14.1 C
London
Monday, September 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Am luat PIN-ul lumeeee -dans- !Dupa 3 luni azi am primit in sfarsit plicul care m-a facut fericita!Pazea Anglie ca vin -ma-iubesc- !!!Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari mai ales lui Dromaderu care a mi-a oferit sprijin si sfaturi utile!Iti multumesc -da-da- !Le urez mult succes celor care au aplicat de curand!

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Felicitari pt PIN,
    de acum incepe greul...dar, e un greu mai dulce asa...ai sa vezi... -asa-asa-

Ca sa reamintesc o buna sursa de limba engleza, posturi de radio , in special BBC Radio 2, se poate asculta online, ajuta enorm .
    Daca nu ai de gand sa te legi la cap cu ceva firme, fa un CV si incepe sa il urci pe site-uri de specialitate.

Observ ca recent sunt destui care incep ca si carer, nu e rau dar, totul depinde de voi, fiecare in parte si nivelul fiecaruia de incredere in fortele proprii.
    Daca ai fost capabil sa termini o scoala de 3 ani , si daca engleza ti-e satisfacatoare, eu m-as da de pamant sa intru direct pe nursa,
    cu un shadow de cateva saptamani in prealabil, oferit oricum de unii angajatori.
    In momentul in care incepi ca si carer...acel angajator va face tot posibilul sa te tina in acea pozitie cat mai mult posibil, caci practic esti platit cam la jumate.

Si, nu uitati de RCN sau Unison sau ce o mai fi pe acolo, unii angajatori de fapt nici nu se uita la tine daca nu ai cover.

Spor la bani de acuma!

3. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Mariana!
    Spor la treaba si succes pe toata linia!
    -bravo-

4. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Dromaderu pentru sfaturi!Avand in vedere ca am 4 ani de experienta in camine de batrani in Romania voi aplica deja ca nursa pentru ca ma gandesc ca am rezistat 4 ani voi mai rezista mult si bine !Am lucrat cu schizofreni si cu Alzheimer,cu pacienti cu retard mintal si cu tulburari de personalitate si ma gandesc ca mai rau de atat nu pot intalni!M-am obisnuit!Asta e cel mai important!Socul e mai mare pentru nursele care vin de pe alta specializare si nu stiu ce presupune munca intr-un camin de batrani! Rivedhaul Mariana imi spune decat mama mea care acum e departe de mine si de care imi e tare dor!Cand am citit mesajul tau gandul mi-a zburat la ea si recunosc ca am plans un pic din cauza dorului de ea,nu din cauza ta -ras4- !Iti multumesc si tie pentru suportul moral pe care mi l-ai acordat si pentru faptul ca tu mi-ai accordat prazumtia de nevinovatie cand altii nu au facut-o! -bravo-

5. oana1988

oana1988 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.eu am ales sa plec pe post de care assistant in primul rand pt ca nu ma asteptam sa primesc pinul asa de repede.am trimis actele la nmc de mai bine de 3 saptamani si am sunat acum 2 zile si mi-au spus ca aplicatia mea a fost acceptata si ca urmeaza sa primesc acasa o scrisoare care nu stiu ce contine spunea ceva de o ultima declaratie si sa platesc a doua rata la nmc.cred ca sunt o norocoasa nu mi-au cerut nimic.tu ce acte ai trimis?

6. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Am trimis actele pe care le-au mentionat cei de aici de pe forum traduse si legalizate dar m-au intors o data acum o luna fiindca copiile xerox nu erau de calitate si a mai trebuit sa trimit anumite acte din nou!

7. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Am luat interviul cu cei de la Pure Healthcare Staffing!Voi pleca in jumatatea lui ianuarie in Sheffield! -dans-

8. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    -bravo- Bravo. Felicitari si sa va indepliniti visul. :)

9. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim mult Rivedhaul -hipno- !

10. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru putin. Keep in touch.

11. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    Hey guys,
    Țin sa va anunț ca mi-a venit si mie scrisorica de la NMC , cu vestea ca aplicatia mi-a fost acceptata, abia peste 3zile se împlinește exact o luna de cand am trimis aplicatia si actele necesare, deci s-au mișcați foarte repede cei de la NMC .
    Abia sâmbăta merg după plic, pt.ca eu locuiesc la o alta adresa decât cea de pe buletin , sunt tare curioasa ca îmi zice soacra ca este in plic pe lângă scrisoarea de acceptare si ceva declarații de completat si nu mai stiu ce ca nu știe engleza. Oare despre ce o fi vorba???

12. irisreny

irisreny New Member

Trophy Points:
    1
    Buna. Astazi am primit in sfarsit PIN number . Ar trebui sa ma bucur, dar.... mi-au gresit al doilea prenume , desi le-am spus de 3 ori pana acum cum ma cheama . Prima data le-am spus la telefon , iar apoi am corectat pe cele 2 formulare trimise de ei al doilea prenume din care au mancat o litera . Am crezut ca au inteles , dar se pare ca nu . Ce sa fac acum ? Sa le telefonez din nou sa-mi trimita PIN number cu numele corect sau sa le trimit un mail?

13. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    O simpla formalitate. Un mic formular (doua pagini) pe care trebuie sa-l semnezi si sa bifezi cateva chestii de genul esti alba sau neagra, esti o ea sau un el, si alte mici prostioare. Poti deja sa platesti on-line cei 100 de pounds reprezentand cotizatia ta pe anul asta, daca n-ai facut-o deja. Formularul pe care l-ai primit acum trebuie completat, semnat si trimis inapoi celor de la NMC. Si din nou astepti. De data asta pentru ultima data. Urmatoarea scrisoare de la ei va contine PIN-ul si o vei primi cam in... 3 saptamani.

14. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    Merci rivedhaul pt.lamurire, la mine nu-i graba încă 3sapt.in plus.ca eu abia in Iulie plec in uk cu familia.
    Multumesc pt.tot tuturor!
    Spor si bafta in continuare!

15. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Sunt in uk de o luna jumate si lucrez la nurse intr un nursing home de langa belfast.Vreau sa va spun ca sunt depasita de situatie....am ajuns acasa plangand .nemancata...stresata de ziua de maine.Nu avem suport din partea managerei...suntem intodeauna short staff. .adik sunt singura la 25 de rezidenti pe nuring floor cu 3 4careri ziua...Desi sunt o groaza de complaints din partea rezidentilor si familiei lor...pur si simplu continuam asa....fara sa ma zic ca sunt zilnice situatiile in care personalul suna sick. NU MI mai doresc efectiv sa ma duc la munca...Nu ma pot imparti in 2 sa pit vb si la telefon cu ambulanta.doctorul.familia etc sa stau in acelasi timp cu rezidentul care are urgenta...sa completez si un milion de hartii...Ce fac pana la urma ca sincer deja fac ce e omeneste posibil si intr o luna jumate ..in 13 ore shift nu mi am luat 10 min pauza macar sa mi trag sufletul.....m am saturat pur si simplu

16. Cristina geta

Cristina geta New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare si bine v-am gasit,urmaresc de mult acest forum care este plin de informatii utile pentru cei ce se zbat sa obtina mult rivnitul PIN.Am aplicat in august si dupa ce am trimis toate actele am avut surpriza sa constat ca mi se cere OS Form to accompany Transcript of Training,motiv pentru care am sunat la NMC si au spus ca problema este la care of eldery si comunity nursing...Am sunat apoi la Liceul Sanitar,intrucit acolo am absolvit si am facut si echivalarea cu postliceala si acolo am aflat ca intrucit nu exista asa ceva in programa scolara in vremurile apuse nu au cum sa-mi elibereze astfel de hirtie...aveti idee ce se poate face in acest caz,ce as putea eu sa trimit la NMC in asa fel incit sa pot rezolva problema?
    Sunt printre voi unii care au avut aceeasi problema si ce solutie ati gasit?
    Sper din suflet sa primesc un raspuns de la cei care au liceu si echivalare si au trecut prin situatii similare.Multumesc anticipat pentru raspuns si pentru timpul sacrificat pentru cei in mare dilema ca mine!

17. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0

Daca nu ma insel, cred ca iti cer asta http://www.nmc-uk.org/Documents/Registr ... evised.pdf - Se completeaza de catre scoala.

Sper ca ti-am fost de folos. Succes!

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Romina, fara sa completezi un incident form de fiecare data cand esti short, nu ai treaba.
    Fiecare shift care-l faci short, si te umpli de nervi/draci/etc/etc,
    pt manager/patron, e doar o alta zi trecuta cu brio!
    Desigur, in caz de probleme, tu tragi ponoasele.
    Mai este doar o luna sa avem toti drept de munca,
    INCETATI in a va mai victimiza!
    Esti short, suna persoana on call!
    Fa ceva! Daca duci tura la capat fara sa spui nimanui, a doua zi se va repeta!
    Nu stati peste program fara sa fiti platiti!
    Daca managerul imediat nu vrea sa te asculte, mergi la cel de mai sus, daca nu exista...whistle blower!
    NU VA RISCATI SANATATEA! caci finalmente asta e!
    Stress si dureri de spate, aia fac banii, voi faceti hernia!
    Invatati-va drepturile!

19. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @Cristina geta, depinde unde ai facut anul de 'stagiu' post liceul sanitar. Daca a fost in sectii de spital, medicina interna, chirurgie...oriunde inafara de pediatrie ;) poti cere de la cineva din zona o adeverinta (cu stampila spitalului) din care sa reiasa ca ai lucrat cu 'eldelry patients' sau daca ai lucrat in dispensar, din nou, ai facut 'community care for the elderly''. Pune o perioade de minim 3 luni. Asta daca mai ai cui sa ceri caci a trecut ceva timp cred, insa este cel mai simplu. Toate sectiiile de spital sunt pline de batrani bolnavi. Daca nici/nici, sugestia ar fi sa te oferi voluntar o perioada, intr-un dispensar, si ii rogi frumos sa iti dea hartia salvatoare.
    Bafta!

20. Jolene

Jolene New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru obtinerea PIN-ului, NMC-ul a cerut si dovada studiilor efectuate inainte de inscrierea la Scoala Postliceala Sanitara? Ma refer la foaia matricola din liceu si diploma de bac. Multumesc.

Share This Page