18.5 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    buna!Am trimis foaie matricola+plan invatamant instruire practica+plan invatamant instruire teoretica pe ani si materii toate traduse si legalizate.Nici eu nu inteleg de ce mi-au mai dat acest formular care conform celor precizate in scrisoarea trimisa de la ei trebuie completat de conducerea scolii postliceale pe care am absolvito!Si tot conduceceree scolii trebuie sa o trimita in UK la NMC,repet conform celor scrise de ei in scrisoare!Partea cea mai frumoasa este ca scoala absolvita de mine s-a inchis 2005 si directorul s-a pensionat si a fugit cu toata arhiva taman in Calafat...Am luat legatura cu el,omul este dispus sa ma ajute,dar cand este sa ai ghinion...AI...Asta pe mine ma costa mai multi bani,timp pierdut cu trimisul actelor,primitul actelor blah,blah...si cum sa fac cu trimisul actelor pana la urma ca sigur dl.director nu se va complica cu trimisul actelor la NMC!!!...sunt foarte debusolata!!!!

2. vulea.sorin

vulea.sorin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toata lumea,sunt nou pe forum.va spun pe scurt povestea mea .am terminat postliceala in 2011 de 3 ani asistent medical de radiologie ,am vrut sa plec in belgia cu o firma , am facut cateva luni cursuri de flamanda dar am renuntat pentru ca mi se cereau foarte multi bani pe meditati si am renuntat.dar as vrea sa vin in anglia.vreau sa va intreb daca mi se recunoste diploma de asistent medical de radiologie ,daca se gasesc locuri de munca acolo ca asistent medical de radiologie,eu as vrea sa incep sa fac meditati la engleza pe termeni medicali ,ce imi recomandati.poate sa ma ajute cineva cu un raspuns,va rog frumos de tot

3. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Si uite-asa ne forteaza mana astia de la NMC sa le bagam sub nas falsuri si alte Photoshopuri ca altceva nu stiu ce as putea sa spun...
    Vorba e directorul ala mai are stampila scolii? Ca formularul ala trebuie si stampilat. Sa-l completezi singura e simplu dar ce te faci de stampila...? De trimis "ca din partea scolii" nu cred ca e prea greu ca alta dovada nu poate fi decat ce scrie pe plic la expeditor si faptul ca trebuie trimisa din Romania. Vezi ce acte stampilate de scoala mai ai pe-acasa, cauta pe cine trebuie si... spor la Photoshop. Asta daca nu cumva directorul ala mai are stampila scolii. E adevarat, e mare harababura in NMC-ul ala. Dar daca tin ei neaparat e de datoria noastra sa ii servim cu toate actele pe care le cer, treaba noastra cum. E un fel de examen cred, un fel de cine se descurca sa treaca de NMC, de sistem, de piedici, de toata prostia si lenea de british atunci e binevenit in campul muncii. Se mira de ce-i "incalecam" atat... Ete d-aia. Daca citind randurile astea tu sau altcineva veti avea impresia ca instig la fals si uz de fals sa stiti ca ASA ESTE ! Pentru NMC, orice.

4. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    :)...am noroc ca are stampila.In mare masura ai foarte mare dreptate!

5. karina4472

karina4472 New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog frumos sa va dati o parere in ceea ce priveste munca la domiciliul pacientilor,Cam cati pacienti as avea de vizitat si cam ce trebuie sa le fac in afara de baie sau sa-i ajut sa se alimenteze si sa se imbrace?din 9 lire pe ora e bine ?si cu cat raman dupa plata darilor?

6. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    9 lire ca si nurse inaintea taxelor mi-se pare cam putin ! Inca n-am apucat eu sa lucrez in UK dar mi-se pare putin daca o sa lucrezi ca nurse !Toate cele bune va doresc !

7. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, pe 28 septembrie am trimis aplicatia la NMC, din lipsa de fonduri, abia pe 17 octombrie am facut plata celor 110 lire catre NMC, astazi am primit o scrisorica in care imi confirma ca aplicatia mea a fost acceptata si ca trebuie sa platesc taxa de 100 de lire.

Multumesc tuturor pentru informatii!!!

-nu-ma-uit- Am sufletul plin de bucurie si putina rabdare sa mai tastez dar revin cu informatii despre actele trimise. -ma-iubesc-

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @Ana C -felicitari !
    @ Karinna&Ionut,
    in UK munca de carer la domiciliu nu este facuta de nurse ci de careri.
    9£ /ora este foarte mult, banui ca este inainte de taxare, deci ca SE sau LTD,
    banii nu ar fi rai dar, companiile nu prea platesc travelling time, deci pt 8 ore platite poti fi plecat de acasa si cate 11/12 (cel putin asa era plecata sotia mea) .
    Un client in UK poate avea maxim 4 vizite in ceea ce se cheama POC -package of care, tu vei face unsa sau doua din aceste vizite pe tura ta.
    Din ce in ce mai multe companii au introdus "call when in" , o chestie prin care trebuie sa suni baza cand intri/iesi de la pacient caci, multi dintre pacienti fiind batrani/uituci/dementa, desigur, unii careri stateau 5 minute si bifau 30...
    Munca nu e grea, spalat/ajuta/scos din pat dimineata, mic dejun, masa la pranz (de obicei au ceva la microwave) , ceai la 17:00 si back to bed seara.

9. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Felicitari Ana C -da-da- ma bucur foarte mult pentru tine ! Multumesc Dromaderu....esti ca un inger pazitor care ne invata foarte multe lucruri ! -bravo-

10. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei, pe 10 septembrie am solicitat aplicatia de la NMC, intre timp am pregatit urmatoarele acte:

1 - copie legalizata dupa pasaport
    2 - copie legalizata dupa certificatul de nastere (daca e de tip vechi va trebui sa-l traduceti)
    3 - copie legalizata dupa diploma de absolvire + traducere
    4 - cazier juridic - original + traducere
    5 - copie legalizata dupa planul de invatamant + traducere
    6 - copie legalizata dupa adeverinta de buna purtare data de OAMMR + traducere
    7 - copie legalizata dupa certificat de membru + traducere
    8 - copie legalizata dupa foaia matricola + traducere
    + formularul tip NMC completat

Mentionez ca am terminat anul acesta scoala, ca nu sunt casatorita si evident, nu am profesat ca asistent medical

Pe 28 septembrie am trimis actele in UK, pe 17 octombrie am platit cei 110 lire, astazi, 31 octombrie am primit o instiintare precum ca aplicatia mea a fost acceptata si ca trebuie sa platesc 100 lire.

Daca cititi acest topic o singura data, va asigur ca nu va mai fi nici o intrebare la care sa nu aveti raspuns.

Va doresc o cariera stralucita tuturor!

-ma-iubesc-

11. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitări AnaC! Sa ti fie de folos si să-l stapanesti sănătoasă!

12. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Corect Ana, daca citesti informatiile cu atentie (inclusiv pe site-ul NMC) si filtrezi cu aceeasi atentie tot, n-ai cum sa gresesti.
    La mine tot atat a durat procedura, cam o luna. Singura diferenta este ca eu nu le-am dat adeverinta de buna purtare ci doar mi-a stampilat si semnat Oammr-ul (sau cum i-o mai zice acum) rubrica cu pricina din formular. In rest aceleasi acte.
    Asta nu inseamna totusi ca nu se gasesc si functionari care mai vor un top de acte aditionale pentru ca nu sunt ei convinsi. Prin 2009 parca era un medic din specia maimuta de copac care omorase destul de multi pacienti cu medicatie aiurea. Pana s-au prins astia ca singurul curs absolvit de ala era "cum sa emigram in UK ca sa nu ne pape leul in savana" si nici vorba de vreo medicina... au apucat sa sucombe ceva batranei british. Ma mir cu naiba de p-ala l-au ratat. Probabil ca de atunci astia sufla si-n iaurt.
    Oricum felicititari si spor la treaba! -bravo-

13. sym66

sym66 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sunt noua pe forum. Doresc si eu sa trimit acte pentru NMC si tot interesandu-ma pe internet, vreau sa va spun ca actele in format european (certificat de naster sau de casatorie) nu mai trebuie traduse pentru ca au deja mentiuni in mai multe limbi, deci trebuie doar copii xerox legalizate." Certificatele de nastere sau de casatorie nu mai trebuie traduse si legalizate pentru a fi folosite in strainatate. Conventia nr. 16 a intrat in vigoare"(avocatnet.).Am facut aceasta precizare pentru a va ajuta si pe voi, cei care cititi acest forum, pentru ca si eu am aflat multe citind la randul meu cele postate de altii.
    Cei care au teminat facultatea scapa si ei de alte cheltuieli in plus pentru ca am vazut ca foaia matricola si planul de invatamant sunt amandoua pe acelasi formular care se numeste "Supliment la diploma" si este deja tiparita si in limba engleza.

14. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    Neata'
    Întrebare: astia de la NMC nu trimit un e-mail cu confirmarea ca au ajuns actele/aplicația la ei????

15. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu trimit. Dar daca ai trimis actele si ti-ai platit si taxa de 110 lire poti sa le trimiti un mail sa-i intrebi de stadiul aplicatiei tale.

Succes!

16. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    Pe 17 oct.am trimis aplicatia iar pe 22 oct.am facut plata celor 110 lire, cred ca totuși ar trebui sa mai aștept o săptămana pana sa le trimit e-mail.
    Multumesc!

17. biancaiuliana

biancaiuliana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!este cineva de la Ashton(Edgware),Albany(Leyton,Hacney),va rog dati-mi un semn......multumesc anticipat!

18. sym66

sym66 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,as dori sa rog un asistent medical care lucreaza in UK, daca are timp si vrea, sa ne povesteasca o zi din tura lui la servici (cum decurge o tura si ce indatoriri are).
    Cazarea cum este ? Stati departe de locul unde lucrati ? Cati sunteti cazati intr-o camera sau in apartament ?
    Daca isi face cineva timp sa ne povesteasca ...
    Multumesc si va urez "shift-uri" linistite.

19. ursssu

ursssu New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este documentatia e foarte importanta,e bine tot timpul sa fii acoperit in caz de inspectie!
    La mine la NH spre exemplu e totala anarhie,cu airpresure mattress cateodata nu au disponibile si trebuie sa astept sa puna un rezident mainile pe piept ca sa iau de la raposat si sa-i pun la ala care are nevoie!daca-i spun managerei ,cutarescu are un inceput de pressure sorre imi baga pe gat gogosi precum carerri sunt de vina ca nu ai intorc ori gaseste tot timpul motive! Dar daca documentez ca am cerut atunci ea e raspunzatoare! La mine am 39 de dementia cases si e doar un singur asistent si 6 careri pe timp de zi pentru ca ownerul e indian si are in sange sa economiseasca fiecare pence! Managera este RN si ea dar in afara de a bea cup of tea in fata calculatorului nu face absolut nimic!Cand muncesti mai mult in acelasi loc iti pun in spate pana nu mai poti duce si de obicei cel ce trage mai tare tot lu' ala ai da sarcini suplimentare! Si eu sunt tot la fel nu pot sta mult cu fundul pe scaun si de cele mai multe ori mananc pe fuga stiind ca am ceva de facut dupa,dar la un moment dat descoperi ca esti stresat si cu toate ca muncesti si alergi nonstop tot nu iti termini treaba!Oricum 1 ianuarie se apropie cu pasi repezi si atunci nu va mai trebui sa astept pentru Blue Card ,the door is open:)))

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ursssu

Bravo, ai creionat perfect,
    cu cat vei trage/munci mai mult si vei incerca sa faci treaba in timp, cu atat sarcinile iti vor creste (nu si banii da? -nervos- ).
    Putorile , si, pentru multi dintre voi stiti la cine ma refer , alea care se misca ca-n reluare cand merg, stiu doar cum sa se fereasca de belele, munca...pentru altii!
    In zona unde ma invart (Leicester) am intrat in muuuulte RH si chiar NH cu administratori/manageri din nationalitatea pomenita si da, asa este, greu scot un ban din buzunar.
    Ca sa intelegeti, un airwaves mattress in NH trebuie suportat de proprietarul NH , inclusiv patul special de spital, intr-un RH este oferit prin serviciul de DN de catre NHS.
    Daca voi gasiti roseata pe bucutza, da, incepeti imediat cu turn chart dar, fctie de Waterlow score, discutati/DOCUMENTATI DISCUTIA, cu managerul despre nevoia de saltea speciala!

Share This Page