rand -da-da-
    Adda.NO1-lucrez la o agentie care acopera aproape jumatate din UK si am avut noroc,dar pana am ajuns la ei am tras-o si cu firma romaneasca si cu o firma englezeasca,am stat si fara job,interviuri si CV-uri fara numar,n-a fost usor,dar cu perseverenta si rabdare se poate.. altadata va spun povestea mea...

14. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    @Divka
    deci si tu ai experimentat combinatia firma romaneasca + firma british...si vad ca nu ti-a placut...
    bine ca ai reusit sa rezolvi totusi!!

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Va mai spun odata mai copii.
    Eu locuiesc in Rugby, care are cam 70K popor,
    Rugby nu are nici o scoala de nursing .OK?

Vin de la Iasi,via Roman .
    Romanul, un orasel moldovenesc, cu cca 70K de locuitori da?
    Cand am plecat eu avea 4 scoli sanitare! -nuuu- -nuuu- -nuuu-
    Existau scoli din astea prin apartamente de bloc, prin garaje,
    erau scoli de asistenti la orice comuna mai rasarita si cu ceva doctori dispusi sa semneze orele unora de practica si sa treaca la examene pe toti de "sareau" frumos!

De ce va mira deci ca NMC-ul, isi pune fireasca intrebare?
    Stiti ca Romania a avut a doua universitate din lume ca numar de studenti, dupa China?

16. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    ok, nimic de zis, sunt foarte multe scoli...dar NMC-ul si-a dat seama brusc, in ianuarie 2014, ca trebuie sa verifice identitatea celor care aplica din Romania?

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Asta nu cunosc dar,
    posibilitati ar fi,
    ori s-a inmultit numarul de cereri dupa 1 Ianuarie ori,
    la NMC a ajuns un numar crescut de plangeri contra nurselor din Romania,
    repet, doar speculatii

18. Teo83

Teo83 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, e drept. Si eu de ex m-am trezit la sfarsitul anului III cu colegi "noi", sau aveam colegi pe care ii vedeam din an in Pasti - asta e alta poveste; n-are rost sa discutam despre asta.
    DAR, eu n-am nimic de ascuns . Se pare doar ca am mai mult "noroc" - oricum idea e ca o sa vina si pinul, nu se stie cand dar o sa vina.

19. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    Spui ca se poate ca pe cei care au facut scoala la fundeni sau carol davila sa nu-i cheme? doar pe cei care au terminat scoli deschise peste noapte?

20. Teo83

Teo83 New Member

Trophy Points:
    0
    N-am idee. Eu am terminat scoala de stat in 2012 si chiar am o colega care si-a obtinut pinul anul trecut in noiembrie. Deci: in teorie nici eu nu ar trebui sa am probleme mai ales ca mi-au trimis scrisoarea in care imi spunea ca mi-a fost acceptata aplicatia si ca actele sunt in regula.

Share This Page