24.6 C
London
Monday, August 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Teo83

Teo83 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara! va urmaresc de ceva timp si pot spune ca am gasit multe informatii utile aici. Tin sa multumesc persoanelor binevoitoare care si-au dedicat din timpul lor pt a da o mana de ajutor. As avea si eu o intrebare pt cei care au trimis de curand actele la NMC: trebuie trimis si acel "form to accompany transcript of training"? Eu am planul de invatamant si adeverinta cu orele de practica. Am vorbit de curand cu o persoana care a obtinut PIN-ul si fara acel formular. va multumesc!

2. cidora

cidora New Member

Trophy Points:
    0
    Hello hello, scriu pt prima data pe acest forum... m-am uitat cam ce s-a discutat pe aici si nu am observat detalii despre acte pt absolventii de facultate de 4 ani cu studii de licenta.... m-am bucurat enorm sa vad ca nu mai am nevoie de Certificat de cnformitate pt k am inceput scoala in oct 2007 so ma incadrez la automatic recognition :)
    daca careva stie... as vrea sa stiu exact ce acte i-mi trebuie:
    in primul rand... la Application for registration in the UK EU registration form: sub section 3 i-mi apare "Please note that section 4 is only required to be completed if the supporting declaration of good health has not been completed on the ' Supporting declaration of good health and good character for admission to a part of the NMC's professional register' form "..... am vazut pe unele site-uri ca trebuie completat declaration of good health si la sectiunea 4 si pe formularu de pe pagina urmatoare sub cea de good character... mi se pare aiurea k i acelasi lucru si scrie clar k nu tre sa completezi section 4 daca ai completat dincolo.... so las gol section 4?
    o alta problema tot legat de asta i k nu am stiut si am dus aplicatia la med de fam sa completeze la good health... si cica defapt trebuia sa completeze OAMGMAMR la ambele si sectiunea 4 o completeaza med de fam dak refuza OAMGMAMR sa completeze la good health.... i ok si asa... ce credeti?
    ... a chiat.... medicu tre sa puna doar stampila rotunda sau si parafa... io am cerut doar cea rotunda k asa citisem pe undeva

apoi... la partea de details of registration and practice.... io nu am lucrat deloc in tara ca un job de asistenta platit... in schimb, in cei 2 ani de cand am terminat am facut cam un an jum de voluntariate in mai multe parti... intrebarea mea e daca as putea sa le trec la experienta ca volunteer nurse.

in plus as vrea sa intreb daca-mi mai trebuie alte acte pe langa ce stiu :
    cazier - original + T
    copie pasaport - L
    copie diploma de asistent medical licentiat - L+ T
    copie supliment de diploma - L ( i-m apar toate materiile, numar de ore de curs si de stagiu, notele, si totu-i in RO si EN)
    copie cretificat de membru OAMGMAMR - L + T
    copie adeverinta OAMGMAMR despre calificare si abateri - L +T
    ( am intrebat la ordinul asist si fisa de intregistrare in registrul unic al asistentelor i acelasi lucru cu certificatul de membru )
    ...... i-mi mai trebuie ceva???
    Va multumesc anticipat !!!

3. srm1980

srm1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Neinteresant...

4. maria143

maria143 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am trimis aplicatie la NMC pe 17 septembrie si astazi am primit o scrisoare de la ei in care imi cer sa le trimit aditional "Police good conduct certificate, Issued in the UK - dated within the last three months". Mentionez ca le-am trimis initial cazierul judiciar din Romania, eliberat in septembrie 2013 si am avut si sectiunea de Good health and Character completata de OAMMR. Eu am ajuns in UK in noiembrie anul trecut si probabil d-aia imi cer si de pe teritoriul UK-ului.

Problema e ca nu stiu exact ce este acest certificat de "good conduct" si cine-l elibereaza. CRB check nu-mi pot efectua singura, am depus o cerere la politie pentru datele pe care le detin ei despre mine confirm Data Act, insa in acel formular scrie clar ca ei nu elibereaza "certificates of good conduct".

Are cineva ceva informatii legate de acest aspect?

Multumesc mult,
    Maria

5. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca singura varianta este sa ceri un CRB sau police good conduct certificate printr-o agentie de caring, nursing, etc. Mai exista si varianta de a le scrie panaramelor alea de oameni de la NMC (sau sa-i suni daca reuesti sa-i prinzi la telefon) si sa le explici ca te trimit fix intr-un loophole. Poti sa incerci si varianta asta: http://www.mencap.org.uk/dbschecks , poate se poate asa... desi nu CRB au cerut ei ci altceva...
    Vroiam sa te intreb daca nu cumva ai bifat in formular la sfarsit ca esti rezident UK si de cand? Parca era undeva pe penultima pagina ceva de genul asta...

6. cidora

cidora New Member

Trophy Points:
    0

VA ROG, MA AJUTATI SI PE MINE CU O PARERE ??? CHIAR NU STIU CUM SA FAC SI VREAU SA TRIMIT MAINE ACTELE !!!
    VA MULTUMESC ANTICIPAT !!

7. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!Mai am si eu o intrebare la voi si sper sa ma puteti ajuta!Cazierul judiciar trimis de mine catre NMC face 3 luni pe 26octombrie!Peste tot in booklet-ul trimis cu formularul ei specifica faptul ca ar fi valabil doar 3 luni!Cei de la Politie spun ca la noi ar fi valabil 6luni!Le-am lasat un e-mail celor de la NMC dar nu mi-au raspuns!Ar trebui sa trimit alt cazier?Va multumesc!

8. vulea.sorin

vulea.sorin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toata lumea,sunt nou pe forum.va spun pe scurt povestea mea .am terminat postliceala in 2011 de 3 ani asistent medical de radiologie ,am vrut sa plec in belgia cu o firma , am facut cateva luni cursuri de flamanda dar am renuntat pentru ca mi se cereau foarte multi bani pe meditati si am renuntat.dar as vrea sa vin in anglia.vreau sa va intreb daca mi se recunoste diploma de asistent medical de radiologie ,daca se gasesc locuri de munca acolo ca asistent medical de radiologie,eu as vrea sa incep sa fac meditati la engleza pe termeni medicali ,ce imi recomandati.astept un raspuns

9. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,stiu ca nu am mai aparut pe aici de un timp dar turele lungi nu iti prea lasa mult timp liber.Asa cum v-am mai spus muncesc intr-un care home ,de obicei 22 pacienti-sau 24 -,muuult de munca .De multe ori mananci un sandvis printre telefoane si documentatie.Aveam o intrebare pt cei mai cu experienta ,si va multumesc daca gasiti timp sa-mi raspundeti.In casa asta jumatate din rezidenti sunt privati-adik platesc o multime d bani.In fiecare zi sunt alocati 4 care assistant,in zilele bune 5-dar destul de rar.De cele mai multe ori nam timp sa imi fac treaba mea pt ca trebuie ajutati cu meals-urile sau cu schimbatul.Cat de importanta este documentatia?Aici includ si daily notes-pe care infirmierii de cele mai multe ori nu au timp sa le scrie la toata lumea.Cat de tare raspund in fata legii eu daca de exemplu o batranica vine ok si pleaca dupa 3 sapt cu un grad 2=3 sacral area.Adica aproape in fiecare zi i se pune dressing,sau multstiutul Proshield ,pt ca practic nu pot sa muncesc pe floor pt fiecare rezident.Cat de mult ne poate afecta pe noi asistentii?Multumesc mult.Duminica placuta!

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Salu Trafalet, bine ca ai gasit ceva timp...
    Si eu fug in 10 minute la munca dar... -nu-ma-uit-

Este foarte grav sa lucrezi short staff cand mai ales aia platesc privat, ti-as sugera sa scrii un incident form de fiecare data cand esti short, ti-as mai sugera sa ceri sa-ti fie platita pauza de fiecare data cand nu o iei.
    Daca nu faci acest incident form pentru lucrat short staff, nimeni nu te baga in seama ...DACA, celebrul..."what if!".,

ajungand aici , la what if, sa-ti spun ca, daca eu, gasesc o mamaie acasa, intoarsa din spital/NH/RH unde a fost pentru ceva respite, o gasesc de ci cu ceva pressure sore, OBLIGATORIU trebuie sa fac incident form si sa raportez la safe guarding adults,de la grad 2 in sus.
    Ghici ce se intampla (a fost un caz in Leicester cca 4 ani in urma) cu o pacienta care , din grad 2 a devenit 3,apoi 4 , in 6 saptamani -septicemie/deces, 3 nurse ramase fara PIN (la vremea aia, se poate gugali chestia!)

Asadar, da, documentatia este extrem de importanta, nu atat cat masurile care le iei tu ca nurse in charge imediat cum ai descoperit ceva roseata pe bucutze.. -da-da- -da-da-
    Adica, tgrebuie sa documentezi ca ai implementat sau, pe cale sa, masurile necesare,
    Waterlow, fctie de acesta ceri pressure mattress, pressure cushion, la presure mattress iti trebuie hospital bed -asa-asa- -asa-asa- , turn chart pe tura de noapte sau repozitioning, dressing/creme dupa caz, TVN daca e nasol si nu se vindeca, dieta corespunzatoare, daca nu papa bine- dietitian , daca nu inghite SALT si tot asa.(GP desigur,daca trebuie suplimente ceva)
    Jumate din acestia poate nici nu vor veni sa vada ce si cum , dar tu trebuie sa documentezi ca ai incercat!

Bafta! spor la munca!

11. vulea.sorin

vulea.sorin New Member

Trophy Points:
    0
    Poate sa imi dea cineva un raspuns la ce am postat va rog frumos

12. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    astazi am primit de la nmc o scrisoare in care mi se solicita acte aditionale din care nu inteleg ce inseamna:
    OS Form to accompany Transcript of Training
    Clinical breakdown of theory and practice
    Aveti idee la ce se refera?Multumesc anticipat!

13. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Deoarece sunt un utilizator nou vreau in primul rand sa va salut pe toti si sa va multumesc pentru informatiile interesante de pe acest forum.
    In continuare as vrea sa va prezint situatia mea si sa va rog sa ma ajutati cu un sfat.
    Urmand indicatiile unei persoane angajata a unei firme de recrutare, am aplicat pentru PIN si in urma discutiilor telefonice pe care le-am avut cu cei de la NMC se pare ca il voi primi la inceputul lunii viitoare.
    Dupa mai multe tatonari am ramas in relatii bune cu 2 firme despre care as vrea sa ma sfatuiti. Acestea sunt Fronterra Recruitment si VPL Healthcare.
    A mai plecat cineva cu ajutorul acestor firme? Sunt seriosi? E vreo diferenta intre ele? Va multumesc mult si astept raspunsurile dvs.

14. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    vpl par a fi ok...si eu tot prin ei vreau sa plec daca primesc pin-ul

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pare cam aiurea ca acusi Noiembrie, sa mai ingrasati firmele de recrutare.
    Tot ce pot face ele eventual si voi nu, e sa va fi gasit angajator care sa fi aplicat pt WP, dar...acusica vine Ianuarie, decat sa cautati firme, mai bine invatati engleza.

16. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0

banuiesc ca la asta se refera http://www.nmc-uk.org/Documents/Registr ... evised.pdf.

Sper ca te-am putut ajuta! Succes!

17. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc AnaC...sigur de astea aveam nevoie!

18. Ferdinand22

Ferdinand22 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt anu 1 la postliceala ca asistent medical generalist si vreau dupa ce termin sa ma angajez vreo 2-3 ani aici in tara ca sa prind putina experienta si dupa sa plec in afara mai precis in Anglia si doresc sa stiu daca imi trebuie si diploma de bacalaureat petru a lucra in afara?

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Numa livretu militar daca esti barbat, daca esti de sex feminin, merge fara,
    diploma de bac nu mai conteaza, doar diploma de asistent medical, care se ia usor si fara bac,
    multa bafta!

20. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Gianina. Vroiam doar sa te intreb: tu n-ai trimis Foaia matricola (original + traducere) cand ai aplicat? Sau ai trimis-o iar cei de la NMC iti cer acum in plus si formularul asta?

Share This Page