0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    https://www.gov.uk/disclosure-barring-s ... t-provide-
    corectez,cred ca poate sa iti ceara extras de cont
    dar cel mai clar ne poate spune krystyne ce a completat cu FSHC,eu zic doar ce vad pe site,oricum faptul ca te pune sa completezi formularul asta e o dovada ca chiar e interesat de tine,fara asta nu poate sa te angajeze,ia amenda vreo 10000 daca esti la prima angajare in uk si nu te verifica,la angajator ma refer

2. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    @noname:
    Buna
    Da, pot cere. Eu ma intreb de ce nu mi-au trimis nici un formular sa semnez ca sunt deacord ca ei sa ma verifice, cu toate ca trimitandu-le actele inseamna ca sunt de acord...

3. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    pai neaparat trebuia sa iti dea sa completezi formularul ca lui krystyne,asa cred

4. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    @noname
    Despre formular o sa intreb luni

Tu esti in UK?

5. noname

noname New Member

Trophy Points:
    0
    nope,eu is in Ro :)) inca

motanico,
    cum e la munca,ai inceput? a,enhanced DBS certificate iese in 4 sapt(maxim,probabil)

6. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    mie mi-au cerut extras de cont . nu stiu cum sa pun formularul aici caci l-as pune direct completat :D , iar formularul ce l-am completat eu nu arata ca cel din linkul tau de mai sus Adda.

7. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Krysstyne!
    Da, extrasul de cont face parte din grupul 2b, "financial and social history documents".
    ..dar cum arata formularul pe care l-ai completat tu? il gasesti undeva online sa-mi dai link? eu nu gasesc nimic -nu-stiu-
    multumesc

8. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Krysstyne!
    Da, extrasul de cont face parte din grupul 2b, "financial and social history documents".
    ..dar cum arata formularul pe care l-ai completat tu? il gasesti undeva online sa-mi dai link? eu nu gasesc nimic -nu-stiu-
    multumesc[/quote]

http://www.swimireland.ie/wp-content/up ... n-form.pdf

-prima si ultima pagina nu se completeaza.

9. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    @krysstyne
    ok deci e formular special pt asa ceva....eu speram ca e vorba de ceva mai simplu, unde scrie ca esti deacord sa fii verificat si sa semnezi...si cam atat! ms..

10. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Am o rugaminte la cei care lucreaza in Anglia,mai exact in sud..Am obtinut un job acolo si incep pe 1 luna viitoare,eu plec din Irlanda de Nord pentru a lucra acolo dupa 7 luni,asta mi-am dorit de la bun inceput ,am rezistat cat am rezistat in conditiile de aici si GATA ,nu mai pot,acum teama mea e destul de mare,iar chiar daca nu mai sunt ca atunci cand am venit in UK, si am idee cu se ce mananca sistemul lor si la ce ma pot astepta in NH,totusi ,sper sa nu mai fiu muncita ca un cal de cursa lunga,pt ca m-am saturat de sickurile lor si de short staff si etc.Compania pt care voi lucra e Southern Healthcare. Stie cineva ceva despre ea?Eu am vb cu managera la interviu,si am intrebat in mod special despre numarul personalui in tura de zi si de noapte. Sper sa fie asa cum mi-a zis( 42 rezidenti nursing cu 2 asistente si 9 careri....da 9 ziua)Acum de la interviu pana la ce gaseti acolo ....mi-e frica sa nu plec de aici si sa dau de mai rau...Sper sa-mi fie inteleasa teama si sa ma puteti ajuta.
    Apropo...ca veni vorba de personal..,cine stie by RQIA, cat personal trebuie sa fie la numarul de rezidenti... ,ca m-am saturat sa fim tot dusi cu vorba...Asistenta de la agentie nu lucreaza daca nu e full staff ,iar noi .....,nici nu ar trebui sa mai luam cheile,serios..bataie de joc :(

11. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Cum adica "asistenta de la agentie nu lucreaza daca nu e full staff" ??? pai nu tocmai de asta o trimite agentia acolo?
    cred am mai citit povestea asta undeva dar parca e prea de tot!! astea sunt conditiile pe care le ofera agentiile? pai hai cu totii la agentii!

12. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mai spune ca a rau ca ti sar oamenii in cap ca I descurajezi
    si nici de irlanda nu mai zi nimic :) cand ai vazut ultima data soarele? :)

Glumesc bineinteles....

toti iti vor spune ce vrei sa auzi....doar nu vrei sa ti spuna ca vei fi tu si un carer pe tura de noapte
    9 careri la 42 rezidenti mi se pare s.f. chiar daca ziua au obicei sa puna mai mult personal (de frica rudelor)

totusi zona de sud e mai posh si e posibil sa fie ok

13. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    la agentie mergi dupa ce esti superbazata atat profesional cat si la engleza
    de obicei asistentele vechi ca sa si mai rotunjeasca venitul mai merg bank cand au chef si timp prin agentii
    Cand lucrezi prin agentie te ia de bun.....te trimite si tre sa faci si gur tot. Dar sunt platiti si mai bine pe ora (mult mai bine)

Dromaderul lucreaza pt agentii si poate sa te lamureasca mai bine cum e cu bank

14. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    ajungem noi si acolo (la agentie), dar eu spuneam ca am mai citit de cateva ori pe aici ca "nursa de la agentie se aseaza frumos pe scaun si nu lucreaza ca nu e personal suficient"...ceea ce nu mi se pare normal deloc..

15. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Ba fix cum procedeaza ele e ok
    daca in fisa postului scrie ca tre sa fie 2 asistente....apai 2 tre sa fie....

in caz de se intampla ceva....ele raspund...asa ca nu risca

fac asta pentru ca au vechime, stiu cum sta treaba si ce drepturi au

nu prea se aplica la cele noi mai ales non uk care sunt obisnuite cu stilul estic si le e frica sa nu si piarda postul

dar nu e o regula nici pt bank.... mai muncesc si pt 2... depinde de nursa....de relatia cu angajatorul..de urgenta....situatii si situatii

16. PisiAlice

PisiAlice New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sare nimeni nimanui in cap, ba dimpotriva, vrem sa stim tot -asa-asa-

17. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    Am tot auzit de partile negative in ultima perioada, as dori sa aflu si partile pozitive :D :D as dori sa aflu si motivele care "ne-ar retine" in uk (daca se poate spune asa) thx!

18. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Mergi in Regent's Park, Hyde Park, St John, Green Park, Kew Garden ... sau oriunde vrei...stai putin si uita te la oameni...observa I...(asta ar fi pe primul loc la mine)

Educatia si oportunitatile pt cei ce au copii (de asta sunt eu aici)

viata culturala, evenimentele, respectul pentru istorie si valori

Uita te in portofel

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Welcome back romina,
    chit ca...cu probleme, ma ia sincer cu dureri de cap cand citesc asa ceva si, nu pot invinovati decat romanismul din noi, da, zic din noi deoarece si eu o comit..."lasa ca o sa fie bine"! chit ca foarte rar zilele astea.
    Weekend-ul ce a trecut am facut doua ture scurte intr-un NH in Leicester, la 30 de rezidenti (dementia unit) eram doua nurse si 7 careri, din care doi erau one/one.
    Unii rezidenti care indeplinesc criteriile la CHC (Continuing Health Care ) assessment au dreptul la un carer 24/24 de ore.
    De ce fac aceasta paralela?

Sotia mea, a facut (ca si carer prin agentie) doua ture consecutive intr-un spital din zona.
    Prima zi, a fost alocata pe un ward de 6 pacienti, unuia singur,deci,era one/one, pacientul danseia, un omulet cu dementa avansata, stand mai mult in pat si dormind, sotia mea, mai permanent, i-a ajutat pe ceilalti cinci din salon, benevol sau la cererile nursei in charge.
    A doua zi, sotia mea a fost pe acelasi ward, un salon diferit, desigur, a bagat ochiul si prin salonul cu cei 6, pacientul cu one/one avea un carer , o negresa din aia ....cu proportii, aia NU S-A MISCAT DE LANGA PATUL ALUIA chit ca ala dormea dus. Atentie deci, aia AVEA TOT DREPTUL sa faca acest lucru, deoarece danseia ii fusese alocat ACEL pacient!

Deci, nursa nu ar fi vut voie sa-i ceara sotiei mele sa faca mici sarcini pt ceilalti 5 care ar fi indepartat-o de pacientul danseia dar, dacaa vazut ca sotia mea nu sare de 5 metri in sus...a indraznit, desigur, a doua zi a realizat din prima cu cine are de a face!

Asa e si cu noi, nursele din Ro prin NH,
    ni se urca unora la cap ca ne descurcam de numa/numa, cu cat faci mai mult, cu atat aia iti vor creste loadul, desigur ca te vor lauda/bla/bla/bla dar, daca ai comis o abatere ceva, NIMENI NU TE MAI CUNOASTE!
    Si, cand esti pasibil sa gresesti?
    Cand esti obosit mort de volumul de munca!
    Am exemple zeci si sute, noi romanii lucram short si scoteam ca ursii pacienti, madam...Natalie venea la treaba, daca era unul short, suna la persoana on call, si nu facea nimic pana nu venea careva sa ajute!
    Noi insa, eram dependenti de WP, dansa o durea la basca de asa ceva!

However, am mai spus, pentru noi, ca nurse, nu poti ,odata intrat in unitate, sa o dai cotita, rezidentii aia sunt totusi responsabilitatea noastra dar, trebuie facut, dupa discutii in prealabil cu managerul (pe care-i doare'n cot!) INCIDENT FORM!
    La fiecare tura scurta, faceti un incident form!
    Daca un accident se intampla si voi nu participati imediat la actiunea de salvare, pe motiv ca spalati o mamaie pe undeva, ca erati short staff,
    nu te ia nimeni in seama daca nu ai cum dovedi ca acesta era o chestie repetitiva!
    Este un caz celebru al unei nurse din NHS care a castigat cateva sute de mii de lire caci a dovedit ca durerile acute de spate ce o impiedicau sa mai munceasca se datorau anilor de lucrat short staff pe stroke unit, totul dovedit cu...desigur, incident form!

Acum, vine si partea naspa! niciun manager nu va fi happy cu o nursa care o tot bate la cap cu acest fel de cereri, si, si mai putin cu una care face chestii din alea.
    Mai este varianta de whistle blower dar si acolo...e cu un fel de risc caci, informati voi CQC-ul ,aia vin/pleaca, voi, desi sub anonimat, veti ramane acolo si, daca deja ati apucat sa faceti plangeri, nu le va fi greu de imaginat cine este cel de a tras alarma!

Apropo de CQC, toti cei de aveti contracte noi, cautati-va casa pe site-ul alora de la CQC si vedeti cate stele are, cititi rapoartele si veti vedea de ce le lipsesc stele, si, evenmtual veti intelege de ce au nevoie de staff si ,vezi Doamne, au ajuns tocma in Romania cu recrutatul!

Agentie,
    subiectul meu preferat,
    cine pomeneste acolo ca nursa din agentie ar trebui sa faca si sa dreaga, se inseala, are aceleasi drepturi ca si nursa din NH sau NHS, si da, daca eu ajung de ex pe un ward unde nu am destul staff sa duc tura, pot sa spun ca nu iau raportul, este obligatia lor sa aduca extra staff!
    Ca nursa prin agentie ajungi de nenumarate ori in locuri in care nu ai mai fost niciodata,cu oameni pe care nu i-ai mai vazut niciodata,cu hartogaraie diferita fata de spitalul in care ai fost ieri, cu uniforme diferite/etc/etc/etc.
    Dar, un lucru este comun, tot pacienti ai in grija si, cam aceeasi metodologie o folosesti!
    Tura mea oate fi anulata de ex cand conduc spre munca (mi-s-a intamplat odata in 5 ani), moment in care voi fi platit doua ore.
    Engleza trebuie sa fie OK , sa conduci, sa cunosti legislatie, abrevieri,sa stii sa faci un bleep pt un doctor,asta peste ceea ce tre sa stii sa faci ca nursa desigur.
    Dar, se poate! Am dat pana acum doar de o singura alta romanca , nenumarate africance/etc/etc,
    noua romanilor parca ne e frica de...nou -nu-ma-uit-
    am fosti colegi care au facut una/doua ture apoi le-a fost frica sa se mai duca...ca "daca se intampla ceva!" -ras2-

Banii...doar de dragul de a face return to NH am facut Sambata cu 18 si Duminica cu 21£/ora, ture de 6 ore deci...un fleac...
    dar, in mod normal, nu ies din casa fara 20£/ora, de cca 3 luni fac community in Birmingham, Luni-Vineri, 8:30-17:00, 25£/ora flat rate!

20. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Nah v ati lamurit? :))))))

ps: nu stiu daca eu am spus ca tre sa faca si sa dreaga....daca e asa scuze.... ce am vrut sa spun este ca nu mai are pe cine sa intrebe sau la cine sa traga cu ochiul, si nu stie situatia din teren ca o nursa care merge zi de zi si are aceeasi pacienti intr un care home si cumva stie ce o asteapta

dar postarea ta a lamurit totul...esti mai in masura sa explici cum functioneaza sistemul

Share This Page