22 C
London
Sunday, July 03, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. GiuliaG

GiuliaG New Member

Trophy Points:
    0

era vorba despre faptul ca ti se spune ca lucrezi ca asistent si de fapt esti carer...si ca orice om iti doresti sa ai implinire prin meseria pe care o ai si o FACI nu sa fi multumit doar pt ca "teapa ta e mai buna" decat a altora!!

2. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Numele meu este Maria si am 28 de ani!Am lucrat aproape 4ani intr-un camin de batrani in Bucuresti!Acum sunt in concediu de crestere copil dar as vrea sa plec si eu ca multi altii,in Anglia ca asistent medical intr-un nursing home!Din ce am citit in relatarile voastre si acolo se fac aceleasi lucruri ca si aici,in Romania!Am si eu o intrebare,daca se poate:daca am obtinut diploma de asistent medical generalist in august 2007 mai am nevoie de acel certificat de conformitate de la OAMMR?Astept raspunsurile voastre!Va multumesc!

3. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna si bine ai venit pe acest forum !!!Tu pentru ca ai terminat la fel ca mine promotia august 2007 o sa obtii o recomandare in loc de certificat de conformitate,iar acea recomandare se obtine de la Ministerul Sanatatii!!!Sincer sa fiu eu nu iti recomand sa faci ca mine sa stai 4 luni pt recomandarea de la minister si intr-un final sa nu-ti ceara cei de la NMC acea recomandare.....am auzit pe mai multi in ultimul timp ca au obtinut PIN-ul fara sa li-se ceara acea recomandare....poate ca depinde si de noroc -nu-stiu- !!! O zii placuta va doresc la toti !!!

4. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru primirea calduroasa Ionut 27!Am mai citit aici pe forum ca in unele cazuri nu a mai trebuit acel certificat de conformitate pt NMC!Am sa-mi incerc si eu norocul si am sa incep sa adun actele pt NMC!Eu am mai avut o tentativa acum 2ani jumate!Am primit formularul de la NMC dar in scurt timp am aflat ca sunt insarcinata si am renuntat la toate demersurile!Ionut tu esti plecat in Anglia?Daca da imi poti da mai multe detalii despre cum ai plecat tu?Orice sfaturi mi-ar fi de mare ajutor!Iti multumesc!Multa sanatate si putere de munca iti doresc!

5. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Nu am plecat inca in Uk dar sper sa obtin un jok acolo cat mai repede !!!iti doresc cat mai multa bafta in drumul tau spre nurse in Uk !!!

6. Anonymous

Anonymous Guest

Meanwhile....learn english, like others say...

7. sarboiumaria

sarboiumaria New Member

Trophy Points:
    0
    Meanwhile....learn english, like others say..
    Intre timp eu chiar invat engleza fiindca am inteles ca acolo trebuie sa comunici mult cu rudele asistatilor(asa se numesc la noi),sa stii sa comunici cu medicii,etc!Lucrurile astea le faceam si eu la caminul unde am lucrat!Am facut mult mai multe dar numai cei care au lucrat in camine de batrani pot intelege cum e acolo!Oricum sfaturile de pe acest forum mi-au fost de mare ajutor!
    Ionut27 nu pot decat sa-ti urez mult succes in gasirea unui job!Eu am un interviu pt cei de la Eurolife pe 25mai dar ma duc doar pentru a vedea cum este la un interviu cu un angajator englez si sa vad daca ma descurc!De plecat as vrea sa plec cu cei de la Fronterra Recruitment!Voi pleca mai greu dar am certitudinea ca sunt corecti si nu vor decat sa te jupoaie de bani cum fac alte firme!O zi buna va doresc tuturor!

8. AlexandruBc

AlexandruBc New Member

Trophy Points:
    0
    Indraznesc sa apelez la ajutorul vostru ,poate are idee cineva cum as putea rezolva.Detin bluecard,am aplicat la o casa de batrani pt RGN,am trecut interviul si acum astept CRB-ul.Mentionez ca nu am semnat inca contractul de munca,cel putin asa cred.Am completat doar acel formular pt CRB plus documente aditionale referitoare la experienta mea,referinte .Intre timp am aflat ca trebuie sa merg neaparat acasa,in Ro adik,problema este ca pentru cateva luni si nu stiu cum sa o scot la capat cu job-ul asta.Ce pot sa fac?As fi incantat sa platesc CRB-ul doar sa stiu ca nu voi avea alte probleme in viitor.Dati-mi va rog un sfat,cum sa procedez.Nu stiu cat de grav este sa refuz acum sa merg la munca,chiar daca am motive intemeiate.Nu stiu ce sa le zic,nu stiu cum sa le zic,si marea problma este ca aplicatia pt CRB a fost facuta pe 1 mai,deci cred ca in cateva zile vine raspunsul.Imi apare o "bulina neagra" pe undeva daca refuz locul asta de munca?Voi ce stiti?Va rog mult sa ma ajutati,chiar conteaza,nu am pe cine sa intreb.Va multumesc frumos!

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu stiu ce te panichezi atata,
    ce treaba are CRB-ul?
    Ala il faci si gata, dureaza un an de zile, poa sa vina cand o veni copia catre angajatorul tau.
    Vad ca nu mentionezi nimic de permis de munca, acolo e buba , daca e sa fie.

However, daca ti-a fost oferit un post si nu-l poti incepe acum din varii motive, scrie-le frumos o scrisoare,
    le multumesti pt oferta facuta dar le spui ca de ex poti incepe peste "n" luni caci ai ceva probleme personale in Ro.

Posibil ca ei sa-ti retraga oferta desigur, dar, nu ramai cu nici o "bulina neagra" nicaieri.
    Si oricum, chiar daca vor fi unhappy, tot nu vei avea buline negre ,
    e mai important sa-ti rezolvi problemele actuale,
    eventual din 2014 nu vei mai avea nevoie de WP pt a munci ca RGN.

Bafta!

10. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    AlexandruBc wrote:
    Indraznesc sa apelez la ajutorul vostru ,poate are idee cineva cum as putea rezolva.Detin bluecard,am aplicat la o casa de batrani pt RGN,am trecut interviul si acum astept CRB-ul.Mentionez ca nu am semnat inca contractul de munca,cel putin asa cred.Am completat doar acel formular pt CRB plus documente aditionale referitoare la experienta mea,referinte .Intre timp am aflat ca trebuie sa merg neaparat acasa,in Ro adik,problema este ca pentru cateva luni si nu stiu cum sa o scot la capat cu job-ul asta.Ce pot sa fac?As fi incantat sa platesc CRB-ul doar sa stiu ca nu voi avea alte probleme in viitor.Dati-mi va rog un sfat,cum sa procedez.Nu stiu cat de grav este sa refuz acum sa merg la munca,chiar daca am motive intemeiate.Nu stiu ce sa le zic,nu stiu cum sa le zic,si marea problma este ca aplicatia pt CRB a fost facuta pe 1 mai,deci cred ca in cateva zile vine raspunsul.Imi apare o "bulina neagra" pe undeva daca refuz locul asta de munca?Voi ce stiti?Va rog mult sa ma ajutati,chiar conteaza,nu am pe cine sa intreb.Va multumesc frumos!

Nu vad de ce iti face atatea griji ai BC, nu ai semnat nici un contract cu ei doar ai acceptat oferta lor si atata, exact ca si Catalin iti recomand acelasi lucru: scriele o scrisoare sau suna-i si nu le da prea multe explicatii ci doar ca ai motive personale ce necesita prezenta ta in Ro si ca nu stii cat timp vei lipsi

Multa bafta

11. irisreny

irisreny New Member

Trophy Points:
    1
    Buna . Am aplicat la NMC , am toate actele traduse si legalizate , dar nu am luat referinte de la locul de munca . Intrebarea mea este :a obtinut cineva PIN-ul fara referinte de la job ? Nu as dori sa stie angajatorul cu cateva luni inainte ca vreau sa plec , mai ales ca suntem asistente putine si nu o sa-i convina. Sau a luat cineva referinte de la primul job , nu cel actual ?
    Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac ca sunt intr-o mare dilema .
    Multumesc.

12. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,si eu am aplicat la NMC dar nu mi-au cerut referinta de la locul de munca.Bineinteles ca si eu sunt in aceeasi situatie..nu a-s vrea sa se afle ca vreau sa plec ,din aceleasi motive.Succes in continuare!

13. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Mie cei de la NMC nu mi-au cerut referinte de la angajator si nu cred sa ceara de la cineva referinte........referinte de obicei cere angajatorul dar in nici un caz NMC....O zii buna in continuare!!!

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ce treaba are NMC-ul cu referintele bre de la angajator|?

Nu mai va panicati si mai panicati si pe altii!

Referintele ded la angajator insa va vor trebui cand veti gasi un angajator aici!

Asa ca, nu le ignorati!

15. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    OOO daa...eu personal am cerut referinta de la angajator(pt FORM 1),cel pe care l-am primit de la NMC,imediat dupa depunerea actelor.Eu lucrand ca si asistenta medicala( e drept pe stomato),am completat acel form unde scrie negru pe alb ca sunt asist medical generalist(cu diploma),dar de cand am terminat scoala-pana azi lucrez la un cabinet cu medicina dentara.De cate ori am sunta la NMC(si nu putine ori)in decursul a 5 LUNI,nu s-a pus problema ca ceva nu ar fi in regula.Asta pana sapt trecuta,cand am primit din nou acel FORM 1,in care-mi precizeaza ca experienta mea in stomato nu are relevanta ...si sa trimit inapoi form completat in care reiese experienta mea ca si asist med generalist.OFFFF....Acum eu va intreb...CE TREABA ARE ECHIVALAREA DIPLOMEI de asist med generalist...cu experienta mea in campul muncii ca si cadru medical????Iar eu,dragii mei colegi,luna trecuta mi-am pierdut locul de munca din cauza acelei referinte :((,iar de la NMC nici o veste dupa 6 luni.:((

16. ANDREA6

ANDREA6 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ZIUA!
    In primul rand va multumesc tuturor care ati postat si m-ati ajutat sa obtin informatii utile pentru obtinerea PIN-ului.Multa bafta celor care inca sunt in asteptarea PIN-ului.

17. borfashull

borfashull New Member

Trophy Points:
    0
    Salut sunt nou pe aici,am terminat studiile in 2012 ca asistent medical generalist,am aplicat pentru job in Anglia si singura care cred eu ca e serioasa e www.pearsonanderson.co.uk cred,nu bag mana in foc,vreau sa stiu daca e vreo teapa ceva,nu cere comisioane nimic...va rog sa'mi raspundeti!Multumesc.

18. hari

hari New Member

Trophy Points:
    0
    eu angajez asistenta pe stoma si sincer nu gasesc pe nimeni care sa vrea sa lucreze.nu imi treb referinte,iar de gdc number se ocupa practice manager-ul

19. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    trimite-mi un mail pe adresa rromina85@yahoo.com.Am 3 ani jumate experienta si vreau sa trimit un CV.multumesc!

20. mihaela.antonescu2

mihaela.antonescu2 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

sunt abia inregistrata pe site insa va citesc postarile ce ceva vreme si mi-au fost de folos de multe ori. Am zis ca e frumos sa va multumesc inainte de a ma adresa unei anumite persoane...

@ theodora_77

te rog tare mult sa imi spui si mie numele firmei care te-a sprijinit in demersurile pentru plecare. Mailul meu este mihaela_nicoleta_antonescu@yahoo.com
    Multumesc tare mult!

Share This Page