10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. nicknick

nicknick New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze <Mutu>...am repetat postarea din gresala :(...intentia era alta dar nu mi-a iesit.( vroiam sa repar ceva la postarea anterioara ), Scuze

2. Cristina Ploaie

Cristina Ploaie New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Am sa va impartasesc din experienta surorii mele care acum este in UK.
    A ajuns acolo printr-o firma de recrutare,pt a lucra intr-un azil de batrani.
    A primit pe mail locatia,date despre salariu,taxe pt contabil,chirie si tot restul.
    Ajunsa acolo a intrat direct in paine doua zile,a primit prin telefon date despre o noua locatie unde aveau nevoie de ea.
    Ajunsa acolo a lucrat doua saptamani pt care a fost platita si apoi pe motiv ca s-au intors din concediu doua angajate au trimis-o in alta locatie unde dupa o saptamana,directoarea ia spus ca nu mai are nevoie de serviciile ei.
    A contactat agentia cu care are contract semnat pe 3 ani in care se prevede ca daca ea se intoarce in tara plateste despagubiri agentiei,iar acolo fara nici un raspuns scris,doar telefonic i s-a spus ca poate pleca acasa..
    Am trimis mail-uri dar nimeni nu a raspuns drept pt care acum si-a luat bilet de avion si vine in tara
    Daca cineva stie sa-mi dea un sfat despre respectarea acestor contracte si urmarile ce pot aparea desi ea ar fi vrut sa lucreze dar ei nu si-au respectat partea lor de angajament va rog astept sfaturi........

3. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
  4. Anonymous

Anonymous Guest

Daca sora ta e asistenta si are PiN poate sa caute singur a de munca, fara agentia respectiva. Chiar sa fie bucuroasa ca a scapat de ea. Ideal ar fi sa obtina referinte bune de la NH unde a lucrat.

5. Andreea25

Andreea25 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor... urat ce i sa intamplat surorii tale... si eu as vrea s aplec tot prin firma da nush ce sa fac ... dar cu ce firma a plecat?

6. gabrielle4u

gabrielle4u New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    nurse
    Home Page:
    se face contract cu agentia? sau cu azilul la care esti angajat? plus ca atata timp cat nu ea este cea care a decis sa demisioneze nu se aplica plata unor despagubiri, nu?

7. Cristina Ploaie

Cristina Ploaie New Member

Trophy Points:
    0
    Firma se numeste Pearson Anderson,si are un site impresionant!

8. Rijno_clau

Rijno_clau New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    am nevoie de un sfat! Am venit in Anglia in martie anul acesta in speranta ca o sa-mi primesc PIN ul (actele le-am depus in Noiembrie anul trecut)...ma rog am vazut ca nu se misca nimic mi-am gasit un job ca si care assistant intr-un Nursing Home lucrez din Mai acolo si sunt bine vazuta.Am primit acceptul pentru PIN am platit taxa si astept sa il primesc acum . Ce sa fac? Eu sunt angajata printr-o agentie (ghiciti care?? Pearson Anderson care nu a facut nimic pentru mine pana acum) sa vorbesc cu agentia sa-mi gaseasca un job? Cel al carui e casa de batrani e dispus sa ma initieze dar nu e dispus sa ma si angajeze direct. Sa stau sa-mi fac experienta acolo sau sa incerc sa plec in alt loc sa o iau de la inceput ca si nurse? Nu prea I-mi mai convine sa lucrez pentru agentie.Pe de alta parte stiu ca ar fi bine sa am un pic de experienta???

Ms

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Esti cumva intr-o situatie ideala, fiind deja carer intr-un NH.
    Nu da bani aiurea la nici o agentie, asteapta-ti PIN-ul, si, din Ianuarie, ai voie sa te duci unde vrea inima ta.
    Foloseste timpul spre a te initia in ale nursingului, eventual, chiar in timpul liber, dute si fa ture alongside the nursing team, sa vezi exact ce si cum.
    Dupa primirea PIN-ului, daca vei gasi post, nu te initiaza nimeni, intri direct in paine!
    Job-uri sunt destule in nursing, multa bafta!

10. ramona@13

ramona@13 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Am venit in uk anul trecut in ianuarie cu actele gata traduse si legalizate pt NMC ,asteptam doar scrisoarea de la ei cu ce acte sa le trimit , leam trimis mai multe decat au trecut ei prima data in speranta ca voi salva timp in cazul in care aveau de gand sa imi mai ceara altele.Am intrat in luarea deciziei prima data anul trecut in martie si de atunci cred ca am mai fost de 3 sau de 4 ori si inca tot imi cer hartii sa le trimit ,prima data au spus ca miau expirat cazierul din romania si pe langa si alte hartii, pe hartia care mi-au trimis-o au scris ca au nevoie de cazier din uk , bineinteles ca am sunat sa imi confirme ca doresc din uk au sp ca da , dupa alte 3 luni de decizie imi spun ca au nevoie de alt cazier da de data asta din romania ,ca au nevoie de copie legalizata dupa pasaport , hartie in care sa confirme doctorul de familie sa sunt sanatoasa si multe alte hartii de care nu imi mai aduc aminte sigur , iarasi dupa alte 3 luni de decizii imi sp ca trebuie sa fie la fel semanatura din pasaport cu cea din acte .....aici recunosc ca a fost si greseala mea putin ca nu erau indentice . Si sa nu mai povestesc de toti bani cheltuiti pe acte si drum la ambasada etc...Ceea ce vroiam eu sa intreb , a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare ? Pur si simplu nu mai am rabdare si nu stiu ce sa fac ....ar trebui sa aplez la ajutor , sa depun plangere la NMC ? Imi pierd nervii cu ei -nervos- .Cineva ma poate ajuta cu un sfat ceva ? Multumesc mult!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    leam trimis mai multe decat au trecut ei prima data

Iaca unde-ai gresit!

12. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Am si eu niste nelamuriri, daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri !!! . Fratele meu este in Romania, tocmai ce a terminat scoala de asistenti. Dupa cate stiti voi, trebuie sa fie el neaparat prezent aici ca sa isi depuna actele pentru PIN sau pot sa trimit eu actele pentru el...? Si nu in ultimul rand, incepand cu ianuarie 2014, mai este nevoie de acel pin sau nu ?

Va multumesc anticipat !

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Actele le poate trimite chiar el, din Romania, sau de oriunde din lumea asta.
    Apoi ...mai draga...nelamuririle tale sunt multiple cum ar veni dar, hai sa zicem ca este lipsa de interes personal,
    din Ianuarie 2014 fratele tau nu va mai avea nevoie de permis de munca in UK daca va avea PIN-ul care sa-i poata permite sa lucreze ca si asistent .

14. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Multumesc pentru raspunsul rapid si prompt. Bănuiesc că acel formular ce trebuie completat il gasesc pe site-ul de la NMC, nu ? Sau daca aveti voi vre-un link ceva....

O zi buna....

15. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare din nou.
    Ma poate lamuri cineva si pe mine, va rog, cand si cum trebuie platiti cei 110 pounds pentru evaluarea dosarului la NMC?
    "If you request an application pack and submit the pack to us, the NMC will charge a £110 evaluation fee.
    This fee has been set at £110, and has been calculated to cover the administration costs of the application process.
    Payment is only required when you have completed the application pack and returned it to the NMC.
    Information about how to pay is included in the pack."
    Apoi sa fiu al naibii daca in brosurica aia de la ei scrie ceva de bani, ori sunt eu prea prost si nu-mi dau seama...
    Imi poate da cineva un link, ceva, spre indicatiile lor oficiale despre cand si cum trebuie sa platesc banii astia? Eu unul nu gasesc decat faptul ca-i cer.

16. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
  17. leo 41

leo 41 New Member

Trophy Points:
    0
    NU PLATESTI NIMIC PINA NU AI PACK-UL .CIND ITI VINE PACK-UL UITE SI CUM SE COMPLETEAZA
    COMPLETARE FORMULAR NMC
    pag 2 of 3 FLOWCHART-ASTA DACA AI TERMINAT IN PERIOADA 2007 SAU DUPA 2007
    section 1 bifezi yes
    section 3 bifezi yes .
    pag 1 of 2 APPLICATION REGISTRATION IN THE UNITED KINGDOM
    Section 2 PROFESSIONAL EDUCATION AND TRAINING--numele scolii si adresa
    Initial Professional Qualification Obteined -nurse cu data cind ai inceput scoala
    Date of Commencement DATA CIND AI INCEPUT SCOALA
    Date of Completion DATA CIND AI TERMINAT SCOALA
    page 2 of 2 inainte de Section 3
    HAVE YOU BEEN CONVINCTED OF ANY CRIMINAL OFFENCE OR INSSUED WHIT ANY CAUTION bifezi NO
    SECTION 3 Self Declaration .....semnezi si data
    SECTION 4 DECLARATION OF GOOD HEALTH BY OCCUPATIONAL HEALTH DEPARTAMENT /MEDICAL PRACTITIONER
    SIGNATURE Semnatura MEDIC FAMILIE si DATE (Data)
    POSITION HELD GP,Family doctor + parafa
    STAMP REQUIRED stampila rotunda medic familie
    Declaration of good character completeaza oammr
    Supporting declaration of good health completeaza oammr
    pe spate pag 2 0f 2
    REGISTRATION OR LICENSING AUTHORITIES
    Qualification -nurse,
    Date Registration -data de inscriere in oammr ,
    Part Registration -Registred Nurse ,
    Registration Number -seria si numarul certificat oammr
    [/color]

18. leo 41

leo 41 New Member

Trophy Points:
    0
    NU PLATESTI NIMIC PINA NU AI PACK-UL .CIND ITI VINE PACK-UL UITE SI CUM SE COMPLETEAZA
    COMPLETARE FORMULAR NMC
    pag 2 of 3 FLOWCHART-ASTA DACA AI TERMINAT IN PERIOADA 2007 SAU DUPA 2007
    section 1 bifezi yes
    section 3 bifezi yes .
    pag 1 of 2 APPLICATION REGISTRATION IN THE UNITED KINGDOM
    Section 2 PROFESSIONAL EDUCATION AND TRAINING--numele scolii si adresa
    Initial Professional Qualification Obteined -nurse
    Date of Commencement DATA CIND AI INCEPUT SCOALA
    Date of Completion DATA CIND AI TERMINAT SCOALA
    page 2 of 2 inainte de Section 3
    HAVE YOU BEEN CONVINCTED OF ANY CRIMINAL OFFENCE OR INSSUED WHIT ANY CAUTION bifezi NO
    SECTION 3 Self Declaration .....semnezi si data
    SECTION 4 DECLARATION OF GOOD HEALTH BY OCCUPATIONAL HEALTH DEPARTAMENT /MEDICAL PRACTITIONER
    SIGNATURE Semnatura MEDIC FAMILIE si DATE (Data)
    POSITION HELD GP,Family doctor + parafa
    STAMP REQUIRED stampila rotunda medic familie
    Declaration of good character completeaza oammr
    Supporting declaration of good health completeaza oammr
    pe spate pag 2 0f 2
    REGISTRATION OR LICENSING AUTHORITIES
    Qualification -nurse,
    Date Registration -data de inscriere in oammr ,
    Part Registration -Registred Nurse ,
    Registration Number -seria si numarul certificat oammr
    PASUL 2

PINA LA SOSIREA FORMULARELOR NMC IN CELE 15 ZILE LUCRATOARE POTI FACE COPII LEGALIZATE +TRADUCERILE LEGALIZATE SI PROCURAREA ACTELOR

*DIPLOMA DE ABSOLVIRE
    *FOAIE MATRICOLA
    *CERTIFICAT NASTERE
    *CERTIFICAT CASATORIE !.ATENTIE !DACA ESTE TIP NOU NUMAI LEGALIZARE CEL VECHI SE SI TRADUCE LEGALIZAT (IN CAZUL CA ESTI CASATORITA)
    *CERTIFICAT OAMMR
    *CERTIFICATUL DE CAZIER IN ORIGINAL (NU E NEVOIE DE LEGALIZARE NUMAI TRADUCERE LEGALIZATA)
    *ADEVARINTA OAMMR (CEA DE BUNA PURTARE) ORIGINAL + TRADUCERE LEGALIZATA
    *COPIA CARTII DE IDENTITATE SAU PASAPORT

PASUL 3
    TRIMITEREA FORMULARELOR CU TOATE ACTELE (EU AM TRIMIS CU CONFIRMARE DE PRIMIRE SA STIU CIND AU AJUNS SA FAC PLATA CELOR 100 LIRE STERLINE) + PLATA CU CARDUL ONLINE A CELOR 100 LIRE STERLINE

-da-da-

19. leo 41

leo 41 New Member

Trophy Points:
    0
    MULTA BAFTA

20. leo 41

leo 41 New Member

Trophy Points:
    0
    Asta pentru ca ai aplicat din UK si nu din tara

Share This Page