17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Seara ... Avand in vedere faptul ca fratele meu a terminat scoala anul trecut, in Romania, dupa cum este mentionat pe siteul NMC, nu ii mai trebuie acea declaratie de la Ministerul Sanatatii, cea care trebuie sa astepti dupa ea 5 luni, nu ? In cazul asta...doar treebuie sa completeze formularul si sa trimita documentele la NMC si gata... nu ?

In ceea ce priveste taxa, o plateste dinainte sa trimita documentele sau dupa? Cum se procedeaza ? Ca nu o sa trimita banii in plic ... !!!

2. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Si inca ceva, ar fi bine sa aiba un examen de limba? Cum ar fi IELTS, desi mie mi se pare o aberatie, el oricum stie sa vorbeasca engleza ... !!!

3. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna shmucu! Pentru ca aplicatia la NMC sa fie completa trebuie indeplinit si acest criteriu (achitarea sumei de 110 GBP). Plata se poate face online pe site-ul NMC, daca ai un card de debit, in GBP

Mult succes!

4. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles, super. Multumesc pentru raspuns !!! In ceea ce priveste IELTSul ce ai putea sa imi spui ? Oricum, ceea ce face el ca engleza in tara nu se compara cu ce se vorbeste aici, dar voiam sa stiu daca este necesar acel test ... din experienta voastra !!!

5. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Din ce stiu eu IELTS-ul este pt cei din afara EEA, iar Romania face parte din EEA de prin 2007 (cred).

6. ciosa.alexandra

ciosa.alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Va mutumesc!Saptamana asta sper ca voi apuca sa termin cu actele si voi trimite si eu.

7. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    -nas- Good luck noilor nursi :D care urmeaza sa vina . .. :>)

8. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim Andrei_p! Mult noroc si vechilor nursi :) la ce au de facut!

9. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Cu taxa de procesare a dosarului nu stiu cum e, in 2011 noi nu plateam decat pinul. Cel mai bine e sa dai telefon si sa intrebi. Daca nimeresti peste un indian si nu intelegi ce zice, inchide telefonul si mai suna odata, sigur va raspunde alta persoana. Eu asa faceam. E bine sa iti urmaresti dosarul. Eu tot la 2 saptamani dadeam un telefon. Plus ca ai ocazia sa-ti exersezi engleza. Bafta!

10. Andreea25

Andreea25 New Member

Trophy Points:
    0
    Ptr amatori care vor sa plece prin firma WORK EXPERIENCE din Romania o sa va impartasesc conditiile si comisioanele pe care le impune aceasta firma: 250 LIRE PE LUNA DIN SALARIU (3000 DE LIRE PE AN ) ,1000 LIRE SI SALARIU pe ultimele doua saptamani in caz de parasesti locatia in care te trimit ei fara sa stii unde este, decat dupa ce semnezi contractul .Vi se pare normal ?Am pinul si voi pleca pe cont propriu sa-mi caut acolo de munca.

11. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Cu taxa de procesare din pacate stiu eu -trist- Am trimis doar actele in noiembrie 2013 si o luna mai tarziu am primit plic de la NMC in care spuneau:
    "We are writing to remind you that the following items are still outstanding on your application for EU Application Assessment:
    EU Application Assessment Fee
    Please be kind enough to arrange for the above mentioned document(s) to be returned to the NMC as soon as possible"

Am platit imediat ce am primit acest plic si in ziua urmatoare am sunat la NMC si am intrebat cat ar dura procesarea in situatia in care am platit o luna mai tarziu...si mi-au spus ca dureaza 90 zile, starting with the payment day -trist-
    Deci e fff important, in momentul in care se trimit actele trebuie achitata si suma de 110£.

Multa bafta tuturor!

12. coman elena

coman elena New Member

Trophy Points:
    0

13. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0

Buna, Coman Elena! am scris ceva gresit?

14. motanica

motanica New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara! intrebare intrebatoare : am triumis actele cerute in octombrie..in noiembrie mi -au cerut altele..le-am trimis..printre care si transcript of training...in decembrie au mai odata transcript of training ..le-am trimis---astazi mi a ajuns scrisoare de las ei ca vor transcript of training!! va rog frumos lamuriti-ma!! transcript of training sunt orele de practica si garzile nu? dc ma freaca aiurea daca l e am trimis de 2 ori?

15. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa stiam si eu, ca sunt orele de teorie + cele de practica...si acum intrebare si mai intrebatoare: la telefon ce iti zic oamenii aia? Ai sunat sa-i intrebi?

Daca stie cineva mai bine...please help!

16. nicknick

nicknick New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    In sperantza, ca nu o sa intru in confict cu nimeni de pe acest forum, indraznesc sa postez si eu aici actele de care am avut nevoie pt. optinerea PIN-ului....deoarece vad ca multi dintre D-voastra, isi pregatesc pt. NMC , niste dosare foarte pompoase chiar daca nu li se cere acest lucru.Mentionezi ca am terminat facultatea (4 ani), in anul 2011 iar in septembrie 2013 am aplicat pt. PIN si l-am primit relativ repede .
    1.copie dupa pasaport legalizata (NU l-am tradus , doar legalizat)
    2.copie diploma legalizata+ traducere legalizata (NU uitati sa legalizati si copia in limba romana)
    3.copie legalizata suplimente de diploma(asta NU se traduce doar se legalizeaza deoarece e bilingv)
    4.copie certificat de membru + traducere legalizata (NU se legalizeaza decat traducerea)
    5.copie adeverinta ordinul asistentilor medicali + traducere legalizata
    6.cazier judiciar, se trimite varianta in limba romana + copie legalizata+ traducere legalizata(NU uitati sa legalizati varianta in limba romana)
    7.copie adeverinta ,de la medicul de familie+ traducere legalizata
    8.formularul de la NMC complectat (cum se complectaeaza, gasiti postari pe acest forum)

Dupa trimiterea actelor la cateva zile am efectuat plata celor 110 lire pt. procesara dosarului.

Aceste acte le-am trimis Eu si nu stiu in ce masura sunt valabile pt. cei cu postliceala,casatoriti,divortati etc, sau celor are au terminat facultatea de 3 ani inainte de 2007...

17. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello!
    Cu cazierul avut o mica problema ... m-am ciondanit putin cu doamna care mi-a facut traducerile...eu insistam sa ataseze traducerea la original, iar ea...batman, batman, "traducerea trebuie atasata la copia legalizata" !!

Intr-un final am aflat ca legal asa se face (cum zicea dansa), si am trimis fara original, desi acum regret. Cu toate astea, in formularul nmc scrie clar ca vor "a certified copy of a police clearance issued in your country of training..."

Eh, oricum, in 2 saptamani ar trebui sa aflu daca am trimis tot ce trebuia...

18. Andreea25

Andreea25 New Member

Trophy Points:
    0
    Ptr amatori care vor sa plece prin firma WORK EXPERIENCE din Romania o sa va impartasesc conditiile si comisioanele pe care le impune aceasta firma: 250 LIRE PE LUNA DIN SALARIU (3000 DE LIRE PE AN ) ,1000 LIRE SI SALARIU pe ultimele doua saptamani in caz de parasesti locatia in care te trimit ei fara sa stii unde este, decat dupa ce semnezi contractul .Vi se pare normal ?Am pinul si voi pleca pe cont propriu sa-mi caut acolo de munca.

19. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    @Andreea25
    Buna! Thanks for sharing with us! Cam multi bani iti iau oamenii astia!! On the other hand, felicitari pt PIN. Cat a durat pana l-ai primit?
    Iar cu plecatul pe cont propriu...e doar pt cei curajosi. Am fosti colegi care au plecat pe cont propriu si au gasit de munca. Deci, mult noroc si tie!

20. Adda.N01

Adda.N01 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata! Desi mi-a spart capul ideea asta, ma risc si o zic "cu voce tare": in RCN te poti inscrie DOAR daca ai PIN? sau se poate si cu PRN? Ms pt viitoarele raspunsuri...

Share This Page