11.2 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cam dupa 6 luni aveam curajul sa ma duc la buda fara sa cer permisiunea,
    dupa cca un an am avut tupeul sa scot eu de capul meu doua mamai din pat...si tot asa!
    Sfat:
    stati cu ochii si urechile deschise la 150% din capacitate.
    nu va faceti carerii dusmani, "cantati-le in struna" cumva, si, incercati sa-i faceti sa creada ca ceea ce fac din dorinta voastra vine din propia lor initiativa.
    NU UMBLATI CU NASUL PE SUS , CACI AM VAZUT-O DE PREA MULTE ORI, POTI SA FI FOST TU SI MAMA/TATA SMURDULUI in Ro, aici toti sunt egali!
    Asta nu inseamna sa va lasati calcati in picioare dar, nici nu inseamna ca mataluta nu ai voie sa pui mana sa speli un pacient!

Dar, de departe cel mai important: aveti grija unde si ce semnati!

Daca ai uitat un rezident ud in pat, e belea dar, se rezolva, dar, daca dai unuia medicatia altuia....te lingi pe bot de PIN pt macar 6 luni de zile!

Si asa, de curiozitate , pentru cei din NH, stiti ca, de ex, al treilea A (medicatie refuzata) consecutiv in MAR , deja va poate baga la belea?
    Ca am mai fost sa fac ture de dor si, am vazut niste carnati de AAAAAA de ma umplea rasu'/plansu' -asa-asa-

2. platon

platon New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult de răspuns și... Incurajari :) cred cs dupa 3-4 zile pot începe sa respir... Total diferiți de noi si ca stil de munca si ca oameni. Ochii larg deschiși si urechile curate, merci mult încă odata

3. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    In 13 iunie am depus pt Certificatul de Conformitate la Minister....azi(17 octombrie) abia l-am primit!Cei care vor sa depuna sa tina cont de lungul timp de asteptare pt eliberarea acestui act tampit!Eu intre timp am depus actele la NMC fara acel Certificat de Conformitate...acum nu stiu ce sa fac...sa-l trimit eu din proprie initiativa sau sa astept cuminte in banca mea pana ce imi dau ei un raspuns sau mi-l cer ei?Multumesc anticipat!

4. srm1980

srm1980 New Member

Trophy Points:
    0

Nu trimite nimic, stiu multe persoane care le-am facut legatura in UK cu angajator englezesc si care nu au trimis nici un constatator la NMC, iar pinul
    a fost trimis bine merci.

Apropo cine are nevoie de loc de munca ca nurse si are Pin , engleza buna si este o persoana serioasa pot sa-i fac legatura cu o firma englezeasca cu care am colaborat foarte bine pana acum.Fara nici un comision, nici inainte nici dupa.

5. platon

platon New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara
    Dromaderule pot sa -ti trimit un mesaj privat pt un sfat calificat? Asta în cazul in care ma voi si descurca sa fac așa ceva :(

6. Karmenis

Karmenis New Member

Trophy Points:
    0
    Si asa, de curiozitate , pentru cei din NH, stiti ca, de ex, al treilea A (medicatie refuzata) consecutiv in MAR , deja va poate baga la belea?
    Ca am mai fost sa fac ture de dor si, am vazut niste carnati de AAAAAA de ma umplea rasu'/plansu' -asa-asa-[/quote]

Te rog sa dai mai multe amanunte despre situatia cu medicatia refuzata, sunt convinsa ca nu doar mie mi-ar fi de folos,
    e bine sa stim cum si in ce fel sa minimalizam riscurile meseriei. Multumiri anticipate!

7. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Si eu am patit ceva similar ca tine...am stat cateva luni bune dupa certificat si pana la urma am obtinut PIN-ul fara el.......asa ca te sfatuiesc si eu sa nu-l mai trimiti.....multa bafta iti doresc

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Te rog sa dai mai multe amanunte despre situatia cu medicatia refuzata, sunt convinsa ca nu doar mie mi-ar fi de folos,
    e bine sa stim cum si in ce fel sa minimalizam riscurile meseriei. Multumiri anticipate![/quote]

De la al treilea A (refuzat) trebuie sa documentezi in care plan de ce a refuzat si, sa contactezi GP-ul spre a explica ca pacientul refuza medicatia, spre ,eventual a incerca alte alternative.
    Stiu ca, unii de prin NH vor crede probabil ca e total aiurea , caci, nu-i asa, avem sarmanii cu dementa care nu doar ca refuza, dar te mai si scuipa in fata cu medicatia ta,dar, daca nu documentezi/cauti cai diferite (covert medicine-care tot numai cu GP-ul/farmacistul) , la o eventuala inspectie CQC, ai de dat explicatii!
    Chiar daca GP-ul va refuza sa incerce altceva, voi sa fiti siguri ca documentati aceste telefoane, se stie cam cat iubesc unii doctori NH din pacate.

9. srm1980

srm1980 New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua, vi sa solicitat acel certificat de catre NMC ? Daca nu vi sa solicitat trimiteti actele direct fara acel certificat, cunosc cel putin 5 nurses care au trimis fara acel certificat si au obtinut pin-ul fara nici o problema.

10. srm1980

srm1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu pot sa va trimit mesaj, am postat aici deocamdata poate mai ajuta si pe altcineva.

Buna ziua, trebuie sa aveti pin si sa stiti engleza binisor,in caz de angajare ei se ocupa si de permisul de munca (daca o sa mai fie cazul) si de nino, astept un cv de la dumneavoastra pe nurse4uk@gmail.com sunteti in uk acum ? Multumesc.

Teo

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multumim de ajutor srm 1980, probabil ca multi vor vrea sa te contacteze sa le rezolvi cu munca aici in UK.
    Asta ai scris initial.

Buna ziua, vi sa solicitat acel certificat de catre NMC ? Daca nu vi sa solicitat trimiteti actele direct fara acel certificat, cunosc cel putin 5 nurses care au trimis fara acel certificat si au obtinut pin-ul fara nici o problema.
    srm1980

apoi asta

Buna ziua, trebuie sa aveti pin si sa stiti engleza binisor,in caz de angajare ei se ocupa si de permisul de munca (daca o sa mai fie cazul) si de nino, astept un cv de la dumneavoastra pe nurse4uk@gmail.com sunteti in uk acum ? Multumesc.

Teo

Intrebarea mea este, trebuie sa stie si romaneste sau ajunge doar putina engleza?
    Caci am o matusa...vrea si dansa, bani are, se poate?
    Multumesc de ajutor!

12. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, am primit vineri o scrisorica in care mi se cere : Demonstrating clinical experience in Surgery ; Fully completed- including criminal cautions section . Nu inteleg de ce mi se cere acest lucru eu nu am lucrat am doar orele de practica din timpul scoli si atat -trist- ajutati_ma va rog ¿ce trebuie sa le raspund ? Multumesc !

13. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze pt ca nu am precizat -limba- "scrisorica" mi-au trimis-o cei de la NMC

14. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Criminal caution section cred ca se afla pe ultima pagina a formularului de la NMC in partea de jos acolo unde esti intrebata daca ai fost vreodata gasita vinovata pentru vreo greseala!Acolo trebuie sa bifezi in casuta NO, sa te semnezi si sa pui data!Poate acolo ai uitat!Ti-au trimis si ultima pagina a formularului,nu?Acolo trebuie sa completezi din nou!In ceea ce priveste faptul ca iti cer sa demonstrezi experienta pe Chirurgie demonstreaza faptul ca tu ai scris ceva in formular la sectiunea cu locurile de munca,ceva ce lor li s-a parut in neregula!Cel mai bine ar fi sa suni la ei si sa intrebi daca ai nelamuriri decat sa gresesti ceva!Multa bafta iti doresc!

15. srm1980

srm1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Ai nevoie de ajutor intradevar...

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai nevoie de ajutor intradevar..

Pai nu esti implicat/a si in ceva clinica de ajutorare ceva?
    Sau numai de racolare?
    However, vad ca vii cu preturi OK , asadar, bafta la recrutat, ideea era ca, ai prezenta mai multa incredere daca ai scrie corect gramatical, desi doar careri/nurse, unii mai stiu limba romana asa cum se scria pe timpuri, adica corect!

Aia 14.90£ /ora pt asistenti in ce zona?

17. srm1980

srm1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Aia 14.90 sunt pentru nurses cu experienta in UK de minim 1 an, in sudul Angliei.Dupa 10 ani de UK mai se pierde din gramatica.

18. Anonymous

Anonymous Guest

E ca mersul pe bicicleta gramatica asta!

19. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Atunci oare de ce la Dromaderu nu s-a mai pierdut din gramatica? -nu-ma-uit-

20. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    haideti mey...nu va pierdeti in detalii!

Share This Page