0.3 C
London
Monday, November 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou, multumesc Splash de raspuns.Va cer un sfat in numele unei colege asistente din Ro, ea isi asteapta actele dupa un an de aupair, deci va avea bluecard si nu va fi o problema cu drept de munca.Problema e ca in tara a muncit doar la un medic de familie, are Pin-ul dar nu stie daca sa aplice pt post de asistent sau de health care assistant. Engleza stie binisor, adica se descurca din punctul meu de vedere, dar ii e teama de agitatia dintr-un nursing home.I-am recomandat cu caldura acest site , a citit postarea Dromaderului cu "inceputuri" si nu stie incotro sa o ia.un sfat ...va rugam!

2. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    Buna !Mor!!!!Azi am primit mult asteptatul plic de la NMC...surpriza,imi cer alte acte...certificat de casatorie ,diploma de nurse,si un tabel de complectat de la ei.Copii si legalizate,doar in lb.romana.Le-am trimis azi .De acum iar o iau de la inceput cu asteptarea.Cat mai dureaza dragiilor ca o iau pe aratura?!

3. Anonymous

Anonymous Guest

Cateva posturi mai sus era aceeasi problema. Cateva saptamani mai dureaza

4. costi2002ionut

costi2002ionut New Member

Trophy Points:
    0
    Re: experienta neplacuta

prin ce firma ai plecat in UK?

5. GiuliaG

GiuliaG New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu dace e ok sa spun prin ce firma am plecat..am sa spun dar nu acum, e una destul de cunoscuta la momentul de fata ,sunt platita cu 12 lire pe ora...mult noroc tuturor!!!

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Vorbesti serios? -ceeee?-
    Banuisem eu, e greu cu munca, dar va place banul!

7. Anonymous

Anonymous Guest

Giulia, dar de ce crezi ca nu e bine sa ne spui firma?

8. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,nu am mai intrat de mult pe aici ca n-am avut nici timp si nici foarte multe de spus. Am sa va impartasesc ceva din experienta mea(aproape 2 luni) de cand sunt aici.
    Am venit in UK de aproape 2 luni, intr-un orasel micut din Devon si lucrez ca asistenta intr-un NH privat.Lucrez 36 de ore pe sapt,uneori si 42 daca sunt solicitata, chiar si ca carer -pt. ca se intampla de foarte multe ori sa fie short staff si managerul nu prea vrea sa aduca careri de la agentii si atunci ne roaga pe toti asistentii sa mai acoperim cate o tura-doua de carer cand e cazul. Azilul e unul nou si dotat.Munca nu e foarte grea,printre alte responsabilitati trebuie sa am grija ca toti carerii sa-si faca treaba-asta nu prea imi place pt. ca mi se pare aiurea sa stau dupa ei si sa-i verific, dar daca asta e cerinta asta fac, bineinteles intr-un mod diplomat si mereu cu zambetul pe buze. Mi-a fost greu la inceput cand nu asociam figura cu numele rezidentilor-toti mi se pareau la fel, dar acum e bine ii stiu pe toti, si personalul de asemeni. Dupa aceste 2 luni pot spune ca stiu rutina zilei, ce trebuie sa fac, cum sa actionez in anumite situatii de urgenta, cum e cu out-of-hours doctors, ce se face in cazul in care un rezident moare si multe alte lucruri,dar de cate ori nu sunt sigura de ceva intotdeauna intreb intai decat sa fac ceva aiurea.
    Ca sfat pt cei care vor sa vina sa lucreze aici ca asistenti pot spune sa invatati engleza foarte bine-scris-vorbit, e nevoie sa vb cu familiile rezidentilor sau cu medicul cand ceri sa fie vazut un rezident-trebuie sa spui motivele pentru care soliciti vizita medicului, simptome, termeni medicali, sa intelegi ceea ce carerii iti spun, pt. ca de cele mai multe ori ei observa inaintea ta multe lucruri. Pana acum nu am motive sa ma plang de ceva,e ceea ce am vrut sa fac, si tot ce mi s-a spus la interviu ca voi face asta fac.
    Am mai spus cu ce firma am venit intr-o alta postare, e o firma privata de recrutare Prior recruitment, recruteaza in special pt. zona Devon-Somerset-Cornwall si doar asistenti care detin drept de munca.
    Va salut pe toti, va doresc mult noroc in activitate si celor care asteapta pin-ul multa rabdare si invatati engleza intre timp.

9. Bagutiu Mihai

Bagutiu Mihai New Member

Trophy Points:
    0
    Sal,azi am primit de NMC 2 plicuri unu in care imi era PIN si unu unde mai erau ceva harti:) on trebare am nu trebuia sa primesc un card cu PIN,si taxa de 105 lire cand trebuie platita,acuma sau la nu cand expira PIn,mentionez ca am facut 2 plati una de 100 si una de 110 , Oare ma poate lamuri si pe mine cineva,Multumesc

10. costi2002ionut

costi2002ionut New Member

Trophy Points:
    0

esti platita OK pentru inceput...sunt asistente care muncesc si pentru 6 lire /h....le-au dat teapa...dar la 12 lire nu stiu daca eu m-as fi plans..munca e munca chiar daca le faci pe toate...spor la rezistat -wow-

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu se mai da card,citeste mai in urma pe acest topic,tine scrisoarea aia bine de
    tot!

12. cristi79

cristi79 New Member

Trophy Points:
    0
    La anul platesti inainte de a expira.

13. Bagutiu Mihai

Bagutiu Mihai New Member

Trophy Points:
    0
  14. Bagutiu Mihai

Bagutiu Mihai New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stie careva firme care duc farmacist in uk, va multumesc

15. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Intra pe grupulfarmacie.ro si vezi ca exista un topic despre job-uri in uk. Pune intrebarea acolo si sigur vei gasi raspuns. Eu cunosc personal vreo 5 care lucreaza aici. Administratorul de acolo este aici ca farmacist. Succes

16. Bagutiu Mihai

Bagutiu Mihai New Member

Trophy Points:
    0
    MUltumesc Catad

17. Anda Kayleya

Anda Kayleya New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    In primul rand va multumesc tuturor care ati postat si ne-ati ajutat(inclusiv,pe mine) sa obtinem informatii utile pentru obtinerea PIN-ului.Acum ca am trecut de acest pas,va cer inca odata ajutorul.Ati auzit de firma de recrutare VPL HEALTHCARE LTD. Este o firma romaneasca.Dar de firma de recrutare MMA RECRUITMENT?
    VA MULTUMESC!

18. delena

delena New Member

Trophy Points:
    0
    Paste fericit!Hristos a Inviat!

19. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    Adevarat a Inviat ! Sarbatori fericite tuturor !

20. GiuliaG

GiuliaG New Member

Trophy Points:
    0

da ai si tu dreptate ce sa facem daca ne am spurcat la bani!!!! -nas-

Share This Page