21.8 C
London
Thursday, August 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    Draga geanina,eu am facut plata in 18 martie,in aprilie mi-au cerut din nou copii la acte,si vineri am primit plicul de la ei in care imi ziceau ca am fost acceptata si sa platesc cei 100 de lire.Acum astept cu nerabdare sa primesc odata pin -ul.Nu sti in cat timp primesc actele acasa daca am facut plata vineri???Sper sa gasesc cat mai repede un job si sa plec odata.sper sa nu dureze prea mult!!!

2. gianina1978

gianina1978 New Member

Trophy Points:
    0
    teoretic din stiinta mea si din ce am mai citit pe forum ar trebui sa primesti pin-ul in urmatoarele zile!eu maine de abia trimit actele la nmc...la mine drumul acum incepe!M-as bucura sa tinem legatura si sa ne mai consultam cand avem nelamuriri!

3. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0

Eu m-am angajat fara nici o experienta de 6 luni de UK, venita direct din RO, dar cu experienta de 5 ani de nursing home in RO. Multi spun pe aici ca nu conteaza experienta de nursing home din RO, pe mine m-a ajutat foarte mult, atat ca sa ma adaptez usor la locul de munca , cat si la interviul cu angajatorul. Deci nu vad de ce nu te-ai angaja direct ca si Nursa. Trebuie doar sa gasesti o firma buna. Eu am aflat ca o fata de aici de pe forum, pe care am ajutat-o cu firma prin care am plecat eu, va incepe curand munca chiar la Nursing Home-ul unde muncesc eu. Nici ea nu are 6 luni experienta de UK, deci nu stiu de unde treaba asta ca nu te poti angaja ca nursa in UK fara 6 luni experienta acolo. Doar daca nu vrei sa intri direct pe spital si atunci, da , trebuie sa ai cel putin 6 luni experienta ca si nursa in UK.

4. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Daca e cineva care doreste sa lucreze ca asistent medical in case de batrani in Uk sa-mi lase un mesaj pe privat. E vorba de firma serioasa si se pare ca sunt disperati. Conditia e sa aiba PIN. Plata probabil ca nu e mai jos de 11 lire pe saptamana. Cred ca e vorba de Tara Galilor. Poate cineva vrea sa vina si in locul meu ca eu ma mut in Franta din 22 Septembrie.

5. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nic un interviu. Doar un formular pe care il completezi, mai pui si actele care le vor ei si toate astea tre sa ajunga la ei si ei iti vor raspunde.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Nu e cam putin 11£/ sapt?

7. capone0

capone0 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajute cineva cu niste raspunsuri sigure.
    Pe scurt treaba sta cam asa. Am terminat liceul sanitar in 1994 si am aplicat pentru PIN la NMC in 2010. Dupa un an si ceva, pana la urma am primit o scrisoare decizionala prin care ma informeaza ca numarul meu de ore de teorie si practica nu sunt suficiente si trebuie sa le completez. Am luat legatura cu o universitate din Anglia din zona unde locuiesc si mi-au spus ca pot sa fac aceste ore prin niste cursuri care dureaza cam 10-11 luni care sunt destul de costisitoare, dar problema principala este legata de orele de practica (in scrisoarea de la NMC cer anumite ore de practica pe diferite sectii).
    Intrebarea mea este daca este suficienta o diploma de la o scoala post-liceala sanitara din Romania?
    Va multumesc anticipat pentu raspunsuri.

8. daniela_67

daniela_67 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! sunt si eu noua pe aici ma poate ajuta si pe mine cu niste informatii ? Locuiesc in uk de 7 luni sunt asistentas medicala cu experienta de 20 ani si mi s-a oferit un post de CARE WORKER este cineva pe aici care stie cu ce se ocupa acesti careri ca aici sunt o gramada de CARE - ASSISTANT , HOME, WORKER ? Va multumesc ! Mentionez ca am depus actele pentru PIN din 7 iulie si pana imi vine pinul sa fac ceva ....... - - - -da-da- -da-da-
    -da-da-

9. Anonymous

Anonymous Guest

Nu e nimeni !

10. Karmenis

Karmenis New Member

Trophy Points:
    0

Cu asa oferta nu atragi pe nimeni, ar fi bine sa rectifici, banuiesc ca este vorba de 11 £ / ora , nu?

11. daniela_67

daniela_67 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ! revin cu o intrebare este careva pe aici CARE WORKER ? M -obosit- a poate ajuta si pe mine cineva sa imi spuna in ce consta INDUCTIA mi s-a propus o pozitie de CARE WORKER si urmeaza 3 DAYS INDUCTION - -plans2- -plans2-
    .

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Care worker este echivalentul la care assistant: Adica igiena personala, si suportul rezidentului cu nevoile de zi cu zi.
    Support worker: astia lucreaza cu cei ce se descurca singuri cu igiena, dar totusi nu se descurca in societate singuri si au nevoie de suport.

Daca te bazezi pe engleza ta si iti iei pinul, astepta pana iti iese si intra ca nurse sau macar ca senior care assistant (adica un sef al infirmierilor).
    Daca vrei sa o iei de jos, sa vezi cu ce se mananca meseria, poti incerca. Induction e un fel de shadow adica tu doar te uiti la ce trebuie facut, ti se face training: unde iti explica legile si felul cum trebuie as lucrezi. Esti introdusa in meserie -ras4-

13. daniela_67

daniela_67 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet pentru raspuns . Desi am multa experienta ca nursa prefer sa o iau de jos mai perfectionez limba si in momentul in care voi avea pinul si voi trece pe nurse sa stiu si eu despre ce este vorba .problema este ca locuiesc intr-o zona a Scotiei si aici este limba un pic diferita fata de engleza curata , dar sper sa ma descurc imi era un pic frica de INDUCTIE dar acum m-am lamurit . Inca o data multumesc mult ! - -da-da-
    -bravo- -bravo-

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere, si bafta multa!

15. Rivedhaul

Rivedhaul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna theodora_77. E adevarat ca nici eu nu stiu cum ar fi mai bine sa incep. Cred totusi ca voi incerca si la un Care Home si la spital in acelasi timp. Macar de curiozitate sa vad ce sanse am. Slava Domnului nu am nevoie sa caut prin agentie loc de munca avand Blue Cardul ceea ce ma avantajeaza un pic, angajatorul nefiind obligat sa aplice pentru WP pentru mine. Pe de alta parte am tot gasit destule joburi in spital pt Newly Qualified RGN si ma gandesc eu ca Newly Qualified inseamna fara 6 luni de experienta. Poate o fi NQ doar absolventi de-ai lor... Naiba stie. Oricum o sa postez imediat ce rezolv intr-un fel sau altul.
    Toate cele bune si inca o data multumesc.

16. daniela_67

daniela_67 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello! asosit mult asteptatul plic de la NMC si surpriza mai vor niste documente desi am trimis totul tradus si legalizat vor Copie legalizata dupa diploma ,Cazierul judiciar,si CERTIFACATUL PROFFESIONAL OF CURRENT STATUS,eu nu sunt in tara dar am la mine cazierul original si certificatul profesional of current status este certificatul de conformitate ? HELP ME ? M-au bagat in ceata ,,,,,,,,,,,,,,pentru ca le-am trimis toate actele. -plans2-

17. daniela_67

daniela_67 New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat sa mentionez ca eu de la OAMR AM O GRADADA DE HARTIII pentru ca la un moment dat s-au schimbat formele de inregistrare acu mu mai stiu ce sa trimit eu am trimis-o pe cea cu stampilele de pe verso cu cursurile facute pt punctaj.................help me ......

18. Anonymous

Anonymous Guest

Pai ce documente mai cer?

19. daniela_67

daniela_67 New Member

Trophy Points:
    0
    cer ..... Certified copy of Nursing Diploma , Police good conduct certificate , Certified photocoy of Passport , Certificate of current professional status e scris de 2 ori aceasta cerinta nu scrie traduse ci doar4 all documents must be certified by notary public.......

20. daniela_67

daniela_67 New Member

Trophy Points:
    0
    Help me !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ce trimit la NMC mi se cere Certificate of current proffesional status,am trimis actele de la OAMR ce mai vor???????????????????? -plans2- -plans2- -plans2- -plans2-

Share This Page