21.3 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    Hei salut!
    Am absolvit anul acesta scoala si din septembrie lucrez ca si asistent medical voluntar la un Spital de Psihiatrie.

Ieri am dat un interviu pentru postul de RN la unul din NH-urile ADVINIA HEALTHCARE.
    Am primit astazi raspuns ca au fost foarte impresionati de mine, dar lipsa mea de experienta nu ma face un candidat ideal pentru acest post, in schimb ar putea sa-mi ofere functia de care assistant pentru o perioada de 6 luni in care sa prind experienta.

Ce ma sfatuiti sa fac?
    Sa continui interviurile?
    Sa accept pozitia pe care mi-o ofera?
    Sa raman in tara si sa continui voluntariatul?

2. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Excroci. Raspuns tipic british-hienesc.
    Daca nu ai incredere in tine prea mare poti sa faci caring 6 luni pentru a invata sistemul. Desi 6 luni e cam prea mult si e de munca. In plus o astfel de oferta deja spune ceva despre angajator. Si spune de rau.
    Sunt destui angajatori care cauta nurse. Eu zic sa continui interviurile. Si ai incredere in tine ca poti invata si din mers ce ai de facut ca si nursa nu-i musai sa faci caring inainte.
    Ca un sfat nu te baza pe experienta vountariatului la psihiatrie. Aici vei fi Adult nurse nu Mental Health. Ca atare... voluntariaza ca sa nu te plictisesti stand degeaba, stiu prea bine ce inseamna asistenta la psihiatrie. Daca tot te plictisesti macar voluntariaza si tu pe o sectie mai a catarii un UPU, un ATI, un USTIC unde iti mai dai mana. Nu ca aici ai sa pui branule si ai sa faci tu IOT-uri de n-o sa mai poti dar macar stii de ce faci voluntariat si de ce dormi dupa o garda 14 ore.
    Intre timp English si iar English.
    Iar la viitoarele interviuri intreaba cati rezidenti/nursa sunt, cati careri, ce salariu, ce beneficii in plus, etc. Stiu ca tu esti cea care cauta de munca dar asa cum aia stiu sa intrebe ce atuuri ai tu, ce aduci tu in companie si de ce sa te aleaga ei pe tine, la fel de bine ii poti intreba si tu de ce i-ai alege tu pe ei, de ce ar beneficia ei si nu altcineva de serviciile tale. Nu te angajezi la Google. Sunt o gramada de posturi in care sa prestezi ca nursa.
    Spor.

3. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    Rivedhaul, iti multumesc mult pentru timpul acordat raspunsului tau!

Eu am incredere in mine, sunt capabila sa exprim cu usurinta ceea ce gandesc, fara prea multe emotii.

Dar acum, ma intreb daca lipsa experientiei mele ca si angajat nu va aduce automat un raspuns negativ de la fiecare angajator?

4. Teo83

Teo83 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara! As vrea sa ii intreb pe cei care au trimis cartea de identitatea, daca ati trimis copie tradusa si legalizata sau doar copie fara traducere.
    Si inca ceva: eu am dus actele la tradus fara sa le mai legalizez apoi le-am dus la notar. Trebuia sa le legalizez si sa le traduc, apoi iar legalizate sau e bine si asa? Va intreb, dearece eu am inteles ca toate actele trebuiesc legalizate apoi traduse si atat.
    Va multumesc

5. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    1- Scoate-ti pasaport si lasa cartea de identitate ca ala e act recunoscut doar in Romania. (si oricum si acolo e degeaba)
    1.1- Schimba-ti Certif. de nastere intr-unul nou, modern si european daca ai modelul vechi (depinde din ce epoca esti)
    2- Traduceri legalizate si copii legalizate dupa toate actele.
    3- Costa cat nu-ti vine sa crezi asa incat daca n-ai bani viata e grea. (propozitie valabila si in alte circumstante)
    3.1- Se merge pe principiul suflatului si-n iaurt.

4. Pentru posteritate: Ganditi oameni buni, ganditi cu capusorul vostru pentru ca daca o aplicatie e un lucru atat de greu de realizat... meseria e aproape daca nu chiar imposibil de practicat si doar nu credeti ca va asteapta vreo Organizatie a asistentilor medicali romani in UK mustind de nerabdare sa va vada. Ca poate nu stii sa bifezi in formular ceva ori ca situatia ta e ambigua si esti nesigur ce sa treci nu stiu unde... e una. Dar sa nu intelegi nici ce acte iti trebuiesc deja zice ceva despre tine. Si uite de-aia ori nu primesti raspuns ori primesti varianta standard: cauta ca s-a mai discutat.

6. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Nu. Exista si notiunea de newly qualified. -ras4-
    Si sincer tot newly qualified esti si daca vii cu 15 ani de nursing. Oriunde vei merge ti se va face un induction (o introducere si prezentare a locului de munca, a regulilor, a procedurilor, etc.), poate chiar un mic training (ti se arata fie si doar sumar cam ce ai de facut) chestie care poate dura 2-3 sau chiar 7-8 zile in functie de locul de munca. Nu te pune nimeni sa te apuci de treaba din prima. Din contra exista o mica perioada de acomodare, cateva zile acolo in care faci shadowing (te tii dupa un/o asistent/a sa vezi ce si cum presteaza).
    Nu stiu cati ani ai (nici nu conteaza) dar se zice despre maturitate ca este momentul ala in care pentru orice vrei sa faci gasesti cel putin un motiv pentru care n-o sa-ti iasa. Da-i inainte mai cu inconstienta putin. Nu-i usor dar... cam asa se face.

7. Teo83

Teo83 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns! Un pic arogant mesajul tau dar iti multumesc oricum.
    1. Am vazut ca ei cer ori pasaport ori carte de identitate. Am optat pt CI deoarece pasaportul o sa il am in 2 sapt.
    1.1 Certificat de nastere am model nou
    Am citit forumul dar nu am gasit raspunsul pe care il cautam.

8. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Nu considera raspunsul arogant. Considera-l realist. Absolut tot de sus pana jos. Nu am avut intentia nici sa fac misto, nici sa te simti nu stiu cum. Pur si simplu in cele doua intrebari puse de tine pana acum nu intrebi altceva decat daca chiar trebuie sa trimiti toate actele aranjate ca la carte. Da, trebuie. Stiu ca ai vrea sa scapi repede si ieftin. Nu merge. Nu cu NMC-ul. Cat priveste durata pana o sa vezi PIN... Ai sa te intrebi de 115 ori daca nu era mai simplu si mai rapid sa aplici in Botswana. Inarmeaza-te cu rabdare si fa copie la pasaport chiar si peste 2 saptamani ca sa nu te trezesti ca se uita astia ca prostii (ceea ce si sunt) la copia ta de buletin (ca ID parca-i prea pompos pentru plasticul ala bun doar de facut pene pentru chitara). Passport au cam toti pe fata pamantului (mai putin Belgienii, poate si altii dar nu stiu). ID... mai e la Moscova si Chishinau. Spor.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Excroci. Raspuns tipic british-hienesc

Prietene, nu doar eu, ci cred ca si multi altii, iti apreciem activitatea pe forum si, personal iti multumesc ca gasesti timp sa raspunzi unor intrebari puse si raspuse.
    Ca o mica sugestie insa, ia-o mai usor cu ura asta anti "british", caci, nu doar ca esti putin eronat dpmdv, dar, daca nu tie, poate altora,
    le poate inspira o stare de...similititudine ca sa zic asa.
    Daca o firma i-a propus respectivei sa fie 6 luni carer, eu pun la bataie o sticla de wisky bun ca acolo sunt romani implicati sau indieni (well astia-s tot british desigur dar lucreaza cu ceva romani!).

Conform legislatiei britanice, nu ai voie sa angajezi persoane cu o calificare superioara postului care le este oferit, de asta cand am fost alde mine adusi aici, a fost inventata pozitia de "senior carer".
    Adica, nursa pe carer ,legal, nu se poate.

Da, recomand cu tarie sa nu accepti acum, la doua luni de Ianuarie , asa ceva dar... as recomanda la fel de tare si un shadow chiar si benevol pe langa o nursa , mai nimic din ceea ce invatasem in tara nu se aplica aici, lasand la o parte impedimentul numit limba ,tracul incepatorului, etc/etc.

Bafta tuturor,
    ma gandeam zilele astea,
    la cati mai suntem activi pe aici, nu am putea crea ceva cumva , sa reusim sa integram din cei nou veniti?

10. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderu, in semn de respect o sa iau acest "prietene" ca fiind spus sincer (mi-ar placea sa ma consideri asa), pentru ca-n oricare alta varianta nu mi-ar pica bine.
    Tin sa precizez clar: NU URASC BRITANICII. DELOC. Sunt doar nemultumit de unele probleme din sistem, asta-i altceva. Se misca greu, au ritmul lor (e adevarat diferit de al meu) si mai presus in general sunt cei naturalizati (unii nascuti aici) detinatori de pasaport britanic. Am o gramada de prieteni british (cu adevarat british). Urmeaza sa-mi iau si eu pasaportul deci mi-as da cu firma-n cap singur daca as simti ura pentru statutul de cetatean al Marii Britanii.
    Daca se simte din ce spun ca-i urasc imi cer mii de scuze. Repet, eu doar nu sufar cate ceva din felul in care se misca sistemul (sau ei). Dar pana la ura... In niciun caz. De-aia precizez intotdeauna ca lucrurile curg aici altfel, cu alt ritm, oamenii se misca altfel si modalitatea in care decurg lucrurile aici pana se intampla ceva... e una greoaie, cel mai ades in contradictie cu nevoile lor. Deseori pana si ei se mira. Insa doar atat. Deunazi citeam intr-un ziar ca Royal Free Hospital face sesiuni de recruitment in Portugalia, "following warnings of a stuffing crisis in the NHS". In continuarea articolului tot ei se mira cum s-a ajuns la asta dandu-si singuri raspunsul: "It is frankly perplexing that on the one hand nursing posts are being cut and training places being reduced, while on the others desperate managers are raiding overseas workforces".
    Cand lucrurile stau asa e firesc sa nu mi se para normal cate ceva din modul lor de a functiona vis-a-vis de problema asta.
    Sunt un locuitor (sau un viitor cetatean britanic) care are nemultumiri chiar fata de tara asta, ma rog de un anumit aspect nu de toata tara. Si ca orice cetatean imi spun parerea, militez si acolo unde pot incerc sa schimb cate ceva. Asta cred ca mi-e permis.
    Daca sunt putin sau total eronat pe undeva corectaza-ma sau corectati-ma, de-aia scriem aici sa avem informatii corecte, sa corectam informatiile eronate.
    Depre starea de similitudine... nu vreau sa o inspir nimanui. Cred ca starea asta le vine natural tuturor celor care au avut de-a face cu NMC, UKBA, HMRC, etc. O au inclusiv britanicii. Britanicii aia care pentru o interventie chirurgicala destul de importanta (intracranial aneurysm) asteapta cate 7 luni.
    Daca pot ajuta cumva cu integrarea celor noi veniti de care vorbesti sunt oricand dispus sa ma implic. Ar fi destule de facut, dar asta e un subiect pe care il putem discuta pe private ca sa nu tinem forumul ocupat, cel putin pentru inceput.
    Asa ca prietene, si iti spun asa cu tot dragul, m-ai inteles oarecum gresit.
    PS. Uitasem sa explic o chestie. Notiunea de british-hienesc in acceptiunea mea este exact ceea ce ai intuit si tu. Cum ca la carehome-ul cu pricina troneaza vreun indian, ori nigerian care vrea sa iasa cat mai ieftin. British se referea la faptul ca se arata foarte amabili, zambitori, ba chiar te lauda iar hienesc se referea la faptul ca sunt in stare sa te foloseasca 6 luni pe post de carer ca e mai ieftin chiar daca e sub pregatirea ta. Asta insemna british-hienesc.

11. sym66

sym66 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Apropo de actele care tebuie trimise la NMC : de cei toti cei care au raspuns pe acest forum au spus ca trebuie completata si sectiunea 4 si "Supporting Declaration of Good Health" de catre medicul de familie cand in cerere se specifica :"please note that section 4 is only required to be completed if the supporting declaration of good health has not been completed on the "Supporting declaration of good health and good character for admission to a part of the NMC' s proffesional register' form". Dupa engleza mea de nivel mediu inteleg ca section 4 se completeaza doar daca nu este completat Supporting Declaration of Good Health din Supporting declaration ......
    Am dreptate ?

12. Anonymous

Anonymous Guest

Poate cineva sa faca un update la tutorialul initial despre formularele din aplicatia pt NMC?

F multe intrebari se repeda la cateva postari diferena una de alta.

13. marianatat68

marianatat68 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor
    Numele meu e Maria am aplicat pt PIN acum 7 luni si tot primesc formulare de completat ultimele le-am primit ieri si m-au bagat in ceata de tot.imi cer police good conduct from UK,certificate of current professional status si EU/OS T/A (formularul cu ore de geriatrics, psychiatry,community nursing)M-am lamurit cum e cu ultimul formular dar nu inteleg ce trebuie completat la STRYCTLY CONFIDENTIAL Confirmation of completion of----
    Am sunat la ministerul sanatatii si au spus ca alt certificat de cat cel de conformitate ei nu dau iar CRB -ul stiu ca nu poti aplica singur pt el.Va rog sfatuiti-ma ce sa fac?
    Multumesc anticipat

14. sym66

sym66 New Member

Trophy Points:
    0
    Duna marianatat68, ai mai lucrat cumva in UK ?
    " police good conduct from UK" daca nu ma insel este cazierul judiciar din UK.

15. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna seara si bine v-am regasit......Am cerut ajutorul si atasatului pe probleme de munca al ambasadei Romaniei din londra in speranta de a ma ajuta in obtinerea AWC-ului meu !Dansii mi-au cerut pt a ma ajuta sa le trimit o scrisoare cu o oferta concreta din partea angajatorului si o data pt a incepe munca pt acel angajator....Va rog mult sa-mi dati un sfat :Cat de mult credeti ca ar putea sa ma ajute ambasada in urgentarea AWC-ului meu? Va multumesc -trist-

16. marianatat68

marianatat68 New Member

Trophy Points:
    0
    Da lucrez ca si carer dar cred ca acest cazier nu poti sa-l ceri singur,mie mi l-a cerut angajatorul.De restul actelor stii ceva?

17. dodo13

dodo13 New Member

Trophy Points:
    0
    salut ma numesc ionut si am terminat de curand postliceala de asistenti medicali am vre o sansa sa reusesc fara experinta un loc de munca.... sunt nou pe acest forum si va cer ajutorul sa imi explicati si mie ce am de facut...va multumesc!

18. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Urgentarea procedeului de obtinere al AWC-ul se face direct de catre angajator.
    Angajatorul transmite prin fax/email catre UKBA,o scrisoare prin care ii instiinteaza ca cai fost acceptata/acceptat pt postul respectiv si doresc ca tu sa incepi munca incepand cu data de xx/xx/xxx,si din acest motiv ei doresc urgentarea actelor.
    S-a mai vorbit despre acest subiect pe acest topic.

PS:Nu zic ca ambasada nu ar dori sa nu te ajute,dar cu cate probleme se confrunta ei procedeul ar dura ceva cam mult.

19. oana1988

oana1988 New Member

Trophy Points:
    0
    buna.sunt asistenta medicala, mi-a fost acceptata aplicatia la nmc si urmeaza sa primesc pin-ul. urmeaza sa plec in anglia peste 2 saptamani cu firma Maraly Recruitment pe post de care assistant.sunt programata in decembrie la home office pt eliberarea yellow cardului de student.nu stiu ce se va intampla de la 1 ianuarie 2014 cu aceste yellow carduri si din cate am inteles singurul lucru de care o sa avem nevoie este NINO.eram curioasa daca in calitate de posesoare de yellow card si angajata intr-un care home in acest mod voi avea nino.inca ceva.desi am pin si dreptul de a lucra ca si nurse ma gandesc ca ar fi mai ok sa astept sa imi termin cursul nvq in health and social care si sa lucrez ca si care assistant pentru 1 an pt a dobandi ceva experienta in domeniu in UK.ce ziceti?se merita sa astept atata?multumesc

20. marianatat68

marianatat68 New Member

Trophy Points:
    0
    in acest mod vei obtine NINO imediat dar trebuie sa-ti dea angajatorul o scrisoare.Eu sunt tot asistenta si am lucrat un an ca si carer m-a ajutat f mult asta mai ales la capitolul engleza.daca sti engleza bine eu zic ca poti sa incerci ca asistenta.NVQ-ul e bun inveti multe lucruri noi plus ca te familiarizezi cu noutatile de aici.Eu inca nu am PIN-ul ma mai lupt cu NMC-ul.Tu in cat timp l-ai obtinut?Daca ai citit postarea mea anterioara stii ceva de documentele pe care mi le-au cerut mie?
    Bafta si ai grija sa nu-ti intrerupi asigurarea medicala,aici toti care au venit cu Maraly au intrerupt-o si au pierdut blue card-ul desi poate dupa noile reguli n-o sa fie nevoie de ea.

Share This Page