22.6 C
London
Monday, August 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Daniela. Desi nu sunt foarte sigur si cunoscator pe deplin in ale NMC-ului pot sa-mi dau macar o parere daca imi e permis.
    1. Banuiesc ca nu ai absolvit anul acesta ci mai demult ca atare Certificate of current proffesional status este de fapt o dovada, un fel de istoric al prestatiilor tale in domeniu. Pe scurt vor sa vada ca nu ai avut perioade de lipsa din activitate, ca esti asistenta care lucreaza in domeniu la momentul asta. Asta pentru ca daca nu lucrezi de ceva timp desi ai calificarea de AMG iti vor cere sa faci ceva cursuri teorie si practica (asta numesc ei Back to work), pentru a-ti putea relua activitatea, destul de multe ore din cate stiu (200-240... cam asa ceva daca nu vorbesc prostii). Deci e un fel de dovada ca nu ai stat in ultimul timp ci ai profesat.
    Din nou, nu cunosc situatia ta personala, e doar ce banuiesc eu despre tine din ce ai postat.
    2. Cazierul judiciar din cate stiu este valabil 6 luni de la data emiterii deci vezi sa mai fie valabil.
    3. Toate actele stiu ca trebuiesc traduse si legalizate mai putin copia pasaportului.

Deci, in principiu, Certificate of current proffesional status este o dovada ca tu la momentul aplicatiei lucrezi ca asistenta. De unde se obtine? Habar n-am. Probabil copii legalizate ale cartii de munca, adeverinta de la locul de munca (angajat de la data... pana in prezent pe postul de...), dovada de la OAMMR... sau chiar toate daca se poate pentru a fi si mai sigura.
    Aici vorbim de UK n-avea cum sa fie simplu, trebuie sa faci tumbe pentru ca asa e sistemul. Presupunand ca inainte de 2009 cand am venit in UK eram prost facut gramada, dupa doua luni inteligenta imi era antrenata la maxim pentru a razbate in jungla lor. Self, cont bancar, Nino, UTR, Blue Card, chiar si CSCS doar sa fie acolo ca varianta de back-up, facturi, clienti, contracte, ba chiar si website, recomandari, pe dracu, pe mama, pe tata, pe (*&^%$%^& lor...... Da, stiu cum e. Dar... rabdare si inteligenta. Asta-i calea.
    Succes!

2. daniela_67

daniela_67 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tare mult pentru informatie ! eu mi-am intrerupt activitatea in decembrie 2012 deci anul trecut si am venit aici in ianuarie deci am profe sat pana in decembrie .Asta este o sa le trimit si o copie dupa cartea de munca daca sunt idioti si nu au vazut stampilele dupa fisa de la oamr , -asa-asa-

3. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere. Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe informatii.
    Pentru orice eventualitate cred totusi ca n-ar strica un mail la NMC prin care sa-i intrebi pe scurt cam ce acte le-ar multumi setea de birocratie, cam ce act ar considera ei ca fiind multumitor intru demonstrarea vechimii tale in munca, eventual dandu-le si numarul tau provizoriu ca sa vada ca nu intrebi intr-o doara ci esti pe lista lor in asteptare caz in care s-ar putea sa raspunda mai repede la mail. Nu stiu daca e o regula generala dar cel putin in relatiile mele cu oficialitatile din UK de fiecare data am avut rezultate daca i-am amenintat cu plangeri, cu prezentarea la curte, in general cu cai de atac legale impotriva tegiversarii lor (chiar si atunci cand se considera ca ei au dreptate). Legile lor sunt pline de "you may, you should, is possible to, could be, etc" adicatelea nu prea sunt batute in cuie ci sunt destul de flexibile. Asa ca... spor la treaba.
    Toate cele bune.

4. ovidiu1987

ovidiu1987 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, pe mine sincer ma intereseaza sa lucrez in Uk ca asistent stomatolog...am terminat ca si generalist in 2009 si din 2006 lucrez ca asistent stomatolog (ce e drept la inceput 2006-2009 am lucrat in timp ce mergeam la cursuri )...ideea e ca eu acum completez dosarul pt NMC (stiu ca am nevoie de inscriere in GDC dar pt asta trebuie sa termin ceva cu profil stomatologic?) o zi buna!

5. ovidiu1987

ovidiu1987 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor,sunt nou pe forum si sincer am o intrebare la care nu prea am gasit raspuns : Actele pe NMC trebuiesc legalizate in original iar apoi traduse cu traducator autorizat SAU traduse si legazilate traducerile? (eu am vb cu cineva de la Fronteera Recruitsments si mi-a zis ca trebuiesc doar legalizate actele in original si traduse autorizat)....curios
    Mc

6. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Salut.....faci copii dupa originale legalizate de un notar public, faci traduceri la un traducator autorizat dupa care le legalizezi si pe acestea tot la un notar public.......unii zic ca nu mai trebuiesc legalizate traducerile la notar daca sunt facute de un traducator autorizat dar eu am legalizat tot la notar si in mai putin de 2 luni mi-au acceptat PIN-ul acum tu faci cum crezi......o zii placuta va doresc !

7. oananirvana

oananirvana New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Eu am trimis toate actele la NMC astfel: copii legalizate ale originalelor, traduceri cu stampila traducatorului autorizat, fara a mai legaliza apoi traducerile...din lipsa de finante...
    Am primit pin-ul intr-o luna si jumatate.
    Bafta!

8. ovidiu1987

ovidiu1987 New Member

Trophy Points:
    0
    Oana si tu ai luat PIN-ul din prima de la cei de la NMC?...daca da spune-mi si mie te rog ce acte ai nevoie mai exact...de exemplu referintele trebuiesc si ele legalizate si apoi traduse autorizat?...Multumesc.

9. oananirvana

oananirvana New Member

Trophy Points:
    0
    Ovidiu, nu este nevoie de recomandari pentru NMC. Recomandarile iti vor trebui sa le dai angajatorului, ti le va cere cu siguranta.
    Da, din prima l-am primit, nu m-au intors din drum cu nimic... Am avut desigur si certificatul de conformitate, deoarece am absolvit in 2002.
    As face aici o lista cu toate actele necesare, dar.... au mai fost postari de acest gen, si... sper sa nu se supere pe mine forumistii mai vechi :).
    OK.... deci:
    Urmatoarele acte vor fi copii legalizate de notar;
    1. certificat de nastere
    2. cazier judiciar (sa nu fie mai vechi de 3 luni in momentul in care il primesc cei de la NMC)
    3. certificatul de membru OAMMR, desigur vizat pe anul in curs
    4. certificat de casatorie, daca e cazul (pt cei care si-au schimbat numele dupa casatorie)
    5. certificat de conformitate de la Min. Sanatatii, pt cei care au absolvit inainte de 2007, din care sa reiasa ca din ultimii 7 ani, ai profesat minim 5 ani
    6. adeverinta de practica de la scoala postliceala, detaliata pe ani, cu nr de ore efectuat pt fiecare materie in parte... (adev. mea era gresita, suma orelor efectuate in total nu era calculata bine, deci, atentie)
    7. adeverinta cu orele de studiu, tot detaliata
    8. diploma de absolvire, sau certificatul de competente profesionale, dupa caz
    9. copie dupa pasaport, eu am facut dupa C.I., deoarece pasaportul l-am trimis in Marea Britanie, la Access NI (mi-am gasit un job in Irlanda de Nord, asta e alta poveste, astept permisul de munca deocamdata)

Apoi, toate acestea traduse de un traducator autorizat, si...atat, nu mai este nevoie de legalizare si la notar a traducerilor.
    De la Oammr nu mi-au eliberat nicio declaratie, adeverinta, doar au semnat si mi-au pus stampila in formular. Asta costa 100 de lei.
    De recomandari am avut nevoie pt angajatori, ca mi-au cerut, dar le-am facut in engleza, medicul a semnat, a pus parafa... si gata.
    Sper sa-ti fie de folos aceste informatii, si altora, desigur..
    Daca mai ai nelamuriri, ma mai poti intreba.
    O zi buna!

10. oananirvana

oananirvana New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa suni la NMC, eu am sunat de fiecare data cand am avut nelamuriri, sunt f amabili.

11. daniela_67

daniela_67 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ! gata am fost si la inductia de care imi era atat de frica pentru postul de care worker ........a fost ok . Acum sa pregatesc actele care mi le-au mai cerut ce de la NMC, subliniez ca le-am trimis odata Diploma de asistent medical de data asta am scos-o color si am legalizat-o am cazierul in original la mine, le trimisesem copie legalizata apostilata si tradusa si legalizata dar se pare ca nu stiu ce sunt alea .....si au mai vrut un certificat de curent status care am inteles ca e o adeverinta de la munca sa fac dovada ca sunt asistenta medicala, dar , eu am plecat din tara in ianuarie si mi-am intrerupt activitatea si pana a sosit certificatul de conformitate a mai durat ceva timp si am depus actele in iunie oare vor mai fi probleme ? Ma gandeam sa le trimit si originalul de la OAMR cel pe care l-am mai trimis odata vizat pe anul asta legalizat si tradus, voi ce ziceti ? Daca o sa am nevoie de el vreodata ce fac ?
    Multumesc tuturor celor de pe forum de la care am obtinut informatii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

12. ovidiu1987

ovidiu1987 New Member

Trophy Points:
    0
    Oana,eu iti multumesc mult pt tot....ideea stii care e...eu saptamana viitoare vreau sa plec in Anglia la fratele meu care lucvreaza in alt domeniu decat cel medical....si sa plec cu intreg dosarul pt NMC pe care sa il trimit la ei cu noua adreasa de Anglia (de londra mai exact) si mi-ar fi mai usor sa aplic de acolo pt jobb ca asistent medical?..u ce zici?....eu oricum am experienta de 6 ani in stomatologie si teoretic ca asistent generalist nu am experienta deloc si ar trebui sa lucrez cateva luni ca si care assistant (infirmier parca e la ei nu?). as vrea sa ma bag ca asistent stomatolog si sa aplic la GDC nu la NMC numai ca eu pe certificatul meu de competente profesionale am 55 de competente numai 2 nu AS STOMATO SI AS RADIOLOG.u ce sfat mi-ai da? ...si aaa legat de dosarul de la NMC imi trebuie "an employment reference form'' eu credeam ca e un fel de recomandare dar din cate mi-ai zis tu nu e ceea ce pare. MULTUMESC MULT!

13. oananirvana

oananirvana New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere, Ovidiu.
    In legatura cu aplicatia pe care vrei sa o trimiti din Anglia, cel mai bine ar fi sa suni la ei si sa-i intrebi, iti vor spune exact ce trebuie sa faci (s-ar putea sa ai nevoie si de un cazier judiciar din Marea Britanie, pt ca declarand ca locuiesti acolo va fi nevoie sa fi verificat de catre ei... oricum iti trebuie si cel de aici). Insa, daca iti va mai trebui vreun act din Romania, va trebui sa lasi cuiva procura pt a se putea ocupa de acte. Cu stomatologia... nu ma pricep, poate iti raspunde cineva care este in domeniu.
    In legatura cu recomandarea de la serviciu, si eu credeam ca cer si asa ceva, dar la telefon mi-au spus ca nu.
    Bafta!

14. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Eu am lucrat ca si asitent medical in stomato 4 ani ,am depus la NMC si da,mi-au trebuit recomandari de la fostii angajatori dar am obtinut PINul fara probleme(drept ca dupa 9 luni de la depunerea actelor),dar acum 2 sapt am primit si AWC si ma pregatesc sa plec ca si nurse. Bafta si tie.PS:Din cate am vazut pe site urile lor,ca si asist med in stomato esti platita mai putin ,din acest motiv ma duc la inceput ca adult nurse...mai tarziu...vom vedea.Succes!

15. ovidiu1987

ovidiu1987 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pt tot , eu imi fac dosarul si mi-l depun din UK (lasand acasa o procura pt orice eventualitate dar Doamne ajuta! sa mi-l dea din prima :p) mult succes si voua ca si eu am nevoie :)

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ceva nu se leaga.
    Daca in Romania, un asistent medical generalist, poate munci si in "stomato", aici, in UK, asa ceva nu exista.
    Mai mult, faptul ca implici ca NMC-ul ti-a cerut referinte? pentru ce?
    NMC-ul nu este angajator deci, nu are nevoie de referinte, ci doar de toate actele necesare, pe care le gasiti pe pagina UNU a acestui topic.
    Nu se poate transfera asistent medical generalist din Romania catre asistent mdical stomatolog in UK
    NU SE POATE!
    Apoi, cei care ati facut scoala de asistenti medicali generalisti in tara (Romania) si v-a luat un medic stomatolog pe langa el sa munciti, nu inseamna/valoreaza NIMIC experienta voastra de asistent stomatolog in UK, iar, celora care vor sa se inscrie ca generalisti, desi doar cu ceva experienta de stoma, NO PROBLEMS!
    NMC-ul DOAR va ia banii si va inscrie, nu va da de munca,de munca va gasiti voi.

17. iuli76

iuli76 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Luni , pe data de 9sept la Bucuresti este interviu cu MMA . Eu am fost contactata de VPL Healthcare ptr acest interviu.
    Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?...PLEASE..... Cat sunt de seriosi?
    Am mare nevoie de un raspuns si ce presupune acest interviu?

18. delia dorina

delia dorina New Member

Trophy Points:
    0
    sal,eu tot cu aceleasi firme am colaborat,acum depinde care e firma angajatoare?inca nu am ajuns in uk,dar astept sa plec pe data de 16 septembrie.bafta multa

19. iuli76

iuli76 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult success si tie in UK iar la interviu sper sa ma descurc , firma care m-a contactat este VPL Healthcare si apoi MMA
    voi vedea dupa interviu -da-da-
    -da-da-

20. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello!
    De aproape o luna am trimis actele la NMC si astept cu nerabdare raspunsul...nelamurirea mea este ce se intampla in cazul in care NMC va descoperi lipsa unui act in aplicatia mea...imi va solicita acel act,pe care eu il voi trimite de urgenta...in cazul asta va avea prioritate aplicatia mea,sau va trebui din nou sa astept ca un proaspat nou aplicant?Va multumesc anticipat!

Share This Page