32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Ti-au cerut banii pt procesarea actelor. Acela va fi PRN-ul tau pana la eliberarea PIN-ului

2. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,apelez la ajutorul vostru intr-o problema legata de RCN.Am citit pe paginile din urma ca este bine sa fii inregistrat ,in caz ca s-ar putea sa fie probleme ,la o asociatie din asta gen RCN.Dupa ce devii membru la ei,mai este nevoie de alta asigurare pt profesie?Sau ei sunt suficienti?Am citit despre indemnity cover,despre faptul ca ei te reprezinta in fata legii in caz de necesitate dar as vrea sa stiu daca asta este suficient sau mai e nevoie si de alt fel de asigurare.Va multumesc mult!

3. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari , loreta! Bafta in continuare -bravo-
    si eu am trimis in aceasi perioada cu tine sa vedem daca la mine va fi tot la fel .. deja am emoti -limba-

4. Bagutiu Mihai

Bagutiu Mihai New Member

Trophy Points:
    0
    Sal,si eu am primit ca si voi ,acel formulalr cu religie,culoare....., sa achit inca o taxa de 100 lire dar eu inainte am mai platit o taxa de 110 lire,asa ati platit si voi,oare acuma mai trebuie ceva sau trebuie sa imi trimita pt pin, ca la unele din colegele mele le-au mai cerut tot felu de acte cu stagii pe geriatrie ,psihiatrie..., dar oricum sa avem bafta:)

5. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari, daca ai primit acel formular nu m-ai trebuie decat sa achiti taxa de 100£ care s-a marit de la 76£ si vei primi pinul la adresa. Taxa de 110£ este pentru procesarea documentelor iar ceilalti 100£ sunt pentru eliberarea pinului. Deci, multa bafta la un job bun in U.K..

6. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Da 'asa este, inainte am platit cei 110£ ptr procesarea dosarului, si acum voi plati cei 100£ ptr pin. A durat fix 2 luni de la data la care am aplicat online -dans- . Merci alynalup si celorlalti ! Bafta si voua!

7. Bagutiu Mihai

Bagutiu Mihai New Member

Trophy Points:
    0
    :)) mersi, pai de trimis le-am platit si trimis de o saptamana oare acum cat o sa mai dureze:))

8. veronikai

veronikai New Member

Trophy Points:
    0
    buna!am si eu o intrebare:eu am platit cei 110 lire exact acum 5 saptamani.nu mi-au mai cerut nimic in plus,dar nici nu am mai primit nimic de la ei.Am sunat la NMC si mi-au spus ca actele sunt trimise ptr.decizie(ce o fi insemnan-d asta).Acum stau ca pe ghimpi..Intrebarea mea:.oare cat mai dureaza pana primesc pin-ul???????Multumesc!!!!

9. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , am primit astazi un plic de la NMC ce bucurie pana la deschidere... imi mai cer cateva acte : cazier, pasaport, diploma de asistent , EU reference form si transcript of traing toate in limba romana si legalizate; intrebare ¿ cum se poate asa ceva daca eu am trimis toate actele? ¿si de ce doar in limba romana? -nu-stiu-

adevarul e ca eu am trimis copie dupa buletin nelegalizata ,.. dar restul de acte toate traduse si legalizate si de ce mi le mai cer inca o data?
    multumesc!

10. Anonymous

Anonymous Guest

Pentru a confrunta copiile cu originalul. Nu dispera , nu esti singura. Grabeste-te si da-le tot ce vor !

11. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna alynalup, , acelasi lucru l-am patit si eu cu Nmc-ul.Tu ai tradus si legalizat ce ai trimis prima oara acum vor doar copii legalizate-vor ca autoritatile sa confirme ca actele sunt conforme cu originalul.Fa doar niste copii legalizate si trimite-le.Succes !

12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    alynalup, suna-i si roaga-i sa verifice in dosarul tau daca stii ca le-ai trimis ce-ti cer. De obicei sunt amabili :)

veronikai - pina la 6 luni :D

Trafalet: de regula te inscrii la o singura 'uniune' gen RCN, Unite, AfPP, etc... si ajunge; in caz de ceva, cum ai spus, te ajuta.

AndreiIeseanul : greu de detaliat mai ales cand nu stii ce/ cum/cat anume se mai invata in scolile romanesti; tu invata teorie, ca practica iti vine de la sine daca stii ' cu ce se mananca' ;) Faci 'induction' aici = dublezi un alt nurse in primele saptamani, si iti arata ei ce nu stii - daca in intrebi binenteles! In UK pe sectii, in nursing homes, e gramada hartogaria, in sectiile acute, ai de amandoua- si alergi sa raspunzi la chemari (suna bell - ul), si sa completezi 'care planul' ca-ti pleaca pacientul si n-ai gatat hartiile!

13. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Alynalup, eu am trimis intr-o folie toate copiile legalizate ale actelor romanesti, tot de la buletin ,la plan de invatamant,certificat de nastere toate actele iar in alta tipla ,toate actele traduse si legalizate si le-am numerotat, asa cum am citit si eu pe forum de la cei care au dat sfaturi. Si asa nu mi-au mai cerut nimic. Succes!!

14. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt. raspunsuri! Astazi am fost ca sa imi fac pasaportul ca sa nu mai am probleme mi-au spus ca dureaza 30 zile , am sa trimit tot ce mi-au cerut copi legalizate problema e ca trebuie sa merg din nou pe la Ordinul asistentilor.. , medicul de familie pt. semnaturi sper sa nu intampin "refuzuri"
    loreta tu ai trimis buletinul legalizat sau pasaportul?

15. GiuliaG

GiuliaG New Member

Trophy Points:
    0
    experienta neplacuta

Buna seara.
    Am revenit dupa 2 luni asa cum am promis ca o sa fac dupa ce ajung aici.M am hotarat sa va scriu dupa ce am vb cu toti colegii si am zis sa va impartasim din experienta noastra.
    Pot sa spun ca am venit intr un grup de cativa asistenti romani ( repartizati in diferite orase)din care la momentul de fata mai suntem in UK putin peste jumate, in toata aceasta perioada ne au lasat un gust amar si de ce spun asta.La interviu ni s a spus tare si raspicat ca nu o sa muncim ca si careri, ca o sa avem in subordine suficient staff si nu o sa fie nevoie.De cum am ajuns aici timp de 2 luni am facut munca doar de carer!!! nici macar o zi ca si asistenti.Ni s a tot spus ca o sa avem perioada de inductie si bla bla bla...perioada de indcutie a fost fix de 2 zile dupa care m au pus pe post cu toate nebuniile pe cap.Sunt niste puturosi si paseaza munca de pe o tura pe alta si se asteapta sa te descurci la fel de bine ca ei inca de la bun inceput.Cu cat esti mai dragut cu ei cu atat esti mai mult pus la munca si asta ma refer si la careri.. vor sa le faci treaba lor...sunt de necrezut.Va spun toate astea ca sa nu va faceti iluzii ca aici veti gasi conditii de lucuru minunate...NUUU veti muncii pana la epuizare...am ridicat pacientii pana mi au tremurat genunchii din cauza greutatii,am spalt funduri pline de rahat pana mai ca am vomitat, am calcat rufe cat cred ca n am calact in toata viata mea ,am spalat vase pana mi s au incretit mainile si inca nu mi mai pot aduce aminte cate am facut...nu cred ca toate astea intra in atributiile unei asistente indiferent de tara din care provine.
    Sincer jobul asta mi a lasat un gust amar si nu va recomand sa faceti acest pas niciodata !!!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ Giulia

Multumim de impartasirea experientei,
    cu cat esti platita pe ora? daca e poate?
    Din pacate, multe NH au acest program de munca pt asistente,

multi inca HABAR NU AU ca NH in UK sunt private, nu apartin de NHS si deci au propriile lor polite de functionare.

17. costi2002ionut

costi2002ionut New Member

Trophy Points:
    0
    GiuliaG ...prin ce firma ai plecat?

18. Anonymous

Anonymous Guest

Ba bag aiurea si eu, dar nu sunt reglementari referitoare la ridicari pt NH sub incidenta legii HSWA?

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Desigur dar, crezi ca toata lumea le cunoaste/respecta?
    Cand ti se da lista dimineata in mana, cu cei 4/5/6/n pacienti de spalat/scos afara, si-ti mai tremura inca cerneala pe viza (cazul meu -ras2- ),
    te duci sa mai intrebi ce si cum?
    Bagi ca MIGu'...pana incepi sa deschizi ochii, atunci...te muti de acolo, caci NH sunt un stat in sine, e de vb o zi jumate pe tema asta. -asa-asa-

20. Anonymous

Anonymous Guest

Nasol, cred ca ar fi interesant de anuntat HSE

Share This Page