22.1 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Merge si cu "General Medical Nurse". De altfel actele de la scoala asa se traduc pentru ca nu iese nimeni altceva decat AMG. Registered e mai apoi cand se inscrie in OAMMR sau, vorba ta, cum i-o mai zice acu'.
    Oricum, posibilitatea de a traduce Registered Nurse nu exista pentru ca nici in actul de la OAMMR nu scrie nicaieri decat ca esti AMG. Daca poti explica traducatorului ca ar fi perfect sa scrie RGN bine, daca nu, General Medical Nurse e ok pt NMC. Nu se leaga de chestia asta, in definitiv poate scrie orice, nu titulatura ci miile de ore de clinical practice ii intereseaza (din pacate). Astfel, in Romania poti sa fii cat de Registered Nurse vrei si cu 20 de ani experienta numai pe USTIC, daca ai liceul sanitar cum era ceva vreme in urma... ai de luptat muuult pana sa priceapa NMC-ul ca esti cu cateva zeci de locuri in fata loazelor care ies Registered Nurse aici si au capul plin de legi, regulamente, reglementari, policies si... atat.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multumim de lamurire rivedhaul,
    e OK daca merge si asa, tin minte insa cu certitudine ca acu ceva ani se discuta pe aici despre aplicatii trimise inapoi (sau cerut extra acte) deoarece folosisera traduceri...dupa ureche, si chiar ii sfatuiam , si eu si Florin Mutu, pe cei care aveau de tradus, sa discute cu traducatorii sa foloseasca terminologia acceptata de NMC.

3. gabrielle4u

gabrielle4u New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    Home Page:
    Kristine eu nu am trimis de la inceput planul de invatamant pentru ca am fost gresit informata ca nu trebuie. Am primit "form to accompany transcript of training" prin posta o data cu "request for additional documents" prin care imi cereau si planul de invatamant, formularul completat si traducerea certificatului de casatorie. Din pacate scrisoare initiala trimisa de ei nu a ajuns la mine si daca nu as fi sunat la NMC sa ii intreb de status-ul aplicatiei mele, nu as fi aflat ca mai vor niste acte. I-am rugat sa imi trimita din nou scrisoarea si intr-ul final am primi-o. Sper sa iti raspunda cineva care stie sigur daca acest formular se trimite o data cu planul de invatamant. In el sunt de fapt calculate orele de practica si de teorie separat.

Iar pentru domnii traducatori, sunt curioasa cum traduc dansii "plan de invatamant".

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Exact cum ai scris tu, nu eu am contestat.
    Transcript of training- Plan de invatamant; Foaie matricola - Academic Transcript

5. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Cu multa placere.
    Stiu, daca tin cei de la NMC se pot lega si de o virgula. Insa sunt atatea traduceri cati traducatori sunt. Fiecare traduce cum stie, in plus in general au deja traducerile gata intr-o forma standard, ei doar completeaza pe ici pe colo, le "personalizeaza" dupa datele clientului.
    Am ajutat pe cineva de curand si i-am tradus Planul de invatamant si Foaia matricola, i-am dat doua fisiere Word si s-a dus cu ele la traducatoare (in Ro) doar sa-i puna stampilele de rigoare. A spus "saru' mana" doamna traducatoare ca a primit mura-n gura totul si mai ales ca are si ea acum ceva editabil cu care poate face treaba si pentru alti clienti. La fel am facut si pentru mine atunci cand mi-am tradus hartiile, asta pentru ca vazusem deja cateva traduceri gen "furculision" si "lingurision" si-am considerat ca mai bine pierd pe mana mea decat pe-a altuia. Intamplarea a facut ca eu cunosteam persoana care mi le-a stampilat (dupa ce evident s-a uitat pe ele intai, si-a pus antetul, codul si ce mai avea de pus pe-acolo). Evident nu toti traducatorii accepta asta. Dar ideea este ca trebuie sa te zbati si sa tragi tare sa pricepi ce acte iti trebuiesc, in ce ordine, ce se cere, ce nu se cere, sa atasezi un cover letter nu sa trimiti un plic zoios cu trei hartii de parca ar fi obligat NMC-ul sa te primeasca... etc, etc, etc.
    Eu personal (si probabil si tu) bufnesc in ras cand vad ca cineva intra pe forum si spune ca nu stie ce sa faca cu formularul de la NMC, nu stie sigur daca-i trebuie hartia aia sau ailalta, intreaba aici daca se poate sa trimita "asa cum e" poate il iarta NMC-ul... Sincer nici nu pot mi-i imaginez la un interviu daca inscrierea in NMC e asa o mare aventura pentru ei.
    Am incercat sa atasez aici documentele sa vada lumea cam cum trebuie sa arate dar... The extension pdf is not allowed. The extension doc is not allowed. Si ma intreb cu Upload attachement ce este allowed?
    Poate ar trebui sa-mi rup din timp si sa fac un tutorial despre cum se aplica la NMC. As avea statuie pe topicul asta...
    -ras2-

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu personal (si probabil si tu) bufnesc in ras cand vad ca cineva intra pe forum si spune ca nu stie ce sa faca cu formularul de la NMC, nu stie sigur daca-i trebuie hartia aia sau ailalta, intreaba aici daca se poate sa trimita "asa cum e" poate il iarta NMC-ul... Sincer nici nu pot mi-i imaginez la un interviu daca inscrierea in NMC e asa o mare aventura pentru ei.
    Am incercat sa atasez aici documentele sa vada lumea cam cum trebuie sa arate dar... The extension pdf is not allowed. The extension doc is not allowed. Si ma intreb cu Upload attachement ce este allowed?
    Poate ar trebui sa-mi rup din timp si sa fac un tutorial despre cum se aplica la NMC. As avea statuie pe topicul

Ma ia uneori cu disperarea, dar, nu neaparat de cei ce nu stiu ce si cum cu actele ci cand mai apar unii carora nu le ajungi la nas cu prajina...dar se impiedica in chestii elementare si de bun simt vizavi de aplicatia la NMC sau aplicarea pt un job aici.
    Daca ai timp, de ce nu faci acel tutorial, ajuta sa stii.
    Mai groaza mi-e de cei ce vor veni si vor fi din generatia Spiru Haret ca sa zic asa,
    Om vedea, ajutam cand/cum putem si noi pe aici, dar, de multe ori constati ca
    "unde nu-i cap, vai de picioare!" -ras4-

7. krysstyne_24

krysstyne_24 New Member

Trophy Points:
    0
    imi cer scuze dromaderu ca te-am incurcat cu postarea mea atat de mult,insa nu asta imi era intentia ..... iar in ceea ce priveste hartia aceea "asa cum e" nu o sa fie trimisa asa cum e,din pacate mai exista si oameni care nu-si fac treaba pana la capat si doar in bataie de joc,iar eu ca o "secretara" fara plata ce sunt mi-am tehnoredactat-o din nou iar dna directoare trebuie doar sa mi-o stampileze,dar de data aceasta s-o stampileze asa cum trebuie, iar cat despre aplicarea la nmc,intreb fiindca daca te uiti pe internet gasesti mii de variante si poate este normal totusi in cazul unui "incepator" sa pun cateva intrebari inainte de a face totul de capul meu,dar in fine.....desi cred ca nu trebuia,ma mai scuz o data in fata ta,caci uneori uitam de unde plecam si doar ajungem sa criticam in stanga si in dreapta oamenii mai "slab pregatiti"

8. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    @ krysstyne_24
    Hei, hei, hei... stai putin ca nu ti-a spus nimeni nimic. Nu stiu de ce te-ai autosesizat, n-are nimeni nimic cu tine. Daca citesti cateva pagini mai in urma ai sa vezi ca ne refeream la unii care intrebau pe-aici daca sunt neaparat necesare toate actele alea sau merge si fara, daca trebuie sa traduca chiar tot sau pot face economie si sa trimita doar niste copii xerox, etc, etc, etc. Nu s-a luat nimeni de tine Cristinuta, nu fi suparata. Sa stii ca nu criticam aici pe cei care chiar vor si incearca sa inteleaga si sa faca lucrurile asa cum trebuie. Ceilalti, cu postari gen: Ia zi frate cum ma fac si io hasistent de-ala acolo?, sunt cei de care vorbim noi aici. Nu te mai uita pe internet la mii de variane, citeste la NMC pe site, citeste aici pe forum si citeste formularul pe care-l vei primi. Astfel n-ai cum sa gresesti. Spor la treaba.

9. gabrielle4u

gabrielle4u New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    Home Page:
    "Eu personal (si probabil si tu) bufnesc in ras cand vad ca cineva intra pe forum si spune ca nu stie ce sa faca cu formularul de la NMC"

Va rugam domnilor, dupa ce va opriti din ras si din plans, sa ne lamuriti si pe noi, cei care nu suntem in stare sa completam un formular NMC. Nu stiu daca ati remarcat dar krysstyne_24 a intrebat daca sa trimita sau nu " form to accompany transcript of training" ,varianta online ,o data cu restul documentelor, pentru inscriere.
    Intr-o situatie asemanatoare am fost si eu cand am sunat la NMC si mi s-a spus ca mi-au expediat o notificare pentru a trimite acte aditionale. Trecuse mai mult de o luna de cand aceasta fusese trimisa si eu nu o primisem, asa ca am rugat-o sa imi spuna ce acte doresc si de asemenea am intrebat daca poate sa trimita din nou aceasta notificare pentru ca in mod normal o primeam in 3-5 zile. A zis sa mai astept scrisoarea vreo 2 saptamani si sa sun iar. In aceeasi dupa - amiaza am sunat din nou la NMC, si dupa 15 minute de asteptare , am nimerit un alt operator care a fost dragut si mi-a spus care sunt actele necesare, printre care si acest " form at accompany transcript of training". De asemenea a fost de accord sa imi trimita o noua scrisoare.

Pentru ca nu am primit nici un plic in urmatoarele zile am intrebat la agentia de recrutari :" if supposedly I still don't receive the letter from NMC , is it ok if I print the form to accompany transcript of training from the NMC website and send it along with the other papers that they asked?" si raspunsul a fost : "Unfortunately you will not be able to use the forms that you print. You need to use the forms that the NMC posts to you"

Ca sa fiu sigura am dat mail si la NMC cu :" I was wondering if at all I don't receive the expected mail in the fallowing 2 weeks with the forms, can I just print and fill the additional document from the website (this one http://www.nmc-uk.org/Documents/Registr ... evised.pdf) and just send it to the NMC along with the other papers requested ? Or is must to wait for the form that NMC has send to me?" si raspunsul a fost :
    "Good afternoon,

Thank you for your email and interest in registering with the NMC.

I have resent the request for further information, therefore this should be with shortly.

We have a frequently asked questions page online which should answer any other queries you have about the registration process which can be accessed online at: http://www.nmc-uk.org/Registration/Join ... uestions1/

Kind Regards
    ................
    International Assessment Officer
    Registration
    020 7333 9333"

In acelasi timp in carticica pe care am primit-o o data cu primul formular NMC, scrie :

"- a transcript of your training (This must be an official document from your training institution. The transcript of your training must contain details of the theoretical subjects that you studied and the numbers of hours as well as details of your clinical experience and the number of hours for each subject)
    Iar in formularul NMC scrie , in check list :

"An academic transcript of training that includes hourly breakdown of your theoretical and practical/clinical training."

Iar pe site scrie :

"we need a complete transcript of your training, which must show the number of hours of theoretical and clinical study, and number of deliveries if you are a midwife.
    If you do not supply this information from your training institution, we cannot assess your qualification and your application may be unsuccessful."

si

"This form is only for use by applicants trained in Europe.
    Related documents Read Online form to accompany transcript of training
    52.73 KB" ,
    iar formularul online contine si fraza " This non bar-coded form is for single use only".

Din fericire, in ziua in care vroiam sa ma duc la scoala cu formularul scos la imprimanta de pe site-ul NMC, pentru ca deja iroseam 2 luni si nu aveam un raspuns concludent in privinta posibilitatii de a printa acest formular de pe pagina lor, a sosit scrisoarea mult asteptata de la NMC. Spre deosebire ce varianta online, formularul primit prin posta are numar de inregistrare si o pagina in plus

Cu riscul de a ma repeta, si de a pune o intrebare hilara, pentru unii, acest " form to accompany transcript of training" se poate printa de pe site si trimite cu restul actelor de la inceput sau nu?

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @krysstine & gabrielle4u (sau pe acolo)

Scuze pentruu neintelegerea creata,
    nu am avut absolut nici o intentie in a nominaliza pe cineva ,
    era doar un gand , si acesta era legat de activitatea din ultimii ani pe aici, nu cea de cateva zile/saptamani.
    Personal, habar nu am ce se mai completeaza acum la NMC, eu am facut 6 luni de studentie in 2005 la Northampton University ca sa-mi fie recunoscuta diploma, la vremea aceea Romania nefiind in UE.
    Din cei multi (putini) insa, care stiu ce si cum cu actele, ia ghiciti voi de ce unii nu prea se mai omoara cu intratul pe aici?
    Fiecare desigur , are problema "SA" personala, care se cere rezolvata repede daca se poate.

Raspunsuri la aceste intrebari s-au dat aici si pe topicul similar inchis de Mutu din aceleasi motive.
    Pe prima pagina a acestui topic, Marinela a dat exact ce si cum.
    Numerele la NMC sunt publice.
    Personal, eu sau sotia , am sunat in numele a macar vo 10 persoane la NMC (care stateau mai prost cu engleza, sa aflam ce si cum cu dosarele).
    Dar, pentru ca cineva sa faca asta, trebuie sa se observe ca acea persoana prezinta interes , stie despre ce vorbeste, macar in limba romana.

Deci, pentru toti ceilalti, incercati initial sa "va faceti temele" bine si apoi, veniti cu intrebari pertinente!
    A face temele presupune a citi aceste doua/trei topice , cap coada, stiu, este si mult...non sense dar, sunt si multe informatii pretioase acolo, garantat 100%.

Inchei repetand, nu am nici o treaba cu absolut nici unii dintre cei intrati recent pe aici,
    Era mai mult o suparare cauzata de usurinta/superficialitatea cu care unii trateaza ...nu doar forumul, cat viata asa, in general.
    Poate credeti ca nu e normal dar, pe mine ma doare de ex cand cineva care scrie cu mandrie ca a absolvit nush ce scoala postliceala sanitara sau nu, si un liceu recte, vine si scrie chestii gen:

"a-ti fost acolo" ;" i-mi aduc aminte" si tot asa....
    Scuze de abatere! -ras4-

11. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, sa nu trimita. Sa trimita ceea ce trebuie sa trimita si anume planul de invatamant desfasurat pe specialitatile studiate si defalcat pentru fiecare specialitate in parte in numar de ore teoretice si numar de ore practice, la sfasit fiind specificate si nr total de ore studiate din care nr total de ore practica/nr total de ore teorie. Traducere legalizata si copie legalizata. Asta trebuie sa faca. Pe cuvant daca inteleg de ce e asa greu. Se merge la secretariat, se ia de gat una bucata secretara si se cere programa scolara exact asa. Orice alta varianta mai scurta decat asta este cel mult o adeverinta nu programa scolara.

12. gabrielle4u

gabrielle4u New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    Home Page:
    Multumim pentru raspuns. Sper sa-ti fie de folos krysstyne_24 .
    Nu am mai vazut-o pe Cidora pe aici. Cidora te asteptam sa ne impartasesti experienta de la interviul din Uk.

13. ana-alexandru

ana-alexandru New Member

Trophy Points:
    0
    apel in tot forumul!!!
    Rog toti colegii asistenti care vor pleca pe 13 ianuarie 2014 in Irlanda de Nord sa ma contacteze....am inteles ca ar fi 9 la numar......va multumesc .

14. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aparent nu se pot uploada fisiere pdf, nu am inteles inca motivul, asa ca daca aveti nevoie sa puneti documente pe server imi puteti da email oricand la seo @ romani-online.co.uk cu respectivele documente si le voi posta pentru voi.

De la colgeul Rivedhaul:
    CURRICULUM PLAN
    Transcript of Records

Pentru a downloada documentul, in Google Chrome (si presupun ca si in alte browsere), duceti mouse-ul in dreapta jos si va apare meniul din poza. Apoi apasati pe "save", reprezentat printr-o discheta.
    Alternativ, in functie de browser, click dreapta pe link si "save link as".

15. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Dan.
    Deci asa arata Planul de Invatamant si Foaia Matricola.
    Curriculum-ul este cel in vigoare, conform normelor EU general acceptate. Cei care au absolvit inainte de 2007 (data intrarii Ro in EU) vor avea nevoie si de Certificatul de Conformitate eliberat de minister. El certifica faptul ca scoala absolvita (pe atunci mai putine ore si/sau obiecte de studiu) plus experienta in domeniu aduc aplicantul la acelasi nivel cu cei care au absolvit varianta noua de program.

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Waaaaaaw!
    Se pare ca a aparut noua generatie...

Am editat inainte de a apasa butonul submit. Mai bine asa. Si la vara cald...

17. gabrielle4u

gabrielle4u New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    Home Page:
    @dromaderu
    In primul rand,faptul ca la un moment dat se cereau anumite acte pentru inscrierea la NMC nu este neaparat batut in cuie. Topic-ul despre care vorbesti s-a inchis prin 2011 daca nu am insel.
    Mai nou trebuie sa iti dai acceptul scris pentru ca alte persoane sa se intereseze de pin-ul tau, mai exact sa dai numele acelesi persoane si o parola: "From the 1st of November the NMC will no longer give me updates on your NMC applications if I do not have written permission from you."
    In al 2-lea rand,nu as fi indraznit sa sun la NMC daca nu as fi stapanit bine limba engleza. As fi rugat pe altcineva sa sune pentru mine.

18. citony2004

citony2004 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am gasit!
    Am citit cat am putut din acest topic. Incerc sa pun cap la cap informatiile.
    Abia am subscris la NMC saptamana trecuta, asa ca nu-mi ramane de facut decat sa ma inarmez cu rabdare.
    Prima mea rugaminte catre d-voastra: Se ofera cineva cu experienta sa arunce un ochi pe CV-ul meu si eventual sa-mi spuna parerea personala, ce e in plus sau in minus.
    Astept un mesaj privat cu adresa/adresele de mail unde sa trimit CV-ul meu.
    Multumesc anticipat ofertantilor.
    Tony

19. oana1988

oana1988 New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor.va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat.am fost acceptata de nmc am platit taxa de 100lire, am trimis declaration form si urma sa-mi primesc pinul..chestia e ca eu m-am semnat pe formulare cu numele intreg ca asa mi s-a spus ca e ok si azi am primit un email de la nmc care spune asa:
    Thank you for your email and interest in registering with the NMC.

We require confirmation in writing of the difference in signature - Signatures on application; employment record and declaration forms are different to the one on Passport.

20. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dragii mei -nu am mai scris de mult timp.acum am ceva noutatii..lucrez ca rng in nh.este un loc frumos situat intr un oras mic.Staful este ok,sefii la fel.Consider ca am avut noroc ca am ajuns aici.Salarul e bun.13.3pe ora.deci consider ca totul este ok(pana acum).Totusi ma intreb in zona mea nu am niste romani cu care sa mai vb?sLocuiesc in Dursley,Glouceste.VA multumescr

Share This Page