22.6 C
London
Monday, August 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. kamaru

kamaru New Member

Trophy Points:
    0
    Exact , timpul de procesare al aplicatiei nu intra in cele 6 luni , asa ca nu trebuie sa iti faci probleme este destul timp , mare atentie la completare !
    Succes !

Craciun fericit tuturor !

2. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Va doresc Craciun fericit si un an nou plin de bucurii si impliniri.....Am placerea sa va anunt ca pe 3 ianuarie voi ajunge in Scotia...sper ca totul sa decurga cat mai bine si sa reusesc sa ma adaptez cat mai repede......promit ca o sa revin cu detalii despre aventura mea in UK ! Va multumesc foarte multe pentru sfaturile si postarile voastre si in special lui Dromaderu de la care am invatat foarte multe ! -bravo-

3. Marygab

Marygab New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara si Sarbatori fericite! As dori o informatie.Am o prietena in Romania care lucreaza de 7 ani intr-un spital,este asistanta principala si este specializata in transfuzii.Si-ar dori sa lucreze intr-un spital din Anglia pe aceeasi specializare.Credeti ca ar putea sa vina cu contract din tara pentru a lucra direct in spital?

4. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    Merry Christmas awesome nurses!

5. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara ! M ar interesa sa stiu cum e sa lucrezi intr un spital in Uk, banuiesc ca cerintele sunt mai mari...mentionez ca lucrez in NH de mai bine de 1 an si as vrea sa apic pt spital. Ce ma sfatuiti? Exista vreun forum asistenti uk in spital ,ceva de genul asta sa caut informatii ...
    Pe acest forum gasesti de 100 mii de ori aceleasi intrebari ...cum sa aplici pe NMC,cum sa platesti,etc... si altceva as mai vrea sa va intreb: ce se va intampla din ianuarie celor care au blue si yellow? se transforma in blue toate sau trebuie sa respectam statutul de self,etc.
    Va multumesc. O seara buna .

6. ico_is

ico_is New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor! In masura in care se poate as dori o informatie legata de obtinerea certificatului curent al statusului profesional. Cei de la NMC imi cer "Certificate of Current Professional Status (CCPS) from Romania Ministry of Health verifying article 33 (a) of the EU Directive 2005/36/EC". Nu reusesc sa imi dau seama ce act imi solicita, avand in vedere ca acest articol din directiva europeana face referire la diplomele obtinute in Polonia (!!!). Initial am crezut ca e vorba de Certificatul de conformitate, dar eu am trimis deja Recomandarea ce am primit-o de la Minister. Apoi, de la Oammr mi s-a spus ca ar fi acea adeverinta de malpraxis, dar si pe aceea am trimis-o deja.
    Stie cineva ce e cu acest certificat? De unde poate fi obtinut si ce anume trebuie sa contina? Nu am gasit in acest forum nimic clar despre acest document.
    In alta ordine de idei, avand in vedere a suntem in prag de nou an, doresc tuturor forumistilor sa va bucurati de sanatate si prosperitate in noul an!
    La multi ani!

7. Dica

Dica New Member

Trophy Points:
    0
    ico_is, Certificate of Current Professional Status este Certificatul de Membru OAMMR, trebuie sa trimiti copie legalizata si traducere. Succes!

8. ico_is

ico_is New Member

Trophy Points:
    0
    Certificatul de Membru OAMMR l-am trimis de prima data cu toate celelalte acte. E posibil sa fie nevoie sa le retrimit o serie de acte pentru ca se pare ca sunt total neatenti si neproductivi. Multumesc pentru raspunsul tau!

9. ramonik79

ramonik79 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    asistent medical
    Si daca refuzi cu zambetul pe fata ca nu vrei sa cureti cartofi pt masa de maine si ii explici ca treaba ta e alta (adica grija pacientului) ce iti face ?te da afara ?adica noi trebuie sa facem tot ce zice manegerul chiar daca nu intra in atributiile noastre?noi nu avem drepturi? de ce sa pierd eu PIN-ul ?pt ca e personal putin ?nu eu nu sunt de acord sa fac altceva ce nu imi intra in atributii!!!ce o sa imi faca? raport ca nu vreau sa fiu bucatareasa?

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Si daca refuzi cu zambetul pe fata ca nu vrei sa cureti cartofi pt masa de maine si ii explici ca treaba ta e alta (adica grija pacientului) ce iti face ?te da afara ?adica noi trebuie sa facem tot ce zice manegerul chiar daca nu intra in atributiile noastre?noi nu avem drepturi? de ce sa pierd eu PIN-ul ?pt ca e personal putin ?nu eu nu sunt de acord sa fac altceva ce nu imi intra in atributii!!!ce o sa imi faca? raport ca nu vreau sa fiu bucatareasa?

Normal ca nu te poate da afara,
    asta voiam sa subliniez cumva, este functie de fiecare, si de calitatea de a sta drept in fata managerilor dar,
    ca sa faci asta trebuie sa cam fii 100% beton in meserie!
    Adica, cum zicea o vorba veche..."sa fii bazat!"... -asa-asa-

11. ramonik79

ramonik79 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    asistent medical
    -asa-asa- Multumesc frumos pt raspuns-m-am mai linistit un pic...Sa avem cu totii un an mai bun UN 2014 FERICIT SI LA MULTI ANI PT TOTI ROMANII !!!!HAPPY NEW YEAR!!!! -bravo- -bravo- -asa-asa- -asa-asa-

12. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua!Se poate sa detii purpel card si sa nu ai NIN????

13. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    am citit acest mesaj astazi pe facebookul MMA:daca puteti da o mana de ajutor sunt sigura ca va fi bine primita
    FELLOW NURSE NEED YOUR HELP! Alina Elena Boghiu, a fellow nurse from Romania is working in Northern Ireland Ballyclare (County Antrim). Her husband and little girl came to visit her for Christmas but her husband became unwell, was diagnosed with terminal cancer and sadly passed away today.
    The funeral will cost £1,700 - we are trying to support her in any way we can and if anyone wants to make a small contribution, please contact Julie (07790195042/ 028 95439241) she will give you Alina's bank account details. Our thoughts are with her and her family in this difficult time.

14. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!Revin aici pe forum pentru a va cere din nou sfatul...in august 2013 am depus actele pentru PIN urmand intru-totul pasii de pe acest forum.De atunci cei de la NMC mi-au cerut tot felul de acte suplimentare pe care de fiecare data le-am trimis cat am putut de repede,ultimile acte solicitate de ei le-am trimis in 28 noiembrie 2013.De atunci am sunat de cateva ori si primeam aceleasi raspunsuri fade de genul:momentan actele inca nu sunt atasate la dosar,angajata NMC care a preluat actele de la curier este in concediu si nimeni nu stia unde sunt actele si mereu mi se spunea sa revin.Mentionez ca deja am semnat un precontract cu un spital din UK si ar trebui sa plec in luna februarie.Vreau sa stiu daca poate sa-mi spuna cineva cui se subordoneaza acest NMC,unde as putea sa depun o plangere pentru a primi o explicatie pentru tergiversarea atat de lunga si nejustificata a dosarului meu?Orice sfat pertinent este binevenit!Va multumesc anticipat!

15. gabri25

gabri25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara ,imi puteti spune pe ce forum se vorbeste despre experienta asistentilor in spital ,in uk . as vrea mai multe informatii despre ce diferenta este intre NH si NHS si nu gasesc nicaieri impresii. va multumesc.

16. ramonik79

ramonik79 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    asistent medical
    Buna seara,am si eu o rugaminte la cine vrea sa imi dea un ajutor in ceea ce priveste inscrierea la NMC.Eu am cerut al doilea exemplar de la NMC pt ca mi-a expirat pina sa imi vina Certificatul in conf.de la Ministerul Sanatatii.Intrebarea mea este daca pun tot ce trebuie in plic la ei ca sa nu ma intoarca NMC ca imi lipseste nu stiu ce act. ,asa ca pun urm.acte -Copie dupa diploma de BAC+foaia matricola de la liceu,copie dupa diploma de as. med +foaia matricola de la Postliceala,adev. cu orele de preg pract cele cu 4630 ore pe cei 3 ani de studiu (practica si teorie),adev. cu orele de practica pe ani si sectie(de ex. Anul 1=480 ore,Anul 2=888 ore,Anul 3=1120 ore),Certificatul in conformitate de la ministerul sanatatii.cazier-ul,copie dupa Certificatul de la OAMMR,copie dupa malpraxis si chitanta malpraxis,copie certificat nastere,casatorie,pasaport,buletin,2 recomandari de la 2 angajatori,formularul de la NMC completat de OAMMR,de med. de familie si de mine cu pix negru....si ar mai trebui ceva? O aceste acte le traduc in engleza la traducator legal care are stampila de la ministerul justitiei iar legalizarea la notar o fac la actele mele in romana adica legalizez copiile conf cu originalul la actele mele in romana(diplome,adeverinte,pasaport etc,etc) si nu legalizez traducerile ca eu trimit originalul tradus ca doar nu trimit copii dupa traduceri! Nu de alta dar numai 1 pag de leg.in engleza ma costa 38 ron !!!! -nu-stiu-

17. nicknick

nicknick New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca inainte de toate ar trebui sa iti faci putina curatenie in actele pe care vrei sa le trimiti si sa te uiti putin si peste cerintele lor.Ia la purecat siteul asta insa fao si selectiv acolo unde e cazu.Daca trimiti copie pasaport de ce mai trebuie si copie buletin?.....dar copia de pasaport de ce trebuie tradusa si legalizata?...eu doar am legalizato.Cine ti'a sugerat sa trimiti certificatul de nastere?...si daca tot trimiti certificatu de nastere de ce sa il traduci pt. el este bilingv....recomandari de la 2 angajatori???(la ce iti folosesc astea?)...chitantza malpraxis???(de ce chitantza vorbesti?)..cred ca uneori multa lume se complica mai mult decat e cazu.Eu am optinut Pin-ul cu cateva acte si cu o cheltuiala sub 500 Lei (exceptand cei 110 Lire pt. procesare si respectiv 100 lire taxa finala).Mentionez ca am terminat facultatea 4 ani in 2011(poate si asta sa fi fost motivul pt. care nu mi-au cerut foarte multe)

18. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua si La multi ani pt noul an! Am si eu o mica "teama" : mi-am strans toate actele pentru NMC,insa am sesizat o schimbare , numele scolii absolvite de mine , pe planul de invatamant este stampila cu noul nume al colegiului ,iar pe restul actelor stampila veche a scolii. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de "problema"? ma vor respinge cei de la nmc sau imi vor cere acte doveditoare ca este vorba despre una si aceeasi scoala? Multumesc!

19. AdCrys20

AdCrys20 New Member

Trophy Points:
    0
    Exista posibilitatea ca sa iti ceara sa explici de ce sunt 2 stampile diferite. Mergi la scoala si spune-i sa le completeze pe toate la fel, nu dupa cum are chef secretara sa stampileze cu nu stiu cate stampile.

@ramonika79 ti-a venit e-mail-ul de la FSHC?

20. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    pfff :((( nu au cum sa-mi mai completeze altfel cei de la scoala ccai eu am terminat in 2004 ,iar ei si-au schimbat numele scolii acum recent,actele mele (diploma,foaie matricola) au fost eliberate cu stampila si numele vechi al scolii . pe toate am aceeasi stampila, doar cea de pe planul de invatamant difera(caci este stampila cea noua a scolii)

Share This Page