17.3 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Life's a bitch!Iti dau toata dreptatea din lume John!Dar sa nu crezi ca in ciuda faptului ca suntem atat de tineri nu avem experienta de viata!Daca as sta eu sau Ionut sa-ti povestim vietile noastre nu cred ca ai mai spune ca suntem prea tineri!Am trecut prin experiente prin care nici un om la 40-50ani nu le trece!Si cu toate astea uite ca suntem inca in picioare!Demnitatea nu ne-o va lua nimeni,crede-ma!Demnitatea si bunul-simt sunt calitati care nu se gasesc in calitatile oricui!Asa ca cei care posedati aceste calitati tineti bine de ele ca va vor fi de folos intr-o buna zi! Asta e pentru John:If life is a bitch then fuck her! -da-da-

2. platon

platon New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor. Este prima oară cînd poster si pe aceasta cale vreau să multumesc tuturor celor care i și rup din timpul liber pt a posta aici sfaturi utile. Recunosc ca datorită vouă am reusit sa ajung aici. Va urmăresc de aproape un an de zile aproape zi de zi, aici învățînd cum se face dosarul la NMC, ce anume presupune a fi burse în uk, etc. Multumesc încă odata ( cu un plus pt cei mai vechi gen mutu, dromaderu, etc - sper să nu se supere pe mine cei cărora le am uitat acum numele). Așa ca iata ma în uk pe data de 11.10. Dupa toate " perierile" acum as avea nevoie de un sfat pt a înțelege mai bine acest mesaj : We received a email from the client, because you did not received the DBS ( cînd eram în țara mi au zis ca sa eliberat) they can't let you start working ( asta am vazut din păcate) . The wil applyfor a new one. However you will get paid durings this time, you will get your full salary ( așa sa fie oare? ). I will also ask wheter you can start working with your POVA ( ?). This ussualy take 24-48 your,
    Va multumesc pt ajutorv

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Bine ai ajuns la UK deci, incearca sa nu te grabesti cand scrii caci incurci multe litere,
    ce este ala DBS?
    Daca este o greseala din partea lor si ai deja contractul semnat da, vei fi platit pana poti incepe munca legal.
    POVA este Protection Of Vulnerable Adults , vine mai repede decat CRB-ul (daca asta voia sa fie acel DBS???) si unii angajatori sunt multumiti sa te lase sa incepi sa muncesti daca esti clear cu POVA, banui ca, mai ales in cazul tau in acre ar trebui sa te plateasca si sa stai acasa cumva... -nu-ma-uit-

4. platon

platon New Member

Trophy Points:
    0
    Da e vb de CRB. Chiar daca cea de la HR a zis ca sînt clear managerul nu mi poate da ok pînă nu vine ceva scris. Și da contractul este semnat iar mi au zis ca incep pe data de 14. Parca i mi vine greu sa cred ca ma vor plăti fara sa fac nimic. Azi de draci m am băgat voluntar la niste activități de pe aici :)) . Multumesc pt răspuns și promptitudine

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well, asta e partea buna cu angajatul in UK, printre altele adica.
    Daca este greseala lor si te-au adus aici, te vor plati!
    Bafta!

6. platon

platon New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult de răspunsuri. Stiu ca sunteti sătui de promisiuni ( de genul dau o bere) dar promit ca atunci cînd ajunge prima dată la biserica din norwich aprind cîte o lumînare pt sănătatea voastră. Merci

7. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog ajutati-ma, in chenarul pt RN1 din trasncriptul de pe site-ul NMC trebuie sa trec practica făcută in timpul școlii, întrebarea este următoarea : trebuie sa bată cu ce e in adeverinta de practica eliberată de la scoala Postliceala ? Va întreb pt.ca mie nu-mi bate una cu alta, presupun ca trebuie sa fie tot atâtea ore, sau cum?
    Mâine îmi scot actele de la tradus si legalizat si tare as vrea sa le si trimit la NMC.
    Multumesc!

8. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    .... Pe adeverinta unde sunt trecute orele de practica îmi apar 2442. Iar pe transcript mi-au trecut 2116. Așa ca sa va faceți o idee. Ca dacă trebuie sa fie același nr.de ore de practica trebuie sa ma duc la scoala sa ii rog sa-mi recalculeze,

9. oananirvana

oananirvana New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. Anatoma: am avut si eu aceeasi problema cu orele de practica, cifrele nu corespundeau.. Cei de la NMC verifica totul, trebuie neaparat sa mergi la scoala sa-ti refaca adeverintele. Eu cand am observat erau deja traduse, am vb cu traducatorul si mi-a facut ulterior modificarea.
    Partea neplacuta este ca a trebuit sa le platesc din nou, 25 de lei adeverinta, desi era greseala lor.... Dar, important este ca am PIN-ul, astept permisul de munca, am primit Disclosure certificate :).
    Bafta!

10. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Oana , eu am dat adeverinta deja la traducator numai ca acolo sunt orele corecte de practica deci eu nu trebuie sa vorbesc cu traducatorul, ci doar o sa trec pe la scoala si sa-mi calculeze Dinnou pt.a trece pe transcript corect.
    Hmmmm tocmai am sunat la scoala si zice ca nu are cum sa bată orele de pe adeverinta de practica cu cele ce trebuie trecute pe transcript deoarece in anul 1 pe adeverinta apar clinical hours si la materiile gen semiologie epidemiologie etc.materii care nu sunt trecute pe transcript la Adult nurse, mi-au zis ca au calculat doar ce s-a cerut in acel chenar, ceea ce este logic , uffff sper sa nu fie problema, o sa-l trimit așa apoi o sa vad eu ce si cum., oricum multumesc Oana.

11. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor!Mai am si eu o intrebare intrebatoare si sper sa ma puteti ajuta!Cei de la NMC imi cer Transcript of training numai versiunea in romana!E vorba de foaia matricola sau de adeverinta aceea cu numarul de ore de practica ca in cazul Anei Toma?Va multumesc!

12. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    Sarboiumaria au cei de la NMC un formular pe sit-ul lor care trebuie sa insoteasca planul de învățământ si adeverinta cu orele practice o fi vorba de ăla, sau e chiar vorba de planul de învățământ. Uite linkul http://www.nmc-uk.org/Documents/Registr ... evised.pdf.

13. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Ana eu deja am trimis traducerea de la orele de practica si mi-a fost acceptata!Tot ce mi-au cerut sunt doar versiunea in romana a unor acte asa ca am facut fotocopii color de aceasta data si le-am legalizat la notar!Vroiam doar sa stiu daca e corect sa trimit orele de practica ca eu era sa gresesc si sa trimit foaia matricola!Dar acum m-am lamurit,m-am mai documentat un pic desi am un prichindel de 2ani care sta toata ziua dupa mine si daca ma vede la laptop sta gramada sa apese si el butoanele!Oricum posturile tale mi-au fost de ajutor pentru ca atunci cand am vazut la tine ca ai scris transcript am facut si eu legatura!Iti multumesc!Ai reusit sa trimiti actele azi?O zi buna iti doresc!

14. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am reușit mâine sper sa le expediez așa sunt si eu am o pitica de 1anisor care e curioasa de toate, tie pe adeverinta cu orele de practica si pe trasncriptul de pe sit-ul lor îți dau la fel nr.de ore practice? Ai citit penultimele postari?

15. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor, aseara, am vrut sa fac plata celor 110 lire aici - https://www.onlinepayments.nmc-uk.org/, dar am decoperit ca nu am cardul autorizat pentru aceasta operatiune. Din motive obiective nu pot inca sa autorizez cardul.

Spuneti-mi, va rog, alta modalitate de plata care ar mai fi?

16. Anonymous

Anonymous Guest

Cardul altcuiva

17. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    Anatoma, nu iti pot raspunde pe privat asa ca o sa-ti las aici raspunsul.

nu am primit pin-ul sunt in faza in care am trimis toate actele si acum trebuie sa fac plata celor 110 lire taxa pentru procesare a dosarului.

eu am trimis urmatoarele acte.

- cazier tradus si original
    -copie certif.de competenta T+L ,
    -copie plan de învățământ T+L,
    -copie foaia matricola T+L
    -copie certif.de membru OAMMR T+L ,
    -copie adeverinta de la OAMMR of good standing T+L,
    -copie pasaport legalizat,
    -copie cerftif.casatorie doar legalizat
    - formularul trimis de ei completat , stampilat ,semnat in zonele aferente.
    Mentionez ca am terminat anul acesta si nu am fost angajata nicaieri.

nelamuriri:
    -spui ca ai pus si copie adev.med traduse si legalizata, la ce te referi? cred ca era suficient doar ca medicul de familie sa stampileze si sa semneze formularul
    --trasncriptul de pe site-ul lor completat si semnat de directoare - se solicita si asta, eu nu l-am pus, sa ma pregatesc sa mi-l ceara? unde ai citit ca ar fi necesar si el?
    - -copie diploma de bacalaureat T + L - te sfatui sa nu o pui, nu se solicita nicaieri, ce e prea mult strica, confuzioneaza. .

succes maxim!

ps: tu cum faci plata taxei de procesare a dosarului?

18. platon

platon New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare pt cei mai vechi si experimentați ; cît timp va luat să vă obișnuiți cu sistemul lor me munca? Sînt de 3 zile aici și parca zici ca sînt din alta lume :)) clar sînt alta lume dar vroiam doar să vă intreb în cît ați inteles modul lor de lucru. Multumesc frumos

19. Anatoma

Anatoma New Member

Trophy Points:
    0
    AnaC uite link-ul http://www.nmc-uk.org/Registration/Join ... EU-or-EEA/ e chiar in josul paginii online form to accompany transcript of training.
    Eu uitasem de cei110 lire credeam ca se achita in momentul in care se confirma obținerea PIN ului. O sa ma anunte ei cand trebuie sa ii achit, sau cum tre sa fac?

20. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0

poti sa-i achiti dupa cateva zile de la trimiterea actelor.

Share This Page